Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 

Camere video HD Sanyo Xacti

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Pai cred ca este mai potrivita unui stangaci decat o camera "normala" :)

#38
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Probabil, dar tot nu merge folosita cu stanga daca ma gandesc mai bine. :huh: Ecranul nu il voi mai avea in fata, va fi total ciudat. Tot cu dreapta trebuie. :)

Oricum, referitor la restul intrebarilor mai astept raspunsuri. Poate reusesc sa decid si apoi sa gasesc efectiv in vreun magazin ceva potrivit.

#39
Szaby84

Szaby84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.08.2009
Salut Tuturor!

Sper ca nu e o problema, ca si eu scriu la acest subiect (Sanyo Xacti). De ieri (29.07.2010) posed si eu o camera Xacti CA100 waterproof (subacvatica) Full HD, cel mai nou model de la Sanyo aparut la sfarsitul lui iunie. Asa stiu ca eu sunt primul din tara, care a achizitionat acest model, dar poate ma insel...
N-am avut inca timp s-o incerc sub apa, sau in conditii extreme, dar in curand se va intampla. Daca este cineva, cine cunoaste acest model, astept opiniile si parerile, sau daca cineva este curios, pot sa-i dau detalii.
Salutari!

#40
Stefan-C

Stefan-C

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.06.2008

View PostSzaby84, on 30th July 2010, 17:09, said:

Salut Tuturor!

Sper ca nu e o problema, ca si eu scriu la acest subiect (Sanyo Xacti). De ieri (29.07.2010) posed si eu o camera Xacti CA100 waterproof (subacvatica) Full HD, cel mai nou model de la Sanyo aparut la sfarsitul lui iunie. Asa stiu ca eu sunt primul din tara, care a achizitionat acest model, dar poate ma insel...
N-am avut inca timp s-o incerc sub apa, sau in conditii extreme, dar in curand se va intampla. Daca este cineva, cine cunoaste acest model, astept opiniile si parerile, sau daca cineva este curios, pot sa-i dau detalii.
Salutari!

Salut Szaby,

Astazi am comandat si eu Xacti CA100 si din cite am inteles va ajunge saptamina viitoare vineri.Am folosit anul trecut ceva similar: VPC-CA8 si am fost multumit atit cu filmele facute pe mare ( udata bine si imersata pentru a vedea elicea barcii ),  cit si cu pozele in laguna. Sunt curios ce stie CA100...citeva impresii la cald...?

Stefan

#41
mojook

mojook

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 28.03.2004

View Postd4m4g3, on 14th June 2010, 19:34, said:

Poate face cineva care are CG10 o filmare normala pe strazile orasului, noaptea? Eventual intr-o incapere cu putina lumina? Sunt curios ce calitate are imaginea in cazul unei iluminari slabe si la macro (sau apropiere, in orice caz).
Ma tot gandesc, vreau si eu o camera video compacta HD, ma tot uitasem ba la Kodak Zi8, Zx1, Zi6, Sanyo CG10, ceva ieftin in orice caz. Sanyo e super cu zoom-ul ala optic, dar la Kodak parca are imaginea mai sharp.

Din cate am inteles formatul in care filmeaza Sanyo este iarasi mai ok (mp4) fata de cel in care filmeaza Kodak-ul (mov), nu? :huh:

PS: Intrebare de baraj. Sanyo avand alta forma este oare potrivita si poate fi folosita fara probleme de un stangaci? :bigwhitegrin:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZlzEZPuCMnc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Filmare facuta in conditii "vitrage", eu eram cam la 30 m de scena, in intuneric total, scena fiind iluminata insuficient, in plus filmarea a fost facuta cu zoom maxim.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7WzlfEUt2us?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Filmare facuta in conditii un pic mai bune, lumina mai multa, dar tot artificiala.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/v1bP-1i6_pk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Secventa filmata de la geam, chiar prin el, in timpul unei furtuni de nota 10, ziua, innorat.

PS Filmele "originale" se vad mult mai bine pe PC sau TV HD dacat pe youtube.

Edited by mojook, 12 August 2010 - 19:28.


#42
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Din cate stiu, toate clipurile de aici sunt filmate cu SANYO Xacti CG10.

#43
Szaby84

Szaby84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 25.08.2009

View PostStefan-C, on 12th August 2010, 19:23, said:

Salut Szaby,

Astazi am comandat si eu Xacti CA100 si din cite am inteles va ajunge saptamina viitoare vineri.Am folosit anul trecut ceva similar: VPC-CA8 si am fost multumit atit cu filmele facute pe mare ( udata bine si imersata pentru a vedea elicea barcii ),  cit si cu pozele in laguna. Sunt curios ce stie CA100...citeva impresii la cald...?

Stefan


Salut!

Impresia cea mai "calda" despre CA100 este, ca e superba! De o saptamana sunt in Portugalia la ocean si in fiecare zi primeste apa sarata "la greu" :)  Sa ai grija cum o tii in mana, ptr. ca e destul de sensibil la miscari. Am observat o chestie...sunt curios, daca asa o sa faca si al tau... Cand filmez cu cea mai mare rezolutie (1920x1080) si mai uit pe calculator  la filmulet, la fiecare  contur (deci toata imaginea) apar niste linii urate. Nu l-am incercat inca pe un TV FULL HD, care sa aiba rezolutia respectiva, dar banuiesc si sper, ca acolo va fi foarte clar, deci fara liniile alea. Daca il setez  pe rezolutia mai mica, pe care suporta si monitorul de la calc., imaginea e clara.
Inca un sfat...dupa ce il folosesti in mare, in apa sarata...spalo bine si la robinet.
Succes la camera si tie si daca aflii ceva interesant despre ea, sa ma anunti  :)

Cu stima!

#44
Stefan-C

Stefan-C

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.06.2008

View PostSzaby84, on 13th August 2010, 21:18, said:

Salut!

Impresia cea mai "calda" despre CA100 este, ca e superba! De o saptamana sunt in Portugalia la ocean si in fiecare zi primeste apa sarata "la greu" :)  Sa ai grija cum o tii in mana, ptr. ca e destul de sensibil la miscari. Am observat o chestie...sunt curios, daca asa o sa faca si al tau... Cand filmez cu cea mai mare rezolutie (1920x1080) si mai uit pe calculator  la filmulet, la fiecare  contur (deci toata imaginea) apar niste linii urate. Nu l-am incercat inca pe un TV FULL HD, care sa aiba rezolutia respectiva, dar banuiesc si sper, ca acolo va fi foarte clar, deci fara liniile alea. Daca il setez  pe rezolutia mai mica, pe care suporta si monitorul de la calc., imaginea e clara.
Inca un sfat...dupa ce il folosesti in mare, in apa sarata...spalo bine si la robinet.
Succes la camera si tie si daca aflii ceva interesant despre ea, sa ma anunti  :)

Cu stima!

Multumesc pentru cele scrise...astept cu nerabdare sa o primesc...anul trecut VPA CA8 l-am folosit pe trepied legat cu banda adeziva de masa in cokpit-ul barcii , a luat in plin toate valurile care ne-au udat pina la piele ... am fost impresioant la momentul respectiv asa ca am decis sa iau ceva asemenator. Distractie placuta la ocean...:)

Stefan

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate