Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cresterea taurinelor de carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1445 replies to this topic

#1351
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
daca ai un serviciu bine platit care sa iti permita sa intretii acest hobby  de ce nu ?

#1352
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View PostMishu_Skynet, on 17 ianuarie 2018 - 02:55, said:

Salutare,
Ma gandesc sa tin intr-o gospodarie clasica de la tara un numar de 3-5 vaci baltata romaneasca + viteii lor ( metis de carne desigur). Islazul comunal arata bine ( zona de lunca) vaci sunt putine si e destul de aproape de locuinta .
Din cata zootehnie mai tin eu minte de la bunici cred ca si in perioada de vara trebuie data mancare destul de multa pe langa ce pasc ele pe islaz daca vrei productie. In celelalte 6 luni hrana asigurata din traista/fanar. Problema este ca peste 90% din hrana ( atat fan/lucerna cat si cereale) va fi cumparata. Pe cat posibil la cel mai bun raport pret/calitate dar...cumparata. Exista vreun scenariu teoretic macar prin care activitatea asta sa fie profitabila? Am ajuns pe la jumatate cu cititul pe aici si nu m-am lamurit daca se pot mulge si cat lapte mai dau? Adica poti recolta un 30-50% fata de o productie obisnuita sau suge vitelul aproape tot? Ca sa intelegeti mai bine ce vreau eu: sa imi asigur ceva branza/lapte pentru consum propriu si eventual o mica vanzare de branza/cascaval iar viteii sa asigure un plus in venitul general - un 1000-1500e/an sa zicem? Este exagerat ?
Si pe langa sfatul lui @pimi ,care este categoric,un sfat bun,iti mai trebuie si pofta de munca si timp,non-stop,fara sa tii cont de anotimp,vreme,concedii si alte chestii de astea .Plus ,sa tii cont de sfatul ca orice calcule facute inainte (si care pe hartie dau bine ) sunt date peste cap din diverse motive,iar daca te gandesti ca vei lasa intretinerea vacilor in seama cuiva (din familie sau platita) or sa apara diverse situatii nu tocmai benefice pt o ocupatie in domeniul acesta .

#1353
Mishu_Skynet

Mishu_Skynet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.01.2008
Multumesc de raspunsuri. In principiu voi fi acolo zi de zi pentru ca oricum am alta operatiune agricola in desfasurare: apicultura. Iar in apicultura sunt tolerante de 1-2 zile la executarea unei lucrari nu ca la animale de minute/ore deci cred ca as putea sa o fac. Deocamdata studiez problema chef de munca as avea ceva-ceva Posted Image ca vorba aceea pofta vine mancand. Cu o chestie m-am lamurit cu agricultura: nu prea merge sa lasi pe altcineva ca in general nici nu face treaba si mai si strica. Si cand esti cu ajutoarele dupa tine si tot mai scapa in lucerna din cand in cand.

#1354
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Cinci vitei la 300 kg/ bucata inseamna 5 x 3000 RON/ an. Daca sunt masculi. Deci 15000 RON/brut. Si mai ai inca aprox. jumatate din laptele fiecarei vaci. De obicei mulgi tu de pe o parte si vitelului ii lasi cealalata parte.
Daca mai calculezi sa zicem aprox. 5 litri de lapte pe zi la fiecare vaca pe langa ce suge vitelul , pe o perioada de 250 zile de lactatie, ai mai avea de valorificat 6500 litri de lapte. La 1.5 RON / litru ai mai incasa 10.000 RON.
Cinci vaci inseamna o cheltuiala cu mancarea de aprox 10 RON /zi. ( 1.5 baloti de fan pe zi). Deci peste 18000 RON pentru intretinerea vacilor mama.
Mai ai si alte cheltuieli, ( ca viteii nu cresc doar cu lapte), niste tratamente, niste sare, niste motorina, lanturi, adapost etc... dar cu putina chibzuinta, dupa 300 de zile, cu 5 vaci poti ramane cu 5000 RON profit :). De fapt, salariul tau.

Desigur, poti vinde laptele direct la consumator la un pret mai mare, poti face branza si scoti mai multi bani.
Poti produce tu hrana animalelor si iesi la 3-4 RON / zi.
Sau
Poti creste 2 vitei sub aceiasi vaca, cu putin efort , o baltata va accepta un vitel strain sa suga de la ea. Te axezi pe Alb Albastru Belgian, vanduti la 100 kg poti incasa 1800 RON pe bucata. Apoi cumperi altii mici de la fermele de lapte, ii cresti pana la 100kg, ii vinzi si tot asa. In 300 de zile poti avea 3 serii de vitei. In felul acesta poti obtine mai multi bani din vitei, dar nu mai ramai cu lapte deloc.

#1355
Mishu_Skynet

Mishu_Skynet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.01.2008
Asta inseamna ca in sistem hobby ( cu achizitia hranei) cam faci sport si ramai cu branza/laptele. Ce dai pe mancarea vacilor scoti prin vanzarea viteilor. Nu-i rau nici asa altii platesc abonamente la sala pentru asta Posted Image , Multumesc de raspuns e limpede acum.

#1356
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
diferenta e ca la sala mergi de 3 ori pe saptamana -la grajd de 3 ori pe zi
si oricum vei face o sa ai cizmele de cauciuc la usa 365 de zile pe an  inclusiv de craciun si anul nou .
agricultura e doar de doua feluri:- ori de tot (adica la scara mare si foarte mare -altfel nu poti avea profit)
-ori deloc (cea in sistem mic traditional e deja hobby cu pierdere programata)

#1357
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View Postrand, on 20 ianuarie 2018 - 21:54, said:

Cinci vitei la 300 kg/ bucata inseamna 5 x 3000 RON/ an. Daca sunt masculi. Deci 15000 RON/brut. Si mai ai inca aprox. jumatate din laptele fiecarei vaci. De obicei mulgi tu de pe o parte si vitelului ii lasi cealalata parte.
Daca mai calculezi sa zicem aprox. 5 litri de lapte pe zi la fiecare vaca pe langa ce suge vitelul , pe o perioada de 250 zile de lactatie, ai mai avea de valorificat 6500 litri de lapte. La 1.5 RON / litru ai mai incasa 10.000 RON.
Cinci vaci inseamna o cheltuiala cu mancarea de aprox 10 RON /zi. ( 1.5 baloti de fan pe zi). Deci peste 18000 RON pentru intretinerea vacilor mama.
Mai ai si alte cheltuieli, ( ca viteii nu cresc doar cu lapte), niste tratamente, niste sare, niste motorina, lanturi, adapost etc... dar cu putina chibzuinta, dupa 300 de zile, cu 5 vaci poti ramane cu 5000 RON profit Posted Image. De fapt, salariul tau.

Desigur, poti vinde laptele direct la consumator la un pret mai mare, poti face branza si scoti mai multi bani.
Poti produce tu hrana animalelor si iesi la 3-4 RON / zi.
Sau
Poti creste 2 vitei sub aceiasi vaca, cu putin efort , o baltata va accepta un vitel strain sa suga de la ea. Te axezi pe Alb Albastru Belgian, vanduti la 100 kg poti incasa 1800 RON pe bucata. Apoi cumperi altii mici de la fermele de lapte, ii cresti pana la 100kg, ii vinzi si tot asa. In 300 de zile poti avea 3 serii de vitei. In felul acesta poti obtine mai multi bani din vitei, dar nu mai ramai cu lapte deloc.
  Cu tot respectul,colegu @rand,dar nu cred ca aceste calcule se adeveresc in realitate. Si am sa dau doar cateva exemple :
Prin august am sunat la abatorul Agroinvest din Beclean (deci de prin zona ta) si am primit urmatoarele preturi (pret pe kg carcasa )
Tineret bovin ,                mascul :                                        femela :
greutate carcasa >250 kg = 12 lei/kg                                  10 lei/kg    
                            201-250 kg = 11,50 lei/kg
                           <200 kg = 11 lei /kg
juninci   10 - 11 lei / kg
Deci la un randament la taiere de min 50 % ar trebui sa ai vitei de min 500 kg in viu ca sa speri la 250 kg/carcasa si sa iei 12 lei /kg ca sa primesti 3000 lei.Dar ca sa aduci un vitel la 500 kg,iti c-am iei gandul de la lapte timp de min 6-7 luni (ca-l lasi tot la vitel)
Daca vinzi vitelul la 1-3 luni te duci undeva la 1200-1500 lei /cap ,ca mai mult nu dau samsarii,prin targuri.
  La oferta asta mai adaugi cheltuieli de transport,acte,situatii sanitar veterinare care apar(ex: ca sa-i transporti dintr-un judet in altul iti trebuie masina autorizata,traces,etc)
La samsari este ceva gen loterie,depinde cat de frumoase sunt animalele oferite si cat noroc ai .
Eu personal am vandut anul asta 2 vaci,(le vedeti mai sus
Prima ,greutate in viu intre 750-820 kg - 2700 lei ; a doua 650 kg - 2600 lei
  Medicamente :
50 ml Ivomec plus (l-am facut la 4 vaci si doi vitei ) = 160 lei
Dovenix pt austriece (4 buc) = 165 lei (2 injectari)
BayKox (tot pt 4 capete) = 330 lei
Receptal 10 ml ( ajunge la doua IA si doua injectari la 11-12 zile) = 60 lei
Toate le-am luat de la depozit de medicamente ,deci la adaos minim(ca daca luam de la veterinar....)
  Productie maxima este.....doar la balega !!!!

#1358
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Abatoarele din RO cumpara de obicei reforme. Si ofera pret de... reforma.
Daca ai putin animale, cel mai bine le valorifici la intermediarii care fac loturi pentru export. Si in functie de pretul de pe bursa, si de cum au ei nevoie de animale, pretul poate fi mai bun sau mai slab. Variabil de la saptamana la saptamana. Dar ei cumpara in general masculi de pan in 6 luni.

Toamna asta, in Huedin jud. Cluj, italienii au cumparat viteii de Baltata Romaneasca de pana in 300 kg cu 10-11 RON/kg in viu.Masculi.
Alb Albastru Belgian merge la 17-19 RON/kg pe la 150-170 kg. Asta inseamna animal din rasa asta pana in 4 luni. Tot masculi.
S-a oferit si 4500 RON pe taurasi de Alb Albastru Belgian, dar erau finisati exceptional, undeva pe la 500-550 kg.

O juninca BR de 3 ani, care nu a ramas gestanta, dar cu destul de multa carne pe ea s-a vandut la 1800 RON.
In Ro, piata este extrem de variata, trebuie sa te orientezi pe niste intervale foarte inguste ca sa ramai cu ceva profit din animale putine.n

Sunt oameni care sub doua baltate bune de lapte cresc 4 taurasi Belgieni. Ii cumpara la 3 saptamani si ii tin pana pe la 2-3 luni. Ii vand, cumpara altii, si tot asa.
Daca vrei sa faci bani din vitei, cel mai bine se vinde BBB-ul.

Edited by rand, 21 January 2018 - 20:57.


#1359
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Sunt zone si zone, Daca nu ai norocul sa te afli intr-o zona ' buna" nu prea faci bani cu vitele...Apoi poate ai norocul sa-ti fete vacile numai vitele...ca materialul sexat (ca sa speri la masculi)nu prea este si e f scump,iar daca mai apar si repetari la IA...toate sunt contra cost.
  Prin zona mea este o practica regulata sa nu stie crescatorul ce rasa sa ceara la operatorul de IA,sau sa bage operatorul ce are siii...D-zeu cu mila.Cunosc un caz concret de IA cu material sexat feminin si a fatat vaca masculPosted Image si de la un operator care te ia si la bataie daca indraznesti...sa crezi sau sa ceri ceva anume.Asta a fost si motivul pt care cu ani in urma am optat pt cursul de operatori IA al sotiei (sa fiu eu sigur ce am in container si ce bag in vaca )
  Apoi prin targuri ,plin de samsari care habar nu au (sau asa pozeaza) despre rase,ei cauta citez "sa fie rosii cu capul alb ...",iar in realitate daca-i rosu  ca de ce nu-i alb,daca are cornite ca de ce are,daca nu are ca de ce nu are... Cateodata ai senzatia ca i-ar vrea degeaba . Mai este si chestia cu greutatea in Kg.Cand am masurat prima juninca cu banda de cantarire si le-am zis la samsari ca are 800 si de kg au sarit ca nu exista asa ceva ,ca bla,bla.Dupa ce mi-am cumparat cantar si le-am zis de a doua (la aceeasi samsari) ca are 600 si de kg,iar ca nu exista,ca de unde stiu eu...pana le-am spus ca am cantar platforma si daca nu cred o lasam pe dimineata si le-o dau de pe cantar,dar cu 1000 euro...
  in cazul prezentat ,juninca de 3 ani vanduta cu 1800 de lei a fost teapa sigura pt crescator...iar daca traia doar din banii de pe vaci ,nu prea face mare lucru. De partea cealalta,ca sa duci un vitel de max 4 luni la 500-550 kg,chiar din celebrii BBB nu stiu ce sa zic,dar mi se pare fictiune,cel putin cu furajare traditionala.Iar daca folosesti altceva,o faci cu costuri suplimentare care nu sunt de neglijat .Am luat anul trecut ,in primavara rolele de sare pe care le aveai @rand la Salersurile tale cu 30+ de lei de la DCM zootehnie si se duc 2/luna la 4 capete,de voie.
  Chiar un coleg ,mai sus zicea ca prin Delta abatoarele iti dau 3 lei/kg ! Asa sa stii ca sunt zone unde primesti pret bun,dar nu ai cum ajunge acolo cu ce ai tu ,este ca si cum te uiti la americani sau nemti si tragi in Ro cu ce ai....si timpul trece si trece si nu asteapta...

Edited by softaipan, 22 January 2018 - 07:48.


#1360
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
pe vremuri in clasa 1-a invatam asa :
-ce ne da vaca noua...?
- lapte carne piele .....

varianta actualizata este
vaca ne da subventie si alte produse secundare si total neimportante.

#1361
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View Postpimi, on 22 ianuarie 2018 - 08:05, said:

pe vremuri in clasa 1-a invatam asa :
-ce ne da vaca noua...?
- lapte carne piele .....

varianta actualizata este
vaca ne da subventie si alte produse secundare si total neimportante.
Subventia o da in conditii care duc la nu o da ,iar produsele secundareee....ca-s la greu....duc a platforme betonate,incarcatura de UVM/HA,restirctii intre primul inghet si ultimul inghet (ca la mine in zona e ceva normal sa dau bruma jos de pe parbriz prin aprilie...) si imprastie gunoi pe pajiste in....mai Posted Image

Edited by softaipan, 22 January 2018 - 08:34.


#1362
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postsoftaipan, on 22 ianuarie 2018 - 07:45, said:

Sunt zone si zone, Daca nu ai norocul sa te afli intr-o zona ' buna" nu prea faci bani cu vitele...Apoi poate ai norocul sa-ti fete vacile numai vitele...ca materialul sexat (ca sa speri la masculi)nu prea este si e f scump,iar daca mai apar si repetari la IA...toate sunt contra cost.
  Prin zona mea este o practica regulata sa nu stie crescatorul ce rasa sa ceara la operatorul de IA,sau sa bage operatorul ce are siii...D-zeu cu mila.Cunosc un caz concret de IA cu material sexat feminin si a fatat vaca masculPosted Image si de la un operator care te ia si la bataie daca indraznesti...sa crezi sau sa ceri ceva anume.Asta a fost si motivul pt care cu ani in urma am optat pt cursul de operatori IA al sotiei (sa fiu eu sigur ce am in container si ce bag in vaca )
  Apoi prin targuri ,plin de samsari care habar nu au (sau asa pozeaza) despre rase,ei cauta citez "sa fie rosii cu capul alb ...",iar in realitate daca-i rosu  ca de ce nu-i alb,daca are cornite ca de ce are,daca nu are ca de ce nu are... Cateodata ai senzatia ca i-ar vrea degeaba . Mai este si chestia cu greutatea in Kg.Cand am masurat prima juninca cu banda de cantarire si le-am zis la samsari ca are 800 si de kg au sarit ca nu exista asa ceva ,ca bla,bla.Dupa ce mi-am cumparat cantar si le-am zis de a doua (la aceeasi samsari) ca are 600 si de kg,iar ca nu exista,ca de unde stiu eu...pana le-am spus ca am cantar platforma si daca nu cred o lasam pe dimineata si le-o dau de pe cantar,dar cu 1000 euro...
  in cazul prezentat ,juninca de 3 ani vanduta cu 1800 de lei a fost teapa sigura pt crescator...iar daca traia doar din banii de pe vaci ,nu prea face mare lucru. De partea cealalta,ca sa duci un vitel de max 4 luni la 500-550 kg,chiar din celebrii BBB nu stiu ce sa zic,dar mi se pare fictiune,cel putin cu furajare traditionala.Iar daca folosesti altceva,o faci cu costuri suplimentare care nu sunt de neglijat .Am luat anul trecut ,in primavara rolele de sare pe care le aveai @rand la Salersurile tale cu 30+ de lei de la DCM zootehnie si se duc 2/luna la 4 capete,de voie.
  Chiar un coleg ,mai sus zicea ca prin Delta abatoarele iti dau 3 lei/kg ! Asa sa stii ca sunt zone unde primesti pret bun,dar nu ai cum ajunge acolo cu ce ai tu ,este ca si cum te uiti la americani sau nemti si tragi in Ro cu ce ai....si timpul trece si trece si nu asteapta...
Viteii de 500-550 kg erau pe la 16 luni. Pana in 4 luni, poti spera la 17-18 RON/kg in viu. Dupa aia, pretul pe kg scade., dar poti obtine pret bun pe animal daca e bun.

View Postpimi, on 22 ianuarie 2018 - 08:05, said:

pe vremuri in clasa 1-a invatam asa :
-ce ne da vaca noua...?
- lapte carne piele .....

varianta actualizata este
vaca ne da subventie si alte produse secundare si total neimportante.
Uneori da... dar
Subventia se obtine pe hartii, nu pe vaci Posted Image. Poti sa ai vaci in batatura, si nu o sa primesti subventie.
De exemplu pe mine m-au scos de la ANT pentru ca in 15 mai nu aveam minim 2 sau 3 animale cu varsta minima de 18 luni sau asa ceva. Aveau 15-17 luni. Si din cauza asta, indiferent cate animale o sa am in viitor, pana in 2020 nu primesc nici un leu de la ANT. Cei care nu au vaci, primesc ANT-ul pentru vacile pe care nu le mai au .

Edited by rand, 22 January 2018 - 09:59.


#1363
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
asta deoarece calculul pt subventia vacilor e facut de boi....

#1364
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Si totusi, ramane una dintre cele mai relaxante ocupatii Posted Image

Attached Files


Edited by rand, 22 January 2018 - 20:17.


#1365
ajun

ajun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.03.2015

View Postsoftaipan, on 22 ianuarie 2018 - 07:45, said:

......Cunosc un caz concret de IA cu material sexat feminin si a fatat vaca masculPosted Image ...........
Foarte tare.... am ras cu pofta , desi nu e de ras pt ca o paieta de material sexat pleaca de pe la 180 lei , iar daca si repeti monta ......

#1366
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
materialul sexat presupune o precizie de  80-90%. Adica in 10-20% dintre cazuri poate sa iasa invers decat dorim.

#1367
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Initial am avut aceeasi reactie,pt ca...asta este...,dar m-am pus in situatia beneficiarului si m-am gandit ca e destul de frustrant !Posted Image Problema ,in acest caz (oarecum de ras) era ca ,persoana care a facut acest IA este foarte ciudata (eu personal nu am apelat deloc la ea..)si in 100% de cazuri de IA,nu ai nici o sansa sa ceri un taur anume sau de o anume rasa.Cateodata risti sa iei si cateva injuraturi,daca nu mai multe . Asa ca ,comicul situatiei vine de fapt...bine bine,de la asta niciodata nu stii ce fata vaca,dar daca si de la materialul sexat te nimeresti in procentele alea de 10-20 %...atunci chiar este de ras !Posted Image
   In alta ordine de idei....a mai aparut un membru nou in ferma: un metis,mama BR (fara origine,din cauza neglijentei,dar tata din IA -Steffel ) si tata Limousine - Lemming.IA cu o singura paieta,fara alte interventii cu substante hormonale,si transportata timp de 50 minute intre container si vaca !Fatare usoara,fara asistenta,greutate 46 kg !

Attached Files


Edited by softaipan, 24 January 2018 - 10:16.


#1368
ajun

ajun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 01.03.2015
Softaipan, tu ai baltata germana (fleckvieh/simmental)... le mulgi ?? Daca da, ce rezultate au si la ce furajare (cu siloz , fara)??

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate