Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sfaturi achizitionare blitz

- - - - -
  • Please log in to reply
352 replies to this topic

#325
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Are cineva experiență cu acest blitz? Pe vremea când foloseam Metz și Nissin n-am auzit de Godox...

#326
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
salut,
am un canon 100d si vreau sa cumpar un blitz extern, am gasit YN 565ex ii.
folosesc aparatul in regim de amator, credeti ca ar fi o alegere buna?
multumesc!

#327
Ballroom

Ballroom

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.01.2018
Salutare!
Am un Canon EOS 1200D EF-S 18-55 III kit, nou. Ce parere aveti, as vrea sa cumpar un blitz, nou, Godox TT 685 C Thinklite, blit TTL HSS, radio pentru Canon, de la F64. E bun ? O sa luminez calumea incaperile mari ?

#328
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Nu am experienta directa cu Godox-ul acela (eu unul folosesc Nissin-uri), asa ca nu iti voi putea raspunde la prima intrebare. Singura observatie: din ce am vazut, clonele chinezesti de blituri sunt destul de apreciate.
La a doua intrebare, raspunsul este: depinde! Depinde de cat de mare e incaperea, de ce ISO folosesti, de ce diafragma folosesti (18-55mm nu e chiar cel mai luminos obiectiv).

#329
Ballroom

Ballroom

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.01.2018
Multumesc, apreciez raspunsul, ma duc maine la magazin si o sa cer si sfatul unui consultant de-al lor, sa vedem ce s-ar potrivi cel mai bine in situatia asta.

#330
savetoolsbyebk

savetoolsbyebk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.08.2018
Pentru Canon care blitz ar fi mai bun: Speedlite 430 EX III sau Speedlite 580 EX II?
va multumesc.

#331
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.10.2006
As vrea un blitz pentru fotografie portret in interiorul casei. Cred ca as vrea gen - blitz studio, la priza (daca fac poze in casa, nu imi trebuie neaparat acumulator). Pret ... pana 10-15 mil ?

De ceva luni, am facut mai mult poze portret in interiorul casei. Folosesc Sony 5.100/6.300 + 50 mm f/1.8 sau 35mm f/1.8, Canon M6 + 20mm f/2, Panasonic GX85 + 25mm f/1.7 si altele. Nu am nici un aparat FF deocamdata, si parca nici nu as merge pe asa ceva inca. Nu cred sa am nevoie inca. Consider, cu un blitz bun, poate as putea face poze la ISO 200-400 cu obiectivele care le am si foarte comparabile cu FF.
In interior, am mai folosit blitzul integrat in camera cu "bounce" in tavan, pentru a nu avea reflexii aiurea sau fara blitz + ISO 640-800. E mai greu de facut poze la ISO mic, cand persoanele nu colaboreaza, nu stau nemiscate si ai nevoie de un SS mai mare. Am incercat si un a7 + ISO 800 si este mult mai bine cu FF, dar ma gandesc ca as putea obtine rezultate similare cu un blitz bun.
La Sony, folosirea blitzului - inroseste fata. La Canon/Panasonic - e mult mai bine, dar tot nu sunt culorile naturale.
Camerele sunt 20-30mp cu oglinzi, mobila etc.

Cu un blitz, fix, se mai foloseste "bounce" in tavan, banuiesc ca nu ?

Pentru exterior, nu am nevoie, este lumina cat e nevoie.

Avand camere de la firme diferite, poate e mai ok un blitz de studio. Sau sunt care sa fie comatibile cu Sony/Canon ?

Edited by lopi, 21 January 2019 - 15:58.


#332
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
https://www.google.r...=UTF-8&oe=UTF-8

Ai acolo material cat sa devii expert. :)

#333
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Vreau sa iau un blitz pentru canonul 1200 al lui fiumeu. Ca piața, as lua din China, ca vad ca sunt mult mai ieftine. Sau dacă voi găsi sh la noi...

RON 189.45  14%OFF | Meike MK950 E-TTL TTL Speedlite Camera Flash mk950 for Canon camera EOS 5D II 6D 7D 50D 60D 70D 550D 600D 650D 700D 580EX 430EX
https://s.click.alie....com/e/b1rc1zFK e ok? Sau alta sugestie?

#334
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Comandă zece ca să fii sigur că peste 3 luni mai ai unul funcţional. Glumeam. De obicei blitzurile chinezeşti au unele probleme de fiabilitate şi funcţionare. Dar dacă ai un buget aşa mic mrită să încerci. Dacă te frigi nu te arde rău la buzunar.

#335
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 25.01.2007
Nu m-ai iau de acolo, ca am apucat sa-i spun, si e nerabdator. experienta cu china imi spune ca ma pot baza pe 2 luni livrarea...
m-am uitat mai aproape de noi, si am ales dintre https://www.amazon.e...s/dp/B010XCEABO si https://www.amazon.e...07-456f1e30d3e2 , al doilea, pentru functia ttl. inteleg ca e utila, mai ales in cazul lui, adica foto ca hobby.

Edited by slai, 12 May 2019 - 18:03.


#336
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Am avut iar o tentativa de a practica/juca putin cu niste portrete cu blitz-ul off camera in urma careia a avut sotia o criza de nervi: camera se balaganea in toate directiile capul de trepied fiind dus, flash-ul functioneaza part-time prin trigger, ingheata des iar cand vrea sa functioneze trebuie sa lipesc softbox-ul de fata subiectului daca ma duc la peste f12 iso100 cu blitz-ul la putere maxima- asa ca am abandonat (nu pentru prima data) tentativa de a mai invata cate ceva, primind ordine de sus sa cumpar ce trebuie ori cumpara ea ce crede.

Deci... ce parere aveti de Godox V860II? Alte recomandari? Caut ceva care sa fie compatibil si cu o viitoare lumina de studio.

#337
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Dacă nu ai nevoie de reîncărcare foarte rapidă și nu tragi la putere maximă, îți recomand să iei varianta lui cu 4 baterii/acumulatori AA. Adică ăsta. Ieși mai ieftin iar de diferența de bani poți lua un difuser sau mai pui puțin și mai iei încă un TT350-S. În practică nu vei constata nicio diferență și ai avantajul că nu trebuie să dai destui bani pe un acumulator când o să se ducă cel original.

Eu îl am și pe V1, îl am si pe ăsta pe care vrei să-l iei tu, am și varianta cu 4 baterii (pentru Olympus TT685-O) și am și TT350-S-ul.
Doar TT350 m-a limitat ca timp de încărcare și ăla în situația când acumulatorii erau cam descărcați.

Edited by Reactor2015, 07 May 2020 - 09:42.


#338
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Ce vrei sa spui cu timpul de incarcare si putere? Cam ce diferente sunt?

#339
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Nu există diferențe la timpul de încărcare la o utilizare normală. Dacă tragi la putere maximă, care este aceeași între cele două blițuri, vei observa o fracțiune de secundă diferență între cele două.
Asta este singura diferență, timpul de încărcare și numărul de cadre pe care îl faci cu bateria vs un set de 4 acumulatori. Faci mai multe cu bateria. Dar ca idee, la o sesiune foto eu nu am reușit să descarc un set de 4 acumulatori.

#340
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

 cristi_cost, on 07 mai 2020 - 09:34, said:


Deci... ce parere aveti de Godox V860II? Alte recomandari? Caut ceva care sa fie compatibil si cu o viitoare lumina de studio.

Ce folosesti acum?

Eu unul folosesc Nissin Di700, Di622 mk2 si i40 si sunt multumit de ele. Reincarcare rapida, ergonomie buna (mai ales Di700-le), stabile la puteri de 1/32 sau mai mult.

Inainte am avut SB600 si SB800 de la Nikon.

Edited by StefanSC, 07 May 2020 - 14:57.


#341
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 cristi_cost, on 07 mai 2020 - 09:34, said:

..daca ma duc la peste f12 iso100 cu blitz-ul la putere maxima- ..
Dar dece sa il folosesti la putere maxima? Se incarca greu, se incinge rapid, etc

Edited by crokodilu, 07 May 2020 - 15:01.


#342
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005

 crokodilu, on 07 mai 2020 - 14:51, said:

Dar dece sa il folosesti la putere maxima? Se incarca greu, se incinge rapid, etc
Ca sa obtin efectul dorit cu background-ul iesit din calcul. Mi-ar fi placut sa folosesc 1/4-1/8 si softbox-ul la 1.5m sau mai mult dar atat poate, sau a putut ca acum iar face nazuri si refuza sa mearga prin trigger.

@stefan : Neweer am acum. La inceput am zis ca nu-mi trebuie mai mult pt nevoile mele, aparea ok pe hartie. Acum imi scoate (mai multi) peri albi cu inconsistenta pe care o are si lipsa de putere.
M-am uitat la acele Nissin, se stie ca ofera calitate cam la tot ce produc, insa ma bate gandul de ceva timp sa cumpar si asa ceva care sa fie compatibil cu acelasi trigger de la speedlight (motivele sunt:1 modelling light, ce ma ajuta sa asez lumina-subiectul asa cum vreau eu fara zeci de incercari orbesti...ati incercat sa 'fugariti' cu flash-ul off camera un pui de pisic prin camera?...  si 2: sa nu ma complic cu 'n' marci ce nu se pupa intre ele )

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate