Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Comodo Firewall

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
Alex-AR

Alex-AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 19.03.2009
Am instalat ultima versiune de Comodo firewall, iar de astazi din 2 in 2 sec procesorul imi urca la 25% fiind solicitat de cfp.exe. Exista ceva setari? daca nu un firewall gratis imi puteti recomanda?
Multumesc

#56
Alcatraz

Alcatraz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 572
  • Înscris: 07.09.2003
Am dezinstalat o versiune mai veche a lui Comodo FW si am instalat-o pe ultima . Am cateva intrebari daca ma puteti sfatui :
- Am nevoie de Comodo Dragon ? Inteleg ca rostul lui este  in update sau se poate dezactiva ?
- E ok sa-l las cateva zile pe training mode atat FW si Defense sau in 'SAFE' mode asa cum era initial in urma instalarii ?
- Sandbox Security Level e disabled by default ; il las asa ?

#57
comodo

comodo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.06.2012

 Alcatraz, on 4th May 2012, 20:29, said:

Am dezinstalat o versiune mai veche a lui Comodo FW si am instalat-o pe ultima . Am cateva intrebari daca ma puteti sfatui :
- Am nevoie de Comodo Dragon ? Inteleg ca rostul lui este  in update sau se poate dezactiva ?
- E ok sa-l las cateva zile pe training mode atat FW si Defense sau in 'SAFE' mode asa cum era initial in urma instalarii ?
- Sandbox Security Level e disabled by default ; il las asa ?

dragonul e un chrome rebrenduit de comodo.. deci un alt browser.  ai nevoie ?  Daca nu ai chrome, da.

Sandbox lasa-l disalbed.  Activat are destule incompatibilitati.

Nu il lasa pe training ci pune-l in custom mode. lasi svchost out, si in rest blochezi restul, in afara bineinteles de browsere - la care ai setarea specifica, si de alte aplicatii ce le folosesti. De exemplu la torrent, lasi numai tcp-udp in -out. (alow oricare tc sau udp catre oricare ip). apoi sub aceasta regula pui Block all ip. comodo citeste regulile de sus in jos in ordinea prioritatilor.

daca vrei un plus de siguranta, poti sa la lasi svchost out numai pe porturile de dns.

Attached Files



#58
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Si daca blochezi tot cum isi mai fac programele update?

#59
comodo

comodo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.06.2012

 rootkit, on 24th June 2012, 10:28, said:

Si daca blochezi tot cum isi mai fac programele update?

le faci reguli personalizate, separate, lasi tcp udp out any to any. sau doar pe ip-urile si porturile dorite, iar imediat  sub ele regula block all ip.

o regula sigura e sa lasi outgoing only, dar si mai sigur e pe custom, vei avea cateva reguli dupa ce pui ask deasupra lui block, apoi vezi unde vrea sa se conecteze programul, si filtrezi numai acele ip-ports. restul block, si evident sters ask.

#60
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,172
  • Înscris: 27.06.2007
la ultimile update-uri au aparut doua noi reguli
Allow All Outgoing Requests If The Target Is In [Home #1]
Allow All Incoming Requests If The Sender Is In [Home #1]
cum ar trebui cel mai bine setate !?

Attached Files



#61
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Se refera la zona de firewall, daca IP-ul este din acea zona, o sa ii permita traficul implicit. Lasa-l asa momentan.

Edited by rootkit, 18 July 2012 - 18:19.


#62
Gam3

Gam3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 04.05.2007
A incercat cineva ultima versiune de firewall, 6 ?

#63
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Da, eu.

#64
Gam3

Gam3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 04.05.2007
Si ce parere ai ? Acum ceva timp am avut versiunea 5.10 si imi ingreuna oarecum pc-u'  mirific (pentium 4 :D).

#65
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
E mai ok decat 5.10.

#66
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Nene ma iau dracii cu totul! Long story short: am o aplicatie care nu vreu sa iasa la pe net sa-si faca update cand are chef! Inainte reuseam cu windows firewall dar ceva mai nou pare ca isi face cumva updaturile ori prin IE ori ceva de genul asta (http) ... nestiind exact cum sa bibilesc firewallul din windows am apelat la firewall clasic... am instalat comodo o perioada... mi-a blocat respectiva aplicatie o perioada, pana-n-tro zi... in care nu stiam ce se intamplase, dar ma hotarasem sa schim firewallul... am cautat ce am cautat si am dat onlinearmor... misto jucarica.. am si descoperit (ce cred eu) ca facea comodo: bloca partial respectiva aplicatie doar pe un interval de porturi... in onlinearmor am setat toate porturile si nu am mai avut probleme... well, probleme cu respectiva aplicatie, ca in rest... e jale! foloseam (si folosesc ocazional) Avast... drace, nu se impaca deloc, imi cere la fiecare update sa confirm ca e aplicatie legitima, iar daca am activat avastul imi bloacheaza si restul internetului... si mi-a mai facut figuri on-line armor cu alte chestii... si am zis sa revin la comodo, ca poate-s eu cretin si nu price... si iata ca l-am reinstalat, iar acum gasesc o interfata si mai cretina si saracacioasa decat in trecut si nu pot configura nimic (aplicatii, porturi, etc) .. poate-s eu tembel si nu stiu... so... se poate configura ceva cum trebuie la varianta gratuita?

Edited by MrReason, 12 February 2013 - 12:23.


#67
Dorin_78

Dorin_78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 09.02.2013
aici ce ar trebui sa dau ? nu stiu ce este acest system sau la ce se conecteaza .. i-am dat block dar tot apare din cand in cand

[ http://img21.imageshack.us/img21/760/comodo.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#68
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013
Tot BLOCK. Si eu patesc la fel pe WinXP. Foarte rar pe Win7.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate