Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Constructie casa de la zero prin prima casa II

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
paolo34

paolo34

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.07.2009
Deschid acest topic in speranta ca aici vor posta doar cei care doresc sa construiasca o casa de la zero prin acest program "prima casa II", deoarece pe celelalte topicuri sunt majoritari cei care cumpara un apartament sau locuinte finalizate. De aceea rog sa posteze doar cei interesati de acest subiect pentru a ne putea ajuta unii pe altii in ceea ce priveste constructia unei case cu pc II.
Incep cu situatia in care ma aflu eu : am obtinut autorizatia de constructie pt casa dupa 22.02 si am aprobarea financiara la BCR pentru un credit de 45000 euro. Terenul pe care doresc sa construiesc este obtinut de la primarie cu Legea 18/2003 (tineri casatoriti), deci nu sunt proprietarul lui, am doar "drept de folosinta pe durata existentei constructiei" (intabulat in Cartea Funciara) asupra terenului cu posibilitatea de a-l cumpara dupa ce am terminat constructia. Acum, in privinta terenului, de la banca mi s-a spus ca asta nu este o problema, deci astept sa vedem odata normele in privinta constructiilor de locuinte de la zero. As ruga pe cei care sunt intr-o situatie asemanatoare, respectiv asteapta sa inceapa constructiile, sa raspunda daca stiu ceva in privinta datei de aparitie a acestor norme la banci. De asemenea, cred ca este mai usor daca impartasim situatiile cu care ne vom confrunta de aici incolo sfatuindu-ne unii pe altii. Multumesc pentru intelegere si sper sa avem sansa ca intr-o zi sa ne vedem implinit visul de a avea "casuta noastra". Astept cu respect parerile voastre legate de acest subiect.

#2
paolo34

paolo34

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 13.07.2009
Pt. cei interesati : http://media.imopedi...cate-12224.html

#3
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

View Postpaolo34, on 20th April 2010, 11:30, said:

din pacate e doar o alta speranta si nu o certitudine

#4
ellyze

ellyze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.12.2006
Salutare,

Si eu voi incerca sa obtin un credit pentru constructia de la zero a unei locuinte prin prima casa 2, insa sunt intr-un stadiu incipient - incepere demersuri pentru obtinerea AC. Am o prietena care lucreaza in banca si mi-a spus ca dureaza cel putin o saptamana elaborarea procedurilor interne in ceea ce priveste noile norme. Cel mai probabil dupa 1 mai se vor limpezi lucrurile.
Imi este insa teama de faptul ca bancile vor acorda astfel de credite (pentru constructie) doar la nivel declarativ, asa cum s-a intamplat si in primul val. Sper sa ma insel.

#5
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 06.12.2006
vesti bune.  :peacefingers:
pe 19.04.2010 s-a publicat in Monitorul Oficial HG nr. 324/2010 - modificarea si completarea HG nr. 717/2009 - aprobarea normelor de implementare a programului "Prima casa" pt cei care vor sa-si construiasca case in regim propriu individual sau prin asociatii.  :coolspeak:
textul legii il puteti vedea AICI
acum mingea este in terenul bancilor care trebuie sa puna in aplicare aceste norme. cred ca din mai se da "verde" la capacitate maxima programului "Prima Casa II".
Mult succes tuturor.  :thumbup:

#6
ellyze

ellyze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.12.2006
Am incercat sa aflu care banca acorda credite pentru construirea de la zero prin prima casa, etapa 2, si surpriza: nici una. Am sunat la fond si se pare ca nicio banca nu a semnat conventia pentru acordarea acestui tip de credit si nici in prima etapa nu au acordat vreun credit pentru construirea de la zero. Cel putin asa a sustinut d-na functionar de la celalalt capat al firului.

#7
tdan08

tdan08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,781
  • Înscris: 06.12.2006
confirm si eu. nicio banca nu acorda credit pt constructie imobil de la zero, fie casa sau bloc. singurul tip de creditare care este incurajat este pt locuinte deja finalizate sau in stadiul de finisare. este trist pt ca mult-trambitatul program care incurajeaza constructia de locuinte noi in regim propriu sau in asociatii nu se aplica. este o lege doar pe jumatate functionala.

#8
mortis

mortis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 04.10.2006
a mai trecut o luna , noutati cumva ?

#9
emibala

emibala

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.08.2007

View Postmortis, on 3rd July 2010, 17:33, said:

a mai trecut o luna , noutati cumva ?
BRD confirma ca au inceput sa primeasca credite Prima Casa pentru locuinte de la zero. Se pare ca vara asta s-au reglementat normele...pe mine ma invita sa-mi depun dosarul.
Un articol de referinta aici: http://www.wall-stre...in-program.html

#10
hbunny

hbunny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 31.01.2008
A reusit cineva sa accesez Prima Casa pentru constructie, pana la urma?
Am cautat cateva luni bune si nu am reusit sa gasesc ceva gata construit(apartament sau casa) care sa se incadreze cat de cat in cerintele mele asa ca m-am hotarat sa cumpar un teren si sa ridic singura o casa. Singura e un fel de a spune, sau in regie proprie sau cu o firma, asta mai ramane de vazut, dar as vrea sa stiu daca exista macar o sansa sa se acorde un credit pentru constructie locuinta prin acest program. Ca daca nu, refac planurile.

#11
Sudsemnatu

Sudsemnatu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 14.09.2010

View Posthbunny, on 12th January 2011, 11:28, said:

A reusit cineva sa accesez Prima Casa pentru constructie, pana la urma?
Am cautat cateva luni bune si nu am reusit sa gasesc ceva gata construit(apartament sau casa) care sa se incadreze cat de cat in cerintele mele asa ca m-am hotarat sa cumpar un teren si sa ridic singura o casa. Singura e un fel de a spune, sau in regie proprie sau cu o firma, asta mai ramane de vazut, dar as vrea sa stiu daca exista macar o sansa sa se acorde un credit pentru constructie locuinta prin acest program. Ca daca nu, refac planurile.


De ce nu te duci, sa bati din poarta in poarta bancilor?

#12
Maverick27

Maverick27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 475
  • Înscris: 29.09.2006
Noutati ? Care mai e stadiul, sau ai abandonat ideea ??
Sunt in situatie similara si sunt curios !

#13
dreadlocks

dreadlocks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 18.06.2011
Eu si sotul meu am primit ieri aprobare pentru Prima Casa - constructie de locuinta, pe terenul cumparat de noi. Mai multe detalii pe thread-ul Prima Casa BRD.

Edited by dreadlocks, 29 August 2012 - 17:14.


#14
B84JMY

B84JMY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 01.07.2007
Salut,

Stie cineva ce banci au cea mai buna oferta la prima casa pentru constructie casa de la zero?  Si mai ales, a reusit cineva sa obtina acest tip de credit, sau e mai convenabil sa construiesti in regie proprie?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate