Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Intrebari si raspunsuri pentru incepatori

- - - - -
  • Please log in to reply
3853 replies to this topic

#3727
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

View Postbaloo2009, on 02 decembrie 2017 - 23:30, said:

Multumesc! Asta e ceea ce cautam,dar eu n-am reusit sa gasesc pana acum paragraful cu explicatia:
"Sensor sizes are expressed in inches notation because at the time of the popularization of digital image sensors they were used to replace video camera tubes. The common 1" circular video camera tubes had a rectangular photo sensitive area about 16mm diagonal, so a digital sensor with a 16 mm diagonal size was a 1" video tube equivalent. The name of a 1" digital sensor should more accurately be read as "one inch video camera tube equivalent" sensor. Current digital image sensor size descriptors are the video camera tube equivalency size, not the actual size of the sensor. For example, a 1" sensor has a diagonal measurement of 16mm."

Tubul videocaptor cu diametrul (cilindrului) de 1" avea in interior senzorul fotosensibil cu diagonala de 16mm...Cum am banuit,explicatia era simpla,dar mie tot mi se pare anapoda (a se citi anacronica) :)

View Postcrokodilu, on 03 decembrie 2017 - 00:04, said:

Vezi in specificatii dimensiunea efectiva in mm a senzorilor, iar daca nu o dau atunci cauta pe net. Atentie la traducerile sau formulele comerciale, asta cu senzor de 1" e clasica.
Asta stiam.Nu asta ma interesa,ci neconcordanta intre dimensiunile reale si notatia (stupida-raman la parerea mea) a diagonalei in inch...

#3728
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Se numeste marketing.
Cand a crescut preturile McDonald's in Romania (hamburger-ul de la 3 lei la 3,5 lei) au anuntat ca "Acum gasesti in fiecare zi un hamburger la numai 3,50 lei" (citatul e din memorie si este aproximativ).
Vei observa ca aceasta denumire comerciala este pentru senzorii mici nu si pentru cei mai maricei care dau dimensiunile in mm.

Edited by baloo2009, 04 December 2017 - 15:35.


#3729
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 16.04.2007
Salut!

Mi-am cumparat de curand un blitz extern, yn 655ex ii, e-ttl pentru 100d-ul meu.
M-am jucat cu el la cateva petreceri (il folosesc strict pentru poze de familie, nu am pretentii de a scoate vre-un ban din pozat)
Pe ecranul aparatului pozele arata ok, dar cand le descarc am 3 tipuri de poze: arse, bune si intunecate.
Cum ar fi mai bine, sa le fac mai deschise sau mai inchise?
De 'prelucrat' le prelucrez cu infranview, in sensul ca modific contrast, coluare, mici rromii...

Multumesc!

#3730
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Depinde cum il folosesti, il dai direct in ochi, faci bounce in tavan sau ai blenda, persoanele sunt aproape sau departe, etc..

Quote

Cum ar fi mai bine, sa le fac mai deschise sau mai inchise?
Nu exista o regula, le faci cum vrei tu sau cum iti plac.

Edited by crokodilu, 19 December 2017 - 10:56.


#3731
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postdem3ntor, on 19 decembrie 2017 - 08:40, said:

Salut!

Mi-am cumparat de curand un blitz extern, yn 655ex ii, e-ttl pentru 100d-ul meu.
M-am jucat cu el la cateva petreceri (il folosesc strict pentru poze de familie, nu am pretentii de a scoate vre-un ban din pozat)
Pe ecranul aparatului pozele arata ok, dar cand le descarc am 3 tipuri de poze: arse, bune si intunecate.
Cum ar fi mai bine, sa le fac mai deschise sau mai inchise?
De 'prelucrat' le prelucrez cu infranview, in sensul ca modific contrast, coluare, mici rromii...

Multumesc!
Folosesti modul e-TTL sau manual flash?
Daca pozele sunt arse atunci ai prea multa lumina de la blitz. In modul e-TTL trebuie sa umbli cu compensare expunerii blitz-ului. In modul manual fie maresti puterea (daca se poate) sau micsorezi distanta pentru pozele intunecate sau micşorezi puterea sau măreşti distanţa (de pilda faci bounce in spatele tau nu in fata ta).
Pentru inceput trebuie sa folosesti totul pe manual. Trebuie sa hotarasti ISO si diafragma pentru subiect si fundal. Faci balansul dintre lumina flash-ului si cea ambientala cu timpul de expunere (e destul de bine sa subexpui fundalul cu 1.3-2 stopuri ca sa accentuezi subiectul).
Atentie mare ca lumina blitz-ului are 5400 K. In lumina soarelui care are 5200 K este OK dar in interior unde ai 2700 K nu o sa iasa prea bine. Pentru asta exista geluri care se pun in fata blitz-ului sau difuzoare de lumina colorate. Cele mai utilizate sunt cele portocalii pentru tungsten si cele verzui pentru fluorescent.

Edited by baloo2009, 19 December 2017 - 16:04.


#3732
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
Folosesc un card microsd hc 1 sandisk ultra, 16 giga, clasa 10, cu un adaptor intr-un canon 1200.
Nu inregistreaza decat la nivel de secunde, 4-5, daca e full hd sau hd. E din vina adaptorului, aparatului, sau cardului?

#3733
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Probabil ca aparatului nu-i place combinatia card/adaptor. Incearca cu un card SD normal, eu zic ca va merge!

#3734
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
In scoala eram pasionat de desen. Acum mi-am luat si eu un canon 1300d sa vad daca iese ceva. Pentru inceput intalnesc o dificultate. Cum fac si eu un cer asa frumos? E obligatoriu filtrul de polarizare?



Fotografiile astea doua ma rup si in special cerul cu norii, parca sunt pictati. Daca autorii ar dori sa-mi dea niste ponturi as fi recunoscator.

O sa pandesc si eu o seara innorata sa vad daca iese ceva.

Edited by vinciun, 14 February 2018 - 12:00.


#3735
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Lumina,lumina,lumina,momentul,momentul,momentul,subexpunere,subexpunere,subexpunere..scuze, ai canon.
Oricum daca e nor/seara/noapte nu prea te ajuta filtrul de polarizare, dar nu strica sa ai unul la indemana sa vezi ce si cum, nu e scump daca ai filet mic la obiectiv.
Dar cel mai bine posteaza realizarile tale.

Edited by crokodilu, 14 February 2018 - 12:25.


#3736
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007

View PostDannyMC, on 20 ianuarie 2018 - 17:02, said:

Probabil ca aparatului nu-i place combinatia card/adaptor. Incearca cu un card SD normal, eu zic ca va merge!
Nu-i place nici o combinatie de card cu adaptoare. In schimb cu un sd normal, antic, de 4 giga, merge fara probleme.

#3737
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
@vinciun:

Filtrul de polarizare nu are nici un efect când soarele este pe direcție perpendiculară pe planul senzorului (soare în față sau în spate). Sau mă rog, are efectul de a întuneca scena cu cca. 2 stop-uri. Deci nu.

La astfel de poze f/11 este diafragma optimă pe camera ta. T și ISO adecvat unei expuneri dorite. Cum se expune? Selectezi măsurare spot, măsori pe o zonă care vrei să iasă cu luminanță medie (de ex. la #2 în stânga soarelui, sub norul central), memorezi expunerea, focalizezi și declanșezi. Dar am impresia că 1300D nu are măsurare spot. Deci mai bine treci pe manual, selectezi o diafragmă în jur de f/11 și jonglezi din T și ISO până iese ce vrei. Sau treci în LV și vezi pe display cum va ieși poza la mișcarea T/ISO. Un trepied și declanșare întârziata ajută dacă vrei să ții ISO la bază. Pe de altă parte LV mai ajută și la eliminarea vibrațiilor oglinzii la T de ordinul a 1/4s ... 1/50s (depinde de cameră, la 1300D poate fi 1s ... 1/100s).

În fine, un filtru GND 3-Stop Hard Reverse poate fi util la imagini ca cele arătate de tine. Dar deja intri în altă ligă de prețuri.

În rest: locație + moment + pregătire. Da și pregătire, pentru că de regulă lumina bună durează puțin și dacă o zberenghenești cu butonatul te-ai agitat degeaba.

Edited by calexe, 14 February 2018 - 13:47.


#3738
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015


Multumesc de sfaturi. Am de aproape o luna camera si nu prea am avut ocazii multe. Asta era facuta  ziua si in plus era cam ceata. I-am aplicat niste corectii in ps.

#3739
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Ok. Pana la genul de fotografii la care vrei sa ajungi mai ai de invatat si ceva tehnica foto, pe langa pregatirea momentului.
Incepe cu inceputul, sunt destule cursuri pe internet. Totul e sa si faci exercitii pe masura ce inveti notiuni noi, ca sa le fixezi si pe langa partea teoretica sa stapanesti efectul lor asupra fotografiei.
Sunt prea multe de zis despre poza de mai sus. In primul rand ar trebui lucrat la o expunere corecta, la balans pe alb corect, la indreparea liniei orizontului. Apoi restul...
Cel mai important e sa pozezi constant si sa ceri sfaturi altora pasionati, de preferat mai avansati ca tine.

#3740
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,608
  • Înscris: 24.10.2015
La linia orizontului chiar nu m-am gandit. Despre iso, timp de expunere, deschiderea diafragmei cat si distanta focala deja nu prea mai gasesc nimic nou. Teoretic le cunosc, ramane doar de perfectionat in practica. Balansul de alb il tin pe auto.



Voi cum faceti cu balansul de alb? Umblati cu foaia alba dupa voi pentru calibrare sau il corectati ulterior?

#3741
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Tragi RAW si vezi tu dupa...

#3742
flor77

flor77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 23.04.2017
Buna ziua.

Caut un program de editare mai destept decat ViewNX-ul pe care-l folosesc acum. As vrea sa pot sterge o creanga, sa pot edita selectiv highlight si sadows, chestii de felul asta.

Am descarcat Gimp si nu cunoaste nef/raw de la Nikon. Probabil este un plug-in dar mi-am pierdut interesul. Cu RawTerapy nu m-am inteles.

Ca varianta platita ramane Photoshop sau CaptureOne. Photoshop este 12 eur/luna, CaptureOne este 20eur/luna.

Daca este cu bani ramane Photoshop. Care varianta de Photoshop? Cum este cu abonamentul? Pot sa platesc 2-3 luni si 6 stau, apoi iar platesc 2-3 luni? Ma gandesc ca nu merge asa.

Daca as vrea fara bani ce variante am?

Pare ca ma calicesc dar eu nu fac bani din foto, pozez si eu pasari si as vrea sa pot scoate ceva mai bine din pozele mele.

Am pus ceva poze si aici dar sunt sub nivelul acceptabil (n-am program de prelucrare, de aia nu-s bunePosted Image). Daca este cineva dispus sa intervina pe poze le poate lua de pe facebook, floarea popovici este contul meu.

Multumesc.

Edited by flor77, 28 February 2018 - 23:46.


#3743
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,886
  • Înscris: 28.12.2006
Lightroom. Sau faci tiff/jpg/png din raw cu ceva si il bagi in gimp.

#3744
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,949
  • Înscris: 09.04.2005
Pentru RAW
Foarte bun și nu prea scump ar fi
https://www.aftersho.../aftershot/pro/
Gratuite
https://www.darktable.org/
https://rawstudio.org/
Pentru Jpeg
Bun și ieftin
http://www.mediachance.com/pbrush/
gratuite
https://whatphotogra...r-software.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate