Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

MyDomain (Vodafone)

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
TheSmartMonk

TheSmartMonk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2007
Salutare.
Cat dureaza pana cand un domeniu este inchis? Ca il am de aproape 2 luni cu PendingDelete.
Nu am gasit nicaieri unde sa scrie dupa cat timp domeniul iese din proprietatea Vodafone.

#20
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
PendingDelete - domeniul este marcat spre stergere automata.
Cred ca va trebui sa suni la Vodafone si sa le spui ca vrei sa renunti la serviciile lor de tot si la domeniu.
Stregerea automata se poate realiza pe la sfarsitul lunii august, cand cei ce nu vor mai dori serviiciile de hosting, vor fi stersi automat.
Deci, mai asteapa pana prin septembrie sau suna-i.

#21
TheSmartMonk

TheSmartMonk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2007
Mutlumesc loveparade.
Povestea este asa, eu eram administrator de site, si cel care platea factura a decis sa-si inchida abonamentul. Nu mai am cum sa dau de el.
Vorbisem demult cu cei de la Vodafone sa mutam domeniul la ROTLD, sa fie trecut de pe numele celui care platea pe numele meu, dar apoi a disparut tipul, si ma intrebam daca chestia asta poate sa prelungeasca perioada de Pending Delete.

#22
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Perioada aceasta de PendingDelete putea sa fie si doar de o singura luna, dar dupa spusele celor de la Vodafone, ai "gratuit" serviciile lor din 16 iunie si pana la sfarsitul lunii august:
Important!
Din 16 iunie vechiul MyDomain Prepaid nu va mai fi disponibil. Vrem insa ca tu sa te convingi singur de avantajele noii tale case, de aceea iti facem o oferta speciala: vei putea folosi gratuit serviciile pana pe 1 septembrie!

Vino pana pe 1 septembrie 2010 in magazinele noastre sau suna la 0372 02 4444 si ia-ti noul pachet myDomain. Dupa aceasta data, domeniul si continutul site-ului tau vor fi sterse.

Daca nu sunteti de acord cu modificarile propuse, aveti posibilitatea de a denunta unilateral contractul pentru serviciul myDomain fara plata de despagubiri.

Daca era pe plata, sigur, 30 de zile era in suspend, iar dupa aceea acel DELETE pe care i-l astepti.
Insa, iti doresc sa stai cu ochii ca pe butelie pe domeniul tau care i-l astepti pentru stergerea de la Vodafone si inregistrarea pe numele tau.
Caci, nu esti singurul in acest caz care nu sunt de accord cu noile servicii Vodafone, si prin septembrie sa vezi cate domenii o sa fie sterse, si reinregistrate...care mai apuca... o sa fie o batalie ...

#23
TheSmartMonk

TheSmartMonk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 19.04.2007
Mutlumesc inca o data loveparade.
Pana la urma am asteptat sa expire, cam acum 2 saptamani, si l-am cumparat de la ROTLD.
Problem solved.
:peacefingers:

#24
cristi_6303

cristi_6303

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 30.07.2010
s-a modificat putin https://www.vodafone...sonal/index.htm
chiar nu ati observat?:P

Edited by cristi_6303, 25 August 2010 - 15:55.


#25
sorin254

sorin254

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.09.2010
buna , si eu am o problema legata de asta ! inainte plateam cu coduri de vodafone direct pe site la myx acum nu mai merge , sa ma logez Eroare!
Combinatia utilizator-parola nu a fost validata. Ai introdus corect datele? nu am mai platit de 1 luna cred, dar vad ca stieul si ftpul merge cum pot sa rezolv sa ma logez sa fac platile ? nu vreau sa raman fara site si fara domeniu ! Mersi

#26
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010

View Postsorin254, on 30th September 2010, 03:37, said:

buna , si eu am o problema legata de asta ! inainte plateam cu coduri de vodafone direct pe site la myx acum nu mai merge , sa ma logez Eroare!
Combinatia utilizator-parola nu a fost validata. Ai introdus corect datele? nu am mai platit de 1 luna cred, dar vad ca stieul si ftpul merge cum pot sa rezolv sa ma logez sa fac platile ? nu vreau sa raman fara site si fara domeniu ! Mersi

De la 1 octombrie 2010 nu mai oferim servicii de hosting pentru prepaid, iar informațiile nu mai pot fi administrate pe vechea platformă. În cazul ăsta, ai două opțiuni: 1. cumperi domeniul sunând la *222 sau 2. îl treci pe abonament. La a doua opțiune, dacă ai un abonament la Vodafone suni la *222 și se face transferul, iar dacă nu ai abonament la Vodafone mergi într-un magazin și se rezolvă acolo.

#27
sorin254

sorin254

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 30.09.2010
sunt in alta tara , nu pot sa sun la vodafone nu exista alta optiune sa cumpar domeniul ?

#28
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
Suna pe nr asta +40 372 022 222 (apel taxabil din strainatate)
https://www.vodafone...entii/index.htm

#29
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010

View Postsorin254, on 3rd October 2010, 01:14, said:

sunt in alta tara , nu pot sa sun la vodafone nu exista alta optiune sa cumpar domeniul ?

Poți suna la numărul lung +40372022222 (apel taxabil) pentru a intra în legătură cu un operator de la serviciul de Relații cu Clienții sau poți completa gratuit formularul de asistență de pe site-ul nostru https://www.vodafone...matii/index.htm și vei primi un răspuns în cel mai scurt timp.

#30
alex_abd

alex_abd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.10.2010

View Postgladirim, on 23rd July 2010, 13:51, said:

Am reusit si eu sa intru urmand exact instructiunile lui Andrei de mai sus...dar nu reusesc sa vad unde sunt bagate subdomeniile.
Are cineva idee cum se adauga/sterg subdomenii?
Imi pare rau sa te anunt insa in urma trecerii la noua platforma de Hosting optiunea de a face/avea subdomenii nu mai este disponibila , si nu e din rea vointa ci doar ca providerul nou de spatiu de gazduire nu are asa ceva tehnic vorbind.

View Postovex, on 5th August 2010, 13:20, said:

Daca ar lumina ca licuricii toti nepotii si verisorii aia smekeri si incompetenti din multinationalele de telecomunicatii, mai ales administratorii de servere de la VDF, care la telefon au un limbaj asa inteligent si sobru, cu juma' de gura, atunci Bucuresti-ul ar fi ca Las Vegas-ul si s-ar vedea si de pe Luna.


ovex

Nu ai sa vorbesti la telefon cu vreun administrator de server cum ii spui tu never ever , aceia sunt in Canada daca nu ma insel , da ai auzit bine ...Canada . Uite aici este gazduit site-ul : " Hostopia's state-of-the-art data centre was built to genuity standards. We use four North American points of presence to ensure reliability. The main center is an 80,000 sq. ft. Intelligent Internet Data Center, located in Toronto, Canada, with a capacity of more than 35,000 servers ? built to grow with your business."
www.hostopia.com- google it
Baietii cu care vorbesti aici nu prea pot face ei decat niste verificari preliminare , grosu se face de catre persoanele la care te refereai (administratorii de servere- na ca am zis-o si eu ..cum suna).

Si pt ca am vazut ca s-a mai discutat pe aici , persoanele care au domenii care erau platite prin cartele prepay "sunt rugate" sa sune la *222 pt ca acum se pare ca e obligatoriu sa fie taxa pusa pe un abonament ..si probabil de aia nu mai mere site-ul :D hihi , nu serios chiar asa e ! In cazu in care nu mai merge siteul si stiti ca il aveati pe cartela inainte , sunati sa faceti modificarea aceea , procesul e un pic complicat , o sa asteptati cam 2-3-5 zile dar ...aia e..pan la urma.

Inca ceva :  intradevar domeniul se administreaza din MyVodafone acum , accesarea se face exact cum a explicat colegul de mai sus si se folosesc userul si parola de MyVodafone . Daca va da eroare sunati la *222 pentru ca nu aveti user-ul creat corect -a patit-o taica-miu.

Pentru accesarea webmail acum se foloseste : webmail.mydomain.ro
La user [email protected]
si parola ..logic.. numaru de telefon


Am glumit , la parola puneti parola de la e-mail, doar nu m-ati crezut nu ?


Atat pentru azi , va multumesc pt audienta ! Pt sfaturi dati PM-uri ...sau scrieti pe forum...nici nu stiu daca forumul asta are PM...:( sunt nou :P

Ma duc sa ma culc ...nb

Edited by alex_abd, 20 October 2010 - 22:42.


#31
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006

View Postalex_abd, on 20th October 2010, 23:40, said:

Imi pare rau sa te anunt insa in urma trecerii la noua platforma de Hosting optiunea de a face/avea subdomenii nu mai este disponibila , si nu e din rea vointa ci doar ca providerul nou de spatiu de gazduire nu are asa ceva tehnic vorbind.

Nu ai sa vorbesti la telefon cu vreun administrator de server cum ii spui tu never ever , aceia sunt in Canada daca nu ma insel , da ai auzit bine ...Canada . Uite aici este gazduit site-ul : " Hostopia's state-of-the-art data centre was built to genuity standards. We use four North American points of presence to ensure reliability. The main center is an 80,000 sq. ft. Intelligent Internet Data Center, located in Toronto, Canada, with a capacity of more than 35,000 servers ? built to grow with your business."
www.hostopia.com- google it

[...]

Nenea...cam exagerezi! MULT! Misto servere au eia, nu ma intereseaza pe mine ca ocupa 10% din teritoriul Canadei, nu ma intereseaza ca au 36.000 de servere,
Cand blah, pe un Windows Xp creezi un Virtual Private Server, pui CentOs v5.5 si ai cel mai misto webserver din univers. Pe bune!
Cu stupoare sa aflu ca o firma foarte renumita din america, ce au peste 2.500.000 website-uri in intretinere incap cu tot cu servere in 2 cladiri cu 1 etaj. Nu-mi venea a crede...pe bune! Daca nu, iti fac un FWD la e-mail sa vezi si tu...
Acum sa revenim la ceea ce ai spus tu, Vodafone si cele 35000->36000 de servere si imposibilitatea de a face un subdomeniu la un domeniu, care ...
oh...ce cuvinte de lauda imi vine sa spun. Te las pe tine sa interpretezi.
"Nu ai sa vorbesti la telefon cu vreun administrator de server"
Realy? Se vede... ce mijto` servicii!!!

#32
alex_abd

alex_abd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 20.10.2010
Ce nu iti vine sa crezi ? :)) Daca nu ma crezi intreaba la *222 sau sa rugam un Oficial Vodafone sa raspunda si sa imi zica unde am gresit . Hostopia ofera serviciul de hosting la Vodafone si iti dai seama ca nu numai lui (vodafone) deci nu te gandi ca alea xyz domenii subinchiriate de clienti de la Vodafone au nevoie de atata spatiu , NU , cat au nevoie atat le da , nu vad unde am exagerat . Si tu cand ai o problema care trebuie rezolvata din setarile serverelor suni la la ei , la Vodafone , apoi astepti sa te sune baietii de la Tehnic , care daca pot te ajuta ei pana la un anumit moment , pana cand e nevoie sa trimita solicitarea catre Providerul de Hosting , care dupa cum am spus este aceasta firma , Hostopia . Solutia agreata intre cei doi nu implica si crearea de subdomenii, sunt sigur ca pentru alte firme acestia au dat posibilitatea crearii si de subdomenii insa din pacate nu a fost cazul si aici .
Si iti repet nu ma crede pe mine ci intreaba un oficial Vodafone .
Sunt de acord cu tine insa,   "mijto servicii"....sarcastic normal.

Edited by alex_abd, 21 October 2010 - 07:31.


#33
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001

View PostAndero, on 27th June 2010, 13:59, said:

Toate bune si frumoase. am intrat pe ftp. e ok, merge. site-ul merge si el dar in conturile de mail nu intra nici mort.
imbecilii ori mi-au sters adresele de e-mail ori mi-au schimbat parolele.
Nu mai au panou de administrare si mydomain.myx.net nu mai exista.


pe ce link ai intrat in ftp sau cum.

#34
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
am sunat... mi-au dat link: "ftp.mydomain.ro"..

care... nu merge... altul nu aveau... incredibil :)

C:\>tracert ftp.mydomain.ro

Tracing route to ftp.mydomain.ro [91.136.8.9]
over a maximum of 30 hops:

  1     3 ms     5 ms     1 ms  xxxxxxxxxxxx
  2     4 ms     6 ms     2 ms  xxxxxxxxxxxx
  3     3 ms     5 ms     2 ms  xxxxxxxxxxxx
  4     5 ms     5 ms     8 ms  xxxxxxxxxxxx
  5    36 ms    42 ms    33 ms  10.0.241.185
  6    39 ms    35 ms    40 ms  10.0.241.150
  7    57 ms    55 ms    55 ms  fa0-0.peering1.fft.frankfurt.eircom.net [80.81.192.19]
  8    56 ms    57 ms    59 ms  ge2-48.hosting-gw1.cwm.dublin.eircom.net [83.71.115.85]
  9    57 ms    60 ms    56 ms  95.45.176.6
10    58 ms    58 ms    57 ms  95.45.176.9
11     *        *        *     Request timed out.
12     *        *        *     Request timed out.
13     *        *        *     Request timed out.
14     *        *        *     Request timed out.
15     *        *        *     Request timed out.
16     *     95.45.180.22  reports: Destination net unreachable.

Trace complete.

Edited by Andrei, 10 November 2010 - 14:51.


#35
loveparade

loveparade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,429
  • Înscris: 23.07.2006
Mai Andrei, daca stii face "tracert" poate vei stii sa inlocuiesti "ftp.mydomain.ro" , cu numele domeniului tau, adica ftp.numeledomeniuluitau.ro
sau ftp://ftp.numeledomeniuluitau.ro, sau ftp://numeledomeniuluitau.ro pe portul 21 si parola ta normal.
Ftp i-l accesezi fie din Explorer, fie din total commander, fie cu FileZilla.
Succes!

#36
Andrei

Andrei

    Lume multa, oameni putini...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 01.12.2001
eu am intrebat "expertul" unde bag linkul ala... in browser, in client ftp si folosesc user si parole de la site sau cum.

a zis ca in browser.


eu am sunat, am cerut ajutor, si am facut cum au zis. era putin deplasat sa am eu initiative, sun, si apoi sa zic ca defapt nu e asa...


si da... nu m-am gandit sa schimb mydomain cu domeniul, in schimb am incercat cu ftp.mydomain.ro/numedomeniu" si cu myx.net si toate variantele...

ma rog... varianta cu ftp.SITE.ro merge... pt 1 din 3 :)... maine sun iar...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate