Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#1729
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Mai copii, ma foarte bucur ca mai sunt si altii care apreciaza san marzano si rio grande, sunt printre preferatele mele pentru conserve.
Marzano e o rosie seaca, pulpa e mai uscata si nu are seama aia cin alveolele cu seminte, de aceea merge bine la bulion si zic unii si la uscare.
Rio are multa pulpa car are si zeama in alveole, doar ca alveolele nu sunt mari si la producerea de suc zeama ise in mare parte cu seminte, e practic gelatina aia care imbraca semintele..deci si astea sunt bune de suc insa sunt ideale pentru murat intregi, coapte fiind... e conserva mea preferata, tine loc de acritura , de suc unde merge acru, de muratura , zeama e si ea buna in loc de zeama de varza sau indoita cu zeama de varza...

Eu am anul asta doua feluri de marzano, unul de la gartenland, 15-18 fire au iesit din cele 20 de seminte...zic aia ca sunt nedeterminate pe situri, san marzano 2 zice pe plic.
Mai am Nano de la agrosel, gama premium, seminte de foarte buna calitate si multe la bani de nimic, au iesit si produc ok avand in vedere ca ale mele sunt ca in camp.

Pentru cei interesati o sa incerc sa fac o analiza prin gradina, din pacate sunt ocupat rau cu casa si numai de rosii n-am mai stat anul asta, cu toate astea se comporta mai bine decat m-am asteptat.

Daca gasiti hibridul cu pricina si eu sunt interesat pentru la anul, nu sunt fan al hibrizilor si o sa continui sa pun si d'astea simple dar tare as vrea sa incerc si un hibrid bun , daca macar 80% din calitatea fructului o regasesc la hibrid merita fiecare cent.

APropos de roma... si alea sunt cam sensibile, mai ales afara... produc bine  si fructul e intre mazano si rio, nu e uscat dar nici atat de plin ca rio...il consider pentru cei care vor un singur "soi" in loc de cele doua.

#1730
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Iulian nu eu recomand 14 zile pana la recoltare la Topsin ci producatorul pe eticheta produsului.
Desi am vazut pe unele site-uri 3 zile, eu respect indicatiile etichetei.
In ce priveste rosìile Big rio F1 parerea mea dupa 2 ani de cultivat este ca nu se compara la gust cu Rio Grande, chiar daca sunt mai rezistente la boli.

#1731
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
De-asta imi era frica Posted Image

#1732
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
din pacate azi am observat casi jersey devil (tot "tata de capra") e sensibila la putregai.

#1733
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007
Maddox, recunosc ca eu sint "mic" si necunoscator. De aceea anul trecut am citit ambalajul pe toate partile si pe laterale si nu am gasit mentionat nici un timp de pauza. Asa ca la momentul respectiv am intrat pe site-ul producatorului unde e trecut cu litere de-o schiapa timp de pauza 3 zile la legume, 14 la pomi,etc.
Dar sint sigur ca tu l-ai citi de pe ambalajul de gramaj mare unde probabil au mai mult loc sa scrie si au trecut si aceasta informatie.
O sa ma asigur ca respect 14 zile timp de pauza daca mai apelez la Topsin Posted Image
In alta ordine de idei, pe Topsin 500Sc e trecut intr-adevar 14 zile. Nu stiu daca e vreo diferenta fata de 70Wdg despre care vorbeam eu.
Multumesc pentru descrierea de la Big RIo. Recunosc ca l-am gustat (crescut in camp) si mie mi s-a parut Ok. Oricum nu imi bat capul fiindca e pentru procesare.
Colibri imi place mai mult din aceeasi gama dar diferenta de pret e semnificativa.

Edited by Iulian2828, 24 July 2013 - 19:28.


#1734
frici

frici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 15.02.2011
Salutari incerc sa incarc si eu niste poze cu rosiile mele.(daca reusesc)

Attached Files



#1735
andrei_ci

andrei_ci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 18.07.2009
De ce le-ai curăţat aşa? Nu trebuie lăsată măcar o frunză sub inflorescenţă. Sau asta e valabil numai până leagă fructul?

#1736
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Pe "mititelul" asta cu ce il omor ? Actara i-o face rau?

Attached Files



#1737
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Eu nu le mai curat, le las cu frunza sa le tina umbra. La cele la care le-am rupt frunzele soarele a ars rosiile care s-au stafidit ca sa zic asa. Cele cu frunze pe ele arata bine. Eu nu le-am stropit cu nimic. Sunt pentru consumul propriu si nu tin la cantitate.
"Mititei" din aia am avut si eu. Am rupt rosia si am aruncat-o. Pentru musculite am stopit cu apa cu sare.

Edited by Clovis, 25 July 2013 - 21:56.


#1738
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Strict pe ala sunt convins ca l-ai rezolvat cu spitzu' sau cu calcaiul cum am facut si eu cu primii 10-15. Dupa aia mi s-au tocit incaltarile si am trecut la Confidor Energy - marti, astazi era liniste. Este foarte bun si Actara, dar daca nu vrei cantitate maxima si 'mititeii' nu exagereaza cu prezenta mai bine faci ce a facut Clovis.
Sau da cu Afirm.
Apropo! De care musculite ca alea albe nu mai mor decat impuscate.
LE: am vazut ca pentru musculite nu impotriva lor. E OK!

Edited by maddox_dtv, 25 July 2013 - 23:29.


#1739
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 21.02.2006
Din pacate "mititei" s-au inmultit cam mult si nu pot sa ii mai tratez cu indiferenta.

#1740
frici

frici

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 15.02.2011

 andrei_ci, on 25 iulie 2013 - 21:38, said:

De ce le-ai curăţat aşa? Nu trebuie lăsată măcar o frunză sub inflorescenţă. Sau asta e valabil numai până leagă fructul?

Rosiile mele s-au inbolnavit rau,adica s-au innegrit acum aprox. 1luna.Tot le-am dat tratamente peste tratamente,le-am curatat de fiecare data inainte de stropiri si de aia arata asa de naspa.Ce-i drept nici nu ma pricep asa de bine la ele.Imagineaza-ti ca de jos in sus s-au uscat frunzele,au aparut pete negre si pe tulpina ,si pe fructe (se vede pe o poza )

Edited by frici, 26 July 2013 - 10:49.


#1741
solar_hobby

solar_hobby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 12.01.2013
Pe 2 martie au fost insamantate, pe 29 aprilie rasadurile au fost plantate in solar, iar pe data de 20 iunie aratau asa.
Ca soiuri am plantat:
  • tamaris f1;
  • inima de bou
  • rosie uriasa.
Cum a zis cineva aici: "in varf de munte si pentru prima data nu a fost necesar sa stropesc cu ceva".
Am taiat din frunze deoarece condensul le-a ars si aratau urat. Fructele de la inima de bou sunt foarte bune, tamaris f1 sunt ok chiar daca au aspectul comercial au gust bun, iar uriasele nu s-au copt deoarece am avut o problema cu ele in faza de rasaduri si au stagnat vreo 2 saptamani.
Ingrasamant am folosit gainatul de gaina in proportie de 1/10 litri (1 liru de fermentat la 10 de apa). Fiind primul an cred ca sunt cam dese, desi multe dintre fire au scapat cate un copil si din aceasta cauza sunt dese

Attached Files


Edited by solar_hobby, 26 July 2013 - 17:32.


#1742
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Felicitari. Plantele tatele arata foarte bine, sanatoase. :)
Sugestie: anul viitor sa pui si un soi/hibrid extratimpuriu ca sa ai coapte mai devreme.

#1743
solar_hobby

solar_hobby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 12.01.2013
Da am in plan sa achizitionez si un soi/hibrib extratimpuriu si as fii bucuros de cateva sugesti. Mi-am notat ce au pus alti colegi de forum si astept sugesti,eu avand solarul in zona de munte.

#1744
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013

 pufarin, on 25 iulie 2013 - 21:43, said:

Pe "mititelul" asta cu ce il omor ? Actara i-o face rau?


Insecticid Laser simplu repetat la 4 zile sau un mix format din Affirm cu Actara repetat la 7 zile pina pe la sfarsitul lui august . Asta este sfatul unuia din Baleni Dambovita care are solar de ani de zile , asta este perioada omidei asteia nenorocite !

#1745
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

 pufarin, on 26 iulie 2013 - 08:54, said:

Din pacate "mititei" s-au inmultit cam mult si nu pot sa ii mai tratez cu indiferenta.

Eu anul trecut am avut solarul plin de astfel de omizi. Anul asta, la inceputul lui Iunie am facut un tratament cu Affirm (are indicatie clara pentru omida fructelor la tomate, iar timpul de pauza este mic) si inca unul cu Confidor Energy (printre altele indicat si impotriva omizii). Asta a fost tot.

Nu stiu daca aceste doua tratamente au contat cel mai mult. Poate si parlirea terenului cu arzatorul pe gaze in toamna a avut vreun rol. Chiar nu stiu.

Cert este ca anul asta nu am gasit un fruct cu omida in el. Am identificat doar 2-3 varfuri de crestere cu urme de patrundere. Le-am eliminat si gata.

Attached File  omida.jpg   176.94K   93 downloads

Mai mult decat atata mi-am cumparat un device cu UV pentru distrugerea insectelor similar cu asta, dar mult mai ieftin (Hornbach).


Iata, mi-am amintit ca am facut foto si cu ouale depuse de mama-molie. Posted Image

Attached File  1Foto 169.jpg   594.75K   92 downloads


Deci incepi prin a cauta ouale si le indepartezi de palntatie, apoi cauti urmele lasate de omida la intrarea in planta si elimini partile afectate ale plantei.

Edited by meganedoi, 26 July 2013 - 23:23.


#1746
hilla

hilla

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 14.03.2013
Ce preturi sunt la rosii in zonele voastre? Daca se poate zona si pretul ne facem o idee de cum se misca piata !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate