Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Workshop "Tehnici de filmare si editare video"

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
In urma threadului de prospectare de aici am decis sa tinem editia Nr. 4 a workshopului anual de filmare & editare video din Alba Iulia pe 19 Iunie 2010.

Locatia este Universitatea 1 Decembrie din centrul localitatii Alba Iulia. Mai exact aici. Coordonatele GPS le gasiti in link.

Durata cursului este de un weekend, o noapte si doua zile. Cazarea si masa sunt incluse in pretul workshopului. Pentru info mai exacte legate de pret, detalii, inscriere, avans luati legatura pe PM cu glido. El se ocupa de tot ce inseamna organizare.

In urma cursului veti primi o diploma oficiala de participare, cu care va puteti infiinta un PFA. Mai multe detalii despre impozitare, norma fixa si alte aspecte birocratice, in sectiunea de forum dedicata aici.

Tematica cursului este prima zi teorie iar a doua practica, iesim la filmare in prima parte a zilei, iar dupa-amiaza ramane si captam, montam analizam si discutam pe imagine. Avem o schimbare de garda la poarta cetatii, este un eveniment perfect care testeaza rapiditatea in actiune, imaginatia si creativitatea pe un eveniment unic si irepetabil (exact ca la o nunta).

Teoria consta in notiunile de baza, lucruri pe care orice cameraman trebuie sa le stie, dar adaptate formatului HD 16:9. Este vorba de pozitie si sustinere camera, incadratura, expunere, focus, punctul de alb. Notiunile avansate vor fi despre amorse, rafu-uri, panoramari, pierderea de bula si variatia de unghiulatie/punctul de statie. Filmarea la o singura camera va curpinde si simularea filmarii la mai multe camere.

Editarea va contine reguli de baza, greseli frecvente, (luft diferit, saritura in cadru, saltul peste ax), alternarea planurilor la montaj, taietura cu racord, timpi de acomodare vizuala, traictoria privirii in cadru si tehnica plombelor in time-line. Este recomandat sa va aduceti camerele video si laptopuri, dar nu obligatoriu. Sisteme de prelucrare aveti si in laborator, trepied, lampa, steady samd fiecare cum doreste, schimbul de experienta si discutiile libere din pauze sau seara la o bere este o latura care completeaza perfect informatia obtinuta la curs.

Vom intra si in capitolul nunti, vom detali momente de baza de un asemenea eveniment si vom discuta despre diverse tehnici si metode de filmare mai multe camere reale. Voi avea si un scurt pasaj despre cum sa va vindeti serviciile, aspecte legate de marketing, adaptarea la nevoile clientului si strategia de piata.

Ganditi-va bine daca veniti ce vreti sa invatati, ce intrebari vreti sa puneti, meseria asta se invata doar pana la un punct (baza), mai departe se fura :)
Topicul ramane deschis pentru idei, sugestii, propuneri.

Topicurile despre editiile celelalte le gasiti aici :
http://forum.softped...howtopic=309435
http://forum.softped...howtopic=437631
http://forum.softped...howtopic=540626



INSCRIERE SI AVANS :  luati legatura pe PM cu glido Tel 0726.224.964

Edited by GunX, 30 April 2010 - 13:52.


#2
nykolay2010

nykolay2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.04.2010
Buna!

Sunt din Vaslui si ma intereseaza inscrierea la acest curs. Va rog oferiti niste date de contact la care sa raspundeti, as dori sa ma interesez despre mai multe aspecte legate de curs.

Cu stima,
Nicu

Edited by CristianAdrian, 16 June 2010 - 07:16.
scos citat inutil


#3
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
deci,... reiau cele scrise pe topicul de sondare. Doritorii sa-mi trimita pe privat datele personale (nume, prenume, adresa, serie nr CI, un nr de tel., o adresa de mail). Pe adresa de mail veti primi indicatii despre plata avansului + alte detalii.

Pentru cei care nu au posibilitatea contactului prin PM, raspund la telefonul  0726.224.964

p.s. wekendul acest sunt prins cu organizarea unui eveniment major la mall-ul din oras deci sa nu va speriati daca nu primiti raspunsuri pana luni....

Edited by GunX, 30 April 2010 - 13:52.


#4
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
OK deci am revenit dupa un weekend de pomina cu un campionat mondial de dans sportiv organizat aici in Alba Iulia. Moldovence si rusoaice BETON  :wub:  :frust: :eek:  
Am scris cate un mail doritorilor cu detalii privind avansul, cazarea/masa.
De asemena am fost la social si am rezervat camere pentru 10 persoane cu mentiunea ca s-ar putea sa fim 15. Am vorbit si la restaurantul Pub13 (cunoscatorii stiu despre ce e vb) pt masa.
Nu am mai scris in mail pt ca consider a fi de interes public: cine vrea sa stea mai multe zile sa ma anunte, de asemena cine vine cu nevasta amanta si vrea cazare si pt ea sa ma anunte ca sa va programez adecvat in camere.
Detalii despre pret pentru cazarea si masa suplimentara pe privat sau pe mail.

#5
seby_p2007

seby_p2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.06.2009
pana la urma cati suntem?
si inca ceva...e cineva din brasov:D

#6
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View Postseby_p2007, on 4th May 2010, 15:48, said:

pana la urma cati suntem?

Pana ieri am primit datele personale de la 6 doritori, carora le-am si scris mail. Pe masura ce intra avansurile voi confirma aici pe forum.

#7
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
si a intrat si primul avans de la nykolay2010,deci nikolay va avea dreptul sa puna prima intrebare la workshop  ^_^
Rog insa pe cei care mai fac plata prin alte persoane sa mentioneze in mail acest lucru si sa specifice la ce nick sa caut persoana "reala" ca m-am muncit oleaca cu "Oana" pana am depistat de fapt pt cine sa facut plata.
Multumesc

Edited by glido, 05 May 2010 - 20:07.


#8
seby_p2007

seby_p2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.06.2009
off topic: si intrebarea dumneavoastra pt glido...doi cai frumosi :))
daca dau avansul la sfarsit de luna e vreo problema?

#9
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Nu nu este o problema. teoretic si practic lista cu numele pt cazare trebuie sa-l predau cam cu 3 saptamani inainte deci ar fi la limita

Edited by CristianAdrian, 16 June 2010 - 07:17.
scos citat inutil


#10
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Avansuri intrate pana azi
nykolay2010,
coca-tm (2 pers)

#11
danimar

danimar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.01.2008
Daca GunX nu e suparat pe mine " stie el de ce" . vin si eu la Alba Iulia.
astept raspuns GunX

#12
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Avansuri intrate pana azi 14 mai
nykolay2010,
coca-tm (2 pers)
D. Florin (fara cont pe forum contact  prin telefon)

#13
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002

View Postdanimar, on 13th May 2010, 19:20, said:

Daca GunX nu e suparat pe mine " stie el de ce" . vin si eu la Alba Iulia.
astept raspuns GunX
Daca in aproape 10 ani de moderare m-as fi suparat pe toti cei care dupa un pahar de vin (mai multe) m-au atacat (virtual) din cauza unor pareri obiective pe care ei nu le impartaseau, nu mai faceam nimic toata ziua, stateam mereu suparat :)
Singura conditie este sa fii sobru la workshop, cel putin pana la ora 18:00 :D Daca o sa ne cunoastem personal, o sa vezi ca nu sunt deloc suparacios, dar orice om trebuie sa stie sa respecte pe ceilalti, daca vrea sa fie respectat la randul lui.

Edited by GunX, 14 May 2010 - 15:03.


#14
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
weekendul acesta probabil nu voi avea acces la net dar puteti trimite confirmarile de plata ca le gasesc eu cand ma intorc.

#15
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Ok, am revenit.
Deci pana la sfarsitu lunii trebuie sa predau lista pt cazare, va rog sa precizati aici PM sau pe mail, cine cate zile, cate pers. si pt care nopti vrea cazare. Avansul se mai poate plati si in prima saptamana din iunie dar la cazare trebuie facuta rezervarea !
Astept solicitarile voastre

#16
seby_p2007

seby_p2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.06.2009
salutare,

stiu ca e cam tarziu pt un anunt de genu dar din pacate nu o sa mai pot veni la cursuri.cauza ar fi achizitionare unei camere video care din pacate am cumparat o mai scumpa decat ma asteptam...drept urmare am ramas fara bani de cursuri...am tot incercat sa mai fac rost acum de niste banuti dar se pare ca nu am reusit.
imi pare rau chiar am vrut sa ajung dar asta e...poate am mai mult noroc data viitore;)

#17
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Avansuri intrate pana azi 9 iunie
nykolay2010,
coca-tm (2 pers)
D. Florin (fara cont pe forum contact prin telefon)
G.P. (nu cred ca are cont pe forum )

Rog participantii sa-mi comunice inca odata definitiv doleantele pentru cazare si masa. Deci in pret sunt incluse cazarea sambata spre duminica noaptea si masa (pranz si cina) sambata si duminica. Daca cineva doreste si altceva  sau nu doreste ceva rog sa-mi comunice intr-un mail sau PM, cu numele in clar si cu nickul de pe forum, aceste detalii.
Va multumesc si sa ne vedem cu bine la Alba Iulia!

P.S. Daca este interes sunt dispus sa aduc la locatie o imprimanta DYE "industriala" si sa fac o mica demonstratie.

Edited by GunX, 09 June 2010 - 14:20.


#18
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
asa,... si pentru cei care va aduceti laptopurile, voi avea un Spyder3 acolo si vom putea calibra monitoarele   :coolspeak:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate