Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#14365
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,040
  • Înscris: 17.03.2005
Pentru nenea cu pozele: bucura-te, ai o mana, opariturile alea pe marginile frunzelor asta sunt.
La ce se vede cam pare ca ai si o patare cafenie...asta utila asa n-ar fi dar nici babau in sensul ca poti sa o tarai pana la iarna fara mari repercusiuni daca doar ea ar fi problema..
Oricum la ce mana se instaleaza si la ce bombe o sa aplici, probabil ca iti va "lua" si aceasta boala la tinta.


Tratament vezi ca am ridicat chiar eu problema cu poze , luni sau marti


N-are nicio treaba calciul sau tratamentele cu ce aia acuma, probleme separate.
Grija mare cu ciupercaria, sa nu inmultesti bolile.

Edited by parintele, 22 June 2017 - 14:52.


#14366
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

 zamollxe, on 22 iunie 2017 - 10:03, said:


 parintele, on 22 iunie 2017 - 14:48, said:

La ce se vede cam pare ca ai si o patare cafenie...

Pãtarea cafenie, eu o am mai bine instalatã.  

"A murit, da nu ºtiu ce-a avut!"

Edited by Eugen_D, 22 June 2017 - 15:49.


#14367
zamollxe

zamollxe

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.06.2015
multumesc pentru sfaturi. revin cu detalii

#14368
laum

laum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 22.09.2005

 rid, on 21 iunie 2017 - 21:27, said:


Asteptam poze de la laum next.

Ale mele-s verzi si frumoase :)
S-aveti pofta la bunatati!

#14369
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Cherry cafeniu. Prima pata de culoare. In afara de OSU Blue care sunt colorate de tot.

Pentru colegul cu apical. O singura aplicare de calciu foliar e frectie la picior de lemn. Tre sa bagi industrial in faza asta sa remediezi problema. Daca poti face rost de Delcamag, dizolvi in apa si bagi cu cana la radacina. Nu te puna sfantu sa bagi pe picurare ca infunzi duzele. nu se dizolva in apa, se face doar suspensie.

Attached Files


Edited by e_miron, 22 June 2017 - 23:25.


#14370
recinul

recinul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 26.08.2016
salut forumisti!cateva poze cu rosii plantate in 7 aprilie 2017Attached File  SDC10393.JPG   479.31K   105 downloadsAttached File  SDC10392.JPG   533.92K   112 downloadsAttached File  SDC10387.JPG   715.63K   112 downloadsAttached File  SDC10381.JPG   522.86K   108 downloadsAttached File  SDC10363.JPG   536.13K   118 downloadsAttached File  SDC10361.JPG   385.23K   103 downloads

#14371
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Vinetele ce soi sau hibrid sunt?

#14372
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,944
  • Înscris: 13.04.2007
@recinul: foarte sexy tomatele tale! Cu ce-au gresit de le-ai dezbracat in halul asta?

#14373
recinul

recinul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 26.08.2016
iti recomand sa le faci si tu la fel o sa vezi rezultatele.asa se copilesc in catania italia rosiile.cotzi vinetele nu mi-a zis cum se numesc pt ca atat rosiile cat si vinetele sunt altoite si mi le-a trimis un nepot din italia.

aceste rosii copilite astfel pe masura ce recoltez le cobor pe folie si ajung la cca 5m pana la primul inghet.Attached File  SDC10417.JPG   371.07K   87 downloadsAttached File  SDC10415.JPG   452.79K   94 downloadsAttached File  SDC10414.JPG   397.66K   87 downloadsAttached File  SDC10412.JPG   579.87K   89 downloadsAttached File  SDC10411.JPG   466.94K   89 downloadssi aceste rosii shery altoite pe doua brate acum au cca 2,2 m se numesc motachine un ciorchin are si 40 de rosii cat o moneda de 50 bani.

Edited by recinul, 23 June 2017 - 14:07.


#14374
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Si gustul cum e? Imi pare si mie cam extrema copilirea aia trebuie sa recunosc.

#14375
recinul

recinul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 26.08.2016
gustul este foarte bun.cotzi de la  suceava daca vrea sa vina sa afle gustul va poate spune si voua celor care nu cred.

in italia nu mai este valabil zicala romaneasca cum ca frunza este bucataria plantei, poate dormitorul daunatorilor si al bolilor

#14376
e_miron

e_miron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,221
  • Înscris: 13.03.2010
Ma nene, frunza la rosie n-o inventat-o Burebista ci triburile din Amazonia. Si botanica eu stiu ca nu are granite. Ca te-ai obisnuit cu porcariile din sudvestul Europei e una, ca frunza ESTE bucataria plantei e cu totul altceva. Italienii dau intradevar frunza jos dar baga la greu mancare prin picurare. Aia nu e rosie ci este o chestie rotunda de culoare rosie cu gust de linoleu.

#14377
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Mancarea aia prin picurare tot trebuie convertita de cineva. Stiu ca rosiile italiene de export sunt cele mai proaste, si inca de departe.
Cele insa vandute pe plan intern sunt chiar foarte bune, chiar si alea cele mai ieftine.

#14378
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,040
  • Înscris: 17.03.2005
Trebuie sa recunoastem ca de frumos e frumos si ca e cam farmacie pe acolo.
Ca multora din noi nu ne place cu perfuzia...si asta e adevarat insa cred ca si tehnologiile astea " extreme" trebuie apreciate pentru ca ne permit noua sa be inspiram si sa luam cate ceva, ce ne trebuie...
Nu m-as hrani de acolo dar mi-ar placea sa cunosc tehnologia si admir ordinea.

#14379
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,519
  • Înscris: 27.01.2012
Padre, pana la urma cu ce dam anul asta contra manei?

#14380
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,040
  • Înscris: 17.03.2005
Gurule, eu am avut la inceput de sezon pe cateva tulpini,  si am dat un ortiva top si apoi un topsin cu dithane parca,  pentru ca am in background boli de sol si un sol foarte prost, a fost batatura in trecut si nici acum nu s-a facut calumea, prin urmare am bagat la radacina cu niste fosfor si magneziu si am dat si foliar.

A cedat si vad ca acum reapare foarte timid, am dat deja cabrio top preventiv si sunt pregatit cu substante de atac daca va fi cazul, sper sa nu.

Din ce am citit saptamana asta am ajuns la sugestia lui hapygarden...
El a zis equation pro curativ urmat de ortiva top...tot ce am gasit eu curativ puternic so eficient e la fel, bazat pe cimoxanil ca substanta sistemica, din pacate se gaseste doar la doze mari insa eq pro-ul e si la doze mici, fungicidul se foloseste/ e omologat mai mult pt cultura mare.
Asta vine combinat cu un contact iar asta inseamnna clasicele pt mana, cupeu sau mancozeb sau ma rog, si altele dar nu tin minte.

In rest ridomilul gold e ok, substanta activa sistemica e ok dar iti pot spune peste cateva zile cat de potent e...

Ar mai fi inca ceva similar cu cimoxanilul, aceeasi familie, mi-a recomandat un coleg luni substanta, tot ceva pt cultura mare...

Curativ cam astea ar fi, in rest preventie sistemica cu score si ortiva ( ortiva top)care cred ca merge foarte bine si acopera mai multe probleme...fosetilul de aliminiu e bun la orice practic, e mai degraba un tonic imunitar decat un fungicid propriuzis...sinasta acopera multe belele, inclusiv la bacterii ajuta.

Ca o concluzie, maxar un ridomil gold sa ai sau chiar sa dai daca te pisca, e bine sa ai in casa si ortiva top si il poti da preventiv acuma ca e clar ca boala e cam peste tot....
Cupru e bun desi e cupru cu toate neplacerile lui, poate sa ajute mai ales la igienizarea gradinii, nu face fata la un atac si nu ti-l opreste la gard daca e sever insa pt mine ramane o arma nu foarte toxica si care pe presiune scazuta a bolii te ajuta mult.

Daca le ai pe astea la dispozitie te cam descurci. Depinde mult de severitate, mana e nu degeaba cea mai spurcata boala....evolueaza incredibil de rapid si e extrem de mobila iar acum e si superagresiva.


#14381
florianos

florianos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 05.01.2011
Curzate Manox Cymoxanil 5% + Mancozeb 18% + Oxiclorura de cupru 50%

#14382
DanRMCostea

DanRMCostea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 17.03.2017

 recinul, on 23 iunie 2017 - 14:14, said:

in italia nu mai este valabil zicala romaneasca cum ca frunza este bucataria plantei, poate dormitorul daunatorilor si al bolilor

Cîte frunze ai pe un braț?

Rectific: pe plantă, mi s-a părut că mergi pe două brațe.

Edited by DanRMCostea, 23 June 2017 - 19:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate