Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Discuții numai despre 3D.

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,136
  • Înscris: 05.05.2003

View PostErrik_son, on 5th May 2011, 00:02, said:

Nu am posibilitatea sa verific personal ce/cum se poate receptiona cu o dotare obisnuita. Poate primim un reply de la cine a testat.

Pe un tv obisnuit avem un ecran impartit in doua unde se vad 2 imagini identice... mai exact un 3D Stereo Side by Side
Daca te uiti incrucisat, poti vedea in relief fara a mai fi nevoie de ochelari... atentia/focalizarea trebuie insa indreptata spre a treia imagine care se formeaza in centru
Dar iata cum se vede 3D-ul actual, cel lansat pe marile platforme DTH, pe un tv lcd obisnuit - fara 3D:

Attached Files

  • Attached File  p3.png   314.24K   137 downloads

Edited by rz, 04 May 2011 - 23:22.


#20
Errik_son

Errik_son

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 20.04.2008

View Postrz, on 5th May 2011, 00:22, said:

Pe un tv obisnuit avem un ecran impartit in doua unde se vad 2 imagini identice... mai exact un 3D Stereo Side by Side
Daca te uiti incrucisat, poti vedea in relief fara a mai fi nevoie de ochelari... atentia/focalizarea trebuie insa indreptata spre a treia imagine care se formeaza in centru
Dar iata cum se vede 3D-ul actual, cel lansat pe marile platforme DTH, pe un tv lcd obisnuit - fara 3D:
Foarte interesant. Se poate incerca si asta. (Faceti abstractie de continut). Am avut indoieli ca merge side-by-side privit crossed-eye pentru ca imaginile ar trebui inversate: ochiul drept vede imaginea din stanga si invers. Pe PC se pot inversa, dar pe TV -nu (nu pe toate, oricum) In mod normal aceste doua imagini (st, dr) sunt suprapuse de TV si afisate pe rand, sincronizand ochelarii sa inchida/deschida lentilele a.i. ochiul stang sa vada numai imaginea st, si reciproc. (Scuze pentru banalitatea enuntului in fata cunoscatorilor)
Functioneaza destul de bine, iar ca sa continuam notele acordate anterior de Catalinman merita un 6- (nota de trecere totusi!), cu obiectiuni:
1. Chiar pe si TV 3D mesajul la activare este despre oboseala si durerile de cap care apar dupa un timp de folosire. Sa stai cu ochii incrucisati e si mai obositor (si nenatural pentru unii)
2. Efectul 3D depinde de continut. Vederea unui adult include si un reflex de autoaparare : Miscarile bruste percepute chiar cu "coada ochiului" te fac sa-ti concentrezi involuntar atentia asupra acelui lucru si pierzi imaginea centrala (cea 3D). Materialul propus de mine are miscari foarte lente si se vede bine, dar sa urmaresti 90 de minute FC Barcelona vs Real Madrid nu cred ca se poate.

Culmea este ca acelasi material receptionat direct in 3D TV nici macar nu activeaza optiunea 3D, probabil din cauza rezolutiei reduse.

#21
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
sunt de acord cu nota -6, 7 era exagerat :)

#22
Errik_son

Errik_son

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 20.04.2008

View Postcatalinman, on 5th May 2011, 19:07, said:

sunt de acord cu nota -6, 7 era exagerat :)
Si totusi avand un simplu HD TV cu DVB-S/C se vede 3D economisind diferenta de 2000 + (n x 450 pentru ochelari)

Edited by Errik_son, 05 May 2011 - 21:52.


#23
Errik_son

Errik_son

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 20.04.2008

View Postutopium, on 22nd April 2010, 03:01, said:

Pe mine nu ma atrage ideea de 3D prea tare si nici nu cred ca va avea vreun rost sa cumperi un astfel de TV mai repede de 5-10 ani. Noi inca nu avem macar 1% din populatie macar cateva canale la calitate HD (UPC are vreo 7000 de abonati parca pentru cele 9 canale HD, INES si Dolce inca ceva) ... asa ca suntem inca departe de era 3D. Si nici nu sunt convins ca televiziunea 3D va trezi un interes atat de mare incat sa se raspandeasca cu viteza. Miile de filme bune/emisiuni de pana acum sunt 2D, iar filmele noi 3D nu vor putea rula la TV decat dupa cativa ani dupa ce termina de rulat in cinematografe. Deci continut de calitate va fi foarte greu de livrat prea repede. Si retelele de cablu abia au capacitate sa trasmita cateva canale HD, intai trebuie sa treaca mare parte din canale pe HD (asta va mai dura 2-3 ani) .. iar un semnal 3D consuma si mai multa banda (in principiu dubla pentru ca transmiti doua imagini in loc de una). ProTV vrea sa faca teste pe 3D cica dar ei nu sunt in stare sa puna continut HD in mare parte din emisia de pe ProTV HD. Ok, poate o sa o poti vedea peste un an pe Esca in 3D ... si ce ai rezolvat cu asta, daca filmele, documentarele si 95% din emisiuni sunt 2D? Eventual iti iei 3D pentru jocuri, blue-ray sau ceva de genul asta ... dar momentan dai o mica avere pe un TV care s-ar putea sa fie depasit tehnologic in 2-3 ani pentru ca formatul nu a avut succes si a aparut ceva echivalent (ceva in genul HD-DVD care a fost abandonat in batalia cu Blu-Ray si cei care si-au luat playere HD-DVD au luat practic tzeapa).
Si totusi se misca ...
Am instalat si testat aplicatia Explore 3D pe Samsung.
Continut 3D real, HD, gratis: documentare intregi (foarte bine realizate), clipuri muzicale, desene animate (jalnice, dar 3D).
Din filme, deocamdata numai trailere.
Ni se promite actualizarea continua a continutului.
Este un inceput promitator si o cale viabila de a primi continut 3D fara costuri.
Altfel, cum sa mai vanda aparate 3D ? Din cate stiu furnizorii de cablu in acest moment nu mai transmit nimic 3D. Probabil urmatorul eveniment preluat de pe Eurosport 3D va fi Olimpiada de la Londra.
Attached File  Samsung_Explore_3D.png   638.54K   61 downloads

#24
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
http://playtech.ro/toshiba-55yl2-televizor...-fara-ochelari/. Incet, incet scapam si de ochelari.
UPC ar putea prelua de pe satelit 2-3 canale in 3D pana sa mai transmita Eurosport-ul vreun eveniment in 3D, dar transmis separat ca si pachet contra cost e ft. probabil sa nu fie o operatiune prea rentabila asa ca nu se grabesc.

#25
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006

View PostErrik_son, on 4th September 2011, 23:12, said:

Si totusi se misca ...
Am instalat si testat aplicatia Explore 3D pe Samsung.
Continut 3D real, HD, gratis: documentare intregi (foarte bine realizate), clipuri muzicale, desene animate (jalnice, dar 3D).
Din filme, deocamdata numai trailere.
Ni se promite actualizarea continua a continutului.
Este un inceput promitator si o cale viabila de a primi continut 3D fara costuri.
Altfel, cum sa mai vanda aparate 3D ? Din cate stiu furnizorii de cablu in acest moment nu mai transmit nimic 3D. Probabil urmatorul eveniment preluat de pe Eurosport 3D va fi Olimpiada de la Londra.
Attachment Samsung_Explore_3D.png
am descarcat si eu aplicatia acum 3 zile.

urmeaza sa o si testez :D

#26
mihaiovidiu82

mihaiovidiu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 14.01.2010

View Postcatalinman, on 4th September 2011, 23:44, said:

am descarcat si eu aplicatia acum 3 zile.

urmeaza sa o si testez :D

eu am testat-o si are niste documentare super.
zi-mi si mie niste chestii legat de tv, chiar daca probabil n-ai acelasi model, banuiesc ca seamana la meniuri (eu am D6500).
1. de ce in fiecare zi zice ca se actualizeaza smart hub-ul si imi sterge toate aplicatiile instalate de mine?
2. cum fac sa-mi apara epg la toate canalele la care este disponibil (are la mai putin de 10) si sa fie si ora corecta (spre exemplu stirile pro tv de la 7 incep la 5 conform epg)?
stie cineva?

#27
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
1. la mine e ok, se actualizeaza aplicatiile dar nu imi sterge restul :)

de exemplu mi s-a actualizat widgetul de la yahoo sau vimeo, restul raman la fel.

2. aici e simplu, vezi sa fie setata tara pe Romania. in caz ca nu ai Romania in lista macar modifica manual fusul orar, lasa-l GMT +3 ore.

asta ca sa ai EPG cu ora corecta, pentru EPG pe toate posturile disponibile banuiesc ca tot tara setata incorect este de vina :)

#28
mihaiovidiu82

mihaiovidiu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 14.01.2010

View Postcatalinman, on 13th September 2011, 16:55, said:

1. la mine e ok, se actualizeaza aplicatiile dar nu imi sterge restul :)

de exemplu mi s-a actualizat widgetul de la yahoo sau vimeo, restul raman la fel.

2. aici e simplu, vezi sa fie setata tara pe Romania. in caz ca nu ai Romania in lista macar modifica manual fusul orar, lasa-l GMT +3 ore.

asta ca sa ai EPG cu ora corecta, pentru EPG pe toate posturile disponibile banuiesc ca tot tara setata incorect este de vina :)

de cateva zile n-a mai facut faza cu stersul. yahoo? eu n-am yahoo la aplicatii... romania n-am la tari, dar am rezolvat cu gmt+3. imi apare greu epg-ul si nu pe toate canalele pe care ar trebui. spre exemplu pe sport.ro sau pro tv hd nu-mi apare deloc.

#29
ghiooo

ghiooo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 03.10.2010

View PostMD, on 4th September 2011, 23:20, said:

http://playtech.ro/toshiba-55yl2-televizor...-fara-ochelari/. Incet, incet scapam si de ochelari.
UPC ar putea prelua de pe satelit 2-3 canale in 3D pana sa mai transmita Eurosport-ul vreun eveniment in 3D, dar transmis separat ca si pachet contra cost e ft. probabil sa nu fie o operatiune prea rentabila asa ca nu se grabesc.

Peste vreo 10 ani. Deocamdată toate cele expuse la cel mai mare târg de broadcast din Europa sunt slabe, asemenea televizoare nu va cumpăra nimeni.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate