Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Sfaturi achizitionare blitz

- - - - -
  • Please log in to reply
352 replies to this topic

#307
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Pana la urma am luat un canon 430ex II.
La prima vedere, 3-4 cadre de control (Canon 430ex II vs YN600ex-rt) , lumina de la canon imi pare mai rece si nu observ diferenta de putere... Ca si cum GN de la Yongnuo nu inseamna acelasi lucru cu GN de la Canon.

#308
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postderago, on 09 iunie 2016 - 12:22, said:

...
si nu observ diferenta de putere... Ca si cum GN de la Yongnuo nu inseamna acelasi lucru cu GN de la Canon.
Cum ai ajuns la concluzia ca nu există diferență de putere?

#309
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Setate manual, la aceeasi putere, blitz-urile dadeau aceeasi lumina. Expunerea era identica.
Sau... au fost facute la distanta focala de 70mm, aproximativ 5 metri fata de subiect, dar zoom-ul de pe YN e blocat la 24mm... asta sa fi fost cauza pentru care expunerea arata la fel? (canon, evident, era la 70mm)

#310
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
posibil.
la yn, care are zoom-ul blocat: ai verificat sa nu fie un blocaj mecanic? daca nu, ai incercat sa procuri un update fw? pe net sau la producator direct.

#311
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Poate a dat cu el de pamint sau poate a nimerit o duda. De asta e bine sa te informezi inainte sa cumperi. Al meu YN568EXII trage impecabil din prima zi si probabil a trecut de 20.000 de cadre.

Eu nu inteleg ce a vrut sa faca cu triggere 622 si YN600RT.

#312
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Eu cred ca intuia ca isi cumpara in viitor canon 430 ex si ce mai facea cu YN-E3-RT.Posted Image

#313
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Blocajul este mecanic, pe afisjul blitz-ului se modifica distanta dar lampa rămâne în același loc. L-am folosit un an, ultima jumătate mai intens. Si vreo de vreo două ori a picat, o dată de pe trepied si o dată de pe șifonier... 😂
Cu 622 declanșam Nisin-urile.

#314
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Păi vezi...
Eu l-aș desface să văd ce este înăuntru. Dacă nu e ceva rupt care nu se poate lipi s-ar putea să-l poți repara.

BTW: nici Canon nu sunt infailibile. Mie mi-a cedat lampa la un 430ex1 la vreo 2 ani după cumpărare, fără a fi utilizat intens. Acum am un 430ex2 care merge de multă vreme fără probleme, dar și un Godox. La Godox am avut și eu problemă cu zoom blocat și am rezolvat cu un upgrade de fw de la producător. Am mai avut problemă și cu un acu care a picat și l-am înlocuit. Acum e OK.

#315
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Postderago, on 10 iunie 2016 - 08:49, said:

Blocajul este mecanic, pe afisjul blitz-ului se modifica distanta dar lampa rămâne în același loc. L-am folosit un an, ultima jumătate mai intens. Si vreo de vreo două ori a picat, o dată de pe trepied si o dată de pe șifonier... �
Cu 622 declanșam Nisin-urile.
Pai dacă spuneai de la început ca ai dat de pământ cu el poate nu mai sărea lumea cu povesti horror despre blițuri third party. Ce vina sa aibă bietul bliț dacă tu îl confunzi cu un freezebee. Vezi ce ușor devii din victima rău făcător?  ;)

#316
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Zoomu-ul a picat la cateva luni dupa cazaturi. E posibil cauza sa fi fost alta.
Am fost foarte multumit de el. Faptul ca a picat a fost doar un motiv sa achizitionez si original. :D  Acum daca as mai avea nevoie de blitz-uri suplimentare as lua tot un YN600ex-rt.
Referitor la reparatiile home-made... de obicei imi raman suruburi... si nu as vrea sa-mi pocneasca lampa aia in fata. Il pot folosi chiar daca e blocat si merg pe principiul "nu ma deranjeaza, nu il deranjez". :)

#317
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
De ce sa iei tot yn600 când tu ai triggere 622 și poți lua yn685 sau yn568 care sunt mai fiabile decât yn600?  :mellow:

#318
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013
Cu YN600 pe aparat nu am reusit sa declansez 622.
Tot YN600 pentru a avea aceeasi putere offcamera.

#319
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Asa-i când nu înțelegi cum funcționează obiectele.  ;)

Yn685 este un yn600 dar cu receptor 622 inclus în loc de cel compatibil cu sistemul Canon. Yn600 are rost dacă ai și celalalte componente compatibile.

#320
derago

derago

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 19.10.2013

View Postdevlin2427, on 10 iunie 2016 - 15:10, said:


Yn685 este un yn600 dar cu receptor 622 inclus în loc de cel compatibil cu sistemul Canon. Yn600 are rost dacă ai și celalalte componente compatibile.

Stiam diferenta dintre cele doua.
Cand am luat setul de 622 inca nu aparuse 685.

#321
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
Ai zis mai sus ca nu ai reusit sa declansezi cu YN600 un receptor 622 ceea ce e foarte normal din moment ce nu sunt compatibile. YN622 e sistemul proprietar Yongnuo, mai bun zic eu fiindca ai si functia de zoom disponibila prin radio, care e compabil cu aproape orice blitz "de firma" sau third party.

YN600 e compatibil cu sistemul radio Canon, prezent pe 600EX-RT, ST-E3-RT si mai noul lansat 400EX III si doar atit. Nu exista functionalitate TTL cu alte sisteme comparativ cu YN622 care poate fi folosit in mod TTL cu aproape orice blitz.

#322
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 754
  • Înscris: 09.11.2005
cine imi poate recomanda un flash ring accepabil la pret si care sa-si faca treaba cat de cat ( e pt. macro )

#323
razvan_u

razvan_u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 12.04.2008
Buna seara, am scos vechiul Panasonic FZ20 de la naftalina si vreau sa cumpar un blitz ieftin pentru el.
Am cautat pe internet dar recomandarile sunt foarte vechi.

Comand si din china daca nu sunt la noi.

Multumesc anticipat.


#324
februarie14

februarie14

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 12.01.2012
Salut, fratilor. Unde sau la cine pot gasi un adaptor de blitz de la Nikon la Canon?
Tehnic, are urmatorul cod:Fancier Fancier PSS-07 (SC-7) Canon - Nikon - Adaptor declansare
Va multumesc, gata de cinste!

Edited by februarie14, 04 September 2017 - 17:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate