Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

Pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#19
vali_mester

vali_mester

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 17.02.2007

 anknic, on 23rd April 2010, 23:18, said:

pardon, feb.2011.
In februarie 2010 pensie anticipata cu stagiul complet de cotizare 42 ani +4 ani si 6 luni=46 ani si 6 luni,pensie la limita de varsta in februarie2011 prin reducerea cu 4 ani a varstei datorita celor 18 ani de gr.II-a.Sa spunem ca nu am gr.de munca,pe noua lege unitara pot iesi anticipat la pensie in februarie 2011 la 43 ani de munca(35+8,fata 35+10 in Legea 19.Am spus si de noua lege,pt ca nu stiu cum o sa se interpreteze si sporurile pt.gr.-le de munca prevazute in Legea 19/si care provin din Legea 3/1977.Ex. Prelungirea acordarii reducerii pt.grI-a si dupa 01.04.2011.Sa vedem cat de UNITARA o sa fie noua lege,eu nu egalizam varstele de pensionare pt femei cu barbatii,in schimb egalizam perioada de contributie (ex.doi colegi care au lucrat in invatamant 40 de ani si au avut aceleasi salarii pe intreaga perioada de contributie,femeia va avea o pensie mai mare decat barbatul)

#20
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
voiam sa spun si altceva aseara dar mi-a picat netul si a revenit tarziu si n-am mai putut sa editez mesajul asa ca s-a trimis ilogic

voiam sa spun ca in feb.2010 poti iesi la pensie anticipata pt.depasire stagiu, cu reducerea varstei cu 5 ani. vezi ca nici anul asta si nici in 2011 nu e stagiul 35 ani (35 ani ajunge in 2015)-pe legea actuala.

dar, eu cred ca poti iesi anul asta si cu pensie de limita de varsta daca te agiti un pic.

din experienta proprie (nu eu, apropiati) am observat ca cei de la casa de pensii tind sa nu ia in considerare grupele integral-asta si pt.ca am vazut in cartile de munca faptul ca la un moment dat s-a modificat modul de scriere. poti merge la intreprinderea unde ai lucrat si poti cere adeverinta pt.toti anii de grupa. daca firma s-a desfiintat arhivele sunt la directia muncii si ceri de aici adeverinta. daca arhivele au fost distruse te poti adresa tribunalului muncii pt.reconstituirea acestui drept (asta in ultima instanta, e mai complicat, dar daca ajungi acolo ma intrebi ca acum 5 ani i-am salvat eu tatalui meu 5 ani de gr.1 asa). asta acum. pe noua lege nu stiu daca vor mai lua in considerare grupele si la stagiul de cotizare (desi logic ar fi sa le ia pt.ca e un drept castigat)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate