Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
recomandare acumulator auto >...

Importanta numarului de RPM la ma...

Baterii auto recuperare bani

Vopsele de interior respirabile
 Deconectare controller consola PS4

Punte dentara ocluzie deschisa

Izolație coș de fum

Un imn al iubirii (spirituale)
 Depistare cartela ?

TV Samsung nu recepționeaza ...

Reconventionala la apel?

Detector gaz defect.
 Inlocuire serpentina boiler termo...

Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Insula Aigina

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

grecuadrian

grecuadrian

Junior Member

• Grup: Members
acum o saptamIna am facut prima baie pe anul asta pe insula aigina la numai o ora si ceva cu vaporul sau 45 de minute cu sageata cu toate ca este aproape de atena nu este aglomerata si gasesti gazare la particulari , mIncare nu este mai scumpa ca pe continent . vacanta placuta .

bela

bela

Senior Member

• Grup: Senior Members
Pune si tu ceva poze daca ai precum si alte informatii utile(pret cazare, masa, etc.).

Merci.

danavl62

danavl62

Member

View Postgrecuadrian, on 28th April 2010, 18:16, said:

acum o saptamIna am facut prima baie pe anul asta pe insula aigina la numai o ora si ceva cu vaporul sau 45 de minute cu sageata cu toate ca este aproape de atena nu este aglomerata si gasesti gazare la particulari , mIncare nu este mai scumpa ca pe continent . vacanta placuta .

O destinatie interesanta
Ai trecut in Aegina cu masina (pe ferry binenteles)sau fara.Cit a costat trecerea si de unde se ia vaporul?
Voi ajunge si eu prin zona anul acesta si e bine de stiut.
Oare la inceputul lui iulie pot gasi cazare fara sa-mi rezerv ceva dinainte?Sti ceva despre preturile la cazare ?
Multumesc anticipat pt. raspuns

abancor

abancor

Guru Member

Am fost in Aegina in 2003, batea vintul, gaseai hoteluri intregi si de vinzare, nu numa de inchiriat. Insula era in moarte turistica, intrucit pina in urma cu citiva ani fusese foarte cautata de scandinavi pentru apropierea de Atena, deci de aeroport, iar in ultimii ani construirea de aeroporturi pe alte insule si "privatizarea" celui din Atena, care a dus la taxe mai mari, a mutat charterele cu nordici in alte parti, Aegina raminind in special o destinatie de weekend pentru atenieni.

Plaja misto, nisipoasa, e in Agia Marina, la 14 km de orasul principal (Aegina), pe coasta opusa. Ajungeti cu masina, taxi sau autobuz. Un alt orasel interesant e Perdika, multe taverne pescaresti insirate pe mal. Orasul principal (Aegina) a fost capitala Greciei o perioada (!), sint ceva obiective de vazut (tin minte un turn roz, fost sediu al guvernului sau ceva de genul). Pe insula e celebru fisticul de Aegina, dar nu tot cel vindut ca "fistic de Aegina" e original, pentru ca se vinde mult mai mult decit se produce. Tre sa aibe boabele lunguiete. In centrul insulei este o manastire celebra, Agios Nectarios, adica Sf Nectarie (al de tocma i s-au furat moastele azi dimineata de la Radu Voda din Bucuresti), un mare sfint vindecator, care a trait pe acolo. Linga manastire sint ruinele vechii capitale a insulei, Palaiachora, foarte interesante, fiind vorba de zeci de bisericute ramase in picioare, toate raspindite pe un virf de munte. Intr-un sat pe linga Agia Marina sint ruinele unui templu (al zeitei Aphaia), foarte important pentru arhitectura si istoria Greciei, intrucit a servit de model templului de pe Acropole (Partenon). Pe insula mai sint sumedenie de alte ruine de temple, manastiri ruinate sau functionale si alte obiective. O insulita mica, nelocuita, Moni, la 2 pasi de Aigina, e rezervatie de caprioare si alte animale (nu e un copac pe ea, te miri unde traiesc si ce beau). Tot linga Aigina e o alta insula pitoreasca, mica, locuita, Agkistri sau Angistri.

De aici se poate merge cu vaporul spre alte zone, ca Methana (o peninsula cu izvoare termale), Poros (insula pitoreasca, mai joasa, cu multe plaje de nisip), Ydra (aici nu e voie cu masina, e stincoasa, destul de mare, dar are un singur oras, fara drumuri auto, insula a jucat un rol in razboaiele cu turcii, merita vazuta), Spetses, Salamina. Aici mai multe despre Saronic (asa se numeste golful si grupul de insule) http://www.aroundgre...lf-islands.html Io recomand macar o excursie la Ydra (sau Hydra).

Edited by abancor, 05 May 2010 - 13:17.

danavl62

danavl62

Member

View Postgrecuadrian, on 28th April 2010, 18:16, said:

O destinatie interesanta
Ai trecut  in insula cu masina sau fara?Cit costa trecerea si de unde se ia vaporul?
Vom ajunge si noi prin zona si e bine de stiut.
Crezi ca la inceput de iulie pot gasi cazare si fara rezervare dinainte?Ai idee cam ce preturi sunt la pensiuni?
Multumesc anticipat pt. raspuns.

abancor

abancor

Guru Member

Pot sa raspund io in lipsa de altcineva. In 2003 preturile difereau in functie de sezon, aproape se dublau vara. Deci nu prea are relevanta cit a dat el in aprilie. Calculeaza pe la 5 - 7 euro persoana si 15 - 20 masina. Se ia din Pireu, nu mai stiu poarta, dar erau indicatoare pe strada. Urmaresti ArgoSaronikos, asa se cheama grupul de insule, si acolo te duci. Ferry era cam din 2 in 2 ore.

Daca e ca in 2003, gasesti cazare fara probleme. Sint si citeva hoteluri si vile detinute sau operate de romani (desi nu prea e destinatie populara la noi). O vila cu 4 dormitoare si piscina cica e intre 1500 si 2000 pe saptamina. Oferte de cazare gasesti pe siteul dat de mine mai sus. La pensiuni stai de la 20 - 25 de euro pe noapte in sus. Am vorbit chiar zilele astea cu cineva care a fost recent in zona (coincidenta, exact dupa ce mesajele de mai sus mi-au amintit de vacanta din 2003, am dat de un amic care a fost cu treburi pe acolo mai recent). Vezi ca insula are multe localitati, drumuri si hoteluri, o sa ai de alergat sa alegi.

danavl62

danavl62

Member

View Postabancor, on 6th May 2010, 22:37, said:

Pot sa raspund io in lipsa de altcineva. In 2003 preturile difereau in functie de sezon, aproape se dublau vara. Deci nu prea are relevanta cit a dat el in aprilie. Calculeaza pe la 5 - 7 euro persoana si 15 - 20 masina. Se ia din Pireu, nu mai stiu poarta, dar erau indicatoare pe strada. Urmaresti ArgoSaronikos, asa se cheama grupul de insule, si acolo te duci. Ferry era cam din 2 in 2 ore.

Daca e ca in 2003, gasesti cazare fara probleme. Sint si citeva hoteluri si vile detinute sau operate de romani (desi nu prea e destinatie populara la noi). O vila cu 4 dormitoare si piscina cica e intre 1500 si 2000 pe saptamina. Oferte de cazare gasesti pe siteul dat de mine mai sus. La pensiuni stai de la 20 - 25 de euro pe noapte in sus. Am vorbit chiar zilele astea cu cineva care a fost recent in zona (coincidenta, exact dupa ce mesajele de mai sus mi-au amintit de vacanta din 2003, am dat de un amic care a fost cu treburi pe acolo mai recent). Vezi ca insula are multe localitati, drumuri si hoteluri, o sa ai de alergat sa alegi.

Multumes pt. raspuns.
Cind imi voi decide traseul poate te mai deranjez cu citeva intrebari

sanddy1964

sanddy1964

Senior Member

mergi la PIREAS, TERMINAL 8.
E 8 Eur /pers si masina e e parca 22 Eur, dureaza o ora drumul.
Daca vrei sa faci plaja, du-te direct la Agia Marina. E frumoasa plaja, nisip fara pietre, apa super limpede, fara valuri.
Hoteluri sunt multe dar depinde de sezon, acum 2 ani era full, anu trecut batea vantul prin multe, anul asta nu ai cumsa stii, ca e un balamuc la ei...
Recomand Hotel LIBERTY 1, are camere mari, ferestrele si terasele dau spre mare, e linstit si are parcare!Ceea ce n-ai sa vezi la alte hoteluri. Trebuie sa-i zici omului din timp sa tina loc. Nu costa in plus nimica pt parcare dar e comuna cu a altui hotel. A COSTAT CEVA IN JURUL A 250euro/ camera dubla cu mic dejun, 7 nopti-2 pers.
Il poti rezerva pe booking.com sau vorbind direct cu Costas, patronul.Nu se compara AEGINA cu Paralia sau Nei Pori. Esti in GRECIA, la Paralia esti la Buzau sau Odorhei...asa tiganie rar vazuta.
E departe insa, nu ajungi intr-o zi acolo decat daca sunteti 2 soferi hotarati si cu masina mai de D-ne ajuta.
Uite si niste poze, ia si un calamari  umplut, sa fie acolo:

Attached Files

Edited by sanddy1964, 07 May 2010 - 07:39.

danavl62

danavl62

Member

[Uite si niste poze, ia si un calamari  umplut, sa fie acolo:
[/quote]

Multumesc pt. informatii si mai ales pt. calamar.Chiar mi-ai facut pofta

abancor

abancor

Guru Member

Io am ajuns intr-o zi astfel: plecat din Bucale la ora 22:30, ajuns in Pireu la 14. A condus si nevasta-mea vreo 2 ore, prin Grecia. Nu cred ca as repeta aventura asta, riscul de adormire e mare.

In poza cu plaja, constructia cenusie e gata? Ca in 2003 era in stadiul de "in constructie", pe motiv de patron arestat, si eram curios daca a apucat sa o termine.

sanddy1964

sanddy1964

Senior Member

to asa este

giovi_buru

giovi_buru

Member

da, frumoasa insula! Am plecat din portul Pireu cu un vaporas gen "sageata". Bilete se cumpara de la intrarea la poarta E8. cel mai ieftin este 9euro si face 1h. Eu am ales cu 13 euro/35-40min. Am inchiriat o masina, fiind 4 peresoane chiar s-a meritat: 30euro+10euro/benzina si am facut 55km pe insula de la 11la 17.00. Avand in vedere ca taxiul lua de ex 25 euro pana la manastire Sf Necvtarie si inapoi cu asteptat acolo 1/2h. In fine, am fost la plaja Aghia Marina, la templu si la Sf Nectarie. Cateva mici cumparaturi, inclusiv fisticul. Aici chiar mi-a parut rau ca nu am luat mai mult pt ca in Atena preturile erau mult mai mari si nu asa de proaspat prajit ca aici pe insula.
vacanta placuta!

GTFMIOFE

GTFMIOFE

Active Member

comparativ cu thassos si corfu cum vi se pare insula? indiferent de raspunsuri, anu asta egina scrie pe mine! :thumbup:

abancor

abancor

Guru Member

Din ce am vazut in poze, ca plaja si peisaje, Aegina e sub Corfu sau Thassos (pe Aegina am fost, Corfu si Thassos le stiu din poze). E si mai mica, iar plaja misto e numai una, la Agia Marina, si nici aia prea pitoreasca. In schimb insula e importanta pentru istoria Greciei. Chiar ma uitam pe o harta rutiera si pe Aegina, asa mica cum e, sint marcate ca obiective de neratat mai multe decit pe oricare alta insula. Pentru greci templul Aphaia, Palaiochora, orasul Aegina in sine (fosta capitala) sint importante vestigii istorice. Am insirat nitel mai sus (mesajul #4) niste sugestii de obiective, mai sint si altele in afara de alea, inclusiv niste ruine antice. Merita clar si o croaziera pina pe Ydra, si o scurta vizita pe insula vecina, Akgistri. Ydra e o insula stincoasa, fara acces auto, care a jucat un rol important in razboaiele cu turcii. Orasul principal este intr-un golf stincos. Frumoasa e si Poros, tot in zona. Insulele de aici sint cele mai apropiate de Atena, sint in miezul Greciei, dar multe sint mici (Ydra, Poros si Agkistri au numai cite o localitate, Aegina e mai populata).

Io zic ca n-o sa regreti ca ai ales Aigina.

GTFMIOFE

GTFMIOFE

Active Member

View Postabancor, on 23rd June 2010, 15:38, said:

Io zic ca n-o sa regreti ca ai ales Aigina.

cum sa regret, doar sunt in vacanta, nu? :thumbup:

GTFMIOFE

GTFMIOFE

Active Member

exact pentru istoria locurilor ma duc pana acolo, pentru manastirea sf nectarie, 2-3 zile o sa fac naveta sa vizitez atena si pireu si putin pentru plaja si mare. la intoarcere ma opresc la meteore 2 zile si gata concediu. :thumbup:
presupun ca in septembrie gasesc cazare la fata locului, de preferat la o pensiune.

giovi_buru

giovi_buru

Member

View PostGTFMIOFE, on 23rd June 2010, 15:02, said:

comparativ cu thassos si corfu cum vi se pare insula? indiferent de raspunsuri, anu asta egina scrie pe mine! :thumbup:

mullltaaa liniste! :)  Chiar se merita pt relaxare! Da, are infrastructura destul de buna pt  o insula! Vacanta placuta!

GTFMIOFE

GTFMIOFE

Active Member

View Postgiovi_buru, on 24th June 2010, 19:48, said:

mullltaaa liniste! :)  Chiar se merita pt relaxare! Da, are infrastructura destul de buna pt  o insula! Vacanta placuta!

asta si vreau, liniste si relaxare!
vacanta placuta tuturor! :thumbup:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate