Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 Stimulente AJOFM

Cumparare auto cu nr Germania afl...

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 

Intrebari si raspunsuri pentru incepatori

- - - - -
  • Please log in to reply
3853 replies to this topic

#3835
bluebilly

bluebilly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 15.08.2006
Am rezolvat cu data.
Voi cauta pe net ceva despre compozitie.

#3836
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Nu, nu sunt calitative. Mama ei de gramatica a limbii romane.
Poti sa cauti pe net ceva si despre asta.

Edited by Taxon, 04 February 2021 - 22:14.


#3837
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 31.07.2011
poate suna putin cam ciudat.. detin un nikon d3300 + obiectivul kit (18-55VR) si nu prea am inteles prea bine cum se procedeaza cu partea de zoom dpdv hardware.
adica..butonul 1 va fi apasat permanent cand se doreste rotirea ring-ului sau doar la inceput, cand se face "deblocarea" ? N-as vrea sa produc avarii si mai bine sa intreb.. mersi.

Attached Files



#3838
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Acolo zice ca inainte de utilizare sa apesi butonul si sa deblochezi obiectivul.

#3839
volint

volint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.12.2006
https://youtu.be/Bi1gSgn7EN8?t=18

#3840
mortal

mortal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 02.11.2005
Salut!
Am un Olympus E-M10 Mark III si are o chestie care imi da batai de cap.
Atunci cand scade intensitatea luminii, aparatul scade timpul de expunere foarte mult fara a ridica ISO.
Adica ajunge ca in plina zi, la umbra, sa am timp de expunere de 1/40 s.
Exista vreo setare care sa spuna aparatului ca in loc sa scada timpul de expunere sa creasca ISO? Asta cand fotografiez cu prioritate la deschiderea diafragmei.
Sa nu scada sub 1/100s, de exemplu.

#3841
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Defapt timpul de expunere creste (ca durata) cand lumina scade.

#3842
volint

volint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.12.2006
Ai ISO setat la valoare fixa. Trebuie schimbat pe AUTO.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oyn5SaxPrRE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3843
mortal

mortal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 02.11.2005
Nu!
ISO este pe Auto.
Asta ma deranjeaza! Nu creste ISO si creste (Posted Image ) mult timpul de expunere.

#3844
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Pai pune-l pe manual si seteaza iso mare noaptea si mic ziua.

#3845
volint

volint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 15.12.2006
Incerca cu alt obiectiv poate de acolo e buba. Daca face la fel pune-i firmware-ul din  nou, poate a intrat softul in balarii.

#3846
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Se dau doua obiective:

1. 55-300mm, format APS-C, unghiuri 29° - 5°20'
2. 100-300mm, format FF, unghiuri 24° - 8°12'

Fotografiind Luna cu aparat cu sensor APS-C crop factor 1.5x (dimensiune senzor 23,5 x 15,6 mm), care dintre aceste obiective va obtine o imagine mai mare a Lunii atunci cand se compara in conditii egale?

#3847
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
La aceeasi focala optica, sa zicem 300mm, pe senzor Luna va avea aceeasi dimensiune in mm, proiectia Lunii pe senzor este aceeasi.
Dimensiunea Lunii in pixeli, in imagine, depinde de numarul de pixeli, de dimensiunea pixelului fiecarui senzor in parte.
Daca ambii senzori au acelasi pixel size si pozezi cu aceeasi focala optica => imaginea/dimensiunea Lunii in imagine ar trebui sa fie identica.
Deci in conditii egale imaginea este egala, fireste. Faptul ca cineva de la marketing a zis ca APS-C e crop 1.5x nu schimba cu nimic legile fizicii/opticii.

Edited by crokodilu, 21 July 2023 - 12:02.


#3848
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Mă refeream că pozez cu același aparat descris la sfârșitul postării.
Am uitat să specific că mă interesează la focala maximă, de 300mm.

#3849
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Daca e acelasi senzor, ambele obiective dau o imagine aproape identica a Lunii, presupunand ca focala este identica, calitatea opticii este identica. Oricum la 300mm imaginea Lunii in poza va fi destul de mica. Ca idee pe senzor APS-C Luna se incadreaza pe imagine (pe latura mica) la o focala de aprox 1600mm.

Edited by crokodilu, 21 July 2023 - 13:17.


#3850
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Mulțumesc!
Legat de calitatea optică, nu știu să mă pronunț, nu am găsit date concrete. Dar ce am găsit concret sunt unghiurile la focala maximă, de 300mm.

Practic, focalele care dau și numele acestor obiective, sunt în sistem film 35mm, indiferent că obiectivul e aps-c sau FF?!

Știu că, pentru a afla echivalentul focalei în sistem 35mm, pe aps-c trebuie să înmulțesc distanța focală și factorul crop al senzorului. Dar nu știam ce diferență e între focale atunci când obiectivul e destinat aparatelor cu senzor crop față de cel destinat sensorilor FF.

Întrebam, mai mult ca să fiu sigur, deoarece am de ales între cele două obiective zoom, cu focalele descrise deja, dar eram nesigur care face o mărire mai mare a Lunii (am ales Luna fiindcă e un subiect comun, dar poate fi orice altceva, nu voi face poze doar la Lună).

Edited by cris2d2, 21 July 2023 - 13:31.


#3851
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,905
  • Înscris: 28.12.2006
Teoretic focala unui obiectiv este una si numai una - focala optica. Ma astept ca ambele modele sa fie aibe focala 300mm la capatul lor. Daca folosesti acelasi senzor inseamna ca ambele obiective sunt identice (dau aceeasi imagine) la focala de 300mm.

Unghiul de cuprindere e dat de focala si dimensiunea/diagonala senzorului. La aceeasi focala si acelasi senzor vei avea acelasi unghi de cuprindere indiferent ca e vorba de obiective "FF" sau "APS-C", ghilimelele sunt intentionate. Desigur mai intervine si vignetarea care poate limita unghiul de cuprindere...dar pentru senzorul tau si acele obiective nu cred ca se pune problema asta.

Dar atentie, cand vorbim de obiective, marimea Lunii in imagine este doar jumate din problema, conteaza si calitatea imaginii, una e sa vezi un guguloi gri fara detalii alta e sa vezi detalii sharp, contrast, culori neamestecate etc.

View Postcris2d2, on 21 iulie 2023 - 13:28, said:

Legat de calitatea optică, nu știu să mă pronunț, nu am găsit date concrete. ..
In ziua de azi e imposibil sa nu gasesti informatii despre orice, mai ales despre obiectivele foto.

Edited by crokodilu, 21 July 2023 - 13:43.


#3852
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,899
  • Înscris: 16.03.2007
Cred ca incep sa pricep :) Multumesc!

Legat de calitate optica, obiectivul 55-300mm are o rezolutie centrala la 300mm de 1500 LW/PH (conform unui review).
Din pacate nu am gasit teste identice cu obiectivul 100-300mm.

Care sunt de fapt obiectivele care le-am gasit si care ma fac sa fiu in cumpana? (pretul e asemanator, modelul Sony fiind putin mai scump)
https://www.dyxum.co...APO_lens65.html
https://www.dyxum.co...AM_lens675.html

Aparatul e Sony A77 II.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate