Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Discuții numai despre 3D.

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
pai cica o sa avem si tranmisie 3D anul acesta, nu se lauda Pro TV, OTV si Zapping TV ca anul asta dau drumul la 3D ?  :lol:

#2
RODigitalum-megafanro

RODigitalum-megafanro

    *Pro-Digital*

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,753
  • Înscris: 07.04.2006

View Postcatalinman, on 20th April 2010, 14:16, said:

pai cica o sa avem si tranmisie 3D anul acesta, nu se lauda Pro TV, OTV si Zapping TV ca anul asta dau drumul la 3D ? :lol:

OTV va emite în 4 D, iar Zapping TV în 5 D! :w00t:

#3
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,891
  • Înscris: 14.08.2007
Pe mine nu ma atrage ideea de 3D prea tare si nici nu cred ca va avea vreun rost sa cumperi un astfel de TV mai repede de 5-10 ani. Noi inca nu avem macar 1% din populatie macar cateva canale la calitate HD (UPC are vreo 7000 de abonati parca pentru cele 9 canale HD, INES si Dolce inca ceva) ... asa ca suntem inca departe de era 3D. Si nici nu sunt convins ca televiziunea 3D va trezi un interes atat de mare incat sa se raspandeasca cu viteza. Miile de filme bune/emisiuni de pana acum sunt 2D, iar filmele noi 3D nu vor putea rula la TV decat dupa cativa ani dupa ce termina de rulat in cinematografe. Deci continut de calitate va fi foarte greu de livrat prea repede. Si retelele de cablu abia au capacitate sa trasmita cateva canale HD, intai trebuie sa treaca mare parte din canale pe HD (asta va mai dura 2-3 ani) .. iar un semnal 3D consuma si mai multa banda (in principiu dubla pentru ca transmiti doua imagini in loc de una). ProTV vrea sa faca teste pe 3D cica dar ei nu sunt in stare sa puna continut HD in mare parte din emisia de pe ProTV HD. Ok, poate o sa o poti vedea peste un an pe Esca in 3D ... si ce ai rezolvat cu asta, daca filmele, documentarele si 95% din emisiuni sunt 2D? Eventual iti iei 3D pentru jocuri, blue-ray sau ceva de genul asta ... dar momentan dai o mica avere pe un TV care s-ar putea sa fie depasit tehnologic in 2-3 ani pentru ca formatul nu a avut succes si a aparut ceva echivalent (ceva in genul HD-DVD care a fost abandonat in batalia cu Blu-Ray si cei care si-au luat playere HD-DVD au luat practic tzeapa).

#4
Julien25

Julien25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.03.2008
Vreun televizor care converteste continutul 2D in 3D nu exista?

#5
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
ba da, de exemplu eu am seria 7 de la Samsung (LCD) si are si conversie de la 2D la 3D

#6
Julien25

Julien25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.03.2008
Catalin cu un astfel de televizor poti vedea cu claritate in 3D continutul 2D cu ajutorul ochelarilor?

Ce model ai mai exact si cat esti de multumit de el?

Edited by Julien25, 23 March 2011 - 14:50.


#7
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
pana acum am probat doar content 3D, o sa fac diseara o proba si pentru conversia 2D la 3D :)

pana acum sunt foarte multumit de el, atat pe partea de 2d, cat si pe 3D !

modelul e Samsung 40C750 !

#8
Julien25

Julien25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.03.2008
Mersi Catalin.
Sa ne spui si concluzia probei tale, daca nu e prea mult.

#9
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
am probat in seara asta :)

intai am vazut un film 3D si dupa ce s-a terminat am zis hai sa probez si conversia 2D la 3D !

canalele alese pentru proba au fost Digi Sport HD si Digi Sport (varianta SD), am probat in timpul galei de box de la 22:30 !

ce pot sa zic, se cunoaste efectul 3D, practic se observa o adancime a imaginii :)

oricum nu se compara cu un film 3D de la mama lui, e o diferenta destul de mare intre conversia 2D la 3D si 3D :)

#10
Julien25

Julien25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 27.03.2008
Ca sa ne facem si noi o idee mai exacta, cum ai aprecia pe o scala de la 1 la 10 calitatea 3D atat la conversie cat si la content 3D?

#11
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
content 3D acord un 9 :D

la conversie acord un 7 !

#12
phat_sua

phat_sua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 16.01.2006
Cam ce content 3D se gaseste la ora actuala pe sateliti pentru Europa, sunt doar canalele de test sau exista si ceva canale mai interesante?

#13
webexplorer

webexplorer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.04.2011
Salutare tuturor !

Nu de curand am luat un televisor cu 3D. Pachetul bine inteles include si ochelarii 3D.

Este vorba de acest model de la LG LX6500.
Am anumite intrebari si am vazut ca aici s-a discutat despre tehnologia 3D.
1. Pentru a putea vizualiza filme in format 3D trebuie sa imi ucmpar Blu-Ray Player simplu sau Blu-Ray Player cu redare 3D?
2. Stiti cumva vrun model de Blu-Ray Player cu HDD inclus in el care sa fie accesibil la pret?
3. Cu el ma pot conecta si la internet si printre alte site-uri pot intra si pe youtube care are si videoclipuri sau imagini 3D. La unele din ele pe pagina spune ca se pot vizualiza 3D cu acei ochelar din carton cu lentile rosie si albastra. Popt folosi la acest televizor acei ochelari ?


Bine inteleg o sa ziceti ca daca mi-am luat un televizor de atatia bani de ce mai intreb de pret. Televizorul l-am luat ca si compensare la o suma de bani.(niciodata nu imi cumparam asa ceva la banii aceia). Acum ca il am incerc sa profit de aceasta optiune 3D

#14
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Trebuie un Blu-Ray 3D... mai scump dar mai avansat in tehnologie (mai multe optiuni/facilitati) si are inclusiv posibilitate de conectare la net/YouTube

Material 3D se mai poate capta si de pe satelit insa 99% e codat deci necesita abonament... acum, de ex., este free pe satelit un canal de opera/opereta (Brava 3D) si vreo 4-5 canale promo/demonstrative (in total cateva ore bune de 3D)
Se pot receptiona cu un simplu receptor HD (350-400 lei) si o antena satelit de 0.9-1.2M

Edited by rz, 28 April 2011 - 20:31.


#15
webexplorer

webexplorer

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.04.2011

View Postrz, on 28th April 2011, 21:28, said:

Trebuie un Blu-Ray 3D... mai scump dar mai avansat in tehnologie (mai multe optiuni/facilitati) si are inclusiv posibilitate de conectare la net/YouTube

Material 3D se mai poate capta si de pe satelit insa 99% e codat deci necesita abonament... acum, de ex., este free pe satelit un canal de opera/opereta (Brava 3D) si vreo 4-5 canale promo/demonstrative (in total cateva ore bune de 3D)
Se pot receptiona cu un simplu receptor HD (350-400 lei) si o antena satelit de 0.9-1.2M

Am inteles. Deci am nevoie de un blue ray player cu 3D. le celelalte intreabri ma poti ajuta cu ceva?
Daca, cumpar un blu ray player 3D si conectez la el un hdd extern de pe care sa redau un film 3D pot vzualiza 3D pe televizor sau e obligatoriu ca blu-ray playerul sa aibe hdd intern ?

Multumesc frumos !

Edited by webexplorer, 28 April 2011 - 21:58.


#16
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu e nevoie ca aparatul sa aiba hdd intern... se poate foarte bine cupla la el si un hard extern (il vede ca si memory stick)
Mai simplu ar fi daca in PC/Laptop placa video ar avea iesire hdmi sau dvi... cuplezi direct la tv si vezi continut 3D + orice vrei de pe net (folosesti tv-ul pe post de monitor)
Sau pur si simplu conectezi direct TV-ul la net si vezi pe tv continut 3D via net... nu ai insa acces la intreg net-ul ci doar la anumite pagini/adrese

#17
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Televiziunea Markiza, aparținând grupului CME, emite 3D

Sursa: http://www.mediafax....mite-3d-8154115

#18
Errik_son

Errik_son

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 20.04.2008

View Postphat_sua, on 13th April 2011, 11:14, said:

Cam ce content 3D se gaseste la ora actuala pe sateliti pentru Europa, sunt doar canalele de test sau exista si ceva canale mai interesante?
Iata o lista cu frecventele si programele 3D libere de a fi receptionate (FTA).
Nu am posibilitatea sa verific personal ce/cum se poate receptiona cu o dotare obisnuita. Poate primim un reply de la cine a testat.
Importanta insa este tendinta de crestere foarte rapida a programelor 3D. Cele mai bune ca si continut sunt Brava 3D (gratis, dar cu muzica clasica) si cele de sport cu plata: Sky 3D in Marea Britanie (si Europa), care transmit acum Champions League, de exemplu. Cu siguranta vor fi preluate in curand si pe cablu in Ro.
Attached File  Sat.pdf   37.01K   25 downloads
Lista completa a canalelor 3D satelit o gasiti AICI

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate