Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Massa Lubrense

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005
Va trebui sa stau o saptamana la Massa Lubrense si vreau sa stiu cam ce ar fi de vizitat prin imprejurimi. Daca a fost cineva prin zona, mi-ar prinde bine niste sfaturi.
Multumesc.

#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Capri si Pompei sint vedetele zonei.

#3
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

View Postabancor, on 27th April 2010, 16:04, said:

Capri si Pompei sint vedetele zonei.
Da, numai ca eu ma gandeam la ceva care nu este neaparat foarte turistic.
Zilele trecute, ma uitam la o emisiune pe un post oarecare si vorbea cineva de Barcelona. Zicea ca la numai 8 km e un sat in care cam toate casele sunt facute de Gaudi. Eu am fost la Barcelona, dar nu am avut habar de satul asta si acum imi pare foarte rau. De aia ma gandesc ca e posibil sa fie si prin partile alea unde merg acum anumite lucruri de care nu prea stie lumea.

#4
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005
hiking la greu...cica-s vreo 100 km de poteci....si multe satuce.....uite o prezentare
http://www.massalubr...ountrywalks.htm

Edited by bubalus, 27 April 2010 - 18:54.


#5
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

View Postbubalus, on 27th April 2010, 19:53, said:

hiking la greu...cica-s vreo 100 km de poteci....si multe satuce.....uite o prezentare
http://www.massalubr...ountrywalks.htm
Asta da. Multumesc mult, pare foarte interesant.

#6
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Io nu stiu chestii ascunse, am fost in zona 2 zile doar, in care am vazut ce am zis. E foarte bine sa cauti chestii mai ne-turistice, mai ales ca ai si timp, dar daca pentru asta renunti la Pompeii pierzi ceva fascinant. Nu prea ai unde sa vezi un oras roman pastrat in starea originala, de la pravalii la bordel, cu mozaicuri, fintini si tot dichisul.

#7
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

View Postabancor, on 28th April 2010, 08:01, said:

Io nu stiu chestii ascunse, am fost in zona 2 zile doar, in care am vazut ce am zis. E foarte bine sa cauti chestii mai ne-turistice, mai ales ca ai si timp, dar daca pentru asta renunti la Pompeii pierzi ceva fascinant. Nu prea ai unde sa vezi un oras roman pastrat in starea originala, de la pravalii la bordel, cu mozaicuri, fintini si tot dichisul.
Nici nu ma gandesc sa renunt la Pompei, am cel putin doua zile programate pentru Parco Nazionale del Vesuvio si Pompei. Pare interesant de mers pe coasta Amalfitana http://www.amalfiscoast.com/, ar fi bine daca a ajuns cineva acolo si a vizitat mai pe indelete, ca sa povesteasca.

#8
matuzalem

matuzalem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 29.11.2006

View PostPetrache_Lupu, on 29th April 2010, 07:18, said:

Nici nu ma gandesc sa renunt la Pompei, am cel putin doua zile programate pentru Parco Nazionale del Vesuvio si Pompei. Pare interesant de mers pe coasta Amalfitana http://www.amalfiscoast.com/, ar fi bine daca a ajuns cineva acolo si a vizitat mai pe indelete, ca sa povesteasca.

Am fost recent în Massa Lubrense unde am stat 7 zile și a fost superb. Locația este liniștită, cam la 6 km de Sorrento și oamenii sunt foarte amabili și dornici să ajute.

Bine, am locuit într-un cătun mai izolat pe numele său Marciano care este parte a orășelului Massa Lubrense, iar hotelul la care am stat este plasat chiar pe o stâncă deasupra mării iar în față se vede insula Capri în toată splendoarea. Mi-a plăcut peisajul și liniștea aici, chiar dacă până în Sorrento făceam cam 15-20 de minute.

Accesul spre insula Capri este facil mai ales că sunt agenții din Sorrento care organizează plecarea chiar din Massa Lubrense.

Pentru o excursie de o zi pe coasta Amalfitana îți recomand un bilet Unico Costiera valabil 24 de ore, costă 7,20 euro și poți călători nelimitat cu el. Este recomandat dacă vrei să faci mai multe popasuri pe traseu. Orarul autobuzelor SITA este aici: http://www.unicocamp...iera/sita_3.pdf. Trebuie să iei autobuzul din Sorrento pentru că foarte puține trec prin Massa Lubrense și s-ar putea la acelea să nu găsești loc în sezonul de vârf când este aglomerație mare. Din Amalfi poți lua cu același bilet autobuzul turistic sau tot un autobuz SITA până în Ravello, neapărat este de văzut aici Villa Cimbrone cu grădinile sale și priveliștea de sus care îți taie respirația.

Nu îți recomand să faci drumul ăsta cu mașina dacă nu ai experiență pentru că este foarte îngust și întortocheat iar în condiții de aglomerație e destul de chinuitor.

#9
Petrache_Lupu

Petrache_Lupu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,314
  • Înscris: 31.10.2005

View Postmatuzalem, on 18th May 2010, 15:27, said:

Am fost recent în Massa Lubrense unde am stat 7 zile și a fost superb. Locația este liniștită, cam la 6 km de Sorrento și oamenii sunt foarte amabili și dornici să ajute.

Bine, am locuit într-un cătun mai izolat pe numele său Marciano care este parte a orășelului Massa Lubrense, iar hotelul la care am stat este plasat chiar pe o stâncă deasupra mării iar în față se vede insula Capri în toată splendoarea. Mi-a plăcut peisajul și liniștea aici, chiar dacă până în Sorrento făceam cam 15-20 de minute.

Accesul spre insula Capri este facil mai ales că sunt agenții din Sorrento care organizează plecarea chiar din Massa Lubrense.

Pentru o excursie de o zi pe coasta Amalfitana îți recomand un bilet Unico Costiera valabil 24 de ore, costă 7,20 euro și poți călători nelimitat cu el. Este recomandat dacă vrei să faci mai multe popasuri pe traseu. Orarul autobuzelor SITA este aici: http://www.unicocamp...iera/sita_3.pdf. Trebuie să iei autobuzul din Sorrento pentru că foarte puține trec prin Massa Lubrense și s-ar putea la acelea să nu găsești loc în sezonul de vârf când este aglomerație mare. Din Amalfi poți lua cu același bilet autobuzul turistic sau tot un autobuz SITA până în Ravello, neapărat este de văzut aici Villa Cimbrone cu grădinile sale și priveliștea de sus care îți taie respirația.

Nu îți recomand să faci drumul ăsta cu mașina dacă nu ai experiență pentru că este foarte îngust și întortocheat iar în condiții de aglomerație e destul de chinuitor.
Foarte interesant ce-mi spui. Multumesc mult.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate