Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#685
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postnicoretro, on 20 martie 2013 - 20:31, said:

@hilla
Turba e recomandata pentru imbunatatirea structurii solului,....altfel ea fiind un substrat destul de sarac. Substraturile din turba ce se gasesc pe piata cu destinatii diferite sunt "ingrasate" artificial si au ph controlat(turba pura e foarte acida ph 3-3.5)

Sunt 3 tipuri de turba

- oligotrofa (turba inalta, rosie sau blonda) care se caracterizeaza prin pH acid 2,8-4 si continut redus de substante minerale;
- eutrofa  (turba joasa sau neagra) cu pH neutru sau slab alcalin, cu un continut in substante minerale mai ridicat;
- mezotrofa (turba intermediara) care are un pH natural cuprins intre 4 si 6.

Edited by trestie-de-balta, 20 March 2013 - 21:36.


#686
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013
bun deci merita sa investesc in turba , sa aduc 2 furgoane de pamant de padure sa-l amestec cu cel din sera sau doar mranita ( balegar ) care da cel mai bine randament . Daca nu ce substante sa folosesc la ingrasarea pamantului, un raport cat mai bun rezultat cost.

#687
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Poti folosi Agroblen sau Cropcare.

#688
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013
Multumesc mult , par foarte bune cele doua de ce am eu nevoie , daca la pregatire adaug si balegar , e prea puternic ?

#689
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010
Buna ziua la toti forumistii.Citesc de ceva vreme cam tot ce s-a scris pe aici cat si in general despre legume,flori si solarii deoarece sunt pasionat efectiv de domeniu si pot spune ca am invatat multe adaugat celor stiute de subsemnatul.Pot spune ca unele persoane chiar stiu despre ce vorbesc in timp ce altii mai bine si-ar gasi alte preocupari.
Acum legat de subiect si promit ca nu voi mai divaga de azi incolo,am un solar din lemn facut de mine de 8x7x3.5 cu mese unde am rasadit cam tot ce se poate inclusiv 48 soiuri de toamate,imi sunt foarte dragi ,le iubesc dar totusi le mananc cu mare placere,ce sa faci preferabil decat sa ma manance dansele.Am un proiect de solar de realizat in urmatoarele 2 luni de 500mp si vreau cultura de vara sa ma axez pe tomate ,voi face o experienta sa zic asa acest an cu soiuri si hibrizi de tomate si am sa va impartasesc si eu voua experienta mea.
Sunt obsedat de matematica si nu am gasit inca la nimeni date concrete adik cam cate rosii a obtinut in solar,pe fr,mp suprafata,ce soiuri,conditii etc.
Deasemenea vreau sa vad cum se comporta in saci cu turba fertiirigati prin picurare comparativ cu pamant,
Si acum sa ma laud putin si eu cu rasadurile mele semanate in casa incepand cu 5 feb,din pacate le chinui acum caci mie frica sa le repic in conditiile actuale de meteo din tara sper incepand de joi

Attached Files


Edited by regeleflorilor, 25 March 2013 - 14:57.


#690
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 18.07.2009

View Postregeleflorilor, on 25 martie 2013 - 14:53, said:

Buna ziua la toti forumistii.

Din câte văd, n-ai nici un sistem de încălzire. Cum ai reuşit să menţii temperatura la un minim optim? sau solarul este cumva în Spania? Posted Image

Edited by andrei_ci, 25 March 2013 - 15:05.


#691
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010
Haha mi-ar placea ,rasadurile le-am facut in casa si acum le plimb,ziua in solar noaptea duc copii la caldurica,ma chinu ce mai ,in februarie jubilam ca restu lumii care se calca in picioare la seminte dar iarna nu se da batuta.Apropo chiar ma intereseaza un sistem serios si profitabil de cadura dar la anul pt solarul de 500 mp si si acolo doar incepand cu februarie caci la noi in cluj nu ai sanse mai repede,adik ai dar nu renteaza

#692
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Inteleg ca vrei sa cultivi pentru comercializare? spre ce tomate te-ai orientat, hibrizi? Si ce altceva mai vrei sa cultivi?

#693
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
fa-ti calculele cam la un 5 lei pe fir, c-o fi mai mult, e mai bine, dar nu se stie.

#694
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013
Cum adica 5 lei pe fir ? Daca kg va fi o medie de 3 lei sa zicem de la inceput sezon de 7 lei si in plin sa zicem 1 leu kg, de unde ai scos 5 lei pe fir ?

#695
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Stie virg72 stie ca zice, socoteala de acasa nu se potriveste cu aia din targ. Cel mai mult castiga samsari nu producatorii.

#696
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013

View Postpufarin, on 25 martie 2013 - 17:14, said:

Stie virg72 stie ca zice, socoteala de acasa nu se potriveste cu aia din targ. Cel mai mult castiga samsari nu producatorii.

Sunt convins ca stie, este foarte bine informat si banuiesc ca are si o experienta bogata, insa vroiam sa inteleg cum a ajuns la suma asta, atata tot . Ce productivitate are un fir in conditii normale-optime , un soi bun ma refer ?

Edited by hilla, 25 March 2013 - 18:50.


#697
regeleflorilor

regeleflorilor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 18.02.2010
Ei vedeti exact aceste calcule le vreau si eu,cat pe fir,ce soi e mai profitabil,rezistent la boli,transport,comercializare etc
Referitor  la intrebarea lui claudia313 am hotarat sa pun cativa hibrizi cate 300 fire respectiv am semanat Lorely,Lady Rosa,Tolin si Rosaliya
dar experimental o sa pun atat in solar cat si afara si soiuri obisnuite,mari carnoase etc

#698
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013
Anumite soiuri spun cam asa 40-50 tone la ha , teoretic deci in practica punem un 28-30 tone. Nu este factibil? De aici fiecare face un calcul in functie de suprafata , pretul eu fac o medie chiar si sub 3 lei, incepe sa renteze la suprafete mari peste 800mp, parerea mea personala .

#699
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Teoretic, un hibrid bun ar trebui sa dea cam 1 kg pe etaj.

#700
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013

View Postcxd, on 25 martie 2013 - 19:13, said:

Teoretic, un hibrid bun ar trebui sa dea cam 1 kg pe etaj.

Etaj???? Ce inseamna ? Cate etaje are o planta ? Dupa ce am scris eu mai sus rezulta un 0,8 Kg, si zic eu ca am coborat destul stafeta !

#701
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
La hibrizii nedeterminati mergi cu cite etaje vrei, mai ales daca cultivi si in substrat, ciclu lung.

#702
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013
Bun deci o planta care sa renteze la 2 etaje sau 3 ai 2kg  pe ea nu ? Parca se schimba datele problemei

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate