Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#16291
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
simplu,inregistreaza minima si maxima ,doar ca poza e cu -1gr nu o gasesc pe cea cu -4gr :)

#16292
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,506
  • Înscris: 20.10.2015

View Postsilesax, on 15 aprilie 2018 - 20:18, said:

daca cumpara de la un producător li se pare scump si 1, 5 lei pe fir si mai negociaza Posted Image

Si Lidl-ul le ia la pretul ala

#16293
mushudog

mushudog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 16.09.2015
Eu am cumparat seminte de la fermagardenbio.ro in martie. Au germinat toate...doar ca nu au avut seminte pt toate soiurile ce le doream.
Acum vad ca au si rasaduri (bio) de vanzare cu 3 lei...la tot felul de soiuri de tomate. Poate intereseaza pe careva.

Daca stiam...poate nu ma mai complicam sa le cresc eu...si dadeam o fuga pana la Baia Mare.

#16294
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Cele din sixpack de la Lidl par a fi o chestie buna. In primul rand ca sunt fiecare diferite. Daca vrei sa iei seminte pentru 6 soiuri (si mai toate sunt soiuri vechi cu oarece trecere, unele chiar foarte bune), uite ca poti sa ai anul viitor seminte la toate cu cheltuieli mici si vezi direct si care din ele merita cultivate din nou.

Edited by zipcode, 18 April 2018 - 09:47.


#16295
bsam

bsam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 15.07.2007

View Postzipcode, on 18 aprilie 2018 - 09:47, said:

Cele din sixpack de la Lidl par a fi o chestie buna. In primul rand ca sunt fiecare diferite. Daca vrei sa iei seminte pentru 6 soiuri (si mai toate sunt soiuri vechi cu oarece trecere, unele chiar foarte bune), uite ca poti sa ai anul viitor seminte la toate cu cheltuieli mici si vezi direct si care din ele merita cultivate din nou.


Exact asta am avut în vedere... la cele 100 de plante cultivate de mine în regim de amator nu e rentabil drumul sau transportul doar pentru a afla ce gust au cultivate în condițiile mele (sol, apă, climă, tratamente, etc)


P.S. Cei care cultivă profesionist/en-gros pentru a vinde/cultiva răsaduri sigur au variante mai bune.

Edited by bsam, 18 April 2018 - 12:13.


#16296
gabifo

gabifo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 27.03.2009
Luat de val am semanat pe 20.03 citeva alveole de 200 mai multe soiuri: rozov blyan, cherven gradinski ( ziceau pe site uriasa de...), medelina  si inima de albenga de la Florian, costolute fiorentino de la AMIA srl, ceva gradinarese (multumesc lui achimitom si in special celui care le-a promovat de la inceput, pentru ca dar din dar se face raiul). Si au iesit, si au iesit... si pune-te pe repicat... si sunt vreo 400 pahare care peste vreo 2 saptamini vor trebui plantate. Le-am gasit parinti adoptivi, deoarece nu am spatiu, dar as fi vrut sa le dau mai precis ceva informatii despre gust, comportare, stiti dvs. cum e. De aceea va rog foarte mult pe cei care le-ati crescut vreodata si le-ati gustat, ajutati-ma cu vreo parere ca daca nu sunt acceptabile sa nu incurc oamenii. Va multumesc.

#16297
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Toate selectiile de la Florian sunt gustoase. Toate!

#16298
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 14.11.2006
rozov si albenga sunt foarte bune. ultima e printre preferatele mele.

#16299
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Eu am recomandat mereu costolutele...

#16300
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Buna ziua   d-nilor   . am citit aici undeva un program de fertilizare interesant ceva de gen saptamanal  pentru rosii  ,cu cropmax ,macerat urzica , npk etc ,ceva de genul  luni npk   o saptamana cropmax ,cealalta macerat,  mia placut abordarea aceasta , si nu-l mai gasesc, ma poate ajuta cineva , eventual  autorul ,

#16301
viczit2

viczit2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 14.06.2013
Salutare. Am si eu o nelamurire la tomatele plantate in camp.Plantele au fost scufundate cu radacinile in Novadim  Progres 0,15 la suta concentratie.Clar si frunzele au fost atinse,dar sa fie arse de la solutie sau e boala?

Attached Files



#16302
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Nu arata a arsuri solare. Arata a arsuri insa. Nu sunt lamurit care era scopul solutiei.

#16303
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Eu cred ca tot de la soare este, a fost prea puternic pt. rasaduri. Clar solutia nu avea cum sa arda frunzele in halul ala daca zici ca le`ai scufundat cu verdele`n sus.

#16304
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014
Suferă de ''tinerețe fără bătrânețe''.Posted Image

Așa am pățit și eu, în urmă cu un an.

Edited by Eugen_D, 23 April 2018 - 11:08.


#16305
viczit2

viczit2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 14.06.2013

View Postzipcode, on 23 aprilie 2018 - 10:05, said:

Nu arata a arsuri solare. Arata a arsuri insa. Nu sunt lamurit care era scopul solutiei.

View Postzipcode, on 23 aprilie 2018 - 10:05, said:

Nu arata a arsuri solare. Arata a arsuri insa. Nu sunt lamurit care era scopul solutiei.


#16306
viczit2

viczit2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 14.06.2013

View Postzipcode, on 23 aprilie 2018 - 10:05, said:

Nu arata a arsuri solare. Arata a arsuri insa. Nu sunt lamurit care era scopul solutiei.
Acum e clar ca tomatele din pozele de mai sus sunt arse cu Novadim. Am pus in solar mai multe randuri netratate cu Novadim si nu au nimic iar un rand cu radacinile in Novadim Progres.Acest rand are aceleasi arsuri ca tomatele din camp tratate cu Novadim.
Scopul solutiei era viermele sarma.
Concluzia  ''ASA NU''

#16307
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 09.05.2016
Attached File  20180423_081654.jpg   371.88K   92 downloads

De la ce patesc asta?
1.Vant
2.Soare
3.Frig noaptea (8gC)
4.Carente
5.Daunatori

?

#16308
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
Vântul daca nu le rupe doar bine le face,frig la 8 gr?, glumesti ,la 1 gr sau 2 gr se fac mov,vineții asta arata ca a fost frig,sub zero doar sunt arse de frig,in schimb soarele strălucitor face prăpăd la un răsad crescut la luminițe sau soare prin geam si ala o ora pe zi,deci mare grija cei care plantați răsaduri fragile,umbriti-le primele zile ca e păcat de munca voastră!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

0 members, 4 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate