Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Intrebari si raspunsuri pentru incepatori

- - - - -
  • Please log in to reply
3853 replies to this topic

#3709
NHLSNDeo

NHLSNDeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.05.2017
Folositi tehnica ETTR? In ce situatii o folositi, in ce situatii nu?

#3710
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Ce cameră ai? Arată niște exemple de poze făcute de tine.

#3711
NHLSNDeo

NHLSNDeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.05.2017
Am un Nikon D90 si nu am folosit pana acum ETTR fiindca habar n-am cum sa procesez fotografiile.Am facut pana acum numai JPEG, cu toate setarile exclusiv din aparat. M-am jucat adicatelea cu ce-am invatat ca incepator despre diafragma, viteza, iso, wb etc.  Am citit de curand despre RAW si cate ceva despre ETTR si ma gandeam sa incep si eu sa procesez. Mi s-a parut interesanta treaba cu ETTR si d-aia intreb...

#3712
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,074
  • Înscris: 19.01.2004
.

Edited by Taxon, 28 August 2017 - 09:10.


#3713
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Tot nu ai arătat ce fel de poze faci și de ce ai dori să folosești ETTR. ETTR este adecvat numai în anumite situații. Oricum, dacă tragi JPEG și dacă nu ai experiență în procesarea de RAW, atunci ETTR nu are sens.

Edited by calexe, 28 August 2017 - 09:33.


#3714
NHLSNDeo

NHLSNDeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.05.2017

View Postcalexe, on 28 august 2017 - 09:31, said:

Tot nu ai arătat ce fel de poze faci și de ce ai dori să folosești ETTR. ETTR este adecvat numai Ă®n anumite situații. Oricum, dacă tragi JPEG și dacă nu ai experiență Ă®n procesarea de RAW, atunci ETTR nu are sens.

Asta am inteles si eu, ca n-are sens decat in RAW. Pot invata acum, daca ma apuc sa trag RAW sau sa o las pe mai tarziu? In ce situatii este adecvat?

#3715
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postcalexe, on 28 august 2017 - 09:31, said:

Tot nu ai arătat ce fel de poze faci și de ce ai dori să folosești ETTR. ETTR este adecvat numai în anumite situații. Oricum, dacă tragi JPEG și dacă nu ai experiență în procesarea de RAW, atunci ETTR nu are sens.
ETTR nu are niciun sens. Am folosit un aparat Olympus OMD E-M1 II împrumutat de la Olympus timp de două zile.

L-am folosit alternativ cu aparatul meu Canon 6D. Pot spune că Olympus ghicea mereu expunerea corectă. Am avut Sony înainte şi la fel făcea.

#3716
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
1. ETTR nu este neapărat despre "ghicirea" expunerii "corecte".

2. DSLR-urile au algoritmi de evaluare a expunerii total diferiți față de camerele ML / compacte. Dacă ai fi folosit LV pe 6D ți-ar fi "ghicit" expunerea "corectă", ca și Sony sau Oly.

3. Nu există expunere "corectă". De unde să știe un amărât de algoritm ce vrea fotograful de la o poză? Există eventual expunere adecvată sau dorită.

4. ETTR are sens pentru cei care știu ce fac și când trebuie folosită această metodă. Cu siguranță nu e pentru cei care speră să obțină "expunere corectă".

#3717
NHLSNDeo

NHLSNDeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.05.2017

View Postcalexe, on 30 august 2017 - 06:52, said:

4. ETTR are sens pentru cei care știu ce fac și când trebuie folosită această metodă. Cu siguranță nu e pentru cei care speră să obțină "expunere corectă".

Cand este, prin urmare, adecvata? Exemplele vizuale cred ca ar ajuta foarte mult.

#3718
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
ETTR este o metodă adecvată când este critic să păstrezi detaliul în zonele cele mai deschise (să nu arzi zonele deschise). Unele camere fac asta în mod automat. Altfel e necesară o anumită tehnică dacă vrei să iasă din prima. Mulți ajustează expunerea la ETTR din încercări, chestie care merge numai pe cadre care permit acest lucru (cadre statice sau cvasi-statice, situații controlate). Adică subiectul trebuie să stea locului până iese ce vrea fotograful.

ETTR este un caz particular al sistemului zonelor introdus de Ansel Adams, care are aplicații și în alte situații decât cea invocată mai sus. De exemplu se poate aplica metoda zonelor când dorești precis o anumită expunere pe o anumită zonă din cadru sau când dorești maximizarea detaliului pe zonele închise. În aceste 2 cazuri din urmă este posibil să fie necesar să sacrifici zonele deschise, care se pot arde dacă senzorul nu are gamă dinamică (DR) suficient de mare.

Întrucât cadrul înregistrat poate diferi de ceea ce vezi cu ochiul liber, de cele mai multe multe ori este necesară o ajustare a expunerii precum și reglarea WB și a culorilor la postprocesare, motiv pentru care cadrul trebuie să fi fost tras în RAW. De asemenea, pentru a controla precis expunerea la fața locului este necesar să fie ajustați în mod adecvat parametri de imagine (curba de contrast, saturația, contrastul) înainte de declanșare. Deci nu e tocmai piece-of-cake.

#3719
NHLSNDeo

NHLSNDeo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 02.05.2017
Deci nu merge sa fac fotografie de strada cu tehnica asta.
Eu ma gandeam sa setez aparatul pentru a masura expunerea punctual, sa aleg scene cu contrast relativ mic, sa masor repede expunerea pe zonele cele mai stralucitoare si sa declansez. E gresit ce zic? Merita sa trag in RAW in felul asta?

Ce este curba de contrast? Cum se seteaza? De ce trebuie setate inainte de declansare contrastul si saturatia? In ce fel trebuie setate? Adica in raport cu ce anume?

Ma rog, cred ca ar putea fi vorba si de cadre cu contrast mare dar nu stiu cum as putea controla in felul asta expunerea direct pe subiect. Probabil la postprocesare. Habar n-am!

Edited by NHLSNDeo, 01 September 2017 - 11:29.


#3720
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Hmm... E mult de povestit. Nu prea m-aș băga să scriu pagini pe forum. Mai ales că nici nu ai dorit să pui ce fel de poze faci ca să-mi dau seama de nivelul tău de experiență (adică să nu am sentimentul că-mi tocesc tastatura aiurea).
Primul pas ar fi să tragi RAW și să te familiarizezi cu postprocesarea.
În mare merge cum spui tu, dar sunt foarte multe detalii, unele importante - ar necesita un text explicativ f. lung.
Apucă-te de experimentat și revino cu întrebări punctuale, câte una odată.
Ți-aș recomanda ceva pe net, dar nu știu. E o tehnică relativ rar folosită (puțin o stăpânesc) și sunt diverse stiluri de lucru, unele mai personale. Și o grămadă de niz-nai care explică din auzitelea, nu din experiență. Nu cunosc un tutorial serios pe tema asta, dar s-ar putea să existe.

#3721
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 28.12.2006

View PostNHLSNDeo, on 01 septembrie 2017 - 11:42, said:

Ma rog, cred ca ar putea fi vorba si de cadre cu contrast mare dar nu stiu cum as putea controla in felul asta expunerea direct pe subiect. Probabil la postprocesare. Habar n-am!
Regula 1: subexpune
Regula 2: daca tot arzi atunci mai subexpune o treapta.
Regula 3: daca tot nu iese atunci fa-l BW si gata..

Edited by crokodilu, 02 September 2017 - 19:26.


#3722
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Domnilor,desi sunt vechi fotograf (amator,pasionat) si am multe cunostinte in domeniu...(la 14 ani faceam film color pe 8mm...cu developare,etc. acum am 62 de ani),am o mare nelamurire.Probabil ca raspunsul e ridicol de simplu,dar,eu nu m-am prins:
Ce reprezinta dimensiunea senzorului de imagine,care se da in specificatiile tehnice? Logic ar fi sa fie diagonala,dar,nu e...De ex: un senzor de 1" (inch) are 13.2 x 8.8mm (la Panasonic FZ2000).Diagonala este aprox 16mm,dar 1" = 25.4mm...ma poate lamuri cineva?

Edited by danpet, 01 December 2017 - 23:14.


#3723
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,688
  • Înscris: 26.02.2008
Nu este un senzor cu dimensiunea de 1inch, este senzor tip 1 inch, se foloseste aceasta denumire comerciala ca sa para mai mare. Anumite dimensiuni comerciale ale senzorilor folosesc niste standardizari de pe vremea tuburilor catodice. Printre altele erau si tuburi cu diametrul exterior de 1inch. Nu este deloc importanta dimensiunea asta de 1inch, pentru a compara cat de cat intre ei anumiti parametrii ai diversilor senzori se foloseste factorul de crop, care este cam 2.7 pentru senzorul numit de 1 inch.

#3724
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Multumesc pentru explicatie. Probabil,au luat ca referinta tubul Vidicon de 1" cel mai folosit (normal) intr-o perioada...Parerea mea e ca e total aiurea din partea celor care au decis asta)...n-are nicio legatura "rezolutia" analogica cu ce adigitala...cu atat mai mult,ma intriga faptul ca eu n-am gasit nicaieri aceasta explicatie (net-google).
Factorul de crop se raporteaza la dimensiunea full-frame,care e considerata de referinta:imaginea de 36 x 24mm de pe filmul de 35mm,care are crop=1.

Edited by danpet, 02 December 2017 - 12:46.


#3725
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Postdanpet, on 02 decembrie 2017 - 12:43, said:

Multumesc pentru explicatie. Probabil,au luat ca referinta tubul Vidicon de 1" cel mai folosit (normal) intr-o perioada...Parerea mea e ca e total aiurea din partea celor care au decis asta)...n-are nicio legatura "rezolutia" analogica cu ce adigitala...cu atat mai mult,ma intriga faptul ca eu n-am gasit nicaieri aceasta explicatie (net-google).
Factorul de crop se raporteaza la dimensiunea full-frame,care e considerata de referinta:imaginea de 36 x 24mm de pe filmul de 35mm,care are crop=1.
https://en.wikipedia...rmats_and_sizes

#3726
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,889
  • Înscris: 28.12.2006
Vezi in specificatii dimensiunea efectiva in mm a senzorilor, iar daca nu o dau atunci cauta pe net. Atentie la traducerile sau formulele comerciale, asta cu senzor de 1" e clasica.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate