Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Irigare prin sistem de picurare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
4117 replies to this topic

#127
KLAUSRAPTOR

KLAUSRAPTOR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 04.02.2011

 catalin74-2, on 9th May 2010, 19:38, said:

Am folosit furtun tip banda(Aqua traxx) cu distanta intre picuratori de 10 cm, grosimea de 0,20 mm si diametru de 16 mm.
Rola de 200 m. am luat-o din dedeman cu 56 lei.
Robineti pentru banda cu garnitura 2,5 lei. Robinetii se monteaza in teava de polipropilena  cu diametru de minim 32 mm.
Dop pentru banda 1 leu.
Neavand apa curenta in zona ci doar fantana alimentarea cu apa o fac dintr-un bidon de 200 l. suspendat la 1,5 metri.
Apa din bidon se goleste in 30 de minute.
BUNA ZIUA Catalin
Ti-ai facut o idee de ce cantitate de recolta ai facut in sera ta intr-un an?
De curiozitate.
Ai pus multi recolta sau numai rosii si ardei?
Multumesc

#128
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Pentru sudest_om : Am retinut ideea cu filtrul facut din butoi de 40 litri. Am s-o aplic si eu. Cred ca e cea mai buna metoda, singurul dezavantaj ar fi gabaritul, care oricum nu are importanta. Daca vrei sa nu ai alge in butoi, inveleste-l in folie de culoare neagra, sa nu patrunda lumina. Nu fi rautacios cu mine, ca nu am spus nimic fals. Tu ai pus un furtun prin picurare formand o singura coloana, ce coboara la vale apoi urca la deal? Nu ai plecat dintr-o magistrala comuna pe mai multe coloane la vale?

Bazinul meu de apa e de 1000 litri. Presiunea apei e suficienta. Constructia are doua roluri: Unul de suport si altul de grup sanitar de vara....  Pot arata cum l-am construit:

Attached Files



#129
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

 ciudin, on 17th May 2012, 10:57, said:

Pentru sudest_om : Am retinut ideea cu filtrul facut din butoi de 40 litri. Am s-o aplic si eu. Cred ca e cea mai buna metoda, singurul dezavantaj ar fi gabaritul, care oricum nu are importanta. Daca vrei sa nu ai alge in butoi, inveleste-l in folie de culoare neagra, sa nu patrunda lumina. Nu fi rautacios cu mine, ca nu am spus nimic fals. Tu ai pus un furtun prin picurare formand o singura coloana, ce coboara la vale apoi urca la deal? Nu ai plecat dintr-o magistrala comuna pe mai multe coloane la vale?

Bazinul meu de apa e de 1000 litri. Presiunea apei e suficienta. Constructia are doua roluri: Unul de suport si altul de grup sanitar de vara....  Pot arata cum l-am construit:
Nu sa fiu rautacios vroiam, ci sa spun ca deja eu am incercat si am observat.Imi cer scuze daca asa am lasat impresia.
Nu am un furtun serpuit, ci vreo 50 de derivatii, conectate cu robineti, la o magistrala principala, care strabate centrul gradinii.
Aceste benzi de picurare sunt intr-o parte descendente in alta parte ascendente.
Pun o imagine si cu filtrul pe care l-am descris anterior (apa de pe capac e de la ploaia de ieri).

Attached Files



#130
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011
salutari!

Am un solar de 40m/9m si vreau sa instalez sistemul de irigare prin picurare. pot sa pun conducta magistrala la un capat sau ar trebui la mijlocul solarului? care este lungimea maxima recomadata a coloanei de banda de picurare?

Alta problema ar mai fi o mica diferenta de nivel la mijlocul solarului....dar nu stiu daca conteaza prea tare. De ce volum de apa as avea nevoie pentru a uda in conditii optime?

Multumiri anticipate!

#131
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 nicoretro, on 21st May 2012, 12:17, said:

Am un solar de 40m/9m si vreau sa instalez sistemul de irigare prin picurare. pot sa pun conducta magistrala la un capat sau ar trebui la mijlocul solarului? care este lungimea maxima recomadata a coloanei de banda de picurare?
http://www.agropatak...urare/t-tape/ro
Dupa datele din tabel intuiesti si raspunsul la prima intrebare.

 nicoretro, on 21st May 2012, 12:17, said:

Alta problema ar mai fi o mica diferenta de nivel la mijlocul solarului....dar nu stiu daca conteaza prea tare.
Ar conta doar daca pompa ar fi solicitata la maximul din parametrii sau in cazul alimentarii prin cadere nivelul apei din bazin ar fi la aceeasi cota ca denivelarea sau ai prea multe linii de picurare deschise.

 nicoretro, on 21st May 2012, 12:17, said:

De ce volum de apa as avea nevoie pentru a uda in conditii optime?
Calculul asta trebuie sa-l faci singur in functie de debitul necesar pentru functionarea simultana a tuturor linilor de irigare si timpul necesar pentru o buna aprovizionare cu apa a culturii. Daca esti constrans poti iriga si doar cu cateva linii.

"De aci pan' la Fagaras
Nu-mi trabuie ceteras
Cetera ii gura me'
Numa' sa-i dau vin sa be' "
:whistling:  :whistling:  :whistling:

#132
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

 mircea11s, on 22nd May 2012, 12:10, said:

http://www.agropatak...urare/t-tape/ro
Dupa datele din tabel intuiesti si raspunsul la prima intrebare.

Ar conta doar daca pompa ar fi solicitata la maximul din parametrii sau in cazul alimentarii prin cadere nivelul apei din bazin ar fi la aceeasi cota ca denivelarea sau ai prea multe linii de picurare deschise.

Calculul asta trebuie sa-l faci singur in functie de debitul necesar pentru functionarea simultana a tuturor linilor de irigare si timpul necesar pentru o buna aprovizionare cu apa a culturii. Daca esti constrans poti iriga si doar cu cateva linii.

"De aci pan' la Fagaras
Nu-mi trabuie ceteras
Cetera ii gura me'
Numa' sa-i dau vin sa be' "
:whistling:  :whistling:  :whistling:
:D :D :D :D
" S-o' mandruta frumuse' "

Multzam de raspuns!

Edited by nicoretro, 22 May 2012 - 19:39.


#133
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 nicoretro, on 22nd May 2012, 20:38, said:

" S-o' mandruta frumuse' "
No imi pare bine ca te-am gasit si pe tine ascultator de cantece. A me o fost prea vrednica sa nu o bag in biserica in urma cu 5 ani.

Volumul de apa si timpul necesar pentru irigare creste pe masura dezvoltarii sistemului radicular al plantelor.

#134
ibuzias

ibuzias

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.05.2012
Eu sint foarte multumit de banda de picurare iTape. iTape A mai lucrat cineva cu ea ?

#135
Dorubabonea

Dorubabonea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.05.2012

 ibuzias, on 24th May 2012, 13:29, said:

Eu sint foarte multumit de banda de picurare iTape. iTape A mai lucrat cineva cu ea ?
Salut,
Pana acum doi ani am folosit banda dar, in urma unor discutii cu "mai cunoscatori" am renuntat in favoarea tubului de irigare. Adevarat, este ceva mai scump, insa fiabilitatea sa merita surplusul de bani. Iar daca il folosesti in solar (eu nu am), peste iarna il poti lasa acolo. Deci, singurul incovenient este recuperarea si depozitarea sa, dar nu-i imposdibil (permite strangerea in colac cu un diam de max 1 m. Pregaurile le are la cca 35 cm. Se si la ml, dar mai scump putin.

#136
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Va salut!
Eu folosesc aceasta banda de picurare din 2009 si nu am probleme cu ea.
O folosesc in gradina deschisa(nu am solar inca).
Am un filtru inainte de intrarea apei de irigat in coloana.
Sanatate!

#137
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

 mircea11s, on 23rd May 2012, 21:13, said:

No imi pare bine ca te-am gasit si pe tine ascultator de cantece. A me o fost prea vrednica sa nu o bag in biserica in urma cu 5 ani.
Volumul de apa si timpul necesar pentru irigare creste pe masura dezvoltarii sistemului radicular al plantelor.
Si a mea e vrednica....io nu-s prea vrednic....se cam duce singura la biserica....la cununie am fost totusi impreuna :))

Apropo de benzile astea i-tape T-tape....a mea e NO Tape.....ca nu scrie nimic pe ea....am primit-o facuta gramada, odata cu solarul...stiu doar ca are fantele la 10 cm...e neagra si nu scrie absolut nimic pe ea...

Mi-am cumparat zilele astea un rezervor IBC de 1000 Litri...sigur nu imi ajunge la solarul de 350mp pe care il am...dar o sa ud pe rand...in fiecare zi cate o bucata. Imi ajunge oare? Acum mai am niste decizii de luat. Unde sa pus bazinul ? in solar sau in afara lui? E clar ca in interior se incalzeste mai repede apa...dar o sa ma cam incurce pe-acolo... Sa il instalez la inaltime si sa merg pe irigare prin cadere? sau sa folosesc o pompa submersibila bagata in rezervor pentru a avea un plus de presiune(apropo...stie cineva ce presiune poate face o pompa submersibila Einhell de 750W?)?

Cam care este "raza de actiune" a unei benzi? ma gandesc pentru la anu sa fac udarea prin picurare si la rasaduri ...si ma intreb cam ce distanta sa pun intre benzi pentru a se uda toata suprafata ...chiar dc nu se face foarte uniform udarea. A mai facut cineva udarea rasadurilor cu picurare?

Mai am o gramada de nelamuriri....dar atat deocamdata. Astept parerile celor cu mai multa experienta decat mine...cred ca sunt multi...!

#138
daniel-popa

daniel-popa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 08.05.2011
Va salut!
Eu am doua pompe Einhell, una de 750w (albastra) si una mai mare de 1200w (cred) tot albastra.
Lungimea totala a benzii de irigat la mine in momentul acesta este de 430m impartita in 5 coloane.
Presiunea care o baga pompa de 750w este buna chiar si cand ud pe toate coloanele odata.
Ca exemplu, daca am un dop de capat de banda de picurare care nu este infiletat bine il arunca afara.
Banda, la presiunea data de pompa de mai sus, devine ca un furtun, deci baga presiune destula.
Am incercat sa ud si cu cea de 1200w tot aceasta lungime dar nu rezista prea mult dopurile de capat, le arunca afara.

#139
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

 nicoretro, on 24th May 2012, 19:17, said:

Mi-am cumparat zilele astea un rezervor IBC de 1000 Litri...sigur nu imi ajunge la solarul de 350mp pe care il am...dar o sa ud pe rand...in fiecare zi cate o bucata. Imi ajunge oare?
Ii poti intreba pe cei de la care ai cumparat banda ce debit are un picurator. Ce am vazut eu sunt incepand de la 0,55 l/h/picurator pana la 4 l/h/picurator. Avand distanta intre picuratori de 0,1m si lungimea unei benzi de 40 m poti calcula un minim de consum/linie : 0,55*10*40=220l/h/linie. Deci cate linii poti iriga o ora din rezervorul tau ? Si am luat varianta cea mai putin insetata.

 nicoretro, on 24th May 2012, 19:17, said:

Unde sa pun bazinul ? ...Sa il instalez la inaltime si sa merg pe irigare prin cadere?
Trebuie acceptat compromisul daca spui ca inauntru te incurca .
Da prin cadere. Pompa nu-si prea are rostul la un rezervor asa mic.Dar sursa de apa din care alimentezi rezervorul ce este o fantana,o retea publica,un lac,o apa curgatoare ?

 nicoretro, on 24th May 2012, 19:17, said:

Cam care este "raza de actiune" a unei benzi? ma gandesc pentru la anu sa fac udarea prin picurare si la rasaduri
Cam 10-15 cm de o parte si alta a bandei de picurare. Pentru rasaduri o vad mai potrivita irigarea prin microaspersie.

#140
edilari

edilari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.11.2011

 Dorubabonea, on 24th May 2012, 18:13, said:

Salut,
Pana acum doi ani am folosit banda dar, in urma unor discutii cu "mai cunoscatori" am renuntat in favoarea tubului de irigare. Adevarat, este ceva mai scump, insa fiabilitatea sa merita surplusul de bani. Iar daca il folosesti in solar (eu nu am), peste iarna il poti lasa acolo. Deci, singurul incovenient este recuperarea si depozitarea sa, dar nu-i imposdibil (permite strangerea in colac cu un diam de max 1 m. Pregaurile le are la cca 35 cm. Se si la ml, dar mai scump putin.
Salutare tuturor .Intentionez sa imi fac o instalatie cu udare prin picatura, lungimearandului va fi de 135m cu gauri la o,40 m .Cediametru trebuie sa aiba banda ???Ma gandesc ca cea de 16 ar fi cam ingusta la lungimea mea . Astept sfaturi...

#141
nicoretro

nicoretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 12.12.2011

 mircea11s, on 26th May 2012, 23:22, said:

Ii poti intreba pe cei de la care ai cumparat banda ce debit are un picurator. Ce am vazut eu sunt incepand de la 0,55 l/h/picurator pana la 4 l/h/picurator. Avand distanta intre picuratori de 0,1m si lungimea unei benzi de 40 m poti calcula un minim de consum/linie : 0,55*10*40=220l/h/linie. Deci cate linii poti iriga o ora din rezervorul tau ? Si am luat varianta cea mai putin insetata.
Pai depinde de cata apa au nevoie plantele...ca nu este obligatoriu sa mearga o ora nu?

Quote

Trebuie acceptat compromisul daca spui ca inauntru te incurca .
Da prin cadere. Pompa nu-si prea are rostul la un rezervor asa mic.Dar sursa de apa din care alimentezi rezervorul ce este o fantana,o retea publica,un lac,o apa curgatoare ?
Sursa de apa este o fantana aflata la 100 m distanta. Apa este la cca 5m adancime. Pompa submersibla cu care alimentez rezervorul desi are debitul maxim teoretic 15.000L/h, umple rezervorul de 1000 L in mai mult de 2 ore...datorita distantei si diferentei de nivel destul de mare. Ma gandesc ca daca ridic rezervorul la o inaltime de 2 m va fi imposibil sa mai pot umple rezervorul cu aceeasi pompa. Poate va merge mai bine cu hidroforul pe care o sa il inauguram in curand(ma gandesc ca are alta putere).

Quote

Cam 10-15 cm de o parte si alta a bandei de picurare. Pentru rasaduri o vad mai potrivita irigarea prin microaspersie.
Asta m-ar ajuta sa nu mai stau eu cu furtunul in mana 2 ore, dar nu scap de problema principala si anume udarea pe frunze a plantelor. Si prin microaspersie imi trebuie clar presiune, debit...alti bani alta distractie :)

PS: stie cineva unde as gasi un adaptor la robinetul rezervorului IBC ??....nu cred ca intr-un magazin clasic de instalatii se gaseste asa ceva...

Edited by nicoretro, 28 May 2012 - 08:19.


#142
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Nicoretro, acelasi sistem de udare il am si eu (bazin de 1000 litri si o pompa in fantana care imi umple bazinul in doua ore). Numai ca solarul meu e mai mic, are (6x12) metri si ud cam o data la trei zile. Mi-am cumparat un temporizator mecanic, pe care il programez doua ore, sa-mi umple bazinul cu apa, sa nu stau langa bazin sa opresc curentul electric cand s-a umplut bazinul. Acest temporizator costa vreo 15 lei. Seara, dau drumul la apa din caneaua rezervorului, pentru udarea prin picurare, apoi plec acasa. Am o casa in constructie in care nu m-am mutat inca.

#143
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
O pompa buna ar umple acel bazin de 1000 l, in mai putin de cinci minute (estimez 2min), daca trage de la 5m.
Fantana mea are 21 m adancime, apoi urca colana lin, pe o lungime de vreo 50m (cam 1-1,5m dif. de nivel) si inca patru metri suportul + 1 m inaltimea butoaielor.Umple vreo 800 l (4 butoaie de 220l dar nu pline ochi, fiindca doar in doua curge direct) in vreo 8 minute.(cand era noua le umplea in 6min, dar s-au mai tocit palele).Diametrul tevii de refulare e de 1,1/4".
Folosesc o pompa submersibila, trifazata (dar la 220v, max 1800 W), probabil 1500 W putere utila, multietajata.
O mai bag si cu aspersie, pe pajiste si ud la trei capete.Lungimea coloanei, de la fantana pana acolo e de cca 150-170m.

Edited by sudest_om, 29 May 2012 - 11:09.


#144
ciudin

ciudin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 705
  • Înscris: 04.10.2008
Pompa mea e una de asta ordinara, de 100 lei, din bazar. Nu-i cu motor, e prin vibratie, cu bobina si miez magnetic. Are debitul de 1000l/ ora, dar am constatat ca trage la jumatate. Isi face treaba. Am mai constatat ca este ideala pentru un aspersor, daca ud direct din fantana, pentru gazon.  Cu agricultorii de meserie, nu pot sa ma pun...

O pompa mai mica, care sa-ti lucreze la limita, are doua avantaje: Nu-ti tulbura apa din fantana si ai o reducere la consumul de curent electric.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate