Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#18109
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
La mine rosiile spuneam ca le-am stropit cu ulei esential de cimbru in concentratie de 0,1% contra bolilor si nu am dat cu nimic altceva.
Dar prin luna mai cred ca nu am facut decat o singura stropirea undeva pe la inceput de luna, apoi nu am mai stropit deloc si la inceputul lui iunie m-am trezit cu unele afectiuni severe, in care aveam frunze ce se incovoiau in jos si se innegreau.
Apoi am stropit pe 5 iunie cu uleiul acesta esential si inca o data pe data de 15 iunie.

Iata cum arata cea mai afectata rosie pe data de 16 iunie, deci la 11 zile dupa ce am facut prima stropire in urma acelei afectiuni, cand incepea sa-si mai revina si sa obtina niste cresteri sanatoase in varf. Din pacate nu am facut poza si la prima stropire. A fost nevoie sa-i rup 3 frunze din partea superioara, pentru ca erau afectate total.

[ https://i.postimg.cc/kCsxtW8y/DSC04337.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Apoi pe data de 23 iunie arata in felul urmator:

[ https://i.postimg.cc/qk03N7vY/DSC04411.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O alta problema sau inceput de problema a fost la rosia din poza de mai jos, la care inainte de ultima stropire de pe 15 iunie am observat ca unele frunzulite din varf se pleosteau pe timp de ziua, iar seara/noaptea isi reveneau.
Dupa ce am dat acea stropire se pare ca nu au mai aparut acele pleostiri deloc.
Iata rosia cu pricina pozata acum 2 zile:

[ https://i.postimg.cc/gz2LKBRH/DSC04412.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In ansamblu cele 15 rosii ale mele pozate in aceasta seara nu arata rau, dar nici nu au rod suficient totusi. Probabil ca nu sunt soiurile inima de bou si cu aurora care se doreau a fi la vanzatorul din piata. Doua s-au si copt deja.

[ https://i.postimg.cc/fzqtqjfn/DSC04414.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/yKLZNs4Q/DSC04415.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18110
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Asa la prima vedere frunzisul e ok. Daca nu esti multumit cu rodul (soiurile) cred ca e cazul sa iti faci rasadurile singur. Eu trec in fiecare an exact in jurul datei de 8 mai +/-  doua zile pe traseul Tecuci - Galati si pe la toate portile se ofera spre vanzare rasaduri de toate felurile. Mi-ar fi mult mai usor sa iau de acolo rasaduri decat sa le fac eu. Dar nu gasesc ce vreau eu, dar mai ales, cand ii intrebi ce soiuri sau hibrizi au cam dau din colt in colt...

#18111
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Problema cu propriile rasaduri e ca iti trebuie un spatiu (o camera,ceva) si luminos si incalzit. Eu nu reusesc sa intrunesc cele 2 conditii simutan...

#18112
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Incalzit iti trebuie pana rasar, mai ales la ardei. Apoi iti trebuie un spatiu mai racoros si lumina artificiala. Eu le fac pe niste rafturi la demisol. Dupa ce rasar le mut acolo sub neoane. Cu 1-2 saptamani inainte de plantare incep sa le scot afara pentru calire. Pana acum a fost ok. Daca iti trebuie foarte multe rasaduri e clar ca pica varianta mea. Eu am facut aprox. 300 rasaduri in total (rosii, ardei, vinete, castraveti, dovlecei si dovleci, bame...) La un moment dat am umplut si pervazurile geamurilor dinspre sud.... :)

#18113
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

View Postflorianos, on 25 iunie 2019 - 14:12, said:

Pare carenta de potasiu.

raspunsul era pentru mine? Adica nu este boala?

#18114
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2011
Vezi la carenta de potasiu https://www.agropost...cese-pe-frunze/

#18115
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postcotzi, on 26 iunie 2019 - 11:51, said:

Incalzit iti trebuie pana rasar, mai ales la ardei. Apoi iti trebuie un spatiu mai racoros si lumina artificiala. Eu le fac pe niste rafturi la demisol. Dupa ce rasar le mut acolo sub neoane. Cu 1-2 saptamani inainte de plantare incep sa le scot afara pentru calire. Pana acum a fost ok. Daca iti trebuie foarte multe rasaduri e clar ca pica varianta mea. Eu am facut aprox. 300 rasaduri in total (rosii, ardei, vinete, castraveti, dovlecei si dovleci, bame...) La un moment dat am umplut si pervazurile geamurilor dinspre sud.... :)
Ce in intelegi prin "mai racoros"in grade?
Tin mult sa-mi fac eu rasadurile,dar credeam ca trebuie o camera incalzita...

Nu cred ca as depasi vreo 400 fire,per total.

#18116
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Pai daca iti trebuie 'numai' 400, presupun ca merita sa investesti in ceva tehnologie.

#18117
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Undeva spre 14-15 grade noaptea, poate chiar si mai putin si 16-18 grade ziua. Vorbesc de conditiile mele. Odata ce au rasarit, daca nu ai lumina foarte puternica ele se vor lungi la caldura. La racoare, cu lumina artificiala ele vor avea o crestere mai moderata pe inaltime si isi vor ingrosa tulpina, isi vor dezvolta foliajul. Dupa repicare e clar ca iti trebuie spatiu mai mare. Eu am cam fost la limita cu 300 fire, in sensul ca nu am repicat ardeii ca sa ma descurc insa nu e o solutie tocmai ok. Probabil ca la anul o sa reduc numarul de rasaduri.

#18118
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Buna seara,
Astazi am gasit in solar ceva frunze mai de la baza atacate. Am pus pozele unei asemenea frunze, fata/spate. Poate din cauza ca am lasat frunzele de tomate taiate pe jos...
Am curatat, am mai rupt din frunze si am stropit cu Scudo.
Puteti sa imi spuneti va rog ce este si cu ce sa dau? Rosiile mai au pana se coc, am numai cateva galbene. Nu cred ca e prea grav deocamdata, majoritatea frunzelor arata inca bine, dar as vrea sa stopez din start.
Multumesc.

Attached Files



#18119
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postcotzi, on 26 iunie 2019 - 17:08, said:

Undeva spre 14-15 grade noaptea, poate chiar si mai putin si 16-18 grade ziua. Vorbesc de conditiile mele. Odata ce au rasarit, daca nu ai lumina foarte puternica ele se vor lungi la caldura. La racoare, cu lumina artificiala ele vor avea o crestere mai moderata pe inaltime si isi vor ingrosa tulpina, isi vor dezvolta foliajul. Dupa repicare e clar ca iti trebuie spatiu mai mare. Eu am cam fost la limita cu 300 fire, in sensul ca nu am repicat ardeii ca sa ma descurc insa nu e o solutie tocmai ok. Probabil ca la anul o sa reduc numarul de rasaduri.
Da,nu pare chiar simplu... Eu as evita repicarea, punând semințele direct in alveolele definitive.

View Postzipcode, on 26 iunie 2019 - 16:57, said:

Pai daca iti trebuie 'numai' 400, presupun ca merita sa investesti in ceva tehnologie.
In afara de leduri sau ceva de genul, ar mai presupune și altceva tehnologia asta ?

#18120
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Cand ai un pic de timp mai arunca un ochi pe topicul semanatul si repicatul. Stiu, nici eu nu as avea timp acum, dar vine iarna acusi. Serile fiind lungi poti aduna informatii f. utile din noianul de postari.

#18121
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Stii cum se zice: sa-ti faci iarna car si vara sanie...

#18122
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Știu,asta iarna am citit topicul asta. :)

#18123
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Incearca macar la scara mica cu ceva soiuri sau hibrizi pe care nu le gasesti la piatza! Restul iei din sursa pe care ai avut-o pana in prezent. Mai apoi vei decide singur ce si cum. Nu pot sa cred ca macar 100 de fire de rosii sau de ardei nu si-ar gasi locul la tine pe un raft cu doua neoane de 36 w si apoi pe un pervaz catre sud.

#18124
OTOFOMON

OTOFOMON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 08.02.2011
Am un solar de 10 cu 6 m si 3,6 inaltime. Am deschideri foarte mari pe ambele capete si laterale.Dar cu toate astea la noi la campie in zona Bucurestiului caldurile sunt naucitoare , si am decis sa pun plasa de umbrire. Cu ajutorul oamenilor de aici am gasit si un magazin care vinde la metru si nu la rola aceasta plasa, si le multumesc mult pentru informatie. Nu am stat sa fac calculele exacte inainte sa o cumpar si am luat 10x10m. Am ales varianta simpla trecand plasa peste solar si datorita dimensiunilor a acoperit perfect tot solarul avand si cate un surplus de 30 cm pe fiecare laterala. Astfel s-au acoperit aerisirile laterale. Am avut placuta surpriza sa constat ca deja in urmatoarele 10 min de dupa montaj temperatura a scazut simtitor in interior. Oare in situatia data ,cand se simt deja rezultatele pozitive, faptul ca am astupat aerisirile laterale sunt oare un mare neajuns ? Merita sa tai din plasa si sa las aerisirile laterale libere ? Oare prin plasa nu trece suficient aer ? Daca taiam si lasam acele aerisiri laterale libere as fi simtit si mai multa racoare? Multumesc anticipat pentru eventualele sfaturi. O zi buna in continuare.

#18125
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
Lasa plasa in pace ca nu impiedica aerul sa intre sau sa iasa!

#18126
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
Bun găsit vechi prieteni.
Ce produs aplicați voi foliar cu rezultate bune atunci când tomatele au nevoie de calciu?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate