Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Alegere constructor casa pe structura metalica

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010
Cam la ce pret se ridica o constructie pe structura metalica fata de una clasica pe cadre de beton armat ?
Presupun ca dimensionarea fundatiei este cu totul alta, structurile metalice fiind mai usoare.
Apoi intervine rapiditatea in executie, care in mod clar constituie un avantaj.
Sudura este singura metoda de imbinare ? Parca vad si niste suruburi prin poze.

Edited by Marleyfunnydog, 23 August 2010 - 18:31.


#20
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Cei de la dialust au un proiect de casa metalica incearca si la ei.

#21
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
si eu sunt interesata de casele pe structuri usoare, chiar in viitorul apropiat, daca nu anul acesta, cel tarziu anul viitor, m`am informat cat am putut, am calculat, am masurat, m`am consultat cu diferite persoane din domeniul constructiilor si am ales varianta casei pe structura usoara, lemn sau metal din "n" motive fata de casele clasice.
acum ramane sa stabilesc ce firma sa aleg, chiar daca inclin spre hiparion. sunt curioasa cei care vor sa`si faca o casa pe structura usoara ce hotarare au luat.
de luat in calcul un lucru f f important este fundatia si inaltarea nivelului solului.

#22
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
ar mai fi o varianta, deloc de neglijat, casele pe structura de lemn, cu o durata medie de viata de 70 - 80 de ani, sunt nemtesti, pe site sunt toate datele tehnnice, proiecte, preturi. astept pareri despre www.casegermane.ro.
singura nedumerire a mea este daca sistemul de prindere imbinat cu dinti tip KVH e singura imbinare sau daca exista si alte elemente.

#23
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010
Doamne fereste sa ai parte de vreun scurt-circuit la instalatia electrica. Eu cunosc un caz (si imi este de ajuns) de casa de lemn care s-a facut scrum in zece minute.
Oricat de dichisit ar fi lemnul, tot arde. Sunt de parere sa alegi metalul. In cazul unui incendiu ramai macar cu structura.

#24
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
chiar si in cazul metalului structura va fi afectata.
atata timp cat cazul pe care il cunosti e dramatic, a ars cu totul rapid clar a fost treaba facuta de mantuiala.
in cazul caselor pe structura usoara tot ce se foloseste este ignifugat, instalatiile electrice sunt pozitionate inteligent si intotdeauna sunt trase prin tuburi ignifugate sau tuburi speciale de metal.
cum de nemtii, englezii si aproape 80% din americani folosesc sistemul pe structura usoara si n`au mai murit arsi de vii, striviti de stalpi si mancati de insecte.

#25
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010
Ai dreptate. Un incendiu de proportii afecteaza si structura metalica.
La casa din lemn care a ars, n-as spune ca totul s-a datorat lucrarilor slabe, facute de mantuiala.
Probabil lemnul nu a fost ignifugat sau tratat contra insectelor, iar instalatia electrica nu a fost proiectata (sau executata) riguros.
Fara indoiala, o casa de lemn facuta ca la carte se simte si la buzunar. Iar pretul se apropie de cel al constructiilor clasice, din zidarie.
Ori in ziua de azi beneficiarul nu stie cum sa mai scada din cheltuieli.
Constructorul construieste si el cu ce i se pune la dispozitie. In loc sa faca front comun cu proiectantul, este primul care incalca proiectul la sugestia beneficiarului.
De vina este dictonul romanesc : "Lasa ca merge si asa !"

#26
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 Marleyfunnydog, on 31st August 2010, 14:17, said:

[...] Oricat de dichisit ar fi lemnul, tot arde. Sunt de parere sa alegi metalul. In cazul unui incendiu ramai macar cu structura.
Așa cum bănuiesc, cred că știi că, în anumite cazuri, structura de metal este protejată de foc chiar cu... lemn. Greșesc?

#27
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
dupa principiul "lasa ca merge s`asa" am vazut muuulte lucrari din zidarie ce`i drept care m`au pus pe ganduri. un exemplu este chiar un prieten de familie care s`a apucat sa isi faca o casa, dupa ce a discutat cu arhitectul, cu proiectantii, cu dirigintele de santier, cand s`au apucat de treaba concret primul care a inceput sa comita geselile a fost chiar dirigintele de santier. "lasa ca prelungim putin zidul asta ca sa dea bine pe partea cealalta" , "nu incarcam in partea asta prea mult ca n`are rost" , "turanm beton mai mult ca sa tina" si lista poate continua.
la capitolul case pe structura usoara, fie structura de lemn sau metal, principiul e putin mai "simplu" avand in vedere ca majoritatea peretilor sunt tip sandwich. (pe principiul se imbina, e ok, nu se imbina, mai tragem putin de ei)
din cate stiu eu, daca stiu ceva gresit asta e, lemnul, metalul si materialele folosite in constructiile usoare sunt materiale ignifugate si tratate special, tratate atat impotriva incendiilor, insectelor, condensului. nu stiu care este sistemul si procedura prin care se trateaza materialul insa stiu ca trebuie sa fii foarte atent la detaliile astea.
practic orice casa care nu are un sistem electric foarte bine pus la punct risca sa arda la cel mai mic scurt.
din punct de vedere financiar casele pe structura usoara vs case pe structura "clasica" diferenta este usor sesizabila. fiecare structura are avantajele si dezavantajele ei. eu nu sustin ideea sa faci o casa cu 20.000 euro pt ca e practic imposibil.

#28
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010

 Psych0Bitch, on 2nd September 2010, 11:07, said:

dupa principiul "lasa ca merge s`asa" am vazut muuulte lucrari din zidarie ce`i drept care m`au pus pe ganduri. un exemplu este chiar un prieten de familie care s`a apucat sa isi faca o casa, dupa ce a discutat cu arhitectul, cu proiectantii, cu dirigintele de santier, cand s`au apucat de treaba concret primul care a inceput sa comita geselile a fost chiar dirigintele de santier. "lasa ca prelungim putin zidul asta ca sa dea bine pe partea cealalta" , "nu incarcam in partea asta prea mult ca n`are rost" , "turanm beton mai mult ca sa tina" si lista poate continua.

Singura ta grija trebuie sa fie urmarirea cu sfintenie a proiectului de catre constructor. Trebuie sa impui acest lucru. Macar asa, daca lucrurile nu ies bine, ai pe cine trage la raspundere (ori proiectantul, ori constructorul).

 Psych0Bitch, on 2nd September 2010, 11:07, said:

materialele folosite in constructiile usoare sunt materiale ignifugate si tratate special, tratate atat impotriva incendiilor, insectelor, condensului. nu stiu care este sistemul si procedura prin care se trateaza materialul insa stiu ca trebuie sa fii foarte atent la detaliile astea.

Sunt perfect de acord ca trebuie sa ai in vedere toate detaliile.
Te duci si intrebi furnizorul de materiale : au toate tratamentele ? Iar el iti raspunde senin : Sigur ca au, cum sa nu aiba ? Intrebarea este cum il verifici. Arunci un lemn in foc sa verifici in cat timp incepe sa arda ?  Sau il dai la termite sa te convingi ca nu e pe placul lor ? Hai sa fim seriosi... Te duci la laborator sa vezi in microscop cate ciuperci are ?
In occident, unei firme prinsa pe picior gresit i se ridica toate licentele si autorizatiile. Cu cata coruptie este la noi, iti spun din start ca riscul este mare.
Ce i se poate intampla lui nea Gheorghe din Bistrita, care iti vinde pachetul de materiale pt. casa, ca si cum ar avea toate agrementele, cand de fapt el este ruda cu prefectul si putin ii pasa daca cineva stramba din nas ? Iti spun eu : nimic ! Afacerea lui este protejata.
Ma gandeam ca la metal treaba sta un pic altfel. Nici acolo nu poti merge 100% pe incredere, dar parca e nitel mai controlabil.

#29
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
@Marley verificarea lemnului n`o faci tu fizic dupa cum ai spus, ii dai foc, aduci borcanul cu termite sau cu laboratorul, eventual sa`mi iau eprubete la mine si pahare berzelius sa verific :)) .  am incredere din 2 motive mari si late: 1 este ca firma care face kit`ul integral de structura este firma cu sediul in germania, verificat, structura vine de acolo cu fiecare bucata de lemn stantata cu data si ora fabricatiei, umiditate, tot ce trebuie, si 2 la mana deja am discutat cu 2 persoane care au contractat firma respectiva si deja si`au ridicat case. in proportie de 80% treaba e verificata.
despre coruptia de la noi nici nu vreau sa deschid subiectul.
dar iti spun ca m`am interesat si sunt genul de om care sta crampon incepand cu arhitectul si terminand cu zugravul. la proiectele pe structura usoara nu prea merge varianta cu mai toarna putin beton aici sau mutam zidu putin in stanga ca nu tine. ori se imbina perfect, ori NU.
constructorul la randul lui va trebui sa faca un contract cu clauze clare si absolut orice serviciu prestat trebuie mentionat clar.

#30
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010
Asa da.
Daca furnizorul este serios, daca ai garantii si recomandari, nu ai de ce sa-ti faci probleme.
Ma gandeam eu ca nu apelezi la una din firmele care taie busteni prin Bucovina...
Ai vreo estimare privind costul casei pe structura de lemn adusa din Germania ?
Te-ai decis, ramane lemn ?

Edited by Marleyfunnydog, 07 September 2010 - 08:08.


#31
mxmx

mxmx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 821
  • Înscris: 15.01.2010

 Marleyfunnydog, on 31st August 2010, 14:17, said:

Sunt de parere sa alegi metalul. In cazul unui incendiu ramai macar cu structura.
In cazul unui incendiu, singura diferenta dintre casa de lemn si cea pe structura metalica e ca, la cea din urma, mai recuperezi ceva bani prin taierea si vanzarea la fier vechi a structurii incovoiate.

#32
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 mxmx, on 8th September 2010, 11:40, said:

In cazul unui incendiu, singura diferenta dintre casa de lemn si cea pe structura metalica e ca, la cea din urma, mai recuperezi ceva bani prin taierea si vanzarea la fier vechi a structurii incovoiate.
S-a putea ca taierea si transportul sa coste chiar mai mult decat ce obtii pe fierul vechi....

#33
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010
Depinde cum iti arde casa. Total sau partial.
Uite, de exemplu, cladirea de birouri de langa Armeneasca a fost subiectul unui incendiu care a afectat doar fatada cladirii.
Imobilul a fost construit pe structura metalica (care nu a avut nimic de suferit).
In cazul unei case din lemn, cu siguranta ca altele ar fi fost efectele.

#34
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
in mare parte da, m`am decis la lemn. din pacate cei care construiesc pe structura metalica nu ma pot convinge de calitate.
pt o casa cu o suprafata de 125 - 130 mp (parter + mansarda) "la rosu" ar fi undeva in jurul sumei de 40.000 euro. peste asta trebuie sa iau in calcul izolatia exterioara pana la tencuiala decorativa. casa la 40.000 minim ar avea incluse instalatiile electrice, sanitare, usi, ferestre, acoperis complet, insa nu e inclusa fundatia, putul, fosa septica.
daca ar fi sa calculez per total nu am idee in momentul de fata unde duce cu totul. in iarna spre primavara deja ma apuc sa calculez clar negru pe alb sa vad cu preturile respective pana unde poate ajunge. oricum nu iti imagina ca finisajele interioare vor fi pe baza de marmura cu foite de aur si incrustate cu semipretioase, dar nici parchet laminat la super oferta.
in general nu sufar de snobism sa am totul cat mai stralucitor, nu suport opulenta, plus ca in momentul de fata locuiesc intr`un apartament de 3 camere cu o suprafata de 70 mp, da`ti seama ca nu sufar absolut deloc in 125 mp + curte. nu vreau turnuri, nu vreau sa am casoaie sau VILA cum spun multi, imi doresc ceva decent din punctul meu de vedere.
Urmaresc cu interes rubrica jurnalul caselor si imi fac o idee despre ce pot intampina. sper sa ma inarmez cu muuulta rabdare si sa fiu inteleapta la momentul acela.
cum exista diferente intre casele pe structura de lemn si cele de metal, tot asa exista diferenta si intre casele pe structura de lemn tip american si case pe structura de lemn tip canadian sau european.
initial m`a incantat ideea pe structura de metal pt ca mi se pare mai rezistenta, insa nu am gasit nici o firma de constructii din romania sa execute totul cap coada cum trebuie.
oricum nu renunt la ideea caselor pe structura usoara sub nici o forma.

#35
mctoto

mctoto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 11.08.2005

 Psych0Bitch, on 29th August 2010, 11:10, said:

astept pareri despre www.casegermane.ro.

uite aici cineva care a facut cu ei : http://forum.softped...howtopic=617492

#36
Psych0Bitch

Psych0Bitch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 15.04.2005
@mctoto am vb cu flopardu si mi`a spus cat l`a costat, ce a facut, cum a facut. el si`a realizat o casa mai mare, a ales varianta cu proiect modificat, preturile le stiu de la el, plus ca e incantat de casa respectiva. e aceasi firma pe care am aleso si eu.
Eu gasisem si o varianta de casa numai parter tot pe structura usoara numai ca nu`mi prea permite terenul sa realizez asa ceva. Insa si pretul casei parter era mai mare decat cea cu etaj  :huh:
oricum am tot timpul sa analizez, sa studiez si sa imi aleg planul perfect. deja am gasit planul casei cu etaj, bani sa am. destui. :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate