Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#73
acvabio

acvabio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.10.2010
Iertati-ma, dar nu ma pricep deloc la inmultirea si mai ales la genetica plantelor. Am si eu o mica nelamurire cu privire la hibrizii de tomate. Dupa cate stiu eu, hibrizii reprezinta incrucisari intre rase, genuri sau specii ( la regnul animal). Cineva mi-a zis ca hibrizii de tomate (F1) sunt Omg-uri. Eu stiu de la activistii ecologisti ca acestea reprezinta un lucru foarte rau  :deadtongue: , adica se introduce o gena de animal sau insecta in embrionul plantei (vezi cazul Monsanto la porumb, soia etc). In solar eu am hibrizi de tomate, acestia sunt astfel de Omg-uri ?  :death:  Ma chinui sa fac o mica productie ecologica... Lamuriti-ne si pe noi in legatura cu riscurile la care ne supunem cultivand pentru consumul propriu acesti hibrizi dealtfel mult mai productivi decat soiurile obisnuite. Multumiri...

#74
teddy2k

teddy2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 05.03.2007

 acvabio, on 6th August 2011, 16:07, said:

Lamuriti-ne si pe noi in legatura cu riscurile la care ne supunem cultivand pentru consumul propriu acesti hibrizi dealtfel mult mai productivi decat soiurile obisnuite. Multumiri...
Hibrizii sunt organisme create prin polenizare incrucisata, nu prin inoculare genetica.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Hibridare
vezi si: http://www.referatel...eratele-com.php

Pe de alta parte, eu consider ca OMG nu reprezinta o problema pt sanatate, deoarece este vorba de o gena inoculata in spirala ADN, gena care reprezinta o anumita proprietate a plantei. Toate organismele care se inmultesc pe cale naturala sunt organisme modificate genetic, inmultirea sexuata tocmai asta reprezinta, modificari genetice ale copiilor fata de parinti. Mult mai nesanatoase sunt organismele stimulate cu hormoni.

Edited by teddy2k, 06 August 2011 - 15:35.


#75
acvabio

acvabio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.10.2010

 teddy2k, on 6th August 2011, 16:34, said:

Hibrizii sunt organisme create prin polenizare incrucisata, nu prin inoculare genetica.
Mult mai nesanatoase sunt organismele stimulate cu hormoni.
  :coolspeak: Mersi teddy, pentru promptitudine si informatii. Am bagat la cap si am sa i-o trantesc cucoanei...

#76
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
Ce-i cu "lady Rosa"...!
Cica la Matca e nasolie MARE...virusul mozaicului tutunului...seminte "netratate"...!

#77
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna seara,

saptamina asta am mincat salata din primele rosii scoase in gradina de la taranoaia. Abia acum se coc si ele si ardeii. Sunt puse-n strat fara protectie. Am citeva bucati inima de bou la 780 grame bucata, fara sa folosesc ingrasaminte in afara de cacuta de vaca. Gustul n-are, obiectiv fiind, comparatie cu ce-i pe piata. E drept ca nu-s asa rezistente la transport si nu rezista nici pe departe peste o saptamina ca cele de pe tarabe.

#78
abacus70

abacus70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 03.06.2009
Buna,
Va cer sfatul in urmatorea problema:
Anul trecut si anul acesta am pus cateva randuri de rosii in gradina din spatele casei, doar pentru consum propriu.
Nu am tratat/stropit absolut cu nimic.
Totul a mers foarte bine pana cand au inceput rosiile sa creasca, atunci au aparut niste gandaci (vezi poza) care se hranesc din ele, de mi-au distrus aproape in intregime recolta.
Ce as putea sa fac la anul pentru a nu mai pati acelasi lucru ?
Multumesc anticipat

Attached File  IMG_2447_1.JPG   783.86K   549 downloads

#79
manu8388

manu8388

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 12.03.2009

 abacus70, on 29th August 2011, 20:57, said:

Buna,
Va cer sfatul in urmatorea problema:
Anul trecut si anul acesta am pus cateva randuri de rosii in gradina din spatele casei, doar pentru consum propriu.
Nu am tratat/stropit absolut cu nimic.
Totul a mers foarte bine pana cand au inceput rosiile sa creasca, atunci au aparut niste gandaci (vezi poza) care se hranesc din ele, de mi-au distrus aproape in intregime recolta.
Ce as putea sa fac la anul pentru a nu mai pati acelasi lucru ?
Multumesc anticipat

IMG_2447_1.JPG

colegule eu cand am avut gandaci pe rosii, indiferent de ce gandaci erau cei de la magazinul se seminte s.a.m.d. mi-au dat sa stropesc cu insecticid

#80
flo13in

flo13in

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.12.2007
Referitor la Siriana F1 de la Buzau, are cineva ceva informatii: cum se comporta, rezistenta la daunatori, productivitate?

Va multumesc

#81
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
recomandatimi si mie va rog ce soi de seminte hibride de rosii sa iau acum pentru plantare in spatiu deschis in luna mai ,precizez ca vreu un soi cu crestere determinata si aspect comercial frumos si rezistenta la transport .
daca aveti si fotografii nu va sfiiti sa le aratati
multumesc.

#82
danjkl

danjkl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.04.2010
La Multi Ani! Ce culoare treuie sa aia folia de mulcire pe timp de vara in solar?

#83
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008

 danjkl, on 7th January 2012, 07:56, said:

La Multi Ani! Ce culoare treuie sa aia folia de mulcire pe timp de vara in solar?
Neagra.

#84
cristimaluselu

cristimaluselu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.01.2012
La multi ani!
vreau sa fac o cultura de tomate pentru consum propriu cat mai "curata"; am gasit mai greu soiul Pontica si Inima de bou ( :death: import Italia);
Stie cineva cum se prezinta in solar ? este rezistent ?
Multumesc anticipat pentru sfaturi

#85
danjkl

danjkl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.04.2010
Uite ce scriu astia de la marcoser:
http://www.marcoser....ire_legume.html

#86
alinutzik

alinutzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 592
  • Înscris: 10.04.2008
E si alba,gri,alb/negru,transparenta,dar cea mai eficienta tot cea neagra ramane.Am mai vazut la cineva,la o cultura de capsuni folie alb/negru,pusa cu partea neagra in jos si cea alba in sus.

#87
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Nu cunosc soiul Pontica.
Inima de bou am cultivat, inclusiv anul trecut, in doua "variante": una romaneasca (din seminte
pastrate de mine) si una din Italia (seminte recoltate in Italia si microambalate in Polonia).
E mare diferenta intre ele! Daca este acelasi soi!
La culoare, cele romanesti, sunt de un rosu intens, "placut" ochiului. Cele din import sunt mai
deschise la culoare.
La marime, cele romanesti au fost net castigatoare.
La gust, au castigat tot "romancele"!
Productivitatea/planta a fost mai buna la semintele romanesti.
Ce sa zic, poate am fost pacalit eu la magazin (mai exact ne-a pacalit cel care a ambalat)......

Eu am cultivat afara. Nu am avut probleme.
In solar sunt si mai protejate.

#88
peperon

peperon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 09.01.2012

 flo13in, on 30th December 2011, 12:48, said:

Referitor la Siriana F1 de la Buzau, are cineva ceva informatii: cum se comporta, rezistenta la daunatori, productivitate?

Va multumesc
Se comporta foarte bine,productiv, cu o medie de 6-7 fructe pe inflorescenta dar am avut si 10, cu o greutate de 180-220 grame pe fruct ,rosia record:780grame.Am avut o cultura de 700 fire si am fost foarte multumit de rezultat (cultivate in solarii),Attached File  P1010227.JPG   2.35MB   279 downloadsAttached File  15102011188.jpg   481.65K   290 downloads,est
e un hibrid timpuriu si are gustul adevarat de rosie romaneasca.Attached File  Siriana_descriere.doc   393.5K   125 downloads.Attached File  P1010224.JPG   2.29MB   465 downloads.JPG].Poate vreti sa incercati si asa ceva:Attached File  P1010215_1.JPG   2.47MB   436 downloads,Aurie de bacau obtinuta din rasad si plantata in solar la 15 april.Mult succes :peacefingers:

#89
seminteinfo

seminteinfo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 10.01.2012

 peperon, on 9th January 2012, 16:34, said:

P1010227.JPG
Se comporta foarte bine,productiv, cu o medie de 6-7 fructe pe inflorescenta dar am avut si 10, cu o greutate de 180-220 grame pe fruct ,rosia record:780grame.Am avut o cultura de 700 fire si am fost foarte multumit de rezultat (cultivate in solarii), P1010227.JPG 15102011188.jpg,est
e un hibrid timpuriu si are gustul adevarat de rosie romaneasca. Siriana_descriere.doc.Attached File  P1010224.JPG   2.29MB   465 downloads.JPG].Poate vreti sa incercati si asa ceva: P1010215_1.JPG,Aurie de bacau obtinuta din rasad si plantata in solar la 15 april.Mult succes :peacefingers:


V-ar trebui doar o sera ma inalta ;), pentru a nu chinui planta si a avea o roada mai buna.

Attached Files



#90
cristianda

cristianda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 25.04.2008
la mine in solar asa au aratat rosiile :

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate