Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Inot in loc de mers la sala

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
Salut! In primul rand imi cer scuze daca locul topicului nu e aici, dar mi s-a parut cel mai bine asa. Am metabolismul de tip ectomorf, am 185cm inaltime si 60kg, practic inotul de 6 luni in care m-am ingrasat 3-4 kg. Problema e ca sunt inca foarte slab si mi se pare ca inotul ma ajuta foarte lent. Din pacate parintii mei nu ma lasa sa fac sala, unde aveam de gand sa iau suplimente(inca nu stiu de care). Intrebarea mea e daca pot sa iau suplimente facand inot in loc de sala de forta, si daca ma ajuta la ceva(crestere de masa musculara) ?
A doua intrebare e ce suplimente sa iau ? Nu prea ma pricep asa ca niste sfaturi ar fi bune:P Bafta!

#2
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Te-ar ajuta niste proteine. Depinde cat vrei sa investesti.

#3
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005

View PostGlobalMods, on 23rd April 2010, 20:22, said:

Te-ar ajuta niste proteine. Depinde cat vrei sa investesti.
Ca bani cam 150 lei pe luna(doar pt suplimente). Ce zici e prea putin?
Mentionez ca am 20 de ani, iar la antrenamentul de inot fac mult efort, inot mai multe tehnici printre care si fluture, iar cand termin sedinta sunt "umflat"; ce vreau sa zic e ca fac antrenament de forta, aproape ca la sala.

#4
bd_vr

bd_vr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 20.03.2008
Trebuie sa stii de pe acum ca inotul n-o sa te ajute la fel de mult ca si culturismul, in ceea ce priveste dezvoltarea musculara.

Tu fiind ectomorf te-ar ajuta un WG (Weight Gainer), avand o proportie mai mare de carbohidrati decat proteine. Poti sa iei si inainte de inot si dupa ce termin cursul/ora de inot. Nu ti-ar strica nici un complex de vitamine si minerale.

Edited by bd_vr, 23 April 2010 - 19:38.


#5
Cristianiss

Cristianiss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 09.04.2010
Eu iti recomand sa ramai la proteine , simplu , nu lua alte prostii... Daca vrei rezultate bune iti trebuie si putina rabdare in jur de 2-3 luni
Sa nu iei ceva scump care te tine 2 saptamani :)) cu creatina , taurina si multe alte chestii in el , simplu eu in locul tau as lua si din alea la punga , dar pot sa iti recomand asta http://www.nutritech..._Mass_4200.html in rest multa bafta si nu uita sa si mananci , ca astea sunt doar suplimente

#6
bd_vr

bd_vr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 20.03.2008
Ce ii recomanzi tu acolo in primul rand nu este un concentrat proteic si in al doilea rand o sa-si distruga sistemul digestiv cu porcaria aia.
Daca nu te pricepi mai bine abtine-te de la a da sfaturi.

Pentru cultura ta generala Total Mass 4200 este WG, adica fix ce am scris eu mai sus. Din pacate este de cea mai proasta calitate posibila. Pe langa asta tu i-ai recomandat sa nu ia "ceva cu creatina", dar Total Mass 4200 tocmai asta contine. Deci asculta-mi sfatul de mai sus.


Am atasat informatiile de pe cutia de TM 4200.

Attached Files


Edited by bd_vr, 23 April 2010 - 19:56.


#7
355

355

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 02.11.2005
Ok...lasand cearta la o parte, dati-mi un exemplu din ce-as putea sa cumpar...o marca, un model, etc
As vrea sa stiu, chiar daca peste 1 luna,2,3,6, se va observa vreun efect daca iau aceste suplimente ?

#8
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Off-topic de moderare
Cristianiss, te rog, scuteste-ma de off-topicurile tale si sfaturile proaste care le dai.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate