Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cresterea taurinelor de carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1445 replies to this topic

#1387
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

 rand, on 06 februarie 2018 - 08:39, said:

Cu cat numarul animalelor din turma este mai mic, cu atat devin mai pretentioase. Cand sunt multe, si au concurenta la mancare, se grabesc sa mance ce primesc Posted Image Si e suficient sa mance una cu pofta, ca se invata si restul.
De exemplu, taurul, cand este crescut separat, manca intr-un ritm mai lent, si selectiv. Cand este in turma, se grabeste, ca altfel ramane fara mancare
Da,am observat chestia asta,de exemplu sus la ferma le-am "cazat" cate trei si se vedea ca mananca la concurenta,dar aici jos am coborat doar doua ca sa manance fanul ce-l am aici,si le-am cazat cate una separate de un perete de barne si probabil si asta este una dintre cauze.Adevarul este ca una dintre ele este foarte "filfizoana" mananca incet,pe indelete,cand ii dau apa din galeata pana nu da cu limba de 5-6 ori,de ma stropeste tot nu bea,daca ridici putin tonul la ea ,adopta o atitudine de bosumflata,ridica botul in sus la maxim in partea opusa in care stai..Acest comportament de domnisoara cu fite ,m-a determinat sa o aduc jos sa o las singura si sa le trec pe o ratie de lucerna...Posted Image.Adevarul este ca ne-am atasat de ea (mai ales fiica-mea) si din motivul ca in prima repartizare de 4 capete din Austria a fost ea ,Hexi, si inca trei,dupa care le-au schimbat pe celellalte trei(pe motiv ca erau prea aproape de termenul de fatare si era periculos transportul) si a ramas Hexi plus alte trei. Deci Hexi (mama lui Melon,vitelul din avatar) a intrat la sufletul nostru inaintea celorlalte trei...Azi le-am impartit un balot care avea fan mai mult amestecat cu lucerna...doamne cu ce placere l-au mancat...

Edited by softaipan, 06 February 2018 - 20:56.


#1388
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Categoric, subventiile sunt cel mai mare rau care se putea intampla agriculturii romanesti...
Daca RG-urile din strainatate au fost create cu scopul de a obtine animale ameliorate in cadrul rasei, cu participare voluntara, in Romania toti fripturistii vor sa faca cele mai mari magarii.

http://agrointel.ro/...rii-de-animale/

Cum suna oare Montbeliarde, linia de carne :P? Avem pretentia sa fim tratati egal cu europenii dar ne dam cu firma in cap.
Importam o vaca din rasa Montbeliarde, cu certificat de origine. In Romania devine brusc rasa "Baltata Romaneasca". Si apoi dupa un an o trecem pe linia de carne. Credem noi ca in felul acesta o sa putem ramane in Europa? Pai ce valoare mai are in Europa un certificat de origine emis in Romania?
Cizmarul de Ceausescu a fost mai destept ca astia...

#1389
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Adevarul este ca 'raul' este in cele 6,5 mil euro care se repartizeaza asociatiilor care conduc RG-uri in functie de nr de animale inscrise.De aici aceasta goana pt inscriere de animale cu orice pretPosted Image !  
Cu inscrierea rasei Montbeliarde la rase de carne este ,iar o mare tampenie,pt ca ,oricum in pedigreeul animalului respectiv se vede procentul de sange strain,Red Hostein,in acest caz.Si garantat nu poti face carne pe animale cu sange ,in procente mari,provenit din Holstein...
  In cazul Baltatelor,cred ca problema deriva din faptul ca sunt rasa mixta,iar incadrarea lasa loc de interpretari...era mult mai bine sa se fi crescut,doar pt carne(asa cum se spunea printr-o postare anterioara ca se face in America) Si dupa ce ca este rasa mixta la nivel European(unde aia mai fac o diferentiere,ameliorare,si mai stiu de capul lor)am venit noi romanii sa facem diferentieri si amestecuri si de toate,in stilul nostru caracteristic...Posted Image
  Adevarul este ca 'cizmarul,de Ceausescu a avut totusi o viziune de ansamblu asupra zootehniei,iar daca dupa '89(ca tot au trecut 28.....ani)Posted Image se ameliora Baltata romaneasca existenta atunci ,clar pe doua linii distincte,aveam astazi ,categoric o linie de Baltata strict pt carne si una strict pt lapte.Dar asa cu o scadere continua de efective(cica de la 7,5 mil de bovine in '89 la sub 1,5 mil in 2017),cu un consum de carne de vita la noi,aproape nesemnificativ,cu demolarea a peste 90 % din abatoarele existente,cu samsari care nu au nici o cunostinta de rase si calitati,decat cum sa te prosteasca mai tare si sa castige mai mult,cu crescatori care habar nu au de IA,ameliorare,valori de ameliorare,etc,nu are rost sa ne miram ca suntem crescatori de rase aduse de afara si inmatriculate ca fiind Ro.( Parca lauda cu Dacia Logan nu este tot la fel....ca daca nu venea Renault vedeam vreun Mall pe terenul Dacia Mioveni).
  Si sunt ferm convins ca daca nu era vorba de bani europeni,respectiv subventii,nu aparea nici o asociatie sau grupare pe care sa-i intereseze soarta vacilor din Romania.De altfel ,cred ca multe au aparut dupa aderare.Stiu ca prin '99 -2000(cand ma zbateam sa fac ceva in domeniu si ma luau oarecum in ras,ca ce fac eu cu 10 vaci,fac zootehniePosted Image )exista doar Asociatia Generala a Crescatorilor de Taurine(parca) care aveau un reprezentant prin judet si care,habar nu avea de planuri,proiecte,etc in domeniu .Eeee cum au aparut banii de la UE,cum au aparut asociatiile,care probabil vor dispare cand vor dispare banii...ca nimic nu-i vesnic.
Dar s-au dus deja contrapropuneri,care ar fi mult mai OK de luat in seama..
http://agrointel.ro/...scutii-la-madr/

Edited by softaipan, 08 February 2018 - 08:08.


#1390
Erar82

Erar82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.03.2017
Salutare! Noi am iesit  la iarba, voi?

Attached Files



#1391
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Foarte frumos! Noi inca mai stam pe lucerna uscata. Saptamana viitoare, dupa ce termin cu semanatul la porumb le scot la pasune.
O sa revin cu poze :)

#1392
Erar82

Erar82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.03.2017
Multumesc! Din fericire se anunta un an bun deocamdata, sa speram ca va tine tot asa. Sa fie iarba din belsug.

#1393
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 softaipan, on 08 februarie 2018 - 08:01, said:

  Adevarul este ca 'cizmarul,de Ceausescu a avut totusi o viziune de ansamblu asupra zootehniei,iar daca dupa '89(ca tot au trecut 28.....ani)Posted Image se ameliora Baltata romaneasca existenta atunci ,clar pe doua linii distincte,aveam astazi ,categoric o linie de Baltata strict pt carne si una strict pt lapte.
Baltata Romaneasca este formata pe Simmental, numai in Ardeal, Banat si Bucovina, incepand cu anii 1800.

Zootehnia comunista o introdus Holstein-ul (si odata cu aceasta rasa, si toate necazurile si defectele legate de ea) in zonele Sudice si Estice, iar acolo unde or avut prea multe si mari probleme cu Holstein, or trecut pe Bruna, care si ea o fost formata pe Schwyz, adus in Maramures de tziptzerii (germani din Slovacia) colonizati in Maramures de Maria Tereza.

#1394
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

 Erar82, on 25 aprilie 2018 - 12:24, said:

Salutare! Noi am iesit  la iarba, voi?
Am iesit,in sfarsit...de vreo doua saptamani. Dar cine stie ce va fi ca este deja o seceta teribila,la noi,23-25 grade si ploaie doar cativa stropi sapt trecuta...

#1395
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Mancare din belsug...

Attached Files



#1396
Erar82

Erar82

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.03.2017
Frumoase! Sunt montate?

#1397
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
E taurul cu ele din 15 decembrie, asa ca  la toamna ar trebui sa avem viteii. Oricum, il las tot cu ele, nu il mai separ.

#1398
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Cum notezi ,strict data montei,daca il tii cu ele ? Parca ai zis ca ai autorizat taurul. Nu este importanta data(birocratic vorbind...)?
  Eu din pacate nu m-am incadrat la SCZ carne ,nici anul acesta. Am luat adeverinta pe 7 capete,marti si miercuri dimineata am aflat ,cu o mare stupoare si dezamagire,la APIA ca trebuie sa am min 10 eligibile (ca asa-i varianta la carne...diferita de lapte).Binenteles ca nimeni ,de pe la asociatii,RG,etc nu stia nimic Posted Image

#1399
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
La carne, pentru SCZ trebuie sa ai minim 10 capete in total. Daca din acele 10, ai 7 inscrise in RG, o sa primesti banii pentru cele inscrise. Eu asa stiu.
Referitor la data montei, in cazul montei in harem, autorizezi taurul pe o anumita perioada si in momentul fatarii, mergi inapoi cu 27x de zile si ajungi la data montei. Daca exista dubii (data in afara perioadei de autorizare, aspect exterior neconform rasei), faci test genetic. La fel, daca ai mai multi tauri in harem, este mai simplu sa faci test genetic dupa nastere decat sa urmaresti momentul montei intr-o cireada de 200 de capete.
Inscrierea in RG este voluntara, si proprietarul trebuie sa fie primul interesat de istoricul animalelor. Adica nu ai nici un avantaj daca minti.

#1400
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Asa stiam si eu,si asociatia,dar cei de la APIA stiau altfel ! In momentul in care am fost la APIA sa depun actele,dupa ce am luat adeverinta de la RG pt 7 capete eligibile (al 8-lea cica nu se incadra pt ca a fost cantarit la 4 luni,cu toate ca are 11 luni in exploatatie),am aflat  ca :
- la SCZ carne se incadreaza exploatatiile care au minim 10 capete,toate inscrise in RG si cu origine.Eu am 13 capete inscrise in asociatie si in RG din care 8 au origine atat pe linie materna cat si paterna,2 au origine pe linie paterna(dar au mai putin de 8 luni in exploatatie),iar 3 nu au origine.
La lapte spun cei de la asociatie ca nu conteaza daca au sau nu origine,trebuie sa fie min 10 capete din care min 5 eligibile (pt zone defavorizate),si inscrise la COP.
  Oricum nu mai pun accent pe acest SCZ... urmaresc sa vad cum se vor schimba treburile in noua PAC din 2020. Ca obiectiv major voi urmari sa ameliorez baltatele ,pe linia de carne cat de mult posibil.

Edited by softaipan, 13 May 2018 - 18:30.


#1401
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Salut!
Ce va mai fac vacutele ?
Am zis sa mai pun niste fotografii(ca ne-a c-am ramas topicul in urma , dar cu lucrul in domeniul agricol cine are timp de forumuri...) L-am cantarit pe FRITZ la 1,3 ani si are 379 de kg.

Si una cu viteaua MAYA (1,2 ani) in stanga si Fritz in dreapta (ca so saturat sa stea cu baietii si o trecut gardul la fete...)

Attached Files


Edited by softaipan, 10 June 2018 - 22:09.


#1402
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
ai valorificat ceva?

#1403
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Încă nimic !

#1404
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Colegu @rand,parca spuneai ca ai inregistrat un domeniu.
Ai facut site - ul ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate