Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Voi plati RMN ?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
cr1s71_13

cr1s71_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 15.09.2007
Salut, cu ceva timp in urma (6 saptamani) m-am lovit la genuchi. La radiografie nu a iesit nimic, dar durerile au continuat. Acum am piciorul in ghips iar luni urmeaza sa fac un RMN. Daca inca nu am implinit 18 ani (am fix 17 ani si 11 luni) voi plati RMN-ul ? Nu e o problema, dar am inteles ca este foarte scump si as prefera totusi daca s-ar putea sa nu il platesc.

#2
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009
Cred ca raspunsul meu e tardiv pt tine avand in vedere cand ai postat intrebarea, si oricum nu-l stiu :confuzzled:

Dar ca veni vorba de RMN, va atasez mai jos CUM se poate face un RMN prin Casa de Asigurari si cum sa platiti mai putin.
M-am lovit zilele astea de aceasta problema si am zis sa va spun si voua calea cea mai ieftina pt asta, poate unii dintre cunoscutii vostri vor avea nevoieblush sau de ce nu, chiar, voi...

Eu am avut nevoie de RMN la coloana, dar se procedeaza la fel pt toate regiunile corpului.
Pasii pe care ii voi enumera mai jos, sunt pt cei din Buc. si Ilfov, dar sunt aproape sigura ca se procedeaza la fel pt toti asiguratii CAS din diversele locatii.

RMN este f scump, pe diferitele siteuri ale diverselor clinici medicale veti observa preturi diferite, dar in general preturile difera cu cateva sute de lei.
De ex un RMN la coloana lombara costa cca 600 ron cu substanta de contrast sau 450 fara substanta ( +/- 50 ron) dar daca aduci o hartie de la un neurolog cu CASS costa cca 240 cu substanta sau 150 fara substanta, deci o diferenta enorma.

Pasii sunt asa:
1: te duci la medicul de familie care iti da trimitere catre neurolog
2: te duci la neurolog care trebuie sa aiba contract cu Casa de asigurari-neaparat, (vedeti ca nu toti au contract cu Casa) si acesta dupa consult iti da un bilet de trimitere catre RMN stil foaie A4, apoi inca un bilet in dublu exemplar roz/alb, gen reteta gratuita.
3: cauti pe net o clinica care face RMN, si te programezi la ei in fctie de distanta de casa, pret, disponibilitate etc.

Eu personal dupa ce am dat mai multe telefoane, m-am oprit la GRAL Medical unde am reusit sa obtin o programare la RMN de ieri pt azi....nesperat de repede si costa cu trimiterea aceea de la neurolog 144 lei ( eu am platit 160 pt ca mi-au pus un film in plus).

Cam asta e...sper sa va foloseasca informatia.

Nicol.

#3
cr1s71_13

cr1s71_13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 926
  • Înscris: 15.09.2007
Merci mult.

#4
miruna_lazar81

miruna_lazar81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 04.10.2010
Ai reusit sa rezolvi? cum a fost? am facut si eu un RMN si mi-a fost putin frica de spatiul acela...

#5
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Daca aveti claustrofobie va sfatuiesc sa inchideti ochii inainte sa va bage in tub si sa nu-i mai deschideti sub nici o forma pana se termina examenul.
In felul asta nu vei sti unde esti.
Cand mi-am facut eu RMN era deasupra ochilor o oglinda in care o vedeam pe asistenta de la butoane si puteam vorbi cu ea. Eu n-am probleme dar pentru altii asta ar putea fi de ajutor.

#6
nicopuscasu

nicopuscasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,993
  • Înscris: 26.06.2009
Mda, e o idee buna.
Si niste dopuri de urechi cred ca ar fi binevenite, sunt niste ticnale asurzitoare, eu am zis ca dupa RMN ajung la orl-ist...
Treaba cu statul in tub, mai e cum mai e, dar zgomotele alea sunt oribile.
Eu mi-am revazut intreaga viata in cele 45 min de rmn, incercand sa uit unde sunt :notangel:
Oricum, prima senzatie la iesirea de pe masa aceea, a fost de ameteala si parca pluteam....

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate