Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Sfaturi achizitionare blitz

- - - - -
  • Please log in to reply
352 replies to this topic

#343
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Am folosit doar Nikon și Godox. Ireproșabile amândouă. Cu Godox cel puțin am declanșat la greu. Nicio emoție, totul perfect. Am și trigger și sunt compatibile între ele chiar dacă unul este pentru Sony și altul pentru Olympus.
Mișto AD200 dar îți faci treaba la fel de bine cu blițul pe care îl vrei tu sau ce ți-am recomandat eu. Chiar și ziua dacă nu tragi în plin soare. Și mă refer la bliț cu difuser/softbox pe el. Am și dreptunghiular și octogonal.

#344
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
@Reactor: care a fost motivul pt care ti-ai luat V1? De pe hartie si din review-uri pare a fi un V860II putin cosmetizat, ba am vazut mai multe negative legate de supraincalzire de la cei care l-au folosit in sesiuni mai intensive.

Deocamdata am bagat in cos V860II insa mai cantaresc optiunile ( la TT685 am vazut ceva review-uri negative, nu e doar versiunea pe baterie al lui V860 dar reiese ca si constructia ar fi ceva mai proasta, iar AD200 imi face cu ochiul din multe puncte de vedere ca un off camera flash, portabilitate si flexibilitate, putere dubla, pret acceptabil...insa pica la ce ma interesa mai mult si anume la modelling light care pare a fi slabut, chior sau aproape inexistent daca ii pui si un softbox in cap).

#345
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Aveam nevoie de blițuri. Nu prea aveam de unde să-mi iau feedback. Am luat toată gama tocmai pentru a o testa și am văzut care sunt avantajele și dezavantajele și am ajuns la concluzia că fiecare este util în setup.
La mine nu s-au încălzit niciodată, deși am tras sesiuni foto de 8 ore încontinuu. Doar la blițul mic, TT350 cu doi acumulatori am fost nevoit să-i schimb o dată pe parcursul zilei pentru că se încărca blițul prea lent.
Lumina de modelling este vrăjeală la toate dacă le folosești în softbox sau mai ales în umbrele. Dacă dai direct cu blițul, e ok și chiar utilă. Este marginal utilă și în softobox și am tras o zi întreagă cu ea. Dar a doua zi am folosit o lampă cu leduri care m-a ajutat, datorită puterii să deschis și irisul la ochii subiecților. Erau foto corporate și am făcut un ministudio direct la ei, acolo.

#346
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Mersi. Am crezut ca mi-a scapat mie ceva in legatura cu acel V1.
In legatura cu modelling light de la flash-urile de studio, sunt unele ce au lumina continua pana la 30-150W, ceea ce e de ajuns pt a vedea cum pica lumina pe subiect si a face ajustarile necesare. Unul ce isi cunoaste echipamentul si il foloseste zilnic in scopul asta nu are nevoie de asa ceva, aproximeaza din start cum o sa apara umbrele, key, fill si backlight plus setarile necesare la lumini si camera... pe cand unul ce abia stie sa foloseasca flash-ul pe camera ( adica subsembatul) mai greu cu gasitul pozitiilor ideale pt a obtine un contur, un butterfly, Rembrandt ... sau sa urmareasca un subiect cu ardei in partea dorsala ce iti ameteste Af-ul, ca de lumini nici nu mai zic. Ma mai apuca toanele cateodata si vreau sa imi pun in practica ideile sau sa experimentez/invat alte lucruri...si cam greu pe ghicite...de cele mai multe ori am renuntat fie datorita echipamentului ce are toane made in china, fie ca bajbaiam orbeste pozitia softbox-urilor si pana ce sa le nimeresc imi pierea cheful ori isi pierdea subiectul (sotia fiind de cele mai multe ori 'modelul' de experimente) rabdarea. Rata de reusita fiind destul de mica ( multumit de unele dintre ele) dar caut o cale sa cresc acel procentaj.

#347
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Eu unul cel puțin nu folosesc lumina de modeling pentru ceva anume cu excepția focalizării pe irisul de la ochi.
Îți spuneam că am făcut foto corporate. Prima zi, cu lumina de modeling de la V1 într-un softbox rectangular maricel. Apă de ploaie. Dar ledul de pe V1 are doar vreo 10w, era de așteptat. Aparatul a focalizat bine nu zic nu, dar se ducea mai mult pe focalizarea feței, mai puțin pe ochi.
A doua tură, cu lampa cu leduri cu lumină de vreo 4000lumeni, altă viață. Numai pe ochi se ducea și nu pot să spun că avea vreo influență asupra iluminării în general. Adica blițurile erau cu mult mai puternice. Am tras cu f4 sau f8 diafragmă, 1/200 timp de expunere, iso100 și în rest setările la blițuri astfel încât să iasă bine.
Dacă vrei doar pentru portrete artistice nu ai nevoie de mai mult de un bliț. Și te descurci cam cu oricare, chiar și în softbox. Și sunt softboxuri ieftine cu care faci super treabă. Vezi pe ishoot.ro, famivideo sau ceva de genul ăsta... Dar mergi pe un Godox, oricare ar fi el, din seria actulă.

#348
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Pana la urma am luat TT685+Ad200 : merg ambele un vis cu X2T. Mersi pt ajutor.

#349
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Să le folosești cu plăcere. La fel și trepiedul!
Ai făcut numai alegeri bune care te vor mulțumi mult.

#350
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Am o intrebare referitor la tuburi flash xenon.
Am inlocuit recent unul la un flash pixel mago dar n-am pus original si mi se pare ca lumina e ceva mai rece.
Este posibil ca intre diverse marci sa fie temperatura de culoare diferita?

#351
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Da.

#352
volint

volint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.12.2006
Salut. Exista alta varianta de lumina continua de genul Meike MK-FC110? Musai sa fie portabil.

#353
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 16.02.2008
Rog recomandare buget (testata) de Blitz compatibil cu Fuji X-T30 II sau orice alt ML/DSLR din gama noua Fuji.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate