Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#1999
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Am gasit la tara o rosie delicioasa crescuta la vecini (am recoltat semintele). Gustul este dulce acrisor, este gustul acela pe care l-am asociat mereu cu rosia. Ideea este ca dureaza foarte mult pina se strica. Din momentul recoltarii au trecut aproape 3 saptamini pina a inceput sa mucegaiasca (am lasat-o special). Este oare un hibrid?

#2000
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
la mine situatia a aratat asa: vreo 150 cuiburi de rosii (unele cu cate 2 fire, dar putine, vreo 40 asa..), din care cam jumatate au decedat prin insolatie si arsura solara inainte sa lege si al doilea rand de fructe(aka prin iulie pe la jumate), am scos peste 200 de kg.de rosii. au fost stropite odata cu via (care vie a scos anul asta o productie record...dubla fata de anul trecut), in plus le-am mai facut eu tratamentul ala cu topsin la radacina (la alea care au rezistat insolatiei) si ce e drept ca m-am plimbat de vreo 3 ori cu galetile prin gradina sa le dau niste apa prin aug. si ce e drept le-am stropit cu zeama de urzici o data si cu cropmax tot o data (tot prin aug...pe alea care mai traiau)

acum sunt pline de gogonele, dar cum nu ajung pana sambata la tara s-ar putea sa le gasesc tuflite...sa vedem daca da bruma sau nu :(

la anu' vreau sa fac rasaduri in peturi de 2,5 l si cand le ransplantez tai fundul petului si las petul afara din pamant vreo 7-8 cm ca sa le pot uda in pet (sa ma gandesc iarna asta unde draq amplasez rasadnita cu atatea peturi...). si promit sa le dau ceva urzici si cropmax mai des. am niste locuri in gradina cu goluri mari de vita (unde s-au si ars rosiile) si acolo o sa pun pomi in toamna asta ca sa cresc rosiile si cu protectia pomilor (peste 2-3 ani cand s-or impiciorogi pomii)

#2001
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postanknic, on 01 octombrie 2013 - 21:20, said:

la anu' vreau sa fac rasaduri in peturi de 2,5 l si cand le ransplantez tai fundul petului si las petul afara din pamant vreo 7-8 cm ca sa le pot uda in pet

Deci vrei sa lasi multa margine inalta pet-ului,  ca altfel n-are sens sa poti pune doar 50 ml de apa, nu?  Din moment ce trebuie sa tai partea superioara, care se ingusteaza, eu zic ca nu faci mare branza, ca o sa poti uda cu 100 ml de apa

#2002
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai la margine in sus de 7-8 cm s-ar putea sa fie spre 1l de apa. vreau sa pun peturi de 2,5l. experimentul asta vreau sa il fac mai la capat de rand unde ajung cu furtunul :)

#2003
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013
Am si eu o problema , se crapa rosiile si nu inteleg de ce ? Le ud rar acum ca sunt peste 2 metri sunt carnite , au gogonele insa se crapa cum dau in parg , aerisire constanta dimineata pina seara, nu se face ceata, plantele sunt viguroase , temperatura oscileaza de la 12 grade la 20 cand da soarele ! Sa fie diferenta de temperatura de la noapte zi ? Ce pot face ?

#2004
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
aceeasi problema si la mine in solar. cu diferenta ca nu prea aerisesc.

#2005
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
In carti asa scrie ca dupa excesul de apa a doua cauza este diferenta prea mare de temperatura dintre noapte si zi.
Cred ca nu prea mai trebuiau udate de cand temp a scazut sub 10* noaptea si le-ar fi ajutat si niste microelemente dar la anu' ca acum este cam tarziu.

#2006
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Pentru exact acest fenomen de crapare a fructelor (tomate), am cules acum vreo doua saptamani, in totalitate rosiile si gogonelele. Si erau incarcate, cu fructele in diferite stadii de maturizare.
Vremea s-a racit, iar rosiile nu mai primesc acea caldura necesara pentru finalizarea maturizarii. Si eu am oprit in totalitate irigarea lor, inainte de aparitia fenomenului, cu vreo saptamana. Degeaba, fenomenul este ireversibil.
Vara daca nu irigam o zi, solul de la baza plantelor era uscat, deci doreau apa. Acum dupa o saptamana de restictionare a irigarii, solul tot umed ramasese.
Si cum rosiile sunt plante, termofile, adica iubesc mult de tot caldura, apa care ajunge in fruct nu mai poate fi transformata in zaharuri. Iar invelisul fructelor plesneste.
Oricum nici gustul nu mai era ca cel din vara.

Madox
Am postat amandoi odata, fara sa stim unul de altul.
Am raspuns la fel. dar cu alte cuvinte.
Se cunoste ca am fost, sunt si voi fi elevul tau!

Edited by 1orgu, 10 October 2013 - 12:44.


#2007
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
domnilor multam mult de explicatii!  mai am un singur dor cum spune poezia:  am viermi care-mi mananca rosiile. avand in vedere ca e o cultura ecologica bazata pe balega ar fi ceva remedii contra lor?

#2008
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
La asa ceva nu ma bag!
Dar la anul sigur voi putea sa raspund.
Stii cat de repede trece timpul?

#2009
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Colegul Megane a pus parca un aparat de parlit zburatoare din ala cu lampa cu ultraviolete si sunt convins ca va intervenii imediat sa ne da si rezultatul.

#2010
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Beleaua cu viermii am avut-o toata vara. Plus faptul ca majoritatea se stricau la varf, unele ajungand ca atunci cand erau coapte sa fie pe jumatate stricate. Nu ne-am ocupat de tratamente ca oricum a fost productie suficienta pentru casa.

#2011
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Am instalat lampa cu ultraviolete in solar si a reusit sa prajeasca o multime de insecte de toate natiile. Inclusiv molia care oua omizile verzi.
Dar... banuiesc ca, in drumul lor catre sursa de ultraviolete, au reusit sa poposeasca si pe cateva plante si au depus oua.
Au fost afectate doar plantele din solar. Cele de afara, la 3m distanta de solar, nu au avut omizi.
=> lampile au atras moliile in solar si, pana a ajunge jumari, reuseau sa lase ceva urmasi.
Anul urmator voi pune lampile in afara solarului, la distanta, in partea opusa culturii de tomate.
Totusi, am reusit sa tin sub control atacurile eliminand manual omizile inca din stadiul de pui.

Apoi...
am lipsit de acasa 2 saptamani...
La revenire... drama...
Cele mai gustoase rosii din solar erau atacate masiv de lighioane. Am curatat planta cu planta si le-am dovedit inca odata. Insa am avut pierderi.

Concluzii:
1) Pot fi eliminate cu usurinta de pe plante (cam ca la o sedinta de copilire)
2) Cred ca pot fi tinute departe cu ajutorul lampii cu ultraviolete, dar instalata in afara spatiului cultivat (ramane sa cercetam asta anul ce vine)

M

Edited by meganedoi, 10 October 2013 - 23:21.


#2012
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
cu viermii am rezolvat-o cu novadim asta vara si cred ca mai spre toamna au rezolvat-o pasarile (vreau sa studiez pb.cum le fac niste cuiburi prin vie...vrabiile au scos 2 randuri de pui si au fost f.vrednice in hranit puii cu gaze). cu stricatul la varf cu stropit cu merpan toata via si eu suplimentar la rosii udat cu apa cu topsin-deci era putregaiul cenusiu nu defect de udare sau lipsa de Ca.

#2013
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Atunci mea culpa pt ca am insistat eu cu deficitul ala.

#2014
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
nuuu, suntem aici sa invatam unii de la altii :)

#2015
solar_hobby

solar_hobby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 12.01.2013
Se apropie Indagra 2013 si as vrea sa achizitionez ceva seminte de tomate timpurii. Ce soiuri imi recomandati?

#2016
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
In ce sistem cultivi? Gradina, solar?
Ce doresti? Extratimpurii, timpurii sau tarzii?
Consum familiar, comercializare, industrializare?
Mai mici, normale sau de 900gr-1kg. buc.
In ce conditii vrei sa le cresti? Fertilizate natural, sau chimic?
Si nu in ultimul rand, cam cate rasaduri vrei sa produci?
Vad ca esti din Bucuresti. Eu sunt sigur 100% ca pe 30 oct sunt la Indagra. Poate ne gasim acolo.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate