Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#1495
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Eu inca n-am descoperit farmecul culturii hibrizilor, din lipsa de timp dar si zgarcenia m-ar tine de-o parte. Am seminte stranse de mama de la an la an, care germineaza incredibil de bine.
Cand oi avea gradina mea la indemana o sa ma distrez si cu hibrizi, deocamdata, un soi bun la toate: salate, sucuri, muraturi, gatit. De fapt mama mai tine un soi nu stiu cum ii zice, din cele care sunt foarte bune conservate (mici, ovale). Cu astea doua si multa branza de oaie, viata e perfecta. Doar timpurietatea ar fi o mica problema de rezolvat.

#1496
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Eu am  o intoleranta mentala fata de hibrizi Posted Image   Singurul motiv este gustul, nici o rosie hibrid cumparata din supermarket sau piata nu m-a convins in privinta gustului, asa ca prefer o productie mai mica, din moment ce produc doar pentru familie nu vad de ce m-as agita sa produc cantitati industriale,deci nu am nevoie de hibrizi productivi. Eu am anul acesta 70 de fire de rosii si imi ajung pentru consumul in stare proaspata si conservare sub forma de bulion.   Ce vreau sa mai obtin sunt rosiile uscate, puse in ulei de masline si mancate apoi cu branzeturi sau alte bunatati sunt o nebunie

#1497
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@parinte
@claudia
Va rog! Povestiti-mi si mie ce fel de soiuri sunt acestea despre care spuneti ca sunteti multumiti. Din 2008 incoace am incercat si eu peste 50 de soiuri si doar un soi este pe gustul meu. Si culmea este ca rosia asta nu este rosie, ci este galbena. Vreau si eu, in afara de aceasta galbena, inca 5-6 soiuri de care sa ma bucur din iarna si pana in iarna.

P.S. Multumesc Iulian pentru soiul despre care mi-ai foto-vorbi-promis Posted Image

@claudia
Nici eu nu credeam ca pot fi impresionat de un hibrid. Cu toate acestea, pentru ca am incercat am avut si surprize placute. Primul hibrid care mi-a placut a fost un cherry cumparat de la Real, brand-uit real, si care se numea Super Sweet 100 F1. Anul trecut m-au uns pe suflet. Anul acesta Real nu a mai avut gama veche de seminte, ci unele aduse si/sau microambalate de Agrosel. Am fost tare dezamagit pentru ca real-ul nu a mai adus Super Sweet 100 F1. Dar acum stiu cum sa il am Posted Image.
Surpriza anului 2013 vine tot de la un hibrid si tot cherry. Are un gust grozav, se numeste Tomate Cherrola si este produs/ambalat de Kiepenkerl.

Edited by meganedoi, 07 July 2013 - 00:16.


#1498
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007

 meganedoi, on 07 iulie 2013 - 00:05, said:

P.S. Multumesc Iulian pentru soiul despre care mi-ai foto-vorbi-promis Posted Image
Hai sa punem si pentru restul lumii, nu? Poate mai vrea careva.
Tinem multe seminte asa ca nu e o problema sa si dam. Pamantul rodeste mai bine cand daruiesti din roadele lui Posted Image
Asa cum am zis:
- Nedeterminate
- leaga bine pe temperaturi joase, mai putin la temp foarte inalte
- Pune cam 3-4 fructe pe etaj dar fiecare sare de 300g. Noi le leasam 6 etaje ca mai mult nu au timp sa se coaca iar pentru gogonele murate folosim altceva
- Cele pe care le vedeti in foto au fost semanate la 23 martie. Ne asteptam ca prima sa se coaca pe la 20-26 iulie. Faceti voi calculele Posted Image.
- Gustul e absolut delicios si se pastreaza foarte bine. Rezistenta foarte mare la boli.
Daca are idee cineva ce sint do tell ca eu incerc sa le identific de ceva vreme.
Doritorii se seminte sint asteptati la toamna pe privat.
Fotografiile sint din solarul mamei. Ale mele sint puse tarziu ca taman pe astea le-am ignorat si mai au de crescut.

Attached Files



#1499
roadmaster969

roadmaster969

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.10.2009
Le cunosc eu !
Sunt "grase/frumoase de Iasi" !Si F1 !
Si o sa le mearga si mai bine dupa copilire o sharuire !Garantat !
La toamna,of course!
:)

#1500
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Iulian, "cretele" tale seamana cu cele pe care la francezi le gasesti de vanzare ca "coeur de boeuf", inima de bou. http://www.nature-ja...r-de-boeuf,s-22
Ale mele ce-or fi?
Nu sunt asa crete iar fructele difera de la fir la fir:
- gogonele rotunde pe ciorchinii care au legat peste 6 bucati sau la firele la care apa ajunge mai putin. Astea au un gust mai dulce cand sunt coapte.
- rosii ca pumnul in conditii normale
- rosii "babane" daca sunt pe vrej gros sanatos si au legat sub 3 rosii/ciorchine. Astea sunt si cele mai gustoase/satioase. Au forma celei din primele doua poze.

Cultivate fara ingrasaminte, doar putin gunoi de la gaini in primavara, apa si ea cam putina (1-2 udari / saptamana, prin inundare pe vad, nu ajunge uniform la toate firele), stropiri - nu stiu daca au fost anul asta.

Productivitatea e medie la mine pentru ca nu sunt ingrijite cum ar trebui, dar indestulatoare pentru noi. Din pacate ai mei nu vor sa faca un surplus pentru vanzare.
Anul trecut am cules rosii pana aproape de Sf Mihail, cand am adunat balariile (a fost si un an de exceptie, inca aveau varfuri de crestere verzi, cu multe flori), si am mancat gogonele coapte in ladite pana de Craciun. Anul asta vreau sa inchid solarul in toamna, sa vad cat pot duce. Ramane de vazut in ce conditie or sa fie plantele in toamna.

Attached Files


Edited by til, 07 July 2013 - 09:18.


#1501
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007

 til, on 07 iulie 2013 - 09:11, said:

Iulian, "cretele" tale seamana cu cele pe care la francezi le gasesti de vanzare ca "coeur de boeuf", inima de bou. http://www.nature-ja...r-de-boeuf,s-22

Seamana dar nu rasare :). Culoare difera foarte mult, la fel si greutatea fructelor. Am stat mult cu listele in fata incercand sa le identific dar nu am gasit potrivirea perfecta.
Soiul e la noi in familie de foarte multi ani asa ca i-am pierdut urma. "Grase de Iasi" sa le ramana Roadule pana le-on identifica :D. Sheruirea e gratis la toamna.

#1502
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
@Iulian2828 ce ai tu acolo seamana cu marmande.


#1503
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Mi-mi pare ceva intre Marmande si Costolute...ceea ce explica si gustul bun si productivitatea...

#1504
Iulian2828

Iulian2828

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 22.09.2007
Cred ca e o struto-camila. Promit sa pun foto cand se coc si atunci o sa ne dam cu parerea mai bine.
Cu Marmande seamana intr-adevar la fruct. Dar eu am Marmande in gradina si se fac de 1,2-1,5 m maxim. Astea deja au atins varful solarului.

#1505
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

 dan_mesterel, on 05 iulie 2013 - 08:40, said:

Eu am fertilizat doar cu gunoi de gaini fermentat, in solutie.
Poti explica mai pe larg "fermentat in solutie"
Si eu am cateva pasari dar nu am folosit gainatul lor - cica nu este bun decat cel de oaie si de vaca (daca este vechi)
Am inceput si eu anul acesta cu o mica gadinita si daca as putea folosi ceva ce as arunca ar fi un lucru bun

Si le multumesc lui 1orgu si Alin1me pentru lamurirea cu clipsurile de palisare legume.

Edited by vdingo11, 07 July 2013 - 12:40.


#1506
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
@vdingo11, gainat fermentat in solutie-cred ca se referea la faptul ca peste gainat se pune apa,cat sa devina ca o smantana, se amesteca putin., dupa care se lasa la fermentat cam 10 zile-2 saptamani, la caldura. Dupa care se dilueaza cu apa in proportie de 1:9. Cu solutia aceea se uda plantele.

#1507
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 vdingo11, on 07 iulie 2013 - 12:38, said:

Poti explica mai pe larg "fermentat in solutie"
Si eu am cateva pasari dar nu am folosit gainatul lor - cica nu este bun decat cel de oaie si de vaca (daca este vechi)
Am inceput si eu anul acesta cu o mica gadinita si daca as putea folosi ceva ce as arunca ar fi un lucru bun.
Gunoiul de pasare. Ce si cum.

#1508
dan_mesterel

dan_mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,652
  • Înscris: 06.02.2008

 vdingo11, on 07 iulie 2013 - 12:38, said:

Poti explica mai pe larg "fermentat in solutie"
Salut,

Gainatul fermentat il diluezi cu apa, rezultand astfel o solutie.
Iaca metoda: Intr-un recipient pui gainatul, torni apa peste el si il lasi sa fermenteze.
Dupa ce fermenteaza un timp (nu e critica perioada, dar cel putin 1 saptamana), distrugandu-se in acest fel si eventualii agenti patogeni, ingrasamantul este gata de utilizare.
Solutia se face astfel: 1 parte gainat fermentat si 2 parti apa.
Eu am pus cam 300 - 400 ml la fiecare planta. Doar de 2 ori in toata perioada de vegetatie.

Stima,

LE: Am verificat, am pus virgula: ... gunoi de gaini fermentat (virgula) in solutie Posted Image

Edited by dan_mesterel, 07 July 2013 - 20:40.


#1509
maraskinos

maraskinos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 472
  • Înscris: 28.08.2009

 poadol, on 07 iulie 2013 - 16:14, said:


Excelente informatiile...Posted Image

Edited by maraskinos, 07 July 2013 - 21:45.


#1510
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
deja rosiile au un pret de nimic.....,am vb cu cei ce vind la taraba si mi-au spus ca prin nu stiu ce localitati prin buzau rosia la angro se da si cu 0.20 lei.
si e rosie de solar...
in br in piete e 1,2 cea mai cea...,dar gasesti si cu 0,70 lei
un an de cacat pentru noi legumicultori....

#1511
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
In iarna incercam [click aici] sa daruiesc din semintele unei rosii de culoare galbena, de departe preferata mea.
Am povestit despre ea, dar nu aveam fotografii. Cu toate astea cererea de seminte a fost mare si onorata bineinteles.
Iata ca acum m-am pregatit si cu foto Posted Image


P.S.
@Silesax, imi pare rau pentru ce se intampla cu piata. Sunt amator, dar imi dau seama ce munca sta in spatele fiecarui kg de legume.

@parintele, @claudia
Imi dati si mie un raspuns va rog la rugamintea de mai jos?

 meganedoi, on 07 iulie 2013 - 00:05, said:

@parinte
@claudia
Va rog! Povestiti-mi si mie ce fel de soiuri sunt acestea despre care spuneti ca sunteti multumiti. Din 2008 incoace am incercat si eu peste 50 de soiuri si doar un soi este pe gustul meu. Si culmea este ca rosia asta nu este rosie, ci este galbena. Vreau si eu, in afara de aceasta galbena, inca 5-6 soiuri de care sa ma bucur din iarna si pana in iarna.

Attached Files


Edited by meganedoi, 08 July 2013 - 02:07.


#1512
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 meganedoi, on 08 iulie 2013 - 01:56, said:


Imi dati si mie un raspuns va rog la rugamintea de mai jos?

De la statiunea de la Buzau ai incercat?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate