Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#55
carlosd

carlosd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 04.01.2010
si la mine se intampla la fel. Si cineva a zis ca e lipsa de apa. Cred ca are dreptate, pana acum le=am udat foarte mult, si nu au avut nimic, dar ieri am uitat sa le ud si azi cand am venit de la servici a fost cald si erau rasucite. Cred ca e lipsa de apa si nu excesul de apa. Oricum o sa vad maine - poimaine cum reactioneaza. Ale mele sunt in galeti de 4-10 litri, o sa pun si o poza cu ele.
O seara buna la voi.

#56
teddy2k

teddy2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 05.03.2007
Au aparut pete galbene pe frunze
Attached File  patarea_cafenie_a_frunzelor_de_tomate_2.png   37.4K   296 downloads

si am identificat boala: Patarea cafenie a frunzelor de tomate (Fulvia fulva).
Am stropit cu Dithane, sper sa se vindece.

#57
valucsx

valucsx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 10.10.2009
salut,
este adevarat ca daca stropesc rosiile cu substante pe baza de cupru[gen champion], florile devin infertile sau cad?
pana acum am facut doar o stropire cu Bravo, acum 10 zile. cand sa o fac pe a doua, sau mai bine stropesc cu altceva si abia apoi sa dau cu Bravo?

#58
teddy2k

teddy2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 05.03.2007

 valucsx, on 16th June 2011, 16:29, said:

salut,
este adevarat ca daca stropesc rosiile cu substante pe baza de cupru[gen champion], florile devin infertile sau cad?
Nu este adevărat. Unde ai auzit asta?
În altă ordine de idei, dacă nu vrei sa ai o cultură bio (unde am înțeles că zeama bordeleză este singurul fungicid chimic acceptat) trebuie să alternezi fungicidele (sau grupele de fungicide) în funcție de avertizări și pentru a nu se dezvolta rezistență la ele.

#59
dino2

dino2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 13.02.2008
Help! Am observat la cateva rosii aparitia unor pete usor brune pe spatele frunzelor. Pe fata nu au nimic, sunt ok. Ce poate fi?

Attached File  Picture1.jpg   181.96K   179 downloads

Attached File  Picture2.jpg   205.24K   180 downloads

Attached File  Picture3.jpg   170.85K   178 downloads

Cu ce ar trebui sa le tratez?

#60
iulika

iulika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 15.01.2007

 dino2, on 30th June 2011, 15:15, said:

Help! Am observat la cateva rosii aparitia unor pete usor brune pe spatele frunzelor. Pe fata nu au nimic, sunt ok. Ce poate fi?

Picture1.jpg

Picture2.jpg

Picture3.jpg

Cu ce ar trebui sa le tratez?

Si eu am avut problema, si inca o mai am, dar am stropit cu Dithane M45 (parca asta era tipul) si apoi cu Bravo 500SC si a stagnat o perioada. Acum au inceput iar sa se pateze.
Este o ciuperca destu de urata. Trebuie ventilat bine solarul, ca banuiesc ca ai solar, si umezeala sa fie scazuta. Sa uzi doar la radacina plantei pt a impiedica inmultirea si imprastierea sporilor.
Si am vazut ca ajuta sa tai frunzele afectate si sa le arzi sau sa le duci departe de solar la gunoi. Plantele afectate se cam opresc din crestere si nici nu mai produc, implicit.

Bafta!

#61
cidru

cidru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.02.2011
Bună tuturor,
Am văzut că cei mai mulți dintre voi folosesc diverse chimicale la stropirea roșiilor. Eu am folosit doar zeamă de urzică pentru prevenirea bolilor iar ca îngrășământ zeamă de găinaț în proporție de 1-10 cam de 3-4 ori pe lună până au început să se coacă roșiile, pe urmă doar apă odată la 2-3 zile. Pun și o poză mai jos:

Attached Files



#62
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
@Cidru
Buna seara!
Va rog frumos sa-mi spuneti si mie cum obtineti aceasta zeama de urzica, pentru ca am mai auzit discutii si in alte posturi, dar nici un coleg nu adat mai multe amanunte despre solutia in cauza.
Multumesc si multa sanatate!

#63
mgelu

mgelu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 26.04.2009

 daniel-popa, on 19th July 2011, 22:20, said:

@Cidru
Buna seara!
Va rog frumos sa-mi spuneti si mie cum obtineti aceasta zeama de urzica, pentru ca am mai auzit discutii si in alte posturi, dar nici un coleg nu adat mai multe amanunte despre solutia in cauza.
Multumesc si multa sanatate!

incearca aici:

http://agricultura-s...rch/label/purin
http://forum.softped...m...t&p=8333178
http://forum.softped...howtopic=643330
si
google

#64
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Buna ziua!
Multumesc foarte mult pentru raspuns.
Sanatate si numai bine va doresc!

#65
cidru

cidru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.02.2011

 daniel-popa, on 19th July 2011, 22:20, said:

@Cidru
Buna seara!
Va rog frumos sa-mi spuneti si mie cum obtineti aceasta zeama de urzica, pentru ca am mai auzit discutii si in alte posturi, dar nici un coleg nu adat mai multe amanunte despre solutia in cauza.
Multumesc si multa sanatate!

Bună,
Zeama de urzică e ușor de făcut, umplii o găleată cu urzici peste care torni apă până se umple găleata, le lași la macerat 24-30 ore după care zeama rezultată o diluezi cu apă în proporție de 1 L zeamă la 1 L apă. Cu această soluție stropești plantele, roșii, varză, ardei, etc.
Succes.

#66
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Retetele pot sa difere putin, in functie de sursa!
Ideea este sa "scoti" din frunzele de urzica substantele care te pot "ajuta"!
Eu stiu cam asa: 1 kg de frunze cu 10 litri de apa.
Frunzele se rup grosier sau se toaca (maruntesc), asa elimina mai repede seva din ele.
Se lasa la macerat mai la umbra (sa nu se evapore repede apa din galeata) si
se lasa cateva zile. Se mai amesteca periodic frunzele in apa.
Unii zic sa se adauge de la inceput si 1-2 capatani de usturoi (strivit cu coji cu tot) si la
final, dupa filtrare, se adauga o canuta de lapte (ptr aderenta).
Altii au inlocuit usturoiul cu ardei iuti!
Toate astea sunt valabile cand se folosesc urzicile ca insecticide eco. Solutia obtinuta se pulverizeaza.
Am aplicat-o cu rezultate bune la cartofi, ptr gandacii "aia vargati"!
Daca vreti sa folositi urzicile ca ingrasamant eco, faceti maceratul, filtrati si udati!
Nu se mai pune usturoi, ardei, lapte, etc.

Bafta!

#67
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Multumesc colegilor pentru sfaturi.
Sanatate va doresc.

#68
cidru

cidru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.02.2011

 danutz_2009, on 20th July 2011, 17:00, said:

Retetele pot sa difere putin, in functie de sursa!
Ideea este sa "scoti" din frunzele de urzica substantele care te pot "ajuta"!
Eu stiu cam asa: 1 kg de frunze cu 10 litri de apa.
Frunzele se rup grosier sau se toaca (maruntesc), asa elimina mai repede seva din ele.
Se lasa la macerat mai la umbra (sa nu se evapore repede apa din galeata) si
se lasa cateva zile. Se mai amesteca periodic frunzele in apa.
Unii zic sa se adauge de la inceput si 1-2 capatani de usturoi (strivit cu coji cu tot) si la
final, dupa filtrare, se adauga o canuta de lapte (ptr aderenta).
Altii au inlocuit usturoiul cu ardei iuti!
Toate astea sunt valabile cand se folosesc urzicile ca insecticide eco. Solutia obtinuta se pulverizeaza.
Am aplicat-o cu rezultate bune la cartofi, ptr gandacii "aia vargati"!
Daca vreti sa folositi urzicile ca ingrasamant eco, faceti maceratul, filtrati si udati!
Nu se mai pune usturoi, ardei, lapte, etc.

Bafta!

DA, am văzut și eu că sunt mai multe rețete, eu am scris cum am procedat eu și până acum nu am avut nici o boală la plante. Ce știu sigur e că soluția de urzică care se folosește la stropit, e bună după 24 maxim 48 ore, dacă stă mai multe zile, 1-2 săptămâni se poate folosi ca îngrășământ, bineînțeles diluată în proporție de 1 la 10. Pentru stropit eu am folosit propoția de 1 la 1 și nu s-a întâmplat nimic rău cu plantele, dimpotrivă, au crescut mari și sănătoase.

#69
STIDEM

STIDEM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.07.2011

 horia66, on 3rd May 2010, 22:25, said:

Cred ca legenda s-a dezvoltat de la ardei, care se iuteste daca cultivi ardei gras sau capia (sau gogosar) langa ardei iuti. Si s-a extins, printr-o logica simplista, si la tomate ...
STIDEM: Nici la ardei nu se poate intampla nimic in anul de cultura. Eroarea s-a produs in anul de producere a semintei (cu un an inainte) cand loturile semincere nu au fost izolate corespunzator. Poti cultiva comparativ cate soiuri vrei atat de tomate, ardei, vinete, in solar, sera sau camp, cu conditia sa nu folosesti samanta obtinuta in anul de cultura pentru reproducerea plantelor in anul viitor. (la fiecare dintre cele trei specii, fructele din anul de cultura, in cazul unei seminte autentice, vor avea caracteristicile soiului mama)

#70
STIDEM

STIDEM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.07.2011

 horia66, on 3rd May 2010, 22:25, said:

Cred ca legenda s-a dezvoltat de la ardei, care se iuteste daca cultivi ardei gras sau capia (sau gogosar) langa ardei iuti. Si s-a extins, printr-o logica simplista, si la tomate ...
STIDEM: Cu o samanta autentica, poti cultiva comparativ cate soiuri vrei, fructele vor avea caracteristicile soiului mama.Semintele obtinute nu le vei folosi pentru reproducerea plantelor in anul urmator.

#71
STIDEM

STIDEM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.07.2011

 STIDEM, on 21st July 2011, 19:50, said:

STIDEM: Nici la ardei nu se poate intampla nimic in anul de cultura. Eroarea s-a produs in anul de producere a semintei (cu un an inainte) cand loturile semincere nu au fost izolate corespunzator. Poti cultiva comparativ cate soiuri vrei atat de tomate, ardei, vinete, in solar, sera sau camp, cu conditia sa nu folosesti samanta obtinuta in anul de cultura pentru reproducerea plantelor in anul viitor. (la fiecare dintre cele trei specii, fructele din anul de cultura, in cazul unei seminte autentice, vor avea caracteristicile soiului mama)
STIDEM:P.S. PROBLEMA ARDEIULUI IUTE NU MI-E NICI MIE FOARTE CLARA. DAR RAMAN LA PAREREA CA DACA UN ARDEI DULCE CULTIVAT LANGA UNUL IUTE, SE IUTESTE, CRED CA PROBLEMA ESTE A ARDEIULUI DULCE, CARE PROVINE DIN SAMANTA DEGENERATA, UNDE GENA RASPUNZATOARE DE CARACTERUL "DULCE" A SCAPAT DE SUB CONTROL. ORICUM, FRUCTELE AR TREBUI SA PASTREZE CARACTERELE PLANTEI MAMA, CHIAR SI IN CAZUL UNEI "CORCIRI". EU AM PATIT FOARTE RAR SA MI-SE IUTEASCA DAR NU AM PUS ACEST LUCRU PE SEAMA ARDEIULUI IUTE, PENTRU CA MI-S-A INTAMPLAT SI CAND NU AM AVUT IN GRADINA ARDEI IUTE.

#72
STIDEM

STIDEM

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 05.07.2011

 STIDEM, on 21st July 2011, 19:50, said:

STIDEM: Nici la ardei nu se poate intampla nimic in anul de cultura. Eroarea s-a produs in anul de producere a semintei (cu un an inainte) cand loturile semincere nu au fost izolate corespunzator. Poti cultiva comparativ cate soiuri vrei atat de tomate, ardei, vinete, in solar, sera sau camp, cu conditia sa nu folosesti samanta obtinuta in anul de cultura pentru reproducerea plantelor in anul viitor. (la fiecare dintre cele trei specii, fructele din anul de cultura, in cazul unei seminte autentice, vor avea caracteristicile soiului mama)
STIDEM: P.S. Dar sa nu uitam ca in lumea vie exista "accidente genetice" adica exceptia care intareste regula.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate