Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

ZBOR HURGHADA 17 APRILIE ANULAT - DETALII?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
mutual

mutual

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.08.2004
Buna seara.

Ma intereseaza daca aveti cunostinta sau ati fost afectati de anularea zborului catre Hurghada de sambata 17 aprilie 2010, odata cu inchiderea aeroportului (norul de cenusa vulcanica)?

Cum s-a rezolvat plecarea in sejur? Teztour a discutat de vreo recompensare sau o alta varianta de rezolvare cu sejur in alta parte, alta data? Mi s-a spus ca o parte din clienti sau chiar toti pasagerii charterului ar fi fost preavizati inca de vineri seara (16 aprilie) ca sejurul se anuleaza / se amana din cauza interzicerii zborurilor.

Sambata trecuta, 17 aprilie, charterul de Sharm El Sheik a decolat la timp dimineata la 8.

Tot legat de Hurghada, turistii romani din sejurul cu terminare in 17 aprilie au avut zborul de intoarcere anulat, cred ca foloseau avionul ce trebuia sa plece din Bucuresti.
Aveti careva ceva informatii despre situatia asta, la TV sau pe net nu am gasit niciun amanunt sau relatare despre cum s-a rezolvat problema.

O familie care a prins blocarea zborurilor spre Bruxelles dinspre Hurghada din 16 aprilie a fost "reprimita" la Dana Beach si isi prelungeste vacanta fara alte costuri (sejur TUI) pana la primul charter care sa-i poata prelua (eu zic ca in seara asta vor pleca). Regula asta nu stiu daca s-a aplicat si pentru turistii romani, de aceea intreb.

Avem plecare la Hurghada sambata 24 aprilie, de principiu nu vor fi probleme, se pare ca se schimba traseul emisiilor vulcanice, s-a mai calmat si vulcanul, poate ca in 10 zile nu o sa erupa fratele mai mare.

Multumesc.

#2
telefon_satelit

telefon_satelit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 17.04.2010
Asta chiar nu e una din acele situatii in care sa poti solicita compensatii tour-operatorului, in caz ca nu se mai pleaca. Parerea mea, desigur.

Cu cei care nu se mai pot intoarce e alta situatie, si eu as fi curios sa stiu mai multe despre felul in care a fost gestionata situatia.

#3
mutual

mutual

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.08.2004

View Posttelefon_satelit, on 21st April 2010, 10:34, said:

Asta chiar nu e una din acele situatii in care sa poti solicita compensatii tour-operatorului, in caz ca nu se mai pleaca. Parerea mea, desigur.

Eronat - tour operatorii au incheiate sau ar trebui sa aiba incheiate asigurari de risc pentru situatii neprevazute si sint obligati sa despagubeasca intr-un fel sau altul clientii. La noi, cred ca si in cazul agentiilor din strainatate, se prefera oferirea unui alt sejur de valoare echivalenta, la o alta data, poate in alta parte. In anul 2010 turismul este o industrie si se respecta niste proceduri prin care se pot rezolva incidentele izolate sau temporare, cu niste costuri mai mici, suplimentare, repartizate tuturor clientilor in pretul sejurului - ma gandesc ca se aplica si in Romania.

#4
mutual

mutual

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.08.2004
Turistii au fost intorsi la hotelul unde fusesera cazati si au mai stat 3 nopti gratuit.

Cel putin asa mi-a spus reprezentantul agentiei la plecarea din Otopeni pe 24 aprilie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate