Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Rezidential Bacriului Rosu chiajna

- - - - -
  • Please log in to reply
2088 replies to this topic

#2071
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Din pacate asa este aproape in toate cartierele noi,unde sunt multi tineri si evident apar si multi copii.Asa este unde locuiesc si eu.
Fiind niste locuinte mai accesibile ca pret,evident apar si tot felul de persoane certate cu bunul simt si evident acele persoane nu pot da o educatie adecvata propriilor copii cand ei sunt niste tarani veniti la oras.
Asa exista discutii si la noi in cartier si evident sar de cur ca la comanda ca sunt copii si ca nu intelegem.
Si noi am fost copii,si eu urlam in fata blocului de nu mai puteam dar la pranz venea tata,ma lua de aripa si ma baga in casa ca cica dorm vecinii.Daca comentam imi dadea si una dupa ceafa.
Apoi la 5 si ceva ieseam iar afara si urlam pana pe la 9-10 cand ma baga din nou fortat in casa.
Multi parinti imbecili din ziua de azi cred ca daca ai copii ai doar drepturi si nici o obligatie fata de comunitatea in care locuiesc.

#2072
09panseluta

09panseluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.10.2011
faptul ca sunt sau nu de la tara nu are nicio relevanta. dar faptul ca majoritatea parintilor cred ca detin adevarul absolut ma calca pe nervi.
avem cateva parculete in zona - de ce nu isi trimit copiii sa-si consume energia acolo?
ma intreb daca un apel la politie ar rezolva ceva...

#2073
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
Rezolva,  fiindcã pãrinții sunt rãspunzãtori, dar înainte sã suni îți recomand ceva filmãri precum dovada, dacã vine politia si toți pustii stau pe telefon la joc nu prea este ok pt cine sunã :)

#2074
paGaN

paGaN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.11.2007
Acu' nu cred ca este cazul sa vehiculam termeni d-astia moderni pe care multi nici nu prea stiu cum sa-i asocieze cu habitatul lor natural. Aici vorbesc de comunitate, spirit/simt civic etc. Pe plaiurile mioritice au disparut de mult chiar si soaptele acestor cuvinte. Legat de topic: faptul ca respectivii adolescenti vorbesc/urla/etc. in scara blocului n-ar fi o problema in afara orelor de liniste (alt termen marcat la rubrica "Disparuti fara urma"). Faptul ca fac asta pana la 12-1 ( le aud si eu cateodata ganguritul suav) denota ca parintii au preocupari intelectuale: asculta muzica clasica in surdina, isi recita poeme si picteaza in timp ce se uita la, sa zicem, Kanal D. In afara acestor "ore de liniste" nu vad o problema in faptul ca respectivii dau frau liber hormonilor adolescentei.
Sincer au fost si saptamana trecuta dupa marele meci al Stelutei, fosta de Bucuresti, "nejte" adulti care au ras si s-au distrat pana pe la 2 dimineata fara oprelisti d`astea expirate de bun simt/ora/etc. Poate erau inspiratii creatori ai noii generatii de la 40. Acum, pentru contextul pomenit, cred ca in prima faza ar fi totusi mai de bun augur o discutie amicala cu respectivii adolescenti/parinti, explicat punctul de vedere, si, poate ulterior, o intelegere amiabila intre parti (astia cu obrajori grosi mai cad cateodata in plasa rusinii). Politia, poate sa astepte mai ales ca oricum vei astepta si tu dupa acesti cavaleri ai dreptatii cu pantalonii rupti in fund. Aparent sunt prea ocupati pe timpul zilei sa dea curs sesizarilor oricum.
La final imi voi manifesta dezaprobarea fata de Groh. Cretinii nu sunt ei, suntem noi "astialalti" care nu suntem in stare sa-i determinam sa priceapa ca pe aceeasi tarla din Rosu mai salasluiesc si alte bipede cu aceleasi drepturi conferite de minunata democratie si beneficiile ei.

#2075
09panseluta

09panseluta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 16.10.2011
sunt confuza... daca eu ascult Gorgoroth la maxim intre orele "regulamentare", este in regula?!
nu sunt absurda. inteleg ca sunt copii si au multa energie de consumat. in fiecare an au fost copii in fata blocului, dar anul acesta sunt ingrozitor de multi!!! asta e marea problema. aseara erau vreo 20, daca nu mai multi, de la copii in carucior, cu mamele aferente, pana la copii de liceu. daca fiecare urla, bate mingea, mai asculta cate o manea la telefon si tot asa, zau ca nu imi mai aud nici gandurile. povestea se repeta in fiecare seara pana in jur de ora 23:00. probabil de vina este si spatiul "generos" dintre blocuri, care amplifica orice sunet.
ca si optiuni nu vad decat sunatul la politie, pt ca vorba buna n-a rezolvat nimic din pacate. alte idei?

Edited by 09panseluta, 10 August 2016 - 07:58.


#2076
Nighthawk79

Nighthawk79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 16.09.2014
Ar mai fi si 'adultii responsabili' care lasa cutiile si sticlele de bere peste tot, dupa ce le consuma. Exista in fata magazinului un cos de gunoi, in caz ca n-ati observat!

#2077
Slayermtg

Slayermtg

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 31.12.2012
@09Panseluta
Da ... schimba Gorgoroth cu Graveworm Mayhem sau Darkthrone :).

Edited by Slayermtg, 31 August 2016 - 08:49.


#2078
jokerist

jokerist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 02.07.2016
Vazusem anunt in partea dinspre Militari (in spatele camioanelor MAN) ca vor sa construiasca niste blocuri, aveti idee ceva detalii?

#2079
cezarDuda

cezarDuda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.05.2014
Putem sa ne strangem mai multe persoane si sa mergem la Primaria Chiajna pentru asfaltare drumului principal?
Se pare ca daca nu ne implicam noi nu o sa se rezolve.

#2080
juventinio

juventinio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.08.2010

View PostcezarDuda, on 07 februarie 2017 - 20:45, said:

Putem sa ne strangem mai multe persoane si sa mergem la Primaria Chiajna pentru asfaltare drumului principal?
Se pare ca daca nu ne implicam noi nu o sa se rezolve.

salut. ar trebui sa vorbim cu toate asociatiile de proprietari si sa facem o petitie la primarie.

Edited by juventinio, 21 February 2017 - 17:21.


#2081
Nighthawk79

Nighthawk79

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 16.09.2014
Mai scrieti si voi la Primarie, ca au promis ca asflateaza drumul inca din 2016.
Daca nu raspund in 30 de zile, mai trimiteti inca un mail cu CC la: [email protected]. Atunci vor raspunde.
Cu cat trimiteti mai multi mail catre: [email protected] cu atat cresc sansele sa faca ceva.
Puteti trimite chiar si cei care nu aveti masini, pentru ca si microbuzul tot pe drumul asta praf circula.
Eu am trimis deja mail.

#2082
cezarDuda

cezarDuda

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 15.05.2014
Eu am trimis..insa asa cum s-a zis mai sus, ar trebui ca toti sa facem asta - pe toti ne afecteaza.

#2083
dimonty

dimonty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.01.2008
Astazi am trimis si eu o sesizare. Asa am si ajuns aici. Citind la inceputul forumului ca in 2010 lumea spera la o asfaltare, iar acum, dupa 7 (sapte) ani, nu s-a miscat un deget m-a desumflat complet. Eu locuiesc in Pacii Residence, iar aproape de canal drumul e aproape impracticabil. Cu toate ca nu imi sta in fire sa incalc regulile, cred ca voi incepe sa intru pe interzis pe drumul de langa canal. Ori asta, ori imi rup masina in doua.

#2084
dimonty

dimonty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.01.2008

View Postdl_dr25, on 29 mai 2015 - 08:45, said:

Posted Image se poate.

Incredibil! Deci Drumul Bacriului era prevazuta in planul de investitii pe anul 2015, urmand a fi asfaltata si a se proiecta trotuare.
Doi ani mai tarziu, ce sa vezi? Posted Image

#2085
yozu

yozu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 01.04.2011
Salut,
Noaptea trecuta, in jurul orei 1,  un destept a zis el ca la noi in cartier e pista de viteza si a inceput sa isi toceasc cauciucurile.
Stie cineva cine era sau a vazut cineva tipul masinii sau nr. auto?
Ca sa fac o reclamatie la politie......
Multumesc!

#2086
yozu

yozu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 01.04.2011
Salut,
Am vorbit la primarie si cica de saptamana viitoare incep lucrarile la strada noastra, Drumul Bacriului!

#2087
dimonty

dimonty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 28.01.2008
Pe 8 septembrie a fost semnat contractul dintre Primarie si Delta A.C.M., castigatoarea licitatiei. Deci, da, ar trebui sa inceapa in scurt timp.

#2088
create

create

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.01.2018
Pentru cei care mai aveti intrebari despre Rezidential Apusului 2 exista un topic separat si anume aici:

https://forum.softpe...sului-2-pareri/

Deci cei din strada Acvilei ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate