Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Cresterea taurinelor de carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1445 replies to this topic

#1333
B-Dragos

B-Dragos

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.11.2017
Buget am undeva la pana in 15.000 euro, pozitie geografica delta dunarii, pasune am izlazul comunal ,desi ar fi mai bine pentru mine daca le-as tine doar pe stabulatie cu lucerna,izlazul comunal ca pasune e slab calitativ in diversitate si densitate. experienta cu animalele am, dar nu cu vacile. O cresterea a animalelor rudimentara stiu dar nu mai mult :)) teren arabil am momentan 2 ha dar nu sunt comasate.cu 5 hectare arabil.

Produsii doar in viu ii pot vinde, oricum trebuie undeva prin tara,ca altfel nu renteaza sa dai la abatoarele din judet cu maxim 3lei.

Edited by B-Dragos, 15 November 2017 - 09:46.


#1334
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 04.03.2014
Salutare, care mai sunt preturile taurasilor metisi (60-100 kg) BBB x vaci de lapte?

#1335
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011
17-lei in viu

#1336
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 04.03.2014
Multumesc.

#1337
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostB-Dragos, on 15 noiembrie 2017 - 09:38, said:

Buget am undeva la pana in 15.000 euro, pozitie geografica delta dunarii, pasune am izlazul comunal ,desi ar fi mai bine pentru mine daca le-as tine doar pe stabulatie cu lucerna,izlazul comunal ca pasune e slab calitativ in diversitate si densitate. experienta cu animalele am, dar nu cu vacile. O cresterea a animalelor rudimentara stiu dar nu mai mult Posted Image) teren arabil am momentan 2 ha dar nu sunt comasate.cu 5 hectare arabil.

Produsii doar in viu ii pot vinde, oricum trebuie undeva prin tara,ca altfel nu renteaza sa dai la abatoarele din judet cu maxim 3lei.
Stabulatia permanenta nu este pentru vaci de carne. La vaci de carne trebuie sa ai costuri  de maxim 1 EUR / zi /vaca. Altfel nu este rentabil. Si trebuie minim vaca si hectarul .

#1338
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 04.03.2014
Da, asta e tendinta in toata Europa si nu numai, vacile de carne le ai unde e poaibilitatea de pasunat ai redus costurile cat mai mult. Daca zona ta e una fara pasuni e mai rentabil sa cumperii viteii si sa-i "finisezi"...  Nah, in anumite cazuri subventiile pot incurca logica asta.

Edited by ionutzitaly, 15 November 2017 - 20:34.


#1339
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 04.03.2014

View Postspecial_murinio, on 15 noiembrie 2017 - 15:24, said:

17-lei in viu

In schimb viteii masculi de rase de lapte Holstein, Brown Swiss/Braunvieh? La ce pret ies din fermele producatorilor de lapte?

#1340
B-Dragos

B-Dragos

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.11.2017
Sa zic ca as trece de faza cu pasunea,ar trebui 1ha/bucata.urmatori pasi care ar fi? Sa incep cu vaci cu pedigree sau nu

#1341
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 07.04.2011


In schimb viteii masculi de rase de lapte Holstein, Brown Swiss/Braunvieh? La ce pret ies din fermele producatorilor de lapte?

Cred ca 9 lei

#1342
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostB-Dragos, on 16 noiembrie 2017 - 16:01, said:

Sa zic ca as trece de faza cu pasunea,ar trebui 1ha/bucata.urmatori pasi care ar fi? Sa incep cu vaci cu pedigree sau nu
Daca vrei maxim de subventii, obligatoriu cu pedigree.
Si ca recomandare, chiar si fara subventii merita luate animale bune, de rasa. Doua vaci la fel de mari mananca la fel, productia poate fi diferita datorita rasei. Asa ca merita alese animale selectionate si ameliorate.

#1343
B-Dragos

B-Dragos

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.11.2017
De unde as putea lua animale bune selectionate (linie de carne)? Baltata romaneasca sau alte rase de carne?

Sunt crescatori de pe forum care ar dori sa vanda vaci junici sau vitele? As cumpara de la voi pentru ca vad ca face-ti asta cu pasiune si sigur aveti produsi de calitate

#1344
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Sunt putine femele de reproductie de vanzare in Romania. Gasesti probabil la cei de la Karpatean Meat, rasa Angus, dar nu e recomandabil.
In 15000 EUR poti sa-ti aduci 10-12 animale de aprox. 12 luni din Franta. Dar apoi mai astpeti inca 12 luni pana le dai la monta, inca cel putin 9 pana vin viteii, si inca un an pana sa-l vinzi sa iei banii. Deci 3 ani ai de muncit la vaci si de trait din alta parte :)

Eu zic sa cumperi 2-3 baltate romanesit din targ, fara pedigree, la montezi cu Albastru Belgian si vezi daca iti place cresterea vacilor :) Daca da, probabil mai prinzi vre-un minimis in anii care vin si cumperi juninci gestante.

#1345
Lacilucky

Lacilucky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 22.01.2016
Incearca  si intreaba la Agrosel cluj ( campia turzii ) au  un site cu vanzarea de seminte si alte produse pentru legumicultura de vaci sau junici angus nu se pomeneste nimic pe site , dar stiu sigur ca are 250 de animale.

#1346
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
sa vinzi vitei Angus in viu in Romania nu este cel mai profitabil lucru...

#1347
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
L-am autorizat si eu pe Magician cu o intarzaiere de aproape 2 luni fata de planificare.
Docilitate exceptionala. Dezvoltare frumoasa. Sa ajute Dumnezeu sa aiba produsi care sa ma multumeasca.

Attached Files



#1348
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

View PostB-Dragos, on 13 noiembrie 2017 - 23:33, said:

Salut
As vrea sa achizitionez niste vaci din rase de carne, numai ca dupa ce am lecturat acest topic am ramas in ceata. �� Am nevoie de niste sfaturi cu ce rase se preteaza sa incep , taurine cu pedigree sau fara ? Si modurile prin care as beneficia de aportul maxim din subventii. As dori sa imi spuneti cei cu experienta cum ati face la momentul actual daca ati incepe o afacere de la 0 in cresterea taurinelor de carne
MULTUMESC ANTICIPAT
La Multi Ani si Un An Nou Fericit si cu realizari maxime !
Cateodata stau si ma gandesc ca daca ar fi sa o iau din nou de la inceput ,nu as mai incepe nici o "afacere" in zootehnie ! Mai ales daca nu as detine nici o suprafata de teren . Aportul maxim din subventii,a c-am trecut(ma refer la SCZ),a fost si asta asa o chestie gen Caritas,in anii 90,iar despre ceva fi din 2020 incolo,inca nici greii UE nu stiu !
  Iar profitul din vanzarile de bovine( la nivelul crescatorilor,nu al intermediarilor) este aleatoriu si nesigur.Munca si nervi ,in schimb,cat cuprinde !
Ramane doar placerea de a le creste si dorinta de a nu lasa pamantul in paragina..doarca astea nu asigura traiul de zi cu zi .
  Imi revin si acum in minte cuvintele unui italian ,stabilit in Ro,(crescator de vaci)pe care mi le-a spus la o expozitie in Arad prin 2004-2005:"voi romanii credeti ca puteti trai din cresterea vacilor,fara sa aveti alte surse financiare ".Si inca are dreptate .
Dar daca ar fi sa incep as incepe ,clar doar cu taurine cu pedegree !

View Postrand, on 12 decembrie 2017 - 17:49, said:

L-am autorizat si eu pe Magician cu o intarzaiere de aproape 2 luni fata de planificare.
Docilitate exceptionala. Dezvoltare frumoasa. Sa ajute Dumnezeu sa aiba produsi care sa ma multumeasca.
Felicitari !
S-au dezvoltat bine !
Cum a decurs procesul de autorizare ? Te-a ajutat hotararea legislativa care prevede ca ANZ-ul sa tina RG-ul pt rasele care sunt mai putine si nu au o asociatie care tine acest RG?

Edited by softaipan, 01 January 2018 - 13:00.


#1349
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Am intarzaiat din mai multe cauze. Prima data am vrut sa recoltam sange pentru analize fara cusca de contentie. Nu am reusit. Poti sa te apropii de taur, dar cand se simte constrans, face orice ca sa scape.  Asa ca a trebuit sa astept pana am confectionat cusca de contentie.
Apoi, dupa recoltare am asteptat rezultatul analizelor. Trebuiau facute 5 analize. Am asteptat dupa ultima cam 3 saptamani. Enorm de mult, pentru un test de leucoza. Dar asa se misca uneori lucrurile.
Cu dosarul facut ( adica pasaportul, pedigree-ul tradus, si adeverinta de la medicul veterinar), autorizarea a fost facuta de pe o zi pe alta.
Ma ajuta ca tine cineve in Romania si RG-ul pentru Salers. Si pentru SCZ, dar si pentru dezvoltarea ulterioara.

In Romania lipseste traditia cresterii bovinelor de carne. SI asta se simte de la oficialitati, la asociatii si la fermieri.

#1350
Mishu_Skynet

Mishu_Skynet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 29.01.2008
Salutare,
Ma gandesc sa tin intr-o gospodarie clasica de la tara un numar de 3-5 vaci baltata romaneasca + viteii lor ( metis de carne desigur). Islazul comunal arata bine ( zona de lunca) vaci sunt putine si e destul de aproape de locuinta .
Din cata zootehnie mai tin eu minte de la bunici cred ca si in perioada de vara trebuie data mancare destul de multa pe langa ce pasc ele pe islaz daca vrei productie. In celelalte 6 luni hrana asigurata din traista/fanar. Problema este ca peste 90% din hrana ( atat fan/lucerna cat si cereale) va fi cumparata. Pe cat posibil la cel mai bun raport pret/calitate dar...cumparata. Exista vreun scenariu teoretic macar prin care activitatea asta sa fie profitabila? Am ajuns pe la jumatate cu cititul pe aici si nu m-am lamurit daca se pot mulge si cat lapte mai dau? Adica poti recolta un 30-50% fata de o productie obisnuita sau suge vitelul aproape tot? Ca sa intelegeti mai bine ce vreau eu: sa imi asigur ceva branza/lapte pentru consum propriu si eventual o mica vanzare de branza/cascaval iar viteii sa asigure un plus in venitul general - un 1000-1500e/an sa zicem? Este exagerat ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate