Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Tomatele

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
18151 replies to this topic

#13087
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Iti recomand si eu sa cumperi de la @corsica. Are rasaduri si pt gradina deschisa.

Edited by crisbud, 22 January 2017 - 20:31.


#13088
Solar-1

Solar-1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 08.01.2015

 PaunDutzi, on 22 ianuarie 2017 - 18:32, said:

Poate cineva sa-mi recomande un soi de rosii(sau mai multe) cu durata lunga de vegetatie, pentru a le cultiva in gradiana pt consum propriu?
De obicei cumpar rasad din piata, dar rodesc la inceput, apoi se usuca. Le lauda ca sunt Grase de Buzau, ca sunt Marita, etc. dar sunt la fel.
Am incercat cu seminte la plic din magazine. Au denumiri si poze frumoase dar nu prea seamana cu ce e pe plic.
Parintii mei cumparau rasad din targ, dar acum in targ vind tot cei care vind si in pietele din Bucuresti.
Multumesc mult.
Găsiţi aici diverse soiuri de roşii : http://www.semintero...1-tomate-274229 . Pentru mai multe informaţii , puteţi lua legătura cu producătorul de seminţe . Omul le cultivă în grădină .

Edited by Solar-1, 22 January 2017 - 20:38.


#13089
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008
Cred ca se poate spune ca toate tomatele cu crestere nedeterminata au o perioada lunga de vegetatie. Teoretic acestea pot fructifica atata timp cat sunt indeplinite conditiile nutritive si ambientale. Problema este ca daca le lasi de capul lor cresc foarte inalte si fac fructe din ce in ce mai mici, Acesta este motivul pentru care nedeterminatele se carnesc, adica se limiteaza cresterea tufei care consuma din ce in ce mai multe resurse in dauna fructelor. In fond este o problema de randament. Daca iti convine sa investesti in nutrienti si manopera fara sa ai siguranta ca recolta acopera costurile, poti sa renunti la carnire si sa lasi planta sa se dezvolte pana cand o omoara conditiile atmosferice.

Este posibil ca prin cultura hidroponica sa se obtina rezultate mai bune in sensul lungurii perioadei rentabile de vegetatie.

#13090
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Acu' depinde cat de lunga vrei sa fie perioada asta.

Sub cer deschis este mai scurta.

In solar am avut mai multe soiuri care m-au dus pana in octombrie : Old german, Marbena, Tiger, Indigo Blueberry etc

A cultivat cineva Matina/Tamina ? Este chiar atat de  timpurie? Este mai timpurie decat Prekos?  Este soi sau hibrid? I se termina benzina repede ?

#13091
n_priceputu

n_priceputu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 12.11.2008
Matina e soi, iar Prekos hibrid. Matina este nedeterminat, Prekos este semideterminat, deci cu un ciclu vegetativ mai scurt.

Matina este un soi de origine germana. Si Matina si Prekos sunt varietati timpurii, A face diferenta intre ele din punct de vedere al timpurietatii este foarte greu, pentru ca poate fi o problema de cateva zile, zile care pot depinde nu numai de soi ci si (sau poate numai) de modul de ingrijire, de nutrienti, etc. Intrebarea este insa legitima pentru ca in primavara, trei-patru zile de timpurietate inseamna un pret de piata MULT mai bun, poate ca de la simplu la dublu.

Eu am cultivat ambele soiuri pentru consum casnic. Am fost mai multumit de Matina. Fructe mai mici, dar mai multe si mai gustoase. Au si un aspect mai frumos, daca este sa ne referim la motul pe care il face Prekos-ul. Deasemenea, la Prekos apar uneori probleme cu partea fructului prea expusa la lumina solara in cazul unor calduri prea mari. Asa a fost la mine in sud, poate ca mai spre nord unde nu sunt calduri asa mari, fenomenul nu se produce.

Edited by n_priceputu, 22 January 2017 - 20:59.


#13092
PaunDutzi

PaunDutzi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 211
  • Înscris: 15.01.2012
Multumesc mult pentru sfaturi.
Cand am spus perioada lunga de vegetatie ma gandeam si eu la toata vara, pentru ca in ultimii ani rodesc o data si se usuca.
Cineva imi spunea ca ar trebui sa le plantez in mai multe perioade ca sa am toata vara. Pai de unde iau rasad toata vara,
ca la piata se gasesc primavara si apoi se termina.
Cand eram copil, parintii plantau primavara, iar toamna puneau muraturi tot din ele.
O sa incerc sa iau legatura cu @corsica.

#13093
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Multumesc foarte mult ! Prekos a mers la mine foarte bine, a rodit pana in septembrie iar prima rosie am cules-o pe 4 iulie. O sa incerc si Matina anul acesta.

#13094
alin972

alin972

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 03.09.2016

 PaunDutzi, on 22 ianuarie 2017 - 21:25, said:

O sa incerc sa iau legatura cu @corsica.
Confirm si eu, am cumparat anul trecut rasaduri de la marian si au fost excelente.
Sunt convins, ca si anul acesta vor fi la fel.

Edited by alin972, 22 January 2017 - 21:32.


#13095
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Au rasarit fetitele ! Nu chiar toate, e doar a cincea zi. Abelusz par mai  harnice . Asteptam sa ne racorim .

#13096
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Stie cineva ceva despre aceste tomate - Esmira RZ F1 ?  Sau un alt soi de tomate roz bune la care sa gasesc seminte ambalate la plic de 50 sau 100 buc. { altele decat htp 11}

#13097
ervinen

ervinen

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 01.09.2008

 johnysibiu, on 22 ianuarie 2017 - 21:26, said:

Multumesc foarte mult ! Prekos a mers la mine foarte bine, a rodit pana in septembrie iar prima rosie am cules-o pe 4 iulie. O sa incerc si Matina anul acesta.
Deabia pe 4 iulie? In solar sau in aer liber? Eu la 1 iunie am avut rosie coapta in solar, fara incalzire. Primele s-au copt cele cherry (sugar plum F1)
apoi, la doua-trei zile, Abellus F1. Foto de pe 6 iunie.

Attached Files



#13098
johnysibiu

johnysibiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 718
  • Înscris: 07.04.2013
Deh ! Eu stau la 500 m altitudine .  Le-am pus in solar pe 1 aprilie dar acum regret , mai bine le mai tineam in balcon pana cand se mai incalzea pamantul.

#13099
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 19.09.2005

 ervinen, on 26 ianuarie 2017 - 21:25, said:


Deabia pe 4 iulie? In solar sau in aer liber? Eu la 1 iunie am avut rosie coapta in solar, fara incalzire. Primele s-au copt cele cherry (sugar plum F1)
apoi, la doua-trei zile, Abellus F1. Foto de pe 6 iunie.

le-ai stimulat, sau au legat natural ?

#13100
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
O intrebare: imi pteti recomanda un hibrid de rosii acceptabil care se gaseste la cea mai mica cantitate de seminte?
Multumesc.

#13101
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011
Htp 11 e foarte bun și îl găsești la plic de 50 semințe. Doar că sunt roze.


#13102
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Multumesc.
Altele ca si alternativa?

#13103
marco71

marco71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 23.11.2004
ceva hibrid roz cu gust bun caut si eu pentru gradina (consum propriu) ... am gasit pe net (pe langa HTP11) Torbai F1 si Rozalina Rossa F1, le-a cultivat careva? pareri?

#13104
rvd55

rvd55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 11.04.2014

 marco71, on 27 ianuarie 2017 - 14:57, said:

ceva hibrid roz cu gust bun caut si eu pentru gradina (consum propriu) ... am gasit pe net (pe langa HTP11) Torbai F1 si Rozalina Rossa F1, le-a cultivat careva? pareri?
pink pioneer f1, fuji ink f1,pink rise f1,pink impresion f1

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate