Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#649
danjkl

danjkl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 18.04.2010
pentru solar?

#650
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013

 danjkl, on 14 martie 2013 - 22:28, said:

pentru solar?
Da !

#651
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013
Nici o informatie?

#652
Funw

Funw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 03.03.2006

 hilla, on 15 martie 2013 - 12:00, said:

Nici o informatie?

Decat sa dai pe 3000 sau pe 5000 de fire de rasaduri  pretul este intre 1,20 ron sau 1,50 pe fir , sau poate chiar si mai mult , mai bine ti le procuri tu singur...
Asta numai daca ai vreo 4000 ron sau chiar mai mult sa iei rasadurile.

Si mai cauta pe Google... numele rosilor care vrei sa cumperi , gen  Rasaduril lady rosa f1 sau etc..

Edited by Funw, 15 March 2013 - 19:36.


#653
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013

 Funw, on 15 martie 2013 - 19:34, said:

Decat sa dai pe 3000 sau pe 5000 de fire de rasaduri  pretul este intre 1,20 ron sau 1,50 pe fir , sau poate chiar si mai mult , mai bine ti le procuri tu singur...
Asta numai daca ai vreo 4000 ron sau chiar mai mult sa iei rasadurile.

Si mai cauta pe Google... numele rosilor care vrei sa cumperi , gen  Rasaduril lady rosa f1 sau etc..
Am 600 mp de solar si vreau sa incep la jumatatea lui aprilie , rasaduri nu am poate de la anu!

#654
ionutz_t

ionutz_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 14.10.2007
pana la jumatatea lui aprilie ar trebui sa apara pe piete rasadurile. te poti aproviziona de acolo, sau cauti producatorii de rasaduri de prin zona ta si le iei mai devreme.

#655
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013

 ionutz_t, on 15 martie 2013 - 20:27, said:

pana la jumatatea lui aprilie ar trebui sa apara pe piete rasadurile. te poti aproviziona de acolo, sau cauti producatorii de rasaduri de prin zona ta si le iei mai devreme.
Asa este insa vreau un rasad bun, certificat daca se poate sa-mi garanteze calitatea produsului, caut rosii bune , rezistente am o legatura pentru export si marfa trebuie sa fie frumoasa si rezistenta

#656
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
La 600 mp iti intra cam 1,500 - 1,600 de fire. De la Seminis hibrizi buni si cu o rezistenta mare la transport ar fi: Venezia (extratimpuriu), Marissa sau Klass.

Edited by jumborom, 15 March 2013 - 20:43.


#657
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013

 jumborom, on 15 martie 2013 - 20:43, said:

La 600 mp iti intra cam 1,500 - 1,600 de fire. De la Seminis hibrizi buni si cu o rezistenta mare la transport ar fi: Venezia (extratimpuriu), Marissa sau Klass.
Asta este raspunsul care il asteptam , multumesc mult . Ca si in alte afaceri banuiesc ca totul se bazeaza pe previziuni, lasand calitatea si cantitatea care ar fi pretul la kg anul asta din experientele voastre anterioare?

#658
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Asta nici Nostradamus nu poate sa stie !

#659
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
hilla, ai mai cultivat si vandut tomate ? E nevoie de ceva experienta pentru a fi competitiva pe un segment aglomerat.

Cu exportul poate in tarile situate mai la nord de Romania, pentru ca din sud vin turcii cu timpurietate si preturi foarte mici (produsele sar cu eleganta peste taxele vamale).

2011 a fost un an slab pentru producatori (in august la en-gross-ul din spatele pietei Rahova in Bucuresti pretul scazuse pana la 0.3 - 0.4 lei / kg), dar 2012 un an bun (pretul en-gross nu a scazut sub 2.2 - 2.4 lei / kg) intrucat arsita si seceta au afectat culturile de camp, iar tomatele nu au mai invadat piata.

Cum o fi anul acesta chiar nu stie nimeni.

Edited by jumborom, 15 March 2013 - 21:42.


#660
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013
Nu raspuns ferm, NU. Am in familie socri care se ocupa cu legume , ardei , vanata, varza insa nu rosii, dorinta mea este sa fac acest solar alaturi de cunostintele lor si ajutor financiar din partea mea . Cred destul de mult in acest proiect desi ei ma consiliaza sa las balta, am alta activitate, am muncit mereu in fabrica, in productie insa mi-as dori sa scot capul la aer. Nu ma astept la mare lucru ca orice la inceput insa eu o vad in felul meu: seminte si soi de calitate, tractoras pentru lucrari, sistem de uda,t sunt investitii care oricum isi au rostul pentru activitatea lor, nu as crede insa in agricultura facuta la coada sapei si apa la galeata si stropitoare !

#661
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
hilla, nu e greu si nici prea costisitor sa instalezi o irigare prin picurare, un rasad bun mai gasesti.

Pentru a scoate si ceva bani din aceasta activitate va trebui insa sa inveti tu atat cum se cultiva cat si cum si cu cat se vand tomatele (ori alte legume); asta pentru a avea un control mai bun al activitatii, pentru ca altfel fiecare le va cultiva si vinde dupa cum stie el. Desigur, iti trebuie si ceva timp alocat acestor activitati didactice si practice.

Insa, cu ceva rabdare si determinare, poti invata multe lucruri interesante din activitatile legumistice. Iar daca vede Doamne Doamne ca te tii de treaba, poate cumpara si el actiuni.

Edited by jumborom, 15 March 2013 - 22:25.


#662
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013

 jumborom, on 15 martie 2013 - 22:20, said:

hilla, nu e greu si nici prea costisitor sa instalezi o irigare prin picurare, un rasad bun mai gasesti.

Pentru a scoate si ceva bani din aceasta activitate va trebui insa sa inveti tu atat cum se cultiva cat si cum si cu cat se vand tomatele (ori alte legume); asta pentru a avea un control mai bun al activitatii, pentru ca altfel fiecare le va cultiva si vinde dupa cum stie el. Desigur, iti trebuie si ceva timp alocat acestor activitati didactice si practice.

Insa, cu ceva rabdare si determinare, poti invata multe lucruri interesante din activitatile legumistice. Iar daca vede Doamne Doamne ca te tii de treaba, poate cumpara si el actiuni.

Timp am ,bani asa cum imi doresc eu sa fac sunt si aia, asta nu inseamna ca vreau sa-i arunc in vant, eu ma voi ocupa de achizitionarea celor necesare si vanzare, lucrarile ca la carte cu solutiile cele mai eficiente , sunt convins ca o agricultura putin industrializata da roade pastrand si calitatea produsului binenteles. Solarul este unul sub pamant la 1,5 m in genul celor de la buzau insa nu cu bambus:) impartit in 2 pentru continuitate. Lipsa informatiilor este cea care ma omoara . Nu vreau sa fiu inteles gresit , idea mea este sa vin cu produse de calitate cu care sa intru in piata la taraba sau magazin pe tot parcursul anului punctul final fiind ceva de genul aprozarului de alta data .

#663
macaz2006

macaz2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.11.2008
@hilla
Daca te uiti cateva pagini in urma o sa gasesti un post al cuiva care a  facut un solar ingropat. Un astfel de solar are si plusuri si minusuri. Asa cum le vad eu, astea ar fi:
+ temperaturi mai mari pe timp de iarna, oricum nu destul cat sa faci rosii sau mai stiu ce alte balarii de vara fara sa incalzesti.
- luminozitate scazuta atat in perioada de iarna la verzituri cat si in perioada de primavara la plantarea plantelor de vara
- distribuitia neuniforma a luminii: vara vei avea arsita in mijlocul solarului si umbra pe margini. Nici nu cred ca se pune problema umbririi cu vreo plasa caci se stinge lumina de tot.
- la o zapada mai mare, aceasta, zapada nici nu prea are unde sa pice.

Ca o parere personala: aceste solarii nu prea sunt pentru clima noastra. La noi ninge. Chinezii aia de la Buzau nu cred ca stiau asta. Apropos, sa sti ca nu mai e urma de chinez la Buzau; degeaba le-a facut reclama ProTV.
Eu am solar cu deschidere de 17.5m si cu inaltimea peretelui lateral (la streasina) de 1,6m. Imi pare foarte rau ca nu l-am facut de 2m, si nu ca ar fi prea aproape sarmele de palisare, ci pentru ca, pe timp de zapezi abundente, cand sta zapada pe acoperis 20 cm, macar prin pereti sa fi intrat mai multa lumina. Dar la tine ca nu ai avea pereti?

#664
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013
Aha bun sfat, multumesc , am sa ma mai interesez , sistemul de incalzire as vrea sa-l fac cu eoliana , una destul de accesibila de 3kw ajunge la 2500euro kit-ul insa si o centrala mica electrica este de minim 6 kw ora , momentan ma informez si adun informatii, maine sper sa am o oferta completa la un kit eolian

#665
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Vreau sa fac un experiment, sa cultiv cateva fire de rosii in sacii de rafie. Intrebarea mea pentru voi este, cat volum de pamant trebuieste pentru cresterea unui fir de rosie ?

#666
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
a raspuns trestie mai demult la asta" 1 fir la 40-50l la rosiile de talie mare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate