Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor/Display wireless?

De la un proiect in Python la un ...

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Cresterea taurinelor de carne

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1445 replies to this topic

#109
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005
Prima fatare din acest sezon!


[ http://light.sunphoto.ro/photos/normal/25407137_GIQNUCOPC.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://light.sunphoto.ro/photos/normal/25407230_NGHEARWAP.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://light.sunphoto.ro/photos/normal/25407185_NBCSOYSBM.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#110
s3v3r

s3v3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 04.03.2007

View Postmidstar, on 1st December 2010, 12:13, said:

Prima fatare din acest sezon!


[ http://light.sunphoto.ro/photos/normal/25407137_GIQNUCOPC.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://light.sunphoto.ro/photos/normal/25407230_NGHEARWAP.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://light.sunphoto.ro/photos/normal/25407185_NBCSOYSBM.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


poze, ca sunt frumosi micutii

#111
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

View Posts3v3r, on 1st December 2010, 16:38, said:

poze, ca sunt frumosi micutii


Sunt frumosi, si-i ingrijesti, si-i cresti pt ca in final sa le bagi cutitu-n git sau toporu-n cap.

#112
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postomnitera, on 2nd December 2010, 06:10, said:

in final sa le bagi cutitu-n git sau toporu-n cap.

Matale esti vegetarian ...?

#113
gigidinchitila

gigidinchitila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.04.2007

View Posthoria66, on 2nd December 2010, 17:47, said:

Matale esti vegetarian ...?

Nu...probabil e din categoria celor care cred ca bucatile de carne din galantar sunt crescute in sere...nu provin de la animale...

#114
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

View Posthoria66, on 2nd December 2010, 20:47, said:

Matale esti vegetarian ...?


Cam asa ceva.

#115
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Alegerea matale. Nu stii ce pierzi ...

#116
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005
Am incurcat-o, m-am pus rau cu vegetarienii :(.
La vara voi posta fotografii si cu niste  rosii frumoase!
:)

View Posts3v3r, on 1st December 2010, 19:38, said:

poze, ca sunt frumosi micutii
Deocamdata e numai unul, dar vor fi mai multi in curand! La fel si poze!

#117
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

View Posthoria66, on 4th December 2010, 10:15, said:

Alegerea matale. Nu stii ce pierzi ...

Nici matale ce ai cistiga.

#118
ionitamarval

ionitamarval

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 13.12.2010

View Postmidstar, on 4th December 2010, 21:39, said:

Am incurcat-o, m-am pus rau cu vegetarienii :(.
La vara voi posta fotografii si cu niste  rosii frumoase!
:)


Deocamdata e numai unul, dar vor fi mai multi in curand! La fel si poze!

Am avut o experienta neplacuta cu taurasii/vitele ingrasate. Impreuna cu un prieten am crescut 88 de taurasi/vitele. Nu au fost taurasi de carne ci taurasi/vitele cumparate de la o ferma de vaci cu lapte, adica vite pentru lapte. I-am crescut legati in grajd iar ca mancare au primit fan de lucerna, faina de soia, borhot de la o fabrica de bere, orz, orez. I-am cumparat in iulie 2009 la o greutate medie de 140 kg/buc iar in pana in noiembrie 2010 am obtinut o medie de greutate de 450 kg/cap. I-am vandut catre un abator de vite patronat de arabi (Maria Trading, Drajna, Jud Calarasi) la derizoriul pret de 5,7 Ron/kg in viu masculii si 4,5 Ron/ kg in viu femelele. Dupa ce am citit cele postate aici de voi in special de initiatorul topicului, am inteles ca am gresit cumparand mancarea fata de a pasuna in marea majoritate a acestui sezon. O alta gresala a fost taurasii si vitelele cu care am plecat (animale de lapte). Am cautat taurasi de carne in zona dar nu am gasit. Ezit in a ma apuca iar de aceasta treaba mai ales ca vine iarna iar eu nu am mancare pentru animale iar sa cumpar nu mai vreau. In primavara poate cu ajutorul vostru (idei, sfaturi, critici) am sa reiau ciclul. Ca baza pot sa spun ca posed un grajd cu o capacitate de 100 animale (dar am vazut ca nu e important) 6,5 Ha teren arabil in zona, alte 7 Ha teren arabil pe raza Jud. Constanta, Com Ostrov (nici acest lucru nu e un punct forte din pricina distantei 30 km si a Dunarii se trece cu bacul) eu locuind in Jud Calarasi, Mun Calarasi.  
Cred ca in primul rand ar trebui contract ferm cu cumparatori interni sau externi, contract de prestari servicii cu un abator autorizat. Poate cei cu experienta ne vor spune si ceva in legatura cu vanzarea taurasilor ingrasati (pret de vanzare, clienti interni si externi seriosi).

#119
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005

View Postionitamarval, on 13th December 2010, 23:01, said:

... iar ca mancare au primit fan de lucerna, faina de soia, borhot de la o fabrica de bere, orz, orez...
Orezul il faceati pilaf? :deadtongue:
Glumesc, bineinteles!
Nu asi numi greseala ceea ce ati facut, ci mai mult lipsa de documentare si lipsa de viziune economica.
Activitatea de crestere a taurinelor de carne, este cu atat mai profitabila cu cat se are in vedere o reducerea substantiala a costurilor. Orez, borhot de bere... animalele mele nici nu viseaza asa ceva, si nici nu au de ce visa, ideea este ca la animalele de carne se administreaza furaj cu cantitate mare de proteina, ori, orezul si borhotul de bere sunt deficitare la aceasta categorie.
Ca si comparatie asupra raselor, am un tauras fatat la sfarsitul lui ianuarie 2009 - probabil odata cu cei cumparati de tine - si in noiembrie avea peste 800 kg in conditiile in care nu a beneficiat de furajare intensiva (datorita faptului ca este utilizat pentru monta si nu trebuie ingrasat excesiv).
In privinta valorificarii din toti crescatorii de taurine de carne pe care-i cunosc nici unul nu are inca contract ferm de livrare, dar in acelasi timp nici unul nu are animale "pe stoc", rasele de carne sunt cautate, sunt foarte multe firme care se ocupa de exportul acestor animale din zona Brasov - Covasna, trebuie un pic de perseverenta in asigurarea desfacerii, nu vinzi la primii care-ti bat la usa. Pretul de desfacere in viu al metisilor de carne este de minim 2 euro/kg.

Pe viitor eu asi proceda in felul urmatoar daca asi fi in locul dumneavoastra:
Daca aveti teren in jurul adapostului sau daca aveti posibilitatea sa arendati, infiintati o pasune cultivata. Aceasta pasune va va asigura furajarea pe tot parcursul verii (aprilie - noimbrie) cost de infiintare ~ 1000 - 1200 RON/ha cu durata de utilizare de ~ 6 ani, daca nu dispuneti de fonduri pentru a a chizitiona animale de rasa, cumparati vaci autohtone si un taur de carne de rasa pura, si va produceti singur viteii pentu ingrasat.
Pentru furajarea pe timp pe iarna aveti nevoie lucerna 1 balot/zi la 2 capete paie in ratie similara, daca aveti posibilitatea insilozarii de porumb e ok, daca nu merge si tocatura de coceni in care amestecati si ceva concentrate ~ 2kg/zi/cap (amestec ciocanele de porumb, cu grau, orz, etc. daca exista posibilitatea si de ceva srot de soia e perfect). Incercati sa va faceti niste calcule, deoarece pretul imputurilor difera de la o zona la alta, ratia de mai sus costa foarte putin in zona mea, mai ales ca paiele se gasesc gratis, eventual te costa imbalotatul si transportul.
Atentie pasunea cultivata nu se paste in primul an ci doar se coseste dupa scuturarea semintei, asa ca daca doriti sa mergeti pe acest sistem trebuie sa va pregatiti din primavara cu culturile necesare iar popularea sa o faceti in toamna. Trebuie sa aveti in vedere ca producerea furajului face activitatea rentabila, daca este sa-l cumparati, nu cred ca va ramane prea mult profit.
Daca mai aveti intrebari nu ezitati!

#120
s3v3r

s3v3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 04.03.2007
@midstar - care ar fi necesarul de suprafata agricola/cap de animal, si supr in adopost pe animal?  mersi

Edited by s3v3r, 14 December 2010 - 11:21.


#121
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005

View Posts3v3r, on 14th December 2010, 12:21, said:

@midstar - care ar fi necesarul de suprafata agricola/cap de animal, si supr in adopost pe animal?  mersi
Teren ~ 1,5 - 2 ha - impartit jumatate pentru pasunat pe timp de vara si jumatate pentru asigurarea furajului pe timp de iarna. Difera functie de productivitatea terenului si culturii.
Spatiu pentru stabulatie libera ideal 8 - 10 mp/cap

#122
ionitamarval

ionitamarval

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 13.12.2010

View Postmidstar, on 14th December 2010, 11:12, said:

Orezul il faceati pilaf? :deadtongue:
Glumesc, bineinteles!


In legatura cu orezul a fost vorba despre orez furajer, spartura coaje, pleava, alte impuritati (valoare mica).
Am fazut animalele Dvs. si taurasul Dvs.
Sunt uimit de faptul ca in aceiasi perioada de timp Dvs. ati obtinut o greutate dubla fara costuri mari. Asta inseamna un element din cele enumerate de Dvs. (rasa).
Cu pasunea am sa vad ce ofera primaria din comuna (teoretic exista posibiliattea aceasta). Acum ma gandesc ca un vacar daca sta dupa 10 animale sau 100 cam tot atatia bani ar vrea. In zona noastra este riscant sa lasi animalele nesupravegheate eficient.
Cu pasunea (sa nu fie pasunata in primul an) am inteles pentru ca am citit inainte toate posturile din aceasta sectiune.
As avea cateva intrebari.
1. Imi puteti recomanda un amestec de seminte pentru pasune avand in vedere zona (Jud. Calarasi, Com. Gradistea)?
2. Ce rasa de carne pura se preteaza cel mai bine la aceasta zona?
3. Pretul unui taur rasa pura este cam 3000 Euro (am vazut din primele posturi ale dvs) sau mai mult?
4. Cum transportati animalele la abator, bartoleta, etc ?
5. Care mai sunt costurile de transport ale animalelor din ferma de crestere la abator? In cazul meu bartoleta a fost pusa "gratuit" la dispozitie de abator impreuna cu "facilitatea " de a nu aplica scazamant (calou). Am pus in ghilimele cuvantul "gratuit" prin raporatre la pretul oferit per Kg.
6. Dvs. aveti vacar/vacari angajat/angajati sau lasati animalele pe pasune singure?
7. Nu faceti Dvs. export (comert intracomunitar) ci alte firme?
8. Ati avut vreodata probleme cu pretul per /kg oferit de catre firmele ce achizitioneaza de la dvs?

Edited by horia66, 14 December 2010 - 15:50.


#123
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005

View Postionitamarval, on 14th December 2010, 16:41, said:

As avea cateva intrebari.
1. Imi puteti recomanda un amestec de seminte pentru pasune avand in vedere zona (Jud. Calarasi, Com. Gradistea)?
2. Ce rasa de carne pura se preteaza cel mai bine la aceasta zona?
3. Pretul unui taur rasa pura este cam 3000 Euro (am vazut din primele posturi ale dvs) sau mai mult?
4. Cum transportati animalele la abator, bartoleta, etc ?
5. Care mai sunt costurile de transport ale animalelor din ferma de crestere la abator? In cazul meu bartoleta a fost pusa "gratuit" la dispozitie de abator impreuna cu "facilitatea " de a nu aplica scazamant (calou). Am pus in ghilimele cuvantul "gratuit" prin raporatre la pretul oferit per Kg.
6. Dvs. aveti vacar/vacari angajat/angajati sau lasati animalele pe pasune singure?
7. Nu faceti Dvs. export (comert intracomunitar) ci alte firme?
8. Ati avut vreodata probleme cu pretul per /kg oferit de catre firmele ce achizitioneaza de la dvs?
1. Eu am luat de acest amestec si sunt foarte multumit de rezultate!
2.Asta trebuie sa va puneti in balanta dumneavoastra, trebuie sa va documentati si functie de avantajele si dezavantajele fiecareia sa alegeti rasa.
aveti aici un material comparativ intre rase.
Eu personal am ales Charoise datorita cresterii rapide in greutate si a valorificarii furajelor grosiere (paie si coceni).
3.Pretul variaza functie de conformatia taurului, ascendenti, varsta, etc. 3000 euro este un pret mediu care poate varia in sus sau in jos. Puteti alege si varianta de a cumpara un vitel intarcat (7-8-9 luni) in jur de 1000 - 1200 EURO si sa-l cresteti pana la un an jumatate cand este apt de monta. Ma voi interesa si va voi spune cam cate vaci poate suporta un taur (din cate vad dumneavoastra doriti sa tineti multe vaci, daca luati un singur taur sa nu-l epuizati :) )
4. Eu sunt la prima generatie de fatari in ferma, iar obiectivul meu principal este sa vand reproducatori, nu am dat spre abatorizare, momentan pe langa cele de rasa ma dezvolt si pe partea de metisi pentru abatorizare. Am marele avantaj ca am in localitate un abator autorizat cu stampila ovala, care are in dotare si masini de transport. Daca am nevoie pot apela la ei, deoarece au drumuri peste tot in tara si platesc cursa numai dus.
5. In general costul este de 2,5 ron/km
6. Vara le tin pe pasunea comunala unde ziua sunt pascute si noaptea pazite de vacarul comunal. Platesc 30 RON/luna/cap fara alte costuri.
7-8. Cum spuneam mai sus ferma mea este la inceput de drum, dar tin legatura cu mai multi crescatori din tara care sunt mult mai dezvoltati si acestia vand la firme care fac export. Acum suntem in perioada in care incercam sa ne coagulam astfel incat sa putem pe viitor sa ne vindem productia in comun. Problema este ca acele firme de export cer in primul rand CALITATE si CANTITATE, iar oferta noastra momentan este mica, astfel toti cei pe care ii cunosc vand animale de prasila, tin in continuare legatura cu clientii lor astfel incat atunci cand va fi nevoie sa putem asigura cantitatea ceruta si eventual sa putem face si export. La momentul actual din ce stiu nu prea se gasesc animare de prasila autohtone, deci toata lumea a cam vandut ce a avut, cine doreste sa faca achizitii in aceasta perioada trebuie sa apeleze la importuri, pana ce viteii fatati in acesta iarna vor fi intarcati.
Ca si latura de business, puteti incerca sa valorificati carcase, de exemplu eu am cereri de carcase de la persoane fizice care sunt dispusi sa plateasca 4-5 EURO/kg de carcasa, "pentru o carne buna" - dar nu am inca ce vinde, momentan se cauta animale de prasila. Vine persoana, isi alege exemplarul dorit, il duceti intr-un abator autorizat unde il sacrificati, il transati si il cantariti. Acest mod de lucru este aplicabil si intr-o colaborare cu macelarii. Aveti avantajul de a fi aproape de Bucuresti, carnea buna se cauta, e pacat sa nu valorificati astfel de posibilitati, eu fiind "tocmai de unde se agata harta in cui" si nu exclud o astfel de varianta pentru momentul in care voi avea taurasi de sacrificat.
Pe langa aceste utuuri, aveti avantajul Baraganului, la noi in zona furajul e destul de scump si oamenii mai lucreaza "inca" pamantul (gasesti mai greu sole bune de arendat), dar din ce stiu la dumneavoastra paielor li se da foc pe camp, si teren de arendat cred ca este la discretie.
Faceti un plan de afaceri, pe hartie, creati un proiect de dezvoltare pe termen mediu si lung, faceti o proiectie financiara pe perioada proiectului si incercati sa va abati cat mai putin de la ea, si veti vedea ca agricultura nu e atat de paguboasa pe cat se spune. Eu va stau la dispozitie cu informatiile necesare!

Uitati aici cateva fotografii cu metisi ai unui crescator din zona Campulun Muscel
http://nicolau1.sunp...si_vitei_metisi

#124
ionitamarval

ionitamarval

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 13.12.2010

View Postmidstar, on 14th December 2010, 18:01, said:

1. Eu am luat de acest amestec si sunt foarte multumit de rezultate!
2.Asta trebuie sa va puneti in balanta dumneavoastra, trebuie sa va documentati si functie de avantajele si dezavantajele fiecareia sa alegeti rasa.
aveti aici un material comparativ intre rase.
Eu personal am ales Charoise datorita cresterii rapide in greutate si a valorificarii furajelor grosiere (paie si coceni).
3.Pretul variaza functie de conformatia taurului, ascendenti, varsta, etc. 3000 euro este un pret mediu care poate varia in sus sau in jos. Puteti alege si varianta de a cumpara un vitel intarcat (7-8-9 luni) in jur de 1000 - 1200 EURO si sa-l cresteti pana la un an jumatate cand este apt de monta. Ma voi interesa si va voi spune cam cate vaci poate suporta un taur (din cate vad dumneavoastra doriti sa tineti multe vaci, daca luati un singur taur sa nu-l epuizati :) )
4. Eu sunt la prima generatie de fatari in ferma, iar obiectivul meu principal este sa vand reproducatori, nu am dat spre abatorizare, momentan pe langa cele de rasa ma dezvolt si pe partea de metisi pentru abatorizare. Am marele avantaj ca am in localitate un abator autorizat cu stampila ovala, care are in dotare si masini de transport. Daca am nevoie pot apela la ei, deoarece au drumuri peste tot in tara si platesc cursa numai dus.
5. In general costul este de 2,5 ron/km
6. Vara le tin pe pasunea comunala unde ziua sunt pascute si noaptea pazite de vacarul comunal. Platesc 30 RON/luna/cap fara alte costuri.
7-8. Cum spuneam mai sus ferma mea este la inceput de drum, dar tin legatura cu mai multi crescatori din tara care sunt mult mai dezvoltati si acestia vand la firme care fac export. Acum suntem in perioada in care incercam sa ne coagulam astfel incat sa putem pe viitor sa ne vindem productia in comun. Problema este ca acele firme de export cer in primul rand CALITATE si CANTITATE, iar oferta noastra momentan este mica, astfel toti cei pe care ii cunosc vand animale de prasila, tin in continuare legatura cu clientii lor astfel incat atunci cand va fi nevoie sa putem asigura cantitatea ceruta si eventual sa putem face si export. La momentul actual din ce stiu nu prea se gasesc animare de prasila autohtone, deci toata lumea a cam vandut ce a avut, cine doreste sa faca achizitii in aceasta perioada trebuie sa apeleze la importuri, pana ce viteii fatati in acesta iarna vor fi intarcati.
Ca si latura de business, puteti incerca sa valorificati carcase, de exemplu eu am cereri de carcase de la persoane fizice care sunt dispusi sa plateasca 4-5 EURO/kg de carcasa, "pentru o carne buna" - dar nu am inca ce vinde, momentan se cauta animale de prasila. Vine persoana, isi alege exemplarul dorit, il duceti intr-un abator autorizat unde il sacrificati, il transati si il cantariti. Acest mod de lucru este aplicabil si intr-o colaborare cu macelarii. Aveti avantajul de a fi aproape de Bucuresti, carnea buna se cauta, e pacat sa nu valorificati astfel de posibilitati, eu fiind "tocmai de unde se agata harta in cui" si nu exclud o astfel de varianta pentru momentul in care voi avea taurasi de sacrificat.
Pe langa aceste utuuri, aveti avantajul Baraganului, la noi in zona furajul e destul de scump si oamenii mai lucreaza "inca" pamantul (gasesti mai greu sole bune de arendat), dar din ce stiu la dumneavoastra paielor li se da foc pe camp, si teren de arendat cred ca este la discretie.
Faceti un plan de afaceri, pe hartie, creati un proiect de dezvoltare pe termen mediu si lung, faceti o proiectie financiara pe perioada proiectului si incercati sa va abati cat mai putin de la ea, si veti vedea ca agricultura nu e atat de paguboasa pe cat se spune. Eu va stau la dispozitie cu informatiile necesare!

Uitati aici cateva fotografii cu metisi ai unui crescator din zona Campulun Muscel
http://nicolau1.sunp...si_vitei_metisi

M-am gandit la vatianta propusa de Dvs. (achizitionare de vaci autohtone si montate cu un taur de carne bun). Rezulta metisi de carne ce cresc usor si valorifica dupa cum ati spus (paiele, cocenii, etc) cu costuri mici. Stiu ca dureaza ceva (in ipoteza ca ma apuc acum as avea de asteptat 9 luni gestatia vacii, 20-24 luni timpul de ingrasare al metisilor, +/- una luna perioada de aparitie calduri la vacile adulte, groso modo 2,9 ani. In acest tip este musai sa imi asigur venituri din alte activitati la care am sa ma gandesc.
Este adevarat in zona noastra se gasesc paie, chiar se mai ard.
Animalele pe care le-am vazut in link-ul trimis de dvs aunt ff frumoase.

Mai am cateva intrebari?
1. In loc sa cumpar un taur de rasa pura de 7-8-9 luni, sa astept sa creasca pana la un an jumate iar apoi sa il "obosesc "  :console: la multe vaci, nu este mai rentabil sa montez artificial vacile cu material seminal de calitate (rase de carne)?
2. Exista un risc la monta artificiala?
3. Costurile cu monta artificiala sunt mai mari decat daca as avea un taur cu care sa fac montele?
4. Dvs va ocupati strict de cresterea animalelor sau mai faceti si alte activitati care va aduc venituri pana puteti valorifica taurasii?

Multumesc pentru informatii.

#125
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005
1. Pe termen lung, si la efectiv mare, monta artificiala nu este rentabila daca nu se urmareste obtinerea de reproducatori:
- o doza de MSC costa de la 3-4 euro in sus + tva.
- media de doze folosite/estru este de doua
- un drum al veterinarului costa cel putin 30 lei, daca nu sta departe, si nu se deplaseaza cu masina.
- ai tancul tau de azot lichid sau te duci la nenea veterinaru' sa-l rogi daca are loc sa le tina in tancul lui?
- procentul de vaci care nu raman gestante dupa IA, nu am o statistica dar este destul de mare, mai ales daca ai un efectiv mare deoarece de cele mai multe ori se rateaza momentul optim, perioada optima de insamantare este destul de redusa (din experienta mea maxim 12 ore, aici horia66 ne poate lamuri mai bine). Calculeaza daca pierzi doua perioade la o vaca ce inseamna o luna jumatate in economia fermei.
- unele vite efectiv nu raman gestante dupa IA. Atunci ce faci cu ele, le tai le vinzi sau le mulgi?
Acestea sunt o parte din cauzele care conduc si la un cost mai mare pt. animalele de reproductie, deoarece fermierii care produc animale de prasila trebuie sa-si acopere si costurile generate de aceste riscuri. Eu tin un taur doar pentru situatia in care apar probleme de acest gen. Ce nu ramane gestant dupa IA rezolva taurul pe pasune (vorba unui alt crescator).
2. Riscul major este de a pierde perioada optima de inseminare.
3. Fiecare animal are propriul comportament in perioada de estru, la unele este vizibil acest lucru la altele nu, inveti sa "le citesti" in timp. De aici apare si cheltuiala fara rezultat. Faci o inseminare, vine doctorul de doua ori, consumi doua doze si dupa cateva saptamani te trezesti ca "vaca umbla de buhai" :D  cum se spune pe la noi! reiei ciclul si dupa alte saptamani acelasi rezultat. Fa un calcul la efectivul pe care vrei sa-i inseminezi si aplica o rata de infertilitate de minim 10% sa vezi ce inseamna costurile cu IA vs taur. Taurul il iei sa zic adult cu 2500 - 3 ooo EURO cheltuiala cu intretinerea si-o scoate prin monta, dupa 6-7 ani il vinzi pentru abatorizare cam pe la 1300 - 1400 kg, poate nu-l dai cu 2 EURO ca e batran, dar 1,5 euro tot ai voie sa iei pe el (~2000 EURO)
4. Nu ma ocup - inca - strict de aceasta activitate, desi mi-ar face placere. Am inceput activitatea aproape de la 0, ceea ce a necesitat investitii de capital destuli de mari care se amortizeza in timp. Efectivul actual, a fost un efectiv de start. Planul meu de afaceri a fost facut pe termen lung, astfel incat sa nu necesita investitii masive dintr-o data, pentru ca nu dispuneam de foarte multi bani, am aplicat "politica pasilor marunti". Daca asi dispune la momentul actual de o suma de 150-200.000 euro cu siguranta asi investi-o in dezvoltare, si asi ajunge la tinta planului meu de afacere . Asa sunt nevoit sa-mi pastrez job-ul din care o parte din bani ii investesc in ferma. Abia in 2013 ar trebui sa incep sa merg pe profit, dar dupa aia anual rata profitului va fi din ce in ce mai mare. Pana atunci am de amortizat cheltuieli cu adapostul, utilajele agricole, terenuri achizitionate, etc.
Daca asi fi beneficiat macar de un adapost ramas de la vechile CAP-uri asi fi putut investi in mai multe animale dar asa efectivul a trebuit sa fie destul de limitat. Aceste probleme au stat si la baza faptului ca am preferat sa sa cumpar mai multe vitele de 7 luni decat mai putine juninci gestante. Am preferat sa pierd un an de productie decat sa iau un numar de animale care sa faca activitatea nerentabila. Cu cat numarul de animale este mai mare cu atat raportul cheltuiala/unitate scade si implicit creste rata profitului.

View Postionitamarval, on 14th December 2010, 22:34, said:

M-am gandit la vatianta propusa de Dvs. (achizitionare de vaci autohtone si montate cu un taur de carne bun). Rezulta metisi de carne ce cresc usor si valorifica dupa cum ati spus (paiele, cocenii, etc) cu costuri mici. Stiu ca dureaza ceva (in ipoteza ca ma apuc acum as avea de asteptat 9 luni gestatia vacii, 20-24 luni timpul de ingrasare al metisilor, +/- una luna perioada de aparitie calduri la vacile adulte, groso modo 2,9 ani. In acest tip este musai sa imi asigur venituri din alte activitati la care am sa ma gandesc.
Daca dispuneti de capital, incercati sa va stabiliti un buget de start, sa zic daca dispuneti de 50 000 EURO, investiti jumate in vaci si jumatate in altceva. Avand deja grajdul, puteti incepe usor cu un minim de 20 vaci.
20 vaci x 500 EURO/cap =               10 000
1 taur de rasa                                  3 000
infiintati 15 ha pasune                       4 000
15 ha furaj (prumb, grau, lucerna)     3 500
alte cheltuieli exploatare                   4 500 (desi cred ca e cam mult)

#126
s3v3r

s3v3r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 04.03.2007
@midstar o alta idee ar fi sa se faca o intelegere cu locuitorii din satele din jur pentru a le insamanta vacile localnicilor cu MSC de la bovine de carne si sa le preia apoi viteii la o varsta de 2-3 luni... contra unei sume, evident.

sau ionitamarval ar putea sa colaboreze cu cei de la ferma pentru insamantare cu MSC de bovine de carne si apoi preluare viteilor la aceeasi greutate...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate