Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Cresterea taurinelor de carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1445 replies to this topic

#1423
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Intrebati la asociatia Somes Aries, la dl. ing. Nicola. Stiu ca au importat material seminal de Simmental American, cu un spor de crestere.... supranatural :)
La cat Simmental este in Romania, nu cred ca se justifica sa aduci pe cont propriu MSC.

View Postajun, on 23 iulie 2018 - 17:13, said:

Ati incercat vreunul  IA cu alb albastru belgian , adica bălțată tip Simmental cu BBB?? Cum sunt produsi, ce spor au, cum sunt fatarile ??
Am montat 2 vacute de bălțată cu BBB curios să văd ce iese. Ceva idei, impresii, rezultate??

La noi in zona, cei mai cautati sunt metisii de BBB. Cresc bine, si au pret bun, mai ales masculii.

#1424
Erar82

Erar82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.03.2017
Simmental American nu vreau. I-au corcit cu toate rasele, inclusiv Angus.

#1425
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View PostErar82, on 25 iulie 2018 - 06:28, said:

Ce inseamna cantitati mari, oare? Sute, mii de doze? Si eu am studiat un pic oferta de la Semtest, dar totusi imi trage cu ochiul genetica din Danemarca, Anglia, Irlanda, locuri unde Simmentalul se creste exclusiv ptr carne de 40-50 de ani. Din ce am mai discutat cu unii crescatori de acolo , mai folosesc din cand in cand genegica germana sau austriaca doar ptr a ameliora prod de lapte la vaci, in rest ca si gabarit, conformatie, viteza de crestere, sunt peste.
Iti trimit nr pe mesagerie,poate daca suni vei afla mai multe amanunte. Cred ca am si nr celor de la Oradea .

#1426
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
A inceput sezonul fatarilor. 3 din 10 pana azi. Avand in vedere ca doar in 15 decembrie a inceput sezonul de monta si durata medie de gestatie la Salers este 385 de zile ( mai scurt la primipare), stau bine. Luna viitoare trebuie sa fie majoritatea.
Deocamdata fatarile au loc pe pasune, temperatura nu a scazut sub -3 grade.

Attached Files



#1427
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Bravo @rand ! Ma bucur sa vad ca lucrurile merg si ca au inceput fatarile !Posted Image

#1428
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
N-am mai intrat de mult pe forum si sau acumulat mai multe intrebari ,la care cred ca as putea primi sfaturi.Posted Image
Situatia ar fi urmatoarea:
Am analizat din pct de vedere financiar investitia din decembrie 2016 ,adica cele 4 juninci gestante din Austria. Concluzia ,in acest moment este urmatoarea:singurul avantaj este ca am 4 vaci baltate cu origine + o vitea .Dar nu prea sunt sigur,in acest moment daca acest fapt reprezinta totusi un avantaj. De ce imi pun problema astfel?
Pt ca:
- am optat pt inscrierea lor in asociatie si RG pe linie de carne(atunci nu mi-a explicat ,nimeni ca aceste juninci avand COP la ascendenti pe productiile de lapte,daca le inscriu pe carne produsii lor ,respectiv viteaua MAYA este metis....Posted Image
- am cheltuit anul trecut aprox 1400 lei pt activitati la asociatia care face controlul si asociatia care tine RG-ul
- am fost apostrofat telefonic(pe bune,nu glumesc) de dl Bularca de la RG doar in momentul cand am postat un anunt de vanzare pt taurul FRITZ pe pedigriu.ro,in legatura cu situatia in coada de peste referitoare la linia lapte si linia carne pe baltata.
- am mai postat un anunt (a doua oara,la interval de vreo 10 luni)moment in care m-a sunat din nou sa ma traga de urechi,ca ce nu am inteles despre origini si linii....
- l-am sunat personal de 2 ori acum vreo 2 luni sa-mi indice daca exista la ACVBR Simmental ,comercianti interesati de taurasi de baltata(anul trecut au distribuit un e mail pt o firma din turcia care dorea sa achizitioneze taurasi).Nici nu a catadicsit sa raspunda.Am pus intrebareape WhatsApp,dar nu a raspuns.
- Acum taurasii sunt de vanzare,dar ma chinui sa caut cumparatori pe cont propriu(ca si atunci cand nu eram inscris pe nici unde)si mai mult ca sigur vor fi vanduti ca orice alta vita,indiferent de rasa sau origini,etc.
- Intre timp s-au facut cantariri si am primit din nou o factura de la asociatie care se duce la aprox 1200 lei ,plus o alta factura de la RG de 59 lei pe trim 3...
- SCZ nu am luat ,ca nu m-am incadrat,si binenteles nimeni nu a zis nimic,pana la momentul depunerii cererii la APIA
Deci in doi ani de la achizitie am aruncat vreo 2600 - 2800 lei (adica unul dintre taurasii fatati de austriece....Posted Image Acum nu-i vorba ca ar fi un capat de tara,dar banii astia si daca-i dadeam pe plasa impletita de sarma pt gard la fanete sau pasune si tot erau mai bine investiti si mai cu folos.
Stau si ma tot gandesc ca ar fi cazul sa ies din toate asociatiile vietii si sa-mi vad de treaba mea de prost crescator de vaci in Romania....
Exista alte posibilitati ?Adica pot avea vacile si produsii(ma gandesc doar la femele,pt ca pe masculi nu vreau sa-i mai prind in nici un COP,sau altceva..vanzare la 3-4 luni si atat)inscrise in RG .Pot face cantaririle prin firma mea,de exemplu si sa nu mai cotizez degeaba la alte asociatii
Ce sfat imi puteti da ?

#1429
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
La fatari sunt 5 din 10 pana acuma. M-F-M-F-M. Mai urmeaza in scurt timp inca 3, una prin decembrie si ultima prin aprilie-mai. Vreau sa separ taurul pana in aprilie, sa am la anul fatarile in ianuarie. Este mai avantajos, din cat imi dau seama pana acuma.

Edited by rand, 06 October 2018 - 14:55.


#1430
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postsoftaipan, on 01 octombrie 2018 - 16:47, said:

N-am mai intrat de mult pe forum si sau acumulat mai multe intrebari ,la care cred ca as putea primi sfaturi.Posted Image
Situatia ar fi urmatoarea:
Am analizat din pct de vedere financiar investitia din decembrie 2016 ,adica cele 4 juninci gestante din Austria. Concluzia ,in acest moment este urmatoarea:singurul avantaj este ca am 4 vaci baltate cu origine + o vitea .Dar nu prea sunt sigur,in acest moment daca acest fapt reprezinta totusi un avantaj. De ce imi pun problema astfel?
Pt ca:
- am optat pt inscrierea lor in asociatie si RG pe linie de carne(atunci nu mi-a explicat ,nimeni ca aceste juninci avand COP la ascendenti pe productiile de lapte,daca le inscriu pe carne produsii lor ,respectiv viteaua MAYA este metis....Posted Image
- am cheltuit anul trecut aprox 1400 lei pt activitati la asociatia care face controlul si asociatia care tine RG-ul
- am fost apostrofat telefonic(pe bune,nu glumesc) de dl Bularca de la RG doar in momentul cand am postat un anunt de vanzare pt taurul FRITZ pe pedigriu.ro,in legatura cu situatia in coada de peste referitoare la linia lapte si linia carne pe baltata.
- am mai postat un anunt (a doua oara,la interval de vreo 10 luni)moment in care m-a sunat din nou sa ma traga de urechi,ca ce nu am inteles despre origini si linii....
- l-am sunat personal de 2 ori acum vreo 2 luni sa-mi indice daca exista la ACVBR Simmental ,comercianti interesati de taurasi de baltata(anul trecut au distribuit un e mail pt o firma din turcia care dorea sa achizitioneze taurasi).Nici nu a catadicsit sa raspunda.Am pus intrebareape WhatsApp,dar nu a raspuns.
- Acum taurasii sunt de vanzare,dar ma chinui sa caut cumparatori pe cont propriu(ca si atunci cand nu eram inscris pe nici unde)si mai mult ca sigur vor fi vanduti ca orice alta vita,indiferent de rasa sau origini,etc.
- Intre timp s-au facut cantariri si am primit din nou o factura de la asociatie care se duce la aprox 1200 lei ,plus o alta factura de la RG de 59 lei pe trim 3...
- SCZ nu am luat ,ca nu m-am incadrat,si binenteles nimeni nu a zis nimic,pana la momentul depunerii cererii la APIA
Deci in doi ani de la achizitie am aruncat vreo 2600 - 2800 lei (adica unul dintre taurasii fatati de austriece....Posted Image Acum nu-i vorba ca ar fi un capat de tara,dar banii astia si daca-i dadeam pe plasa impletita de sarma pt gard la fanete sau pasune si tot erau mai bine investiti si mai cu folos.
Stau si ma tot gandesc ca ar fi cazul sa ies din toate asociatiile vietii si sa-mi vad de treaba mea de prost crescator de vaci in Romania....
Exista alte posibilitati ?Adica pot avea vacile si produsii(ma gandesc doar la femele,pt ca pe masculi nu vreau sa-i mai prind in nici un COP,sau altceva..vanzare la 3-4 luni si atat)inscrise in RG .Pot face cantaririle prin firma mea,de exemplu si sa nu mai cotizez degeaba la alte asociatii
Ce sfat imi puteti da ?

Avantajul major este ca ai luat cele 4 juninci gestante aproape gratis. Avand in vedere ca ai primit 5000 RON/cap de la guvern, si ai avut vitelul in ele, poti spune ca cele 4 ti-au ramas gratuit.
Dezavantajul este ca nu te incadrezi la SCZ. Daca ai lua SCZ, ai putea tolera costurile cu RG_ul si acosiatia care il conduce. Altfel este destul de neplacut.
Ziceam eu ca nu are sens sa incerci sa vinzi Simmental de reproductie in Romania. Masculii merg la abatorizare. Avand in vedere ca se nasc cam 50% taurasi, si un taur il folosesti la minim 30 de animale, si un taur se foloseste 6-8 ani, iti dai seama ca sub 10% din masculii nascuti sunt folositi la monta. Iar cum la Simmental se foloseste IA, eu cred ca singura solutie este sa vinzi taurasii la abator. Nici nu merita sa scoti pedigree pentru ei.
Ca sa ai animale inscrise in RG, trebuie sa ai COP-ul facut de o asociatie acreditata. Cantaririle le poti face tu, dar nu le ia nimeni in considerare pentru pedigree.
In Romania, la SImmental, problema e complicata cu Baltata Romaneasca cu doua rase. Una de lapte si una de carne. Aveau in primavara dorinta sa poti trece o vaca de la la lapte la carne in timpul vietii. Adica dupa 3-4 lactatii in care COP-ul era facut pe lapte, sa o poti trece in "linia de carne". E drept ca asa se puteau incasa bani de subventie mai usor, dar iesea o incurcatura mare de tot.
Apoi, cei de asociatia de baltata, iti interzic montele cu alte rase ( BBB de ex.) care ar aduce un profit mai mare crescatorului.
Eu in locul tau vad doua solutii:
1. vinzi tot ce nu este cu certificat de origine, si cu banii aia cumperi ceva cu certificat de origine ( tineret sau metisi, indiferent de rasa) pana ajungi la minim 10 animale sa te incadrezi la SCZ.
2.  vinzi tot ce ai cu certificat de origine, cu pret bun, si cumperi din banii aia un numar mai mare de animale fara origine,Insamantezi cu BBB, si  vinde toti produsii. O parte din baniiobtinuti ii directionezi spre achizitia de vaci mama.  iesi din asociatie si din RG, desigur.

#1431
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Salut !
N-am mai intrat de mult pe topic. Intre timp am reusit sa vand doi dintre cei trei taurasi. Pe Fritz l-am dat pt reproductie ,iar de trei saptamani au fost trimise probele ADN in Germania.Asteptam rezultatul pt eliberarea certificatului de origine. Melon a ajuns intr-o exploatatie,ziceau cei care l-au cumparat ca tot pt monta naturala,dar nu cred,pt ca din discutiile cu ei se vedea clar ca sunt samsari cu exploatatie agricola... A mai ramas Sid .

#1432
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Fritz e cel din Vanstein?
Bine ca ai reusit sa-i dai. Acuma cumpara niste femele Posted Image

Eu am 5 masculi si 3 femele pana acuma.  Paladin, Pele, Pretorian,Piedone, Pompeo, Penelope, Paula si Perla.
Mai astept ceva in decembrie. Al 10-lea de abia in mai.
Fatarile au fost deosebit de usoare, fara exceptie. Au avut loc pe pasune in perioada 20 sept.  - 14 oct.
Doar, verificam unde este vaca care vrea sa fete, si peste 30-40 de minute ma duceam sa vad produsul. Daca era noapte, asteptam pana dimineata. Trebuie crotaliati in 2-3 zile, ca altfel sunt greu de prins.
Viteii plini de vitalitate, sug repede, nu fac probleme.
Deja toate cele 8 juninci care au  fatat,  au intrat in calduri si s-au montat. Astept sa vad daca s-a fixat sarcina sau se repeta, fiind la primul ciclu de calduri dupa fatare. Nu am mai separat taurul.

Attached Files


Edited by rand, 12 November 2018 - 20:33.


#1433
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Iarna. In casa noua.

Attached Files



#1434
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View Postrand, on 12 noiembrie 2018 - 20:25, said:

Fritz e cel din Vanstein?
Bine ca ai reusit sa-i dai. Acuma cumpara niste femele Posted Image

Eu am 5 masculi si 3 femele pana acuma.  Paladin, Pele, Pretorian,Piedone, Pompeo, Penelope, Paula si Perla.
Mai astept ceva in decembrie. Al 10-lea de abia in mai.
Fatarile au fost deosebit de usoare, fara exceptie. Au avut loc pe pasune in perioada 20 sept.  - 14 oct.
Doar, verificam unde este vaca care vrea sa fete, si peste 30-40 de minute ma duceam sa vad produsul. Daca era noapte, asteptam pana dimineata. Trebuie crotaliati in 2-3 zile, ca altfel sunt greu de prins.
Viteii plini de vitalitate, sug repede, nu fac probleme.
Deja toate cele 8 juninci care au  fatat,  au intrat in calduri si s-au montat. Astept sa vad daca s-a fixat sarcina sau se repeta, fiind la primul ciclu de calduri dupa fatare. Nu am mai separat taurul.
Nu Fritz nu e descendent de-al lui Vanstein. Pe cel care este inca il am. Asta este . Nu i-am gasit cumparator. Poate la anul...
au venit saptamana trecuta rezultatele testului ADN.S-a confirmat paternitatea si astept certificatul de origine.
  Anul asta au intrat foarte grase pe grajd.Au stat pe pasune pana acum o saptamana si jumatate.Sunt gestante,dar din pacate am pierdut un rand de vitei...

Edited by softaipan, 09 December 2018 - 22:01.


#1435
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
SCZ la valoarea normala. 291 EUR. Daca la anul mai scade, probabil nu mai merita COP-ul

#1436
--grigo--

--grigo--

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.09.2015
Salutare tuturor

Va deranjez cu o intrebare. Am cateva animale porci, capre, oi, vaci și viței in la 40 km de Craiova si am gasit o posibilitate sa ma mut mai aproape intr o zona de deal unde am cateva hectare de teren si as vrea sa simplific si sa raman doar pe vite
Intrebare este: zona in care ma mut este plină de gospodarii cu animale dar este oarecum zona urbană, aici voi mai primi subvențiile de la stat pentru animale?
Multumesc mult

#1437
ajun

ajun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.03.2015

View Post--grigo--, on 18 martie 2019 - 13:55, said:

Intrebare este: zona in care ma mut este plină de gospodarii cu animale dar este oarecum zona urbană, aici voi mai primi subvențiile de la stat pentru animale?
Cu siguranta grigo ca vei primi ANT(ajutor national tranzitoriu ).
Apar insa 2 probleme :
1. mutarea exploatatiei RNE (sau infiintarea alteia si transferul animalelor),
2. respectarea distantelor minime reglementate de faimosul si prost facutul ordin OMS nr. 119/2014. Sa nu ai surpriza ca nu ai distanta minima ( in functie de cate UVM-uri ai ) fata de un vecin mai pretentios cu care nu te intelegi si la o simpla sesizare a DSP(Sanepid), Mediu....sa te alegi cu amenzi sau chiar să fii obligat la mutarea exploatatiei la o distanta suficienta . Bine ar fi ca terenul pe care vrei sa te muti sa fie cât mai la marginea localității respective, cât mai departe de locuințele oricărui vecin (mofturos sau nu).

#1438
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
ce mai zic crescatorii de vaci de carne ?
cum merge ca afacere in conditiile in care subventiile au scazut mult ?

#1439
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Le crestem de dragul lor si al pamantului,ca sa nu ramana de izbeliste...
Asteptam noua PAC sa vedem cum va sprijini pe crescatorii mijlocii.

Attached Files



#1440
alexyul

alexyul

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.11.2019
Se pare ca afacerea cu vite de carne a cam murit, nu se mai aude nimic de cei care erau activi pe aici acum cativa ani...probabil au lichidat demult fermele si au plecat in Anglia la muncaPosted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate