Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Site Comercial

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
lmax25

lmax25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 16.11.2007
Salut.
Vreau sa-mi deschid si eu un site cu un script cumparat.
Pentru inceput (3-6 luni) vreu ca acest site sa fie gratuit.Apoi voi introduce o taxa pt utilizatori.

Va rog spuneti-mi ce trebuie sa fac :

1. sa-mi deschid de la inceput o firma ? (daca da care este obiectul de activitate principal?)
2. sa cumpar scriptul pe persoana fizica mai intii? (daca da cum pot tine site-ul deschis)

Vo rog dati-mi un raspuns complet pentru ca nu stiu ce sa fac.

Va multumesc anticipat!

#2
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Pai, in primul rand, trebuie sa ne spui daca in lunile de functionare gratuita vei obtine vreun venit din administrarea acestui site.

In masura in care nu obtii venituri, nu e nevoie de o societate comerciala, insa cand vei introduce taxa de utilizare, vei avea nevoie de o societate comerciala, eventual PFA.

Da-ne mai multe detalii.

#3
lmax25

lmax25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 16.11.2007

 morpheusdj, on 27th April 2010, 03:20, said:

Pai, in primul rand, trebuie sa ne spui daca in lunile de functionare gratuita vei obtine vreun venit din administrarea acestui site.

In masura in care nu obtii venituri, nu e nevoie de o societate comerciala, insa cand vei introduce taxa de utilizare, vei avea nevoie de o societate comerciala, eventual PFA.

Da-ne mai multe detalii.


In perioada de functionare gratuita nu voi obtine nici un venit din administrarea site-ului (doar cheltuieli cun gazduirea,etc).

Insa problema mea este alta :
Daca esu cumpar scriptul pe persoana fizica,cum voi putea sa-l transfer mai apoi pe o eventuala firma?
Mai pot sa-l vind dupa ce l-am cumparat pe numele meu ? Nu voi incalca astfel legile copyright daca scriptul a fost licentiat pentru o persoana fizica?

Va multumesc !

#4
morpheusdj

morpheusdj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,036
  • Înscris: 21.05.2004
Raspunsul la aceasta intrebare sta in clauzele/acordul pe care il dai la cumparare/folosire, in principiu ar trebui sa fie precizat in EULA (end user license agreement) daca exista asa ceva in cazul soft-ului respectiv (n-am lucrat cu scipturi, deci nu stiu cum se manifesta licentierea la acestea).

In masura in care nu iti este interzisa folosirea in scopuri comerciale si nici nu se diferetiaza intre clientii persoane fizice/juridice, atunci poti sa-l folosesti fara probleme si in cadrul societatii comerciale, se va considera aport de capital punerea la dispozitia societatii a licentei pentru softul respectiv.

Cel mai simplu ar fi sa-i intrebi pe cei de la care cumperi scriptul.

Edited by morpheusdj, 03 May 2010 - 15:04.


#5
lmax25

lmax25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 16.11.2007
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate