Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4137 replies to this topic

#3637
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Leaga-i cu sarma de țeava principala.
Nu ai nevoie de freza ,ci de o menghina care să-i strângă forțat în țeava.

#3638
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Sau folositi LDPE. HDPE (teava de se gaseste in majoritatea magazinelor de bricolaj) cam pune probleme la conectarea adaptorilor de benzi, chiar si cu garnituri. Garnituri care imbatranesc al dreaq de repede.

Eu prefer sa merg pe conductele principale cu HDPE si pe cele secundare , unde conectez benzi/furtune , picuratori etc, cu LDPE. Acolo e simplu, dai o gaura de 5-6 mm (depinde, cu cat mai mica cu atat mai bine) si bagi cam orice, fara garnitura de cauciuc. Fiind o teava moale, conectorul se etanseaza singur din presiunea care vrea sa il scuipe afara. Am tevi de trei ani in soare si nu dau semne de imbatranire.

Pentru cine nu stie:
LDPE - Low Density Polyethylene
HDPE - High Density Polyethylene

#3639
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Un lucru vreau să v a zic, coropisnitile mananca banda de picurare în draci. Mai ales daca banda este combinata cu folia de mulcire atunci este dezastru.
deci daca știți ca aveti coropisnite pe teren in nici un caz sa puneti folie de mulcire cu bandă. eu am pus si imi blestem ideia.

#3640
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Exista o pompa de apa care atunci cand se opreste, sa opreasca  si apa ce treaca prin ea, care vine din cadere?

Am un bazin de apa care este undeva cu aproximativ 2 metri mai sus fata de cel mai jos punct din solar, iar cand pompa se opreste, apa tot curge prin cadere dar la un debit mult mai mic.

Exista ceva solutie care sa nu implice robinet pe magistrala?..m-am gandit sa cumpar si un robinet programabil si sa il setez sa plece in acelasi timp cu pompa, dar poate exista acest tip de pompa ce ma intereseaza pe mine.

Ma intereseaza sa aibe un debit de aproximativ 3.6-4mc/ora.

#3641
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
o supapa uni sens, simplu

#3642
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Merci, dar mai am inca o intrebare caci nu prea inteleg cum functioneaza, supapa se deschide de la presiunea apei din pompa iar cand se opreste, scade presiunea iar supapa se inchide?

Caci sensul este acelasi, de sus in jos ca sa zic asa.

#3643
dragos I

dragos I

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 08.05.2007
Nu merge cu supapa unisens pentru ca depinde de taria arcului supapei.
Cel mai simplu, pe refularea pompei construiesti un U invers (cu bratele in jos) iar in punctul cel mai inalt montezi un dezaerator automat. Dezaeratorul trebuie sa fie la o cota mai inalta decat suprafata apei din bazinul de plecare.
La oprirea pompei in dezaerator se produce depresiune, acesta deschide permitand aerului sa intre in conducta si sifonarea se opreste.

Edited by dragos I, 13 June 2019 - 15:27.


#3644
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 moraw, on 13 iunie 2019 - 14:26, said:

Am un bazin de apa care este undeva cu aproximativ 2 metri mai sus fata de cel mai jos punct din solar, iar cand pompa se opreste, apa tot curge prin cadere dar la un debit mult mai mic.
Poate nu am inteles eu bine.
Tu ai o pompa care trage apa din bazin sau baga apa?

#3645
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Trag apa din bazin, o pompez sa mearga in jos, prin cadere nu am debit suficient pentru a alimenta toate linile.

#3646
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Cum sa tragi apa din bazin? Ce suprafata irigi? Poti separa irigarea in mai multe zone si irigi pe rand.
Folosesti banda de picurare sau furtun? La furtun trebuie presiune mai mare, tu ai 0,2 bari presiunea.
Eu irig fara probleme suprafata de 124 mp la presiunea minima de 0,3 bari, cu banda de irigare.

#3647
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
atunci un regulator de presiune este ceea ce iti trebuie. îl montezi dincolo de pompa spre benzi, sa deschida doar la presiunea pompei. cand opresti pompa el inchide. regulatorul de presiune sa fie reglabil.

#3648
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Pompez apa din acel bazin pentru ca este un bazin de acumulare amenajat, are 35 de metri cubi, suprafata pe care o irig este de 800 metri patrati spatiu protejat, nu am chef toata ziua sa ma duc sa umblu pe acolo sa irig alternativ(cum se intampla in momentul de fata), programul normal de irigare este de 7 minute la ora 14:00 si 7 minute ora 2:00, cu 1-2 zile pauza pe saptamana in functie de vreme.

Folosesc banda dar este ultimul an, din 2020 trecem pe pixuri.

#3649
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007
Cu datele astea trebuia sa incepi.
Rezolvarea e simpla, iti trebuie o automatizare.
PS: asta cu irigarea la ora 14:00 nu o inteleg. Ar trebui totusi sa mentionezi si ce anume irigi.

#3650
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Automatizare clar iar ce irig este irelevant oricum dar in momentul de fata tomate, oricum nu schimba datele problemei...dar pana la urma ca sa inteleg si eu care este cea mai buna varianta? pentru ca simt ca ne indepartam de la subiect.

Edited by moraw, 13 June 2019 - 20:54.


#3651
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
regulatorul de presiune sa înțeleg ca nu l bagi in seamă...?

#3652
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Le am pe toate pe o lista.

https://www.melindai...m-1-2a-10930000


Ceva de genul?

Sincer este ca nu ma prea pricep la toate 'chestile' astea..aerisitoare, regulatoare, fiting nu stiu de care, valve, cu olandeza, fara olandeza, adaptoare etc. nici nu stiu cum arata multe din ele sau ce fac ele mai exact, stiu doar ce trebuie facut dar nu stiu cu ce.

#3653
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
da ceva de genul, pompa ta baga sa zicem 4 bari, apa in cadere are un bar, îl reglezi la 2 bari si atunci cand merge pompa apa trece de el, cand opresti pompa apa nu mai trece. simplu.

#3654
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Am inteles, merci fain.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate