Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Pietre la rinichi (litiaza renala)

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007
Cred ca e vorba de stent ureteral (double J) nu sonda. Se monteaza intre vezica si rinichi sub anestezie spinala sau generala.

#20
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Da, exact stent ii zice... sa inteleg ca e obligatoriu de pus in cazul procedurii de litrotripsie? asa se procedeaza si in Romania?

#21
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Litiaza renala e o conditie ereditara, ajutata si mancaruri (care se metabolizeaza in acid uric) si bauturi, ape bogate in saruri greu solubile (ape dure).

ESWL e destul de traumatica, si apoi se elimina o gramada de fragmente, care dau durere si se pot bloca.

#22
radu2014

radu2014

    Settling down

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 04.10.2007

Vizualizare mesajmiki3, pe 24 iunie 2022 - 22:46, a scris:

Da, exact stent ii zice... sa inteleg ca e obligatoriu de pus in cazul procedurii de litrotripsie? asa se procedeaza si in Romania?
Nu stiu sa iti raspund. Eu am stent din alte motive.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate