Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Propuneri pentru vacanțele sau week-end-urile viitoare

- - - - -
  • Please log in to reply
1131 replies to this topic

#829
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
da bre, e reclama, ce s-o mai zdranganim aiurea. omul a mintit, vrea si el sa aiba clienti, sa manance si burta lui ceva.

#830
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Anul acesta vreau sa merg pe Transfagarasan si Transalpinia. As incerca sa parcurg mai intai Transfagarasanu de la Cartisoara catre Vidraru , apoi Transalpinia de la Ranca spre Sebes. In prima zi sa ajung de la Braila la Cartisoara , aici sa inoptam , apoi a doua zi plecare la Ranca cu inoptare aici . A treia zi parcurgerea Transalpiniei de la Ranca la Sebes . Dilema apare aici,  nu stiu ce sa mai fac de aici .Ce variante imi propuneti ? S-au ce as mai putea vizita in zona Transalpiniei ? Munti Apuseni ar fi o varianta .S-au sa ne intoarcem spre Sibiu .

#831
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

View PostSDN, on 1st July 2012, 12:06, said:

S-au sa ne intoarcem...

Si spre gramatica cred ca te poti intoarce putin, nu strica.

#832
tata123

tata123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 04.07.2008

View Postspam.spam, on 1st July 2012, 19:39, said:

Si spre gramatica cred ca te poti intoarce putin, nu strica.


Eeeee....sa facem abstractie de asta si sa raspundem omului...
Nu stim cate zile ai alocat acestui traseu....probabil destul de putine avand in vedere cele trei zile in care vrei sa faci atatia km.....prea multi, dupa parerea mea, intr-un timp prea scurt. Sunt atat de multe obiective de vizitat in Marginimea Sibiului si in jurul Sibiului (Cetatea Sebesului, Râpa Roșie, Cetatea Câlnic, bis fortificata din Miercurea Sibiului, bis fortificata din Cristian etc....)
De ce nu incerci sa mergi pe urmatorul traseu, mai logic: Braila - Rânca -  Sebeș -  Sibiu -  Cârțișoara -  Bâlea -  Curtea de Argeș -  Brăila.
Un drum foarte lung....

#833
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008

View Postspam.spam, on 1st July 2012, 19:39, said:

Si spre gramatica cred ca te poti intoarce putin, nu strica.
Uite ca am gresit, se mai intampla ( daca am sa spun ca din cauza neatentiei nu ai sa ma crezi asa ca .........)   .Tot omul este supus greselii.Sau tu nu ?
Timpul alocat este de luni pana  sambata.Ma mai gandesc ce si cum . Multumesc de raspunsuri .

Edited by SDN, 02 July 2012 - 14:28.


#834
tata123

tata123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 04.07.2008

View PostSDN, on 2nd July 2012, 15:26, said:

Timpul alocat este de luni pana  sambata.Ma mai gandesc ce si cum . Multumesc de raspunsuri .



Ziua 1
Varianta 1: Braila – Buzau – Ploiesti – Targoviste – Gaesti –Pitesti – Ramnicu Valcea – Baia de Fier = 440 km, aprox. 7 ore (toate valorile sunt calculate cf. google maps)
Varianta 2: Braila – Slobozia – Bucuresti – Pitesti – Ramnicu Valcea – Baia de Fier = 470 km, aprox 6 ore.
Cazare pensiune Baia de Fier; a doua zi dimineata vizita la Pestera Muierilor.
Ziua 2
Baia de Fier – Sebeș – Sibiu (Gura Râului) = 200 km, aprox. 3 ore + popasuri, foto pe traseu.
Strabati Transalpina, oprire Lacul si manastirea Oașa, cetatea Sebeșului (în centru). Cazare ori in Sibiu ori in Gura Râului....multe pensiuni acceptabile la pret.
Ziua 3
Vizitezi Sibiul (centru istoric, muzeul Brukenthal, muzeul de istorie a farmaciei, muzeul satului Astra, calatorie cu tramvaiul pana la Rasinari, etc.) Daca te-ai cazat in Gura Râului poti merge până la lacul de acumulare de acolo ori la biserica fortificata dib Cristian. O alternativa buna este si o zi de plaja/baie in cadrul complexului Lacurile naturale Ocna Sibiului. Se pot sta 2 nopti la Sibiu/Gura Râului daca nu ai mai vazut zona.
Ziua 4
Sibiu – Cârța (Fagaras + 35 km) – Bâlea – Vidraru – Curtea de Arges = 175 km, aprox. 4ore 30min.
Obiective: abația cisterciană de la Cârța, casa memorială a lui Badea Cârțan de la Cârțișoara, (o fugă la cetatea Făgărașului ori mrea Sâmbăta de Sus), lacul Bâlea, lacul Vidraru, Transfăgărășeanul, în esență. Cazare se poate face în Curtea de Argeș....pensiuni dragute la pret decent.
Ziua 5
Curtea de Argeș – Pitești – București – Slobozia –Brăila = 375 km, aprox. 4 ore
Vizita la obiectivele din Curtea de Argeș (Catedrala, Fântâna lui Manole etc.).
Drum întins spre casă (Brăila).

Mentionez inca o data ca datele privind km si timpul sunt calculate cu Google Maps si sunt relative. Omul mai face cate un popas, o fotografie.

Vacanta frumoasa.

#835
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Multumesc pentru mesaj , este de luat in calcul . Pe Transfagarasan am mai fost , stiu in mare ce se poate vizita .

#836
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007

View PostSDN, on 2nd July 2012, 15:26, said:

Uite ca am gresit, se mai intampla ( daca am sa spun ca din cauza neatentiei nu ai sa ma crezi asa ca .........)   .Tot omul este supus greselii.Sau tu nu ?
Timpul alocat este de luni pana  sambata.Ma mai gandesc ce si cum . Multumesc de raspunsuri .

Si eu sunt de parere ca nu are rost sa lungesti traseul prin Apuseni, sunt atatea de vazut pana acolo.
Acum 2 ani am strabatut Transalpina cu intentia de a ajunge la Sebes, dar atat am cascat gura pe traseu ca am innoptat in Sugag  si de acolo am luat-o catre Jina pe la Dobra. Drumul este frumos si atunci era in asfaltare, intre timp am inteles ca s-au terminat lucrarile.

In Sibiu Muzeul Astra este de neratat (dar noi l-am ratat :)) pentru ca am facut greseala sa mergem mai intai la Gradina Zoologica si abia pe la ora 17-18 ne-am indreptat agale spre Muzeu, nestiind ca se va inchide peste o ora. Asadar poti incepe ziua cu Muzeul Astra. Din Dumbrava, se ajunge usor in Cisnadioara unde este o Biserica Fortificata.

Tot ca o completare la indicatiile mai inainte primite in prima zi te poti opri si  la Pestera Polovragi, (iti recomand sa faci vizita pesterei cu ghida, vad ca nu numai noi am fost incantati de aceasta doamna:

http://www.gorjeanul...stera-polovragi
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s89HwKIlCck?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]   )

eventual si la Manastirea Polovragi.

Daca cumva ajungi la Fagaras, mai poti face 20 de kilometri pana la Ohaba, acolo poti vedea o veche  moara de apa care inca mai functioneaza:

http://www.monitorul...r...&s_id=68121
http://www.realitate...nia_610337.html

Edited by sopo, 04 July 2012 - 20:40.


#837
sopo

sopo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 20.11.2007
Trebuie sa ajung sambata la Tescani , langa Bacau .

Mi-am stabilit rutele si portiunile complet necunoscute au ramas:
1-Focsani-Adjud-Onesti- Tescani
2-Focsani-Adjud-Bacau- Tescani
3-Tescani-Onesti- Tg.Secuiesc-Intorsura buzaului-Crasna.

Ce  puncte de interes exista pe aceste rute, ce se poate vizita, ne putem abate de pe ruta daca este ceva ce prezinta interes si putem merge si pe jos o ora-doua (plus o ora -doua intors) daca este ceva interesant de vazut dar drumul este impracticabil.

Orice informatie este binevenita, avand in vedere ca imi sunt complet straine aceste locuri.

Multumesc.

Attached Files



#838
potopalex

potopalex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 28.06.2012

View Postmihaistoian, on 29th June 2012, 09:56, said:

Si atunci de ce postezi fotografii preluate de pe site-ul oficial al pensiunii careia ii faci reclama?
De ce nu ai postat fotografii facute de tine cu prietenii tai?
Asta e reclama pe fata!!!

Am considerat ca e mai important sa pun continut de calitate pe forum. Din acest motiv poza de pe site-ul oficial al pensiunii.
imi pare rau de interpretarea gresita. In final pensiunea 4 Friends este doar o recomandare pe care o sustin.
La fel ca si aventura park (brasov) unde am facut si cateva poze. :)

Attached Files


Edited by potopalex, 06 July 2012 - 10:41.


#839
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Pentru cei pasionati , recomand si eu Parcul Aventura . Juniorul meu a stat cate trei ore in doua zile consecutive. Nu-l mai puteam lua .

Attached Files


Edited by SDN, 06 July 2012 - 19:31.


#840
ovicu30

ovicu30

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 26.12.2009
salutate tuturor
vreau sa stiu daca a fost cineva  i m-tii rodnei cazati la cabana vio la cota 1100
am vb la tel cu cei de acolo  dar m-ar interesa impresiile romanilor care au fost pe acolo

#841
papone

papone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.11.2008
am nevoie in 3-4 zile sa gasesc o cazare (1 apartament sau 2 duble) in zona transalpina, pentru luna august... novaci, voineasa, ranca (mai putin, vrem ceva sa aiba curte si ceva verdeata).
recomandari???

Edited by papone, 23 July 2012 - 22:58.


#842
SDN

SDN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 17.06.2008
Eu am stat aici si am fost multumit
http://www.turistinf...tra-c52970.html

#843
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

View Postpapone, on 23rd July 2012, 23:57, said:

am nevoie in 3-4 zile sa gasesc o cazare (1 apartament sau 2 duble) in zona transalpina, pentru luna august... novaci, voineasa, ranca (mai putin, vrem ceva sa aiba curte si ceva verdeata).
recomandari???
Pensiunea Alex si Maria - Crasna langa Novaci.
Arata mult mai frumos in realitate decat in pozele de pe site-ul lor.

Edited by FlorinAndrei, 24 July 2012 - 08:31.


#844
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
Salutare. Am cate intrebari cine e bnevoietor sa imi raspunda.
Voi pleca vreo 2-3 zile pe la Orsova, Portile de fier.
Intrebare este ce se poate vizita acolo - Hidrocentrala se poate vizita ? Eu tin minte acum cativa ani cand am fost intr o excursie in zona am reusit sa vizitez , dar eram un grup mare.
O idee de o plimbare cu vaporasul pe Dunare? Unde as putea gasi? In port la Orsova sau pe unde.

In rest alte locuri interesante ?

#845
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
da o fuga la cazane daca tot esti in orsova. vezi statuia lui decebal, poti sa te plimbi pe dunare si sa vizitezi 2 pesteri (cu intrare de pe dunare). o sa vezi si malul sarbesc.

#846
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
Vreo idee ceva unde as putea sa ma interesez de o plimbare pe Dunare cu vaporasul ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate