Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4144 replies to this topic

#145
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postciudin, on 29th May 2012, 13:39, said:

Pompa mea e una de asta ordinara, de 100 lei, din bazar. Nu-i cu motor, e prin vibratie, cu bobina si miez magnetic. Are debitul de 1000l/ ora, dar am constatat ca trage la jumatate. Isi face treaba. Am mai constatat ca este ideala pentru un aspersor, daca ud direct din fantana, pentru gazon.  Cu agricultorii de meserie, nu pot sa ma pun...

O pompa mai mica, care sa-ti lucreze la limita, are doua avantaje: Nu-ti tulbura apa din fantana si ai o reducere la consumul de curent electric.
pompa ta merge una ora pentru 1000.L a mea pentru 1000 L trebuie sa mearga 5 min.si sunt sigur ca a ta consuma mai mult curent electric decat a mea.

#146
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Nu cred. Daca ai o pompa care nu lucreaza la capacitate si este supradimensionata, va consuma mai mult. Ca o comparatie, una e sa mergi cu un autoturism cu un motor mai puternic si alta e sa mergi cu un autoturism cu un motor mai mic. Una este timpul, care se masoara in secunde, si alta este puterea motorului, care se masoara in watti. Trebuie sa luam in calcul ambele unitati de masura.

#147
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

View Postsudest_om, on 29th May 2012, 12:07, said:

Folosesc o pompa submersibila, trifazata (dar la 220v, max 1800 W), probabil 1500 W putere utila, multietajata.
O mai bag si cu aspersie, pe pajiste si ud la trei capete.Lungimea coloanei, de la fantana pana acolo e de cca 150-170m.
Poti sa ne spui ce marca e pompa si cat a costat? M-ar ajuta mult daca nu reusesc sa imbunatatesc debitul nici cu hidroforul. Cred ca o problema la mine este si dimensiunea coloanei de 3/4", plus ca mai am conectori easy-on pe coloana, care stranguleaza si mai mult in cateva puncte.

View Postvasiuca, on 29th May 2012, 21:26, said:

pompa ta merge una ora pentru 1000.L a mea pentru 1000 L trebuie sa mearga 5 min.si sunt sigur ca a ta consuma mai mult curent electric decat a mea.
Sunt de aceeasi parere legata de consum. A mea e de 750W si merge cateva ore pe zi....ceea ce nu prea e economic deloc. Aceeasi intrebare. Ce fel de pompa ai?

View Postdaniel-popa, on 24th May 2012, 19:32, said:

Lungimea totala a benzii de irigat la mine in momentul acesta este de 430m impartita in 5 coloane.
Presiunea care o baga pompa de 750w este buna chiar si cand ud pe toate coloanele odata.
Nu stiu cum de am sarit peste raspunsul tau....abia azi l-am vz... Merci de lamuriri! M-am mai linistit avand in vedere ca la tine duce 430 m de coloana. Mai am totusi o intrebare... ce fel de banda ai? mai exact cat de dese sunt gaurile? Banda pe care o am eu are gaurile la 10 cm...ma gandesc ca e mai mare consumul si presiunea va scadea.

Edited by nicoretro, 29 May 2012 - 22:06.


#148
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Trebuie sa recunosc ca am gresit in logica de mai-nainte... Este vorba de pompe diferite, ca mod de functionare. Se schimba datele problemei.

M-ati pus pe ganduri... Trag concluzia ca nu e bine sa ai pompa in fantina, separata de hidrofor, pentru ca ai un consum mai mare de curent. Trebuie sa ma mut pe hidrofor...

#149
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

View Postnicoretro, on 29th May 2012, 23:06, said:

Poti sa ne spui ce marca e pompa si cat a costat? M-ar ajuta mult daca nu reusesc sa imbunatatesc debitul nici cu hidroforul.
Ti-am scris in PM.
Spor la treburi  :peacefingers:

#150
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

View Postciudin, on 29th May 2012, 22:42, said:

Nu cred. Daca ai o pompa care nu lucreaza la capacitate si este supradimensionata, va consuma mai mult. Ca o comparatie, una e sa mergi cu un autoturism cu un motor mai puternic si alta e sa mergi cu un autoturism cu un motor mai mic. Una este timpul, care se masoara in secunde, si alta este puterea motorului, care se masoara in watti. Trebuie sa luam in calcul ambele unitati de masura.
atunci calculeaza.. motor de 13 kw. furtun de absorbtie3 toli refulare 2 toli..15 aspersoare pe coloana de irigat. in 30 de minute poti inota pe ogor.

#151
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Si diferenta de nivel trebuie pusa la socoteala. Pentru ca asta face pompa, ridica apa de la o cota a terenului la alta. Altfel, nu ai avea nevoie de pompa.

#152
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
http://pedrollo.ro/site/produse/

#153
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Nu stiu cum de am sarit peste raspunsul tau....abia azi l-am vz... Merci de lamuriri! M-am mai linistit avand in vedere ca la tine duce 430 m de coloana. Mai am totusi o intrebare... ce fel de banda ai? mai exact cat de dese sunt gaurile? Banda pe care o am eu are gaurile la 10 cm...ma gandesc ca e mai mare consumul si presiunea va scadea.
[/quote]

Buna seara!
Scuze ca nu am scris mai devreme dar am avut ceva treaba si nu am mai dat pe  aici.
Banda de picurare are gaurile tot 10cm.
In momentul cand presiunea se uniformizeaza pe toata banda de picurare, udatul se desfasoara la fel peste tot.
Am uitat sa adaug un detaliu.... ca sa nu am probleme cu presiunea apei ce intra pe coloana principala de udat si sa plesneasca banda de picurare, am o iesire ce duce la un aspersor rotund din plastic.
Cand inchid cate una sau mai multe coloane si creste presiunea in celelalte, diferenta de presiune se duce spre aspersor.

#154
permis_4u

permis_4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.02.2012

View Postcatalin74-2, on 9th May 2010, 20:38, said:

Am folosit furtun tip banda(Aqua traxx) cu distanta intre picuratori de 10 cm, grosimea de 0,20 mm si diametru de 16 mm.
Rola de 200 m. am luat-o din dedeman cu 56 lei.
Robineti pentru banda cu garnitura 2,5 lei. Robinetii se monteaza in teava de polipropilena  cu diametru de minim 32 mm.
Dop pentru banda 1 leu.
Neavand apa curenta in zona ci doar fantana alimentarea cu apa o fac dintr-un bidon de 200 l. suspendat la 1,5 metri.
Apa din bidon se goleste in 30 de minute.
EU AM O SERA DE CARE M-AM APUCAT(250 MP) ,AM SI FURTUNELE CU SISTEMUL DE PICURARE,NUMAI CA FANTANA MEA E LA 50 M DE SERA. VREAU SA CUMPAR UN REZERVOR DE PLASTIC DE 1000 L
NU STIU LA CE INALTIME SA-L RIDIC LANGA FANTANA,CE POMPA SA FOLOSESC PENTRU A ALIMENTATUL REZERVORULUI SI  MI-E TEAMA CA NU O SA AM PRESIUNE SUFICIENTA PENTRU FURTUNELE CU PICURARE DIN CAPATUL SEREI. VA ROG SA MA AJUTATI CU UN SFAT

#155
marvarico

marvarico

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.09.2010
va salut.
am o suprafata de 1.5 ha plantat cu pomi fructiferi, respectiv mar (in toamna face 2 ani), care este dispusa pe 15 randuri in lungime aproximativa de 260 metri si latime de 60 metri.
latimea intre randuri este de 4 metri, iar intre pomi este de 3,50 metri.
puteti sa,mi spuneti ce  sa fac sa acoper gaurile care vin intre pomi???
cam care ar fi necesarul de materiale??
deasemenea , intrebarea me a este::::apa trebuie sa vina prin cadere sau trebuie bagata in instalatie cu pompa.
multumesc

#156
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
Poti infunda gaurile benzilor cu silicon sanitar.Cred ca un singur tub e suficient, dar trebuie obturat manual, fiecare orificiu.
Daca ai un rezervor suficient de mare, e mai avantajos prin cadere, fiindca folosesti pompa la capacitate maxima, fara s-o fortezi.
Poti deasemenea, dizolva ingrasaminte solubile si nu trebuie sa stai mereu sa controlezi conexiunile, sa nu sara din cauza presiunii.
Cred ca un rezervor de 2 t e suficient.Dar il vei umple de 2-3 ori pe zi, cand e seceta.

#157
Nicoleta15

Nicoleta15

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 14.07.2012

View Postgcom61, on 19th April 2012, 21:32, said:

Ce DN are electrovalva?ce tensiune de alimentare?


Am si eu o intrebare: ce diferenta e intre o electrovana si electrovalva? e acealsi lucru?

#158
ionut_p71

ionut_p71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 18.08.2006

View Postcatalindinu23, on 10th May 2010, 21:46, said:

De oboicei rezista daca sunt udate suficient,dar pe arsita nu stiu ce sa zic...depinde si de sol...nu poti lasa bazinul plin si rogi vecinul sa-ti deschida un robinet,ca doar de atat e nevoie
... sau iei robinetul cu plutitor de la WC si-l adaptezi la cerintele tale ...

#159
caripiles

caripiles

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 31.07.2012

View Postdorel232004, on 9th May 2010, 16:49, said:

Aveti idee, daca terenul e in panta cum se face irigarea cu picatura?

Buna ziua,

am o curte cu pamant arabil de vreo 25 de ari. Si as vrea de la anul sa o irig prin picurare. Dipun de o fantana momentan. Vreau sa imi cumpar un bazin mai maricel pe care sa il incarc cu apa dar, nu stiu din bazin pe furtunase cu ce sa pompez apa. La o suprafata asa de mare e bine sa folosesc o pompa sau doar din cadere pot sa irig toata suprafata simultan?

#160
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

View Postcaripiles, on 31st July 2012, 17:19, said:

am o curte cu pamant arabil de vreo 25 de ari. Si as vrea de la anul sa o irig prin picurare. Dipun de o fantana momentan. Vreau sa imi cumpar un bazin mai maricel pe care sa il incarc cu apa dar, nu stiu din bazin pe furtunase cu ce sa pompez apa. La o suprafata asa de mare e bine sa folosesc o pompa sau doar din cadere pot sa irig toata suprafata simultan?
Salut,
In primul rand suprafata mi se pare cam mare pt un bazin din care sa uzi toata suprafata odata....ca iti trebuie un ditamai bazinul. Eu folosesc un rezervor de 1000l la un amarat de solar si nu imi ajunge. Tie ti-ar trebui unui de cel putin 20 de mc. Acum...ma gandesc ca nu prea ai unde sa-l sui la capacitatea asta. Cred ca singura solutie e sa folosesti o pompa (de gradina/submersibila/motopompa) cu care sa pompezi apa in instalatie de picurare. Iti va trebui una de debit destul de mare(calculezi cate duze de picurare ai X debitul picuratorului).
Eu folosesc o pompa submersibila de 750W cu care pompez 12 coloane de banda de 40 ml. Merge si fara pompa la mine, dar udarea nu se face uniform, datorita presiunii mici.

#161
donniebrasco

donniebrasco

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.11.2009
buna!!stie cineva unde gasesc in timisoara niste magazine care comercializeaza furtune de irigare tip banda????multumesc

#162
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

View Postdonniebrasco, on 27 august 2012 - 23:56, said:

buna!!stie cineva unde gasesc in timisoara niste magazine care comercializeaza furtune de irigare tip banda????multumesc

Daca este Dedeman in TM atunci acolo gasesti

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate