Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4143 replies to this topic

#3979
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Doresc sa infintez un sistem de irigare pt o suprafata de 200mp prin picuratori microtub (pix). Care ar fi pozitionarea ideala vis a vis de planta a acestor pixuri pentru o irigare eficienta? Este suficient unul/planta sau nu? Trebuie sa calculez la modul foarte serios caderile de debit pentru o irigare optima?

#3980
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Depinde ce irigi. La legume e suficient. Eu ud pomi și vad ca le ajunge, dacă nu ajunge... Mai rămâne.
Nu exista poziționare ideala, ideal e doar ca planta sa ajungă la apa sau invers.
Nu trebuie sa calculezi absolut nimic.


E simplu: pixul înfipt undeva lângă Planta. Dai drumul la apa... O oprești când planta a primit cantitatea de apa planificata.


#3981
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 28.12.2010
Pentru cine are nevoie de un programator electronic simplu eu azi mi-am cumparat pe asta care e la reducere la Brico. Mi s-a parut foarte ieftin. Mai am unul mecanic tot de la Verve dar asta ma coafeaza mai bine daca vreau sa ud zilnic si sa nu fiu nevoit sa ma scol la 5 dimineata in fiecare zi.

https://www.bricodep...or-digital.html

#3982
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Foarte utila informatia. E chiar ieftin, eu asteptam primavara sa bage astia la Lidl la 80 de lei. Am luat unul anul trecut si mai voiam inca unul.

#3983
PhoeniXman

PhoeniXman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 05.01.2007
Se pare ca e mai ieftin si decat la emag, vad ca unii il pun la vanzare pe olx la 200 lei.

#3984
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Exact. A fost cam scump (27lei) transportul dar tot am iesit bine. Nu am avut timp sa merg la magazin si nici nu era pe stoc in magazinele apropiate.

#3985
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,485
  • Înscris: 28.12.2010
Eu am fost norocos. Brico din Constanta e la 1 km de mine deci l-am luat cu 79 de lei si dupa ce m-am felicitat singur am zis sa ma laud si pe forum ca gaina dupa ce face un ou. Chiar mi s-a parut o afacere buna.

#3986
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 01.12.2006
Presupun ca dispozitivul asta merge cand irigi cu apa de la retea
Eu am pompa dedicata pentru irigat asa ca am rezolvat problema trezitului cu o priza programabila

#3987
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Cand pompa aia deserveste toata gospodaria nu poti pune priza smart. Asa se naste nevoia de control la punctul de consum.

Edited by camsonat, 06 February 2022 - 10:38.


#3988
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 01.12.2006
Fix de asta am precizat, pompa dedicata pentru irigat

#3989
sebi_c

sebi_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.05.2012
Am o problema de când ud cu picurare! In fiecare an mi se înfundă găurile prematur. Anul trecut, după ce am pus vreo 3 filtre in cascada la mijlocul lunii iulie au început să apara disfuncțiile. Nu știu cu ce sa opresc calcarul și fierul care abundă în apă pe care o extrag de la 100m adâncime.


#3990
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
Calcarul si fierul se pot opri doar cu statie de dedurizare/deferizare. Pt irigatii insa nu e rentabil sa faci asta.

#3991
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Aebi, ce suprafață irigi?
Câți ml de banda folosești?
Repet ce am mai spus, eu am rezolvat problema infundarii (din alte cauze, 3 drept) folosind o soluție clar mai scumpa inițial dar care e clar incomparabila, tub capilar de 3.2 și pix.
Nu e o metoda fezabila pt suprafețe mari/mulți ml de irigat insa în unele situații este foarte convenabila.


#3992
sebi_c

sebi_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.05.2012

 parintele, on 15 martie 2022 - 20:40, said:

Aebi, ce suprafață irigi?
Câți ml de banda folosești?
....

Mersi pt sfaturi!
Am 2 solarii de cate 40mp fiecare. Banda e cam 120m, cu ce mai am pe afara. In general cam 100m e banda cu gauri la 40cm, restul la 10cm.
Anul trecut am intercalat și un filtru cu zeolit. Parca a ținut mai mult, dar tot s-au întâmplat.

Alte tehnici n-am incercat și nici nu am habar cu e cu capilarele. Dar,remarc că am o mare nervozitate că nu pot sa rezolv problema. Apa arată bine, e buna de băut, dar înroșește vana și chiuveta, noroc că am și apă de la oraș.

#3993
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Eu am rezolvat problema infundarii benzii foarte simplu,  o inlocuiesc în fiecare an.

#3994
sebi_c

sebi_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.05.2012

 corsica, on 15 martie 2022 - 21:52, said:

Eu am rezolvat problema infundarii benzii foarte simplu,  o inlocuiesc în fiecare an.

Și eu le înlocuiesc in fiecare an, numai că se înfundă înainte de vreme. Asta as vrea să știu, ce se mai poate face să filtrez calcarul și fierul, că astfel de apa am.

#3995
san62

san62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 26.02.2022
Io m-am săturat de ele și vreau să ud cu tije de picurare!Posted Image
Astea se înfundă, cum e?

 parintele, on 29 ianuarie 2022 - 05:46, said:

Depinde ce irigi. La legume e suficient. Eu ud pomi și vad ca le ajunge, dacă nu ajunge... Mai rămâne.
Nu exista poziționare ideala, ideal e doar ca planta sa ajungă la apa sau invers.
Nu trebuie sa calculezi absolut nimic.


E simplu: pixul înfipt undeva lângă Planta. Dai drumul la apa... O oprești când planta a primit cantitatea de apa planificata.
Să înţeleg că nu aveţi probleme cu înfundatul tijei.

Attached Files



#3996
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,820
  • Înscris: 01.09.2006
Eu folosesc astfel de tije de picurare, dar la un sistem minuscul, la 2 jardiniere pe balcon.
Si din cand in cand trebuie sa mai misc de ele ca sa curga apa. Nu se observa depuneri, dar tot se infunda cumva. Probabil furtunul se aseaza cumva altfel pe canelurile alea ...

Dar la mine e si presiune foarte mica, poate conteaza si asta ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

5 user(s) are reading this topic

0 members, 5 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate