Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Acoperire 3G nationala la Vodafone

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3875 replies to this topic

#37
lightpawn

lightpawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,142
  • Înscris: 09.02.2007
Eu sunt curios ce o să declare Vodafone la lansare - național sau nu etc?

Și cum zicea cineva mai devreme, acoperire 100% nu va avea niciodată nimeni, nicăieri.

@kinecelar: "semnal de 1 linie" înseamnă că ai semnal. Chestia cu liniile e o porcărie, ar trebui scoasă că nu ajută pe nimeni.

#38
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View Postmarescosmin, on 25th April 2010, 17:25, said:

DN1 are acoperire 3G si 2G FULL.Este primul drum al tarii si a beneficiat de acoperire 2G si 3G de la inceputul lansarii GSM si mai tarziu a 3G-ului!Pe acel drum circul eu tot timpul si acoperirea este FARA GOLURI,repet F A R A  G O L U R I pe litere poate citeste si persoana vizata!
Well then get in a car and go to bușteni via comarnic. You might have a very unpleasant surprise.

View Postlightpawn, on 25th April 2010, 20:01, said:

@kinecelar: "semnal de 1 linie" înseamnă că ai semnal. Chestia cu liniile e o porcărie, ar trebui scoasă că nu ajută pe nimeni.
Un telefon cu semnal dar totuși inutilizabil nu mă încălzește absolut nimic. Semnal ai și cu 0 linii semnal dacă numele operatorului încă mai apare pe afișaj. Dar cert nu ține un apel.

Edited by kineceler, 25 April 2010 - 19:36.


#39
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postkineceler, on 25th April 2010, 18:38, said:

Well then get in a car and go to bușteni via comarnic. You might have a very unpleasant surprise.
Poti sa detaliezi putin, te rog ? Ce vrei sa spui, ca sunt probleme cu acoperirea (2G ? 3G?), între Comarnic si Busteni ?

#40
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View PostCosconor, on 25th April 2010, 20:44, said:

Poti sa detaliezi putin, te rog ? Ce vrei sa spui, ca sunt probleme cu acoperirea (2G ? 3G?), între Comarnic si Busteni ?
Un gol de semnal am reuțit și eu să prind pe 2G. Și nu cred că era din cauza trenului or something. Iar la țară cum am mai spus nema 3G 900. Pe tarlaua 35 parcela 7 din ogor. Dar dacă este națională poate am fost eu mai ghinionist și releul de acolo nu era unul din cele "98% funcționale".
Deci recapitulăm pentru utilizatorii împătimiți ai termenilor "ACOPERIRE" și "NAȚIONALĂ". Acoperire națională înseamnă semnal care să permită utilizarea telefonului mobil pentru funcția lui de bază (efectuarea de convorbiri) pe oricare milimetru pătrat din aria pe orizontală a teritoriului geografic al tării indiferent de altitudinea la care se află utilizatorul.

Edited by kineceler, 25 April 2010 - 20:03.


#41
Cosconor

Cosconor

    Netmonitoring fan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,022
  • Înscris: 08.06.2003

View Postkineceler, on 25th April 2010, 18:49, said:

Un gol de semnal am reuțit și eu să prind pe 2G. Și nu cred că era din cauza trenului or something.
Pai normal ca ai "reusit" sa prinzi o gaura, ai vazut zona acea cum este ? Când treci cu trenul între Comarnic si Sinaia (via Posada) toti operatorii sunt în gaura (în afara +/- de CST, care are de foarte mult un BTS la Posada) !





View Postkineceler, on 25th April 2010, 18:49, said:

Deci recapitulăm pentru utilizatorii termenilor "ACOPERIRE" și "NAȚIONALĂ". Acoperire națională înseamnă semnal care să permită utilizarea telefonului mobil pentru funcția lui de bază (efectuarea de convorbiri) pe oricare milimetru pătrat din aria pe orizontală a teritoriului geografic al tării indiferent de altitudinea la care se află utilizatorul.
Si acoperirea Orange GSM sau Cosmote GSM cum mai este ? Locala ? :rolleyes:
Conceptul de acoperire la nivel national în GSM înseamna ca exista semnal pe tot teritorul tarii, chiar daca desigur mai sunt destule zone unde nu s-a putut acoperi.

Toti operatorii au o acoperire nationala (2G).
Iata un exemplu care nu poate fi catalogat chiar de acoperire la nivel national (erau "insule" de acoperire în jurul oraselor, si pe DN-uri... si atât) :

[ http://cosconor.evonet.ro/GSM/Acoperire/Cosmote/2000/2000.PNG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Edited by Cosconor, 25 April 2010 - 20:08.


#42
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009
Dar suficient cât să taie termenul de acoperire națională pe care ni-l îndeasă pe gât autointitulații insideri din vodafone de pe forum. Dacă sunt atât de siguri ar  trebui să aibă curajul să scrie frumușel pe site acoperire națională. Dacă suntem vehemenți cu argumente solide măcar să o facem într-un temei cât de cât legal  și care să poată fi apelat în caz de conflict utilizator-operator.
Deci să recapitulăm nu există "acoperire națională cu zone care nu s-au putut acoperi" există doar acoperire seminațională la care se prezintă (frumos și legal ca pe vremea connex) gradul de acoperire în procente. xy%.

View PostCosconor, on 25th April 2010, 21:05, said:

Conceptul de acoperire la nivel national în GSM înseamna ca exista semnal pe tot teritorul tarii, chiar daca desigur mai sunt destule zone unde nu s-a putut acoperi.
Well, dacă tu ai semnal pe tot teritoriul țării chiar și într-o zonă în care nu s-a putut acoperi ești un performer absolut.

Edited by kineceler, 25 April 2010 - 20:12.


#43
mmc6124

mmc6124

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 10.02.2010
vai ce tare e acoperirea cosmote
nu au nici in Segarcea Dolj 3 G
super tare ,nici digi nu are
vodafone-ul are! haha

#44
marescosmin

marescosmin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2005
Multumesc Cosconor ca i-ai explicat userului Kineceler (simplu user sunt si eu!),faptul ca este foarte greu sa ai acoperire 100% pe oriunde! Indiferent cat de bine este situata o antena GSM,WCDMA... etc,o antena de radio FM sau TV,totul este UNDA RADIO si se aplica niste principii ale fizicii pe care sunt sigur ca D-nl Kineceler le cunoaste foarte bine!Chiar si in conditii ideale de semnal,terminalul telefonic tot "va sari" de pe o statie pe alta,va avea momente cand... iti va arata o linie de semnal cu "releul" la 100m de el!
Pe DN1,intre Comarnic si Sinaia,la Posada mai exact,chiar toti operatorii au o zona de umbra dar asta nu inseamna ca zona nu este acoperita! Te dai jos din masina,scapi de ecranaj si poti avea semnal exploatabil.DA,recunosc... in masina s-ar putea sa nu mai ai semnal exploatabil si procedura de handover sa nu mai poata tine pasul cu semnalul si sa nu mai aiba unde sa comute iar semnalul sa se piarda pe acea portiune.Mie nu mi s-a intamplat pe DN1 sa nu pot vorbi la telefon din masina in mers (nu conduceam eu atunci)!
Revenind la ce ne intereseaza,m-am inapoiat in Ploiesti,este semnal foarte bun in tot judetul Prahova,in mediul rural am ascultat de ieri pana azi NON-STOP un post de radio preferat pe Internet si nu am avut deloc intreruperi.Legatura pe 3G HSDPA a functionat ireprosabil!
Acum postez din Ploiesti,3G pe banda de 2100 Mhz si nu sunt probleme!
Ce bine este sa stii ca oriunde ai merge ai 3G-ul cu tine!
Si... daca nu am semnal pe tarlaua 38 a ogorului,ma mut pe tarlaua 39 si am semnal...asta ca sa-l parafrazez pe Kineceler!
Va mai tin la curent!
Numai bine!
Vom reveni cu noutati.Cititi intre timp si presa!Vor fi facute anunturi in ziua lansarii! :peacefingers:

#45
mmc6124

mmc6124

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 10.02.2010
lasa l ma pe kinceler in pace nu va mai bateti capu cu el
ca poate are digi contract cu thuraya sau iridium si vor avea ei semnal national 100% a 2 a zi dupa vodafone
voua vi se pare sanatos un om care este multumit de digi dar insista in prostie si sustine ca vodafone nu are acoperire ?!
e strigator la cer ce a ajuns acest forum si cine il viziteaza zi de zi
nu ca citesc dar mai si posteaza !

Edited by mmc6124, 25 April 2010 - 22:37.


#46
geof333

geof333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 31.05.2008

View Postmmc6124, on 25th April 2010, 23:36, said:

lasa l ma pe kinceler in pace nu va mai bateti capu cu el
ca poate are digi contract cu thuraya sau iridium si vor avea ei semnal national 100% a 2 a zi dupa vodafone
voua vi se pare sanatos un om care este multumit de digi dar insista in prostie si sustine ca vodafone nu are acoperire ?!
e strigator la cer ce a ajuns acest forum si cine il viziteaza zi de zi
nu ca citesc dar mai si posteaza !

Te-ai blocat de tot pe razboiul cu nu stiu ce user, lasa-l , omul vrea doar sa corectati expresia asta cu "nationala" si gata.
La urma urmei toti cei 4 operatori au acoperire nationala acum pe 3G, unii intr-un procent iar altii in altul, nu ?
Ca doar n-or avea acoperire judeteana sau opusul , internationala; pana la urma Romania este stat national desi unii ... ;-)

#47
mmc6124

mmc6124

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 10.02.2010
pe 2 G nu are nimeni in romania national 100% sau ca populatie macar
acoperire nationala dupa mine se refera la faptul ca acolo unde este 2 G va fi si 3 G
orange nu are EDGE national?
ce nu intelege ecler?! scrisul sau e mai greu de hdd

#48
geof333

geof333

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 173
  • Înscris: 31.05.2008

View Postmmc6124, on 26th April 2010, 00:10, said:

pe 2 G nu are nimeni in romania national 100% sau ca populatie macar
acoperire nationala dupa mine se refera la faptul ca acolo unde este 2 G va fi si 3 G
orange nu are EDGE national?
ce nu intelege ecler?! scrisul sau e mai greu de hdd

Daca ii spunem acoperirii nationale pe nume cu 2 digiti procentual e corect pentru toti, hai sa o lasam balta,

#49
Corbu'

Corbu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 17.09.2004
Ma bag intre schimbul asta de replici cu o intrebare tehnica. Time Out un pic la cei infierbantati.

Este vre-o diferenta in raza de acoperire al unei celule 2G 900 vs 3G 900 daca ambele ar fi montate alternativ in acelasi loc? Cu alte cuvinte prin absurd este posibil sa sa scoata celula 2G si sa se puna una 3G fara modificari majore?

Ma chinuie intrebarea asta deoarece ma gandesc: De ce nu o fi dat ANRC drumul la inceput la 3G pe 900 daca are acoperire / penetrare mai buna decat 2100 ? Nu era mai simplu si mai ieftin sa se mearga mai de multa vreme pe 3G, s-ar fi scutit ceva investitii inutile in 2G 900 Mhz ?

P.S. Asta ca o paralela cu ce se intampla in Canada cu o retea noua HSPA (pe 850 / 1900 insa) ce din start a fost facuta HSPA minim 3.6 Mbs, guvernul neacordand licenta decat pentru 3G si nu pentru 2G. 2G / 3G isi impart frecventele de 850 si 1900 la alti operatori mai vechi, nu se merge pe benzi separate. 

Edited by Corbu', 26 April 2010 - 06:44.


#50
kineceler

kineceler

    witch king

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,995
  • Înscris: 16.05.2009

View Postmarescosmin, on 25th April 2010, 23:29, said:

Multumesc Cosconor ca i-ai explicat userului Kineceler (simplu user sunt si eu!),faptul ca este foarte greu sa ai acoperire 100% pe oriunde!
So... domnule cosmin mares daca nu ai acoperire 100% te rog să nu mai folosești cuvântul "națională". Eventual dă-i sugestia lui tanti lili să scrie pe site acoperire națională dacă tot ești ferm pe poziție și convins de treaba asta cu acoperirea națională. Presupun că nu aveți nici o problemă cu asta nu?

Edited by kineceler, 26 April 2010 - 07:44.


#51
obuzul

obuzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 10.06.2009
acoperirea "nationala" vodafone in 2G este de aproximativ 80% din teritoriu (+/- mai putin de 1 procent)

mai sunt multe asezari omenesti (sate/comune) care nu beneficiaza de nici un fel de acoperire din partea vodafone-ului.

daca nu se poate (si sunt de acord) cu o acoperire 100% teritoriala macar sa faca o acoperire 99% a populatiei ca sa se laude cu o acoperire nationala dar ei nu au decat 95% (+/- mai putin de un procent) acoperire a populatiei.

in aia 5% intra multa lume printre care si eu. nu stau la sat, stau in bucuresti dar am locuri pe care le frecventez in mediul rural, locuri in care nu ma pot baza pe vodafone pentru NIMIC deoarece nu am semnal! (si nu ma duc la cucuietii din deal care nici n-a vazut curent electric, nu, ma duc in locuri acoperite de alti operatori gen orange, cosmote)

#52
MasterC

MasterC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,538
  • Înscris: 10.09.2003

View PostCorbu', on 26th April 2010, 07:42, said:

Ma chinuie intrebarea asta deoarece ma gandesc: De ce nu o fi dat ANRC drumul la inceput la 3G pe 900 daca are acoperire / penetrare mai buna decat 2100 ? Nu era mai simplu si mai ieftin sa se mearga mai de multa vreme pe 3G, s-ar fi scutit ceva investitii inutile in 2G 900 Mhz ?
Nu erau echipamente si nici terminale care sa suporte 3G pe 900MHz la acea vreme.

#53
Marcuss

Marcuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 10.12.2005
ce teapa si-a luat Cosmote-ul cu achizitionarea zapp-ului pentru 3g de pe 2100 cand acum poti oferi 3g si pe 900 :)

#54
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Da, dar pe 900 nu poti oferi 21,6 Mbps. Fiind ultimul intrat pe piata, trebuiau sa aiba un atu in fata concurentei.
Unul dintre ele este disponibilitatea vitezei de 21,6 Mbps la abonamentul de 12 euro cu 5 Gb trafic inclus.

Vodafone are acoperire nationala (desi e disputat termenul asta), lucru de apreciat dealtfel, dar probabil multi care se limiteaza la deplasarile in oras sau prin orase vor aprecia mai mult viteza si traficul inclus.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate