Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#14797
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
erata: era mai nu iunie, nu ca ar avea prea mare importanta

e posibil ca anumite soiuri/hibrizi sa fie mai predispusi la a arata semnele unei carente de potasiu?

ca acum imi dau seama ca am vazut frunze de genul asta la mine in solar in anii cand am cumparat rasad de prekos (la care oricum nu am garantia 100% ca era prekos sau F1)?

sau poate fi de la faptul ca rasadul nu era crescut in conditii corecte? ca dupa ce a ajuns la mine in solar a avut acelasi conditii si regim de hrana ca si restul de tomate din rasad propriu si astea nu prea manifestau problema, cu toate ca rodeau mai bine (singurul motiv pt care cumparam rasad este timpurietatea)

#14798
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
driver, te inteleg perfect, cererea pietii trebuie satisfacuta
crib, patare cafenie nu-i, carente cel mai probabil, vezi aici unde se incadreaza plantele tale.
anasstasia, cu Ortiva am avut eu rezultate multumitoare, are si timp de pauza scurt, doar 3 zile.

#14799
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Foarte frumos!! si la driver si la laum ... Felicitari !!
Kiveli si Brillante  ce gust au? Amerigo?

Edited by nicolae1960, 23 July 2017 - 21:58.


#14800
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005
Cele mai gustoase sunt Brillante, coacere uniforma si la interior, pielita subtire, la coacere deplina crapa, zemoase, dulci usor acide si parfumate. Fructele nu sunt tari.
Leaga foarte bine dar trebuiesc oprite dupa 5 etaje altfel are fructe multe dar mici. Cel putin asa se descurca cu o fertilizare mai usoara.

Amerigo urmeaza in topul gustului, dar daca n-ar fi cerute la piata nu m-as da in vant dupa ele. Nu prea au aciditate, pielita subtire, zeama putina, daca sunt rupte au textura fainoasa chiar, nu sunt tari, parfumate mediu, dulceata la fel.

Kiveli sunt tari, pielita mai tare, zemoase si cate putin din fiecare: dulceata, aciditate si parfum.

Cele mai productive sunt kiveli, fructele cele mai mari.

#14801
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Multumesc de raspunsul  promt

#14802
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
In afara de prima poza, restul sunt lipsa de magneziu. Prima nu stiu ce e.

#14803
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
anasstasia, trateaza-le cu Ortiva Top. Daca vei inlatura frunzele afectate sa nu treci cu foarfeca la alte plante sanatoase inainte de a o dezinfecta cu Domestos. Resturile de frunze bolnave trebuie stranse din gradina.
As fi curios daca mai ai cum sa identifici Amish Paste daca zici ca le-a incurcat mama, daca nu ma inseala memoria ai cumparat seminte si din soiul asta. La mine din zece plante Amish cateva sunt nedeterminate si cateva sunt determinate si cu fructe rotunde si usor costate. Cred ca baietii de la premier seeds au gresit ceva la ambalare. La mine sigur nu a fost greseala la semanat, repicat, plantat.

Referitor la poze, ca sa iasa corect tine telefonul culcat cand pozezi si vor iesi ok. Daca le vrei in format "portret" trebuie sa le salvezi pe PC mai intai, le rotesti cum vrei dupa caz, si apoi le incarci pe forum.


@laum, jos cu palaria! Cuvintele sunt de prisos. In asa solar mi-as muta biroul daca n-ar fi atat de cald Posted Image Si daca l-as avea, evident :D

Edited by cotzi, 24 July 2017 - 10:42.


#14804
amitaf

amitaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 17.03.2008
Shire f1

Attached Files


Edited by amitaf, 24 July 2017 - 14:21.


#14805
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Daca ne spui ca pozele sunt din noile solarii m-ai dat gata!

#14806
amitaf

amitaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 17.03.2008
Sunt dintr un solar mai vechi,pe cele noi le umplu cu salata in 3 sapt

#14807
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
ce frumusete..le vinzi ciorchine?
ce hibrid?

#14808
amitaf

amitaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 17.03.2008
Șiren f1,nu stiu de cecsoftpefia nu ma lasa sa scriu numele original

Edited by amitaf, 24 July 2017 - 19:15.


#14809
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007

View Postamitaf, on 24 iulie 2017 - 18:16, said:

Sunt dintr un solar mai vechi,pe cele noi le umplu cu salata in 3 sapt
Felicitari, ma bucur pentru tine si sa ne tii la curent cu noua cultura de salata.

#14810
amitaf

amitaf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 17.03.2008
Cristal f1,plantate acum 4 zile.Tintim cei 3000 euro :)

Attached Files



#14811
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
Vei folosi plasa de umbrire sau nu e cazul in zona ta?

#14812
jagarella

jagarella

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 03.06.2008
Pentru deficitul de calciu folositi Nicasol si lapte de vaca de ala adevarat nu de cutie 1/5 cu apa, la 2 saptamani. Sa aveti spor

#14813
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Iata si cateva poze si de la mine ,sant No name ,rasaduri cumparate din piata si cateva primite, In urma informatiilor culese am incercat sa am grija de  ele cat mai bine cu putinta

Attached Files



#14814
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013

View Postcotzi, on 24 iulie 2017 - 10:28, said:

anasstasia, trateaza-le cu Ortiva Top. Daca vei inlatura frunzele afectate sa nu treci cu foarfeca la alte plante sanatoase inainte de a o dezinfecta cu Domestos. Resturile de frunze bolnave trebuie stranse din gradina.
As fi curios daca mai ai cum sa identifici Amish Paste daca zici ca le-a incurcat mama, daca nu ma inseala memoria ai cumparat seminte si din soiul asta. La mine din zece plante Amish cateva sunt nedeterminate si cateva sunt determinate si cu fructe rotunde si usor costate. Cred ca baietii de la premier seeds au gresit ceva la ambalare. La mine sigur nu a fost greseala la semanat, repicat, plantat.

Referitor la poze, ca sa iasa corect tine telefonul culcat cand pozezi si vor iesi ok. Daca le vrei in format "portret" trebuie sa le salvezi pe PC mai intai, le rotesti cum vrei dupa caz, si apoi le incarci pe forum.


@laum, jos cu palaria! Cuvintele sunt de prisos. In asa solar mi-as muta biroul daca n-ar fi atat de cald Posted Image Si daca l-as avea, evident :D

Cred ca au încurcat multe. Datterino nu cred ca e ce trebuia insa nu-i problema. As fi vrut sa le stiu numele reale insa

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate