Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4144 replies to this topic

#3943
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Tubul de picurare tine. La mine e al treilea an in care folosesc tubul si merge struna conectat la retea cu presiune mare( apa de la RAJA ). Dar la banda de picurare nu stiu nu am avut asa ceva.

#3944
marxsovignon

marxsovignon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 11.03.2016

View PostBlack66, on 08 august 2021 - 08:20, said:

In functie de duritatea apei e posibil sa schimbi banda anual. Teava de distributie,robineti,filtru etc nu. Astea duc multi ani daca.s utilizate corect.
Si daca nu se schimba țeava de distributie, cum se mai face rotirea culturilor? Pt ca acum benzile sint puse la anumite distante,unele mai mari si altele mai mici, pt culturile existente.

#3945
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Eu am pus robinetii pe teava de 32 la 110cm. In felul asta rotesc culturile indiferent ca.s ardei,rosii,vinete,fasole urcatoare,castraveti, etc.

La radacinoase nu am pus picurare, ud prin aspersie.

La varza am 4 randuri din 40 in 40cm. Segmentul de teava respectiv cu 4 robineti si 2 mt lungime e mufat(adica am taiat teava si am pus 2 mufe de legatura), la anul mut bucata de teava cu tot cu robineti in alta parte.

Eu am spatiu mult, deci pot lasa mai mare distanta intre randuri si nu.mi pasa de densitatea optima la mp pt ca  produc strict pt mine.

Asta am facut eu si.mi vine manusa pe ceea ce am vrut sa cultiv. Am spatiu sa fac lucrarile necesare, plantele nu.s ingramadite si circula aerul prin ele. La dovlecei trebuie mai mult de 2mt spatiu (cel putin la ce am pus eu), la pepeni galbeni minim 3 mt.

Edited by Black66, 09 August 2021 - 17:09.


#3946
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Buna  seara !
Anul acesta doresc sa improvizez un sistem de picurare in mica mea gradina care consta in doua parcele a cate 16 m2. Deci voi avea 6-7 randuri pe parcela. Apa nu prea am in fantana si este nisipoasa. Voi folosi un butoi de 200l si voi uda in fiecare zi cate o parcela. Am mai multe intrebari de adresat si sper sa le gasesc raspunsul cu ajutorul dumneavoastra.

1.  Ma gandesc sa folosesc banda de picurare de la Evotools cu distanta intre picuratori de 20 cm. In cazul meu (apa putina) ar fi mai indicat ca distanta intre picuratori sa fie de 30cm (ardei), respectiv 40cm (rosii) ? Ce debit la picurator sa aleg, de 1,1l sau 2,8l ?

2.  Butoiul as vrea sa il am langa fantana, iar distanta pana la cele 2 loturi este de aproximativ 25m. Exista vreo solutie accesibila sa folosesc o pompa care sa imi impinga apa in instalatie ?
     As putea folosi o pompa submersibila Steinhaus PRO-SP400, 400W, 7000 l/h, 0.8 bar si un robinet prin care sa ajustez debitul ?
     Pot sa folosesc ~~Trecere rezervor, diametru 1 inch~~ pentru a racorda reteau la butoi ? Cu ce pot sa dau o gaura de un inch in butoiul de platic ?
[ https://www.semplus.ro/image/cache/catalog/produse/Palaplast/Trecere_rezervor_-_1_inch-600x600.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
O seara buna tuturor !

#3947
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Banda uda o fasie /banda de sol, nu punctual.
Prin urmare picuratorile pot fi la orice distanta, cu cât mai dese cu atât mai bine. Debitul e irelevant.
Importanta numărului de picuratori și a debitului fiecărui picurator 3 relevant doar când vrei sa faci chestii mai complicat3(de genul optimizării instalatiei pt a nu solicita inutil pompa unui sistem hidrofor)

Dacă vrei sa uzi punctual nunai decât soluția picuratoarelor tip pix.
Adica nu banda ci țeavă de ldpe(o țeavă heagra dar cu densitate mai mica, arata cam la fel dar e mai subțire decât țeavă neagra hdpe), capilare și pixuri.
Lungimea tubului capilar îți permite să plantezi unde vrei și uzi doar fix unde vrei.

De asemenea, deși țeavă plus capilar plus pix costa mai mult decât banda, le poți folosi mai mulți ani, banda o cam arunci anual.
Un alt argument, unele capilare nunse infundă asa ca filtrarea. Poate fi mai simpla sau poate sa. Lipsească.. Banda sau majoritatea picuraorilor se infundă foarte ușor.

2. Nu cunosc pompa.. Poți folosi o pompa mica pt a împinge apa da4 cel mai simplu e sa duci butoiul la plante și sa il urci pe ceva măcar 1 m înălțime, ideal ceva mai mult.
Orice furtul poate alimenta butoiul, din butoi prin cădere poți uda foarte bine, ai suprafață mica, lungime mica.



#3948
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Multumesc @parintele ! Poate mai este si altcineva in aceiasi situatie si a gasit o solutie. Ar fi fost mai simplu sa ridic butoiul la 1,5m, dar costul este mai mare pentru a face un schelet metalic si sa torn ciment.

#3949
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Nu ai nevoie de schelet metalic si betoane pt un butoi de 200 litri cu apa. Foloseste paleti de lemn, structura din lemn ce.l ai prin curte.

Banda de picurare cu cat sunt mai desi picuratorii cu atat mai bine, radacinile plantelor se duc dupa apa si cu cat exploreaza o suprafata mai mare de sol cu atat gasesc mai multa hrana.



#3950
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
@Black66
Am inteles ca picuratorii la 10cm ar fi ideali pentru orice cultura de legume.  Eu sunt limitat la 200l de apa pe zi la 2 parcele a cate 16m2. Astazi ud o parcela, maine pe cealalta. Inca am o dilema cu distanta intre picuratori. Sa folosesc la 20cm (aprox.1.5l/pic.) sau la 30 respectiv la 40cm. Nu stiu ce este mai bine in cazul meu. Udare uniforma pe rand cu o cantitate mai mica de apa sau mai multa apa in zona radacinii.

Nu stiu de unde va procurati acei paleti de lemne, dar prin Teleorman sunt destui de scumpi (1 buc. 30 lei fara tva).
Astazi am identificat prin curte cativa capriori din aceia de se folosec la coama casei si cred ca teava galvanizata dintr-aceea de era folosita la apa potabila pe la tara in timpul lui Ceasca. Am 2 tevi x 6ml, ca diametru nu stiu cat ar avea, dar banuiesc ca sunt 3/4 sau 1 inch. Aceste tevi imi pot sustine butoiul de 200l ? Din acei capriori pot face ceva care sa sustina butoiul ? Nu imi permit luxul de a face experimente cu schelete care sa imi sustina butoiul plin cu apa. Va rog sa ma luminati cu ceva scheme pentru structura de lemn sau de teava. Dar pana la urma problema cea mare este sa gasesc un Dorel la tara care sa nu fie beat si sa imi faca scheletul. Teoretic si practic pot sa il fac eu, dar nu am ~scule~.

#3951
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Nu ai înțeles...

Planta nu are rădăcini doar sub tulpina, radacinile se întind mult atat în jos cat și în lateral.
Nu e nevoie sa uzi în puncte, se uda în asa fel incat sa obții o banda umeda de o lățime oarecare(30-40 cm).
Indiferent cum uzi, apa aia nu va fi irosita.
Ca să stii daca îți ajunge apa din butoi socoteala O faci astfel...
Vara cand evaporarea e maxima în general o roșie are nevoie de maxim 2l /zi... Uzual e mai puțin, depinde de multe lucruri dar relevant e ca asta e un reper ok.
Având în vedere ca densitatea la roșie e undeva la 3 plante per mp tu vei avea nevoie pe cei 35 mp de 2x100 adică 200l MAXIM.
Si în cazul altor culturi consumul de apa e oarecum similar.
Dacă vrei sa economisești apa ai opțiunea de a mulci.


#3952
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
E vre-un avantaj la tub orb plus picuratoari fata de tub gaurit? in afara de pozitionare.. se infunda mai greu? uda mai uniform? tin mai mult?
O sa am un rezervor de 1mc la cca 1.5m inaltime pentru alimentare.

#3953
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Nu tub, țeavă ldpe.
Nu picuratori ci tuburi Capilare  și pixuri.
Capilarele de 3mm se înfig direct în țeava găurita în prealabil cu preduceaua.
Pixul are doar rolul de a tine pe loc tubul capilar.

Capilaritatea(implicit reglarea debitului) la tubul de 3 mm se face din lungime, undeva la 60-80 cm livrează cat zice în carte, dacă le tai mai scurte da mai mult..


Tubul are un DI de 1mm...sempot infunda și ele însă incomparabil mai puțin fata de orice alt tip de picurstor.




#3954
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
Multumesc @parintele !
Voi ramane la banda cu distante intre picuratori de 20cm.

Este util sa pun in cascada 2 filtre mesh 120 ?

#3955
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Nu, filtrarea s3 face cu filtre fin ce în ce mai mici.
Oricum, filtrarea impune prezenta unei pompe.

#3956
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,487
  • Înscris: 28.12.2010
Si strecuratoarea aia pe care o folosesti ca sa faci ceaiul e un filtru. Si nu e nici o pompa pe acolo. Si ciurelul lu bunica-mea cu care cernea malaiul Posted Image)

Edited by gabiroa, 17 January 2022 - 21:01.


#3957
hamangia

hamangia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 24.02.2020
cred ca gradul de filtrare este putin diferit Posted Image

#3958
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Cred ca ma refeream la picurare... Prin cădere...
Eu nu strecor ceaiul, nu beau ceai ca nu sunt nici englez și nici bolnav. 😷

#3959
sorin_tps

sorin_tps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 24.09.2010
Pana la urma am decis ca la legume, zmeura, alte tufe merg cu tub cu gauri la 20cm. nu e cel mai eficient dar e mai flexibil; pot sa rotesc culturile oricum.

Acum caut o solutie la pomi. nu prea i-mi place idea de a avea apa doar pe rand. Exista ceva microaspersoare care sa arunce apa la 1-2m?
Astea par facute pentru livezi dar nu le-am vazut in Romania:
https://www.rainbird...o-bird-spinners

#3960
adissan

adissan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 13.06.2005
@parintele
Sa inteleg ca filtrul nu isi are rostul sau nu este eficient daca apa care trece prin el nu este impinsa de o pompa ?
Atunci montez filtrul pe furtunul care imi alimenteaza butoiul. Am hidrofor care imi alimenteaza instalatia de apa din casa si inca un robinet la suparafata de unde duc apa in gradina. Asa este mai bine ?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate