Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#15157
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Marbenele mele sunt marbene si anul asta desi au stat anul trecut intre inimi de bou, gradinarese, old german si ceva uriase de la Vali Cucu. Vedem la anul ce-or iesi din semintele de marbena.

#15158
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Tomatele se 'corcesc' destul de greu...pentru 'hibridizare' e necesara manopera multa...

#15159
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Asa stiam si eu, la ardei e mai "periculos"....

#15160
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Nici la ardei nu e chiar asa de 'probabil'...daca nu vrei sa ai 'ciurprize neplacute' distantezi cat de cat 'dulcii' de iutzi...vorbim de 'soiuri' nu?
Ce pot sa-ti spun e ca desi adesea i-am plantat intercalat nu am avut din semintele 'productie proprie' nici dulci-iuti si nici iuti-dulci...
Probabilitatea e mai mare ca sa se iuteasca decat sa se indulceasca...
;)

Edited by subway_guru, 22 August 2017 - 23:04.


#15161
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Caspar f 1 am avut am eu .este foarte productiv,rosia se rupe imediat de pe tulpină deci nu recoman palisatul pentru că dacă bate vîntul probabil cad toate ,nu cresc bălărioase,despre rezistenta la boli nu stiu ce să zic în conitiile în care după o ploaie la 17.30 cu ceva piatră si apă cît cuprinde sau focut praf toate rosiile care le aveam adică au cam rămas fără frunze..canicula de 5 zile ce a urmat le a ars pe restul..

#15162
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Ardeii se corcesc foarte bine. Undeva un 30% sa iasa corcit daca sunt pusi impreuna.
Totul depinde de cat de mult se plimba bondarii si alte alea printre ei. Daca ai multe lucruri cu flori in gradina, e posibil sa nu se oboseasca cu de astea, de asemenea daca ai prea putine flori e posibil sa nu intre gradina prin ruta lor.
Rosiile se corcesc mai greu si depinde foarte mult de cum se prezinta floarea. Floare compusa, sanse mari de corcire. In rest depinde de soi, mai toate gen 'beefsteak' au pistilul iesit din floare la maturitate care sporeste mult sansele.

#15163
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004

 silesax, on 23 august 2017 - 03:22, said:

Caspar f 1 am avut am eu...
Multumesc sile! Eh, ghinion cu grindina, eram curios de rezistenta pentru ca si la Caspar si la Perfectpeel apar in descriere ca sunt rezistente la cateva boli. Ai avut pentru vanzare sau pentru tine? Ma intereseaza daca esti multumit de ele ca materie prima pentru conservaraie  Pana acum din tot ce am avut in gradina mi se par cele mai ok Andine Cornue. Mari, gustoase, foarte putina zeama, se pot "depela" ca sa nu zic beli :) extrem de usor fara sa se ia si pulpa pe pielita. Am mai pus un soi Amish paste dar din pacate a iesit altceva (tnx premierseeds!).... San marzano sunt ok dar tot asa pica daca le atingi si abia anul asta nu am avut putregai apical la ele. In schimb au in interior acele portiuni albe, tari, lemnoase...

#15164
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Si vînd dar am si mîncat.sant foarte bune.mai ales pînă să vină bolile erau si foarte frumoase.

#15165
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
@cotzi
de unde ai semintele de Andine Cornue?

#15166
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
De pe ebay de la premierseeds. Am strans seminte de la cateva rosii si pe masura ce se vor mai coace o sa mai strang. Daca vei vrea sa le incerci adu-mi aminte peste cateva saptamani si-ti trimit cateva semincioare sa prinzi soiul.

#15167
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
mersi!

l-am avut in gradina in 2014 si mi-a placut; tot asa cateva seminte de la cineva, dar cum am fost nevoita sa fac o pauza de gradinarit de doi ani (din motive de sanatate) nu am reusit sa-l pastrez

#15168
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Se rezolva numai sa-mi aduci aminte!

#15169
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Pentru anul viitor pe lângă soiul familiei și Black Krim voi incerca:
http://www.semintepl...f1-100-sem.html
Am auzit numai de bine. Esmira și Monterosa sint istorie pentru mine.
Miroane, sa ma ierți ca nu am mai ajuns prin zona cu Esmirele sub brat, dar crede-mă ca nu ai pierdut nimic.

Edited by Hapygarden, 24 August 2017 - 20:54.


#15170
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
folosesc acest topic ca e cel mai urmarit

dintre cei ce fac rasaduri in casa, ma poate cineva ajuta cu aceasta dilema?

a observat cineva vreo influenta asupra cresterii rasadurilor in raport cu tipul de geam termopan existent in spatiul in care se produce rasadul?

ps. daca vrea cineva sa raspunda il rog sa raspunda pe topicul nou, nu vreau sa creez aici o discutie off-topic

#15171
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
Mai subtire dar inca produc tomatele ,pana una alta 'still counting' Posted Image

Attached Files



#15172
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
tocmai am vazut la tv ca cica va fi o toamna lunga, asa ca tot vor produce tomatele

#15173
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
Eu le-am cârnit a 2- a oara demult,nu rămâne nici o gogonea,cate sunt le roșesc si vând calitatea 1 ,restul elimin.

#15174
Hapygarden

Hapygarden

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 15.05.2014
Drivere, zi cu Cireșele a alea care e treaba ca ramaseseși dator :)
E ceva de capul lor la gust? Ca la aspect erau super.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate