Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 

Afacere on-line: pfa/firma, cum trimit facturi ?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ionutdinulescu

ionutdinulescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.09.2009
Salut,

In prezent lucrez la un site care se ocupa cu promovarea de servicii dintr-un anumit domeniu.
Castigul va fi realizat, in mod evident, din banii incasati pentru postarea de anunturi pe situl respectiv.

Previzionez ca cel mai mare castig va veni de la firme din strainatate, carora va trebui sa le trimit factura pentru banii pe care ii platesc.
De aici rezulta ca trebuie sa fiu inregistrat (PFA sau SRL).

1. Daca sunt PFA, pot sa eliberez facturi, sau trebuie sa fiu neaparat SRL? Trebuie sa tin cont si de faptul ca majoritatea clientilor vor fi din afara?
2. Exista o modalitate de a trimite facturi on-line?
3. Ce modalitate de plata ar fi cea mai potrivita? N-as vrea sa oblig clientii sa-si deschida un cont PayPal, de exemplu, pentru a putea sa-mi trimita banii. Este mai ieftin sa pun la dispozitie un numar de cont, sau sa implementez un sistem on-line de plata?


Multumesc.

#2
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 14.08.2006
Poti sa eliberezi facturi daca esti PFA, doar ca nu poti sa ai angajati. Despre plati, cel mai avantajos este sa folosesti paypal sau monebookers; platile internationale direct intre banci costa mult mai mult..eventual sa implementezi plata prin card daca gasesti un procesator care sa aiba comisioane acceptabile (cam toti iti vor lua procentual din suma transferata).

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
1) poți elibera facturi ca PFA. Nu contează de unde sunt clienții.  
2) freshbooks, paymo și probabil sunt multe altele.
3) cu paypal poți implementa un soi de plată cu cardul, unde clientul nu e musai să aibe cont paypal.
3.1) depinde din ce țară sunt clienții. Clienții din UE îmi plătesc prin virament bancar (e mai ieftin; dacă banca ta e parteneră cu banca lui, transferul se face instant) iar cei din afara UE prin paypal (durează câteva zile până am banii pe card)

Edited by i0nutzb, 19 April 2010 - 10:11.


#4
ionutdinulescu

ionutdinulescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.09.2009

 i0nutzb, on 19th April 2010, 11:10, said:

1) poți elibera facturi ca PFA. Nu contează de unde sunt clienții.  
2) freshbooks, paymo și probabil sunt multe altele.
3) cu paypal poți implementa un soi de plată cu cardul, unde clientul nu e musai să aibe cont paypal.
3.1) depinde din ce țară sunt clienții. Clienții din UE îmi plătesc prin virament bancar (e mai ieftin; dacă banca ta e parteneră cu banca lui, transferul se face instant) iar cei din afara UE prin paypal (durează câteva zile până am banii pe card)

Multumesc pentru raspunsuri.
1. Poti sa-mi dai mai multe detalii despre posibilitatea de a plati cu paypal fara a fi nevoie de cont (n-am gasit nimic pe aceasta tema).
2. E clar ca trebuie sa ma pun la punct cu contabilitatea, dar eu aveam impresia ca factura este un document oficial, pretiparit de tipografia statului, si ca nu pot sa fac eu o factura in excel. Sigur facturile de la freshbook sunt valabile ?

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Încă de acum 3-4 ani poți folosi facturi făcute de tine. Dacă te chinuie talentul, poți lua rigla și te poți apuca să desenezi factura ta. La fel și pentru serii (eu de exemplu emit facturi cu seria NTZ, nr. XXXX )
Btw, poți trimite facturi inclusiv cu PayPal :)

Cât despre sistemul de plată, cred că ăsta e (sau pe undeva pe acolo). Nu am folosit niciodată, dar știu că am văzut de câteva ori chestia asta pe diverse site-uri :)

#6
ionutdinulescu

ionutdinulescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.09.2009

 i0nutzb, on 19th April 2010, 16:11, said:

Încă de acum 3-4 ani poți folosi facturi făcute de tine. Dacă te chinuie talentul, poți lua rigla și te poți apuca să desenezi factura ta. La fel și pentru serii (eu de exemplu emit facturi cu seria NTZ, nr. XXXX )
Btw, poți trimite facturi inclusiv cu PayPal :)

Cât despre sistemul de plată, cred că ăsta e (sau pe undeva pe acolo). Nu am folosit niciodată, dar știu că am văzut de câteva ori chestia asta pe diverse site-uri :)

Multumesc. O sa ma interesez mai mult de treburile astea.
Citisem ca exista o lege privind facturile online, insa nu lumea nu prea utiliza asa ceva, sau utiliza un sistem "dual" (cel conventional pe hartie + unul online) pentru a fi siguri ca respecta legea.

#7
recipes

recipes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.05.2010
Salut.

Am si eu o nelamurire, m-am tot gandit. Daca cineva vrea sa-si faca publicitate pe site-ul meu ( eu nefiind persoana juridica, nici pfa ), cum ii pot face dovada unuia, cum ca i-am prestat serviciul publicitar ( iar el si-a mentinut banner-ul la mine ) pe o perioada de timp determinata ? Ramane la mica intelegere sau trebuie sa-i emit o hartie, ceva ?

Advertiserii mai mici, mai la inceput, astia cum procedeaza ? Sau prin firme de intermediere, gen boom.ro ? Daca vreau direct... cum .. ?

Mersi !

Edited by recipes, 25 May 2010 - 18:50.


#8
recipes

recipes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.05.2010
Se pricepe cineva la asa ceva, pe aici?

#9
recipes

recipes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.05.2010
Se pare ca nu ....

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 recipes, on 25th May 2010, 19:48, said:

Daca cineva vrea sa-si faca publicitate pe site-ul meu ( eu nefiind persoana juridica, nici pfa ), cum ii pot face dovada unuia, cum ca i-am prestat serviciul publicitar ( iar el si-a mentinut banner-ul la mine ) pe o perioada de timp determinata ? Ramane la mica intelegere sau trebuie sa-i emit o hartie, ceva ?
Ar fi bine sa fii un PFA, o persoana juridica...

Inchei un contract cu respectiva entitate si in loc de factura/chitanta vei emite in proces verbal. Nu va putea deduce TVA-ul dar merge.

#11
recipes

recipes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.05.2010

 neagu_laurentiu, on 28th May 2010, 11:22, said:

Inchei un contract cu respectiva entitate si in loc de factura/chitanta vei emite in proces verbal. Nu va putea deduce TVA-ul dar merge.

Contract intre mine, ca pfa, si cel care cumpara spatiul publicitar ? Si daca vreau pe persoana fizica, e valabila treaba ?

PS. Si procesul verbal e valabil fara stampila, banuiesc..

Edited by recipes, 28 May 2010 - 12:06.


#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
De persona fizica vorbesc. Daca erai PFA aveai facturier, chitanta, stampila etc.
Un contract intre tine si entitatea juridica, un proces verbal cand primesti banii... si declari (daca mai declari) la anul in declaratia de venituri globale se sume ai incasat !

#13
recipes

recipes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.05.2010

 neagu_laurentiu, on 28th May 2010, 13:10, said:

Un contract intre tine si entitatea juridica, un proces verbal cand primesti banii... si declari (daca mai declari) la anul in declaratia de venituri globale se sume ai incasat !

Bun... Asta pricep. Dar daca eu, ca persoana fizica (deținând un site) ii spun altuia (tot pers. fizica) "imi virezi prin paypal sau direct in cont suma de ... si eu iti tin bannerul la mine pe site" ... eu trebuie sa-i dau lui un proces verbal semnat, in care sa se mentioneze ceva de genu "ixulescu ixulete si-a mentinut bannerul pe siteul cutare.ro , timp de 30 zile, platindu-i proprietarului acestui site suma de ......... "

... nu ??

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Cea juridica trebuie sa justifice cheltuielile/veniturile. Dincoace, intre persoane fizice, cum va intelegeti...

#15
recipes

recipes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.05.2010
Si, inafara de declaratia veniturilor la sfarsit de an, fiscul poate sa-mi ia site-ul la "bani mărunți", sa vada cum s-au intocmit acele procese verbale, pe ce baza? Ca ma gandesc ca un site (indiferent ce o avea intransul, statistici, etc..) nu poate furniza nicidecum date, precum o casa de marcat..

Edited by recipes, 28 May 2010 - 17:50.


#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Nu intereseaza pe nimeni site-ul. Veniturile neimpozitate sunt sub lupa.
Cand incasezi de la persoane juridice, chiar daca nu declari tu veniturile, Finantele tot afla indirect de tine de la respectiva persoana juridica fiindca ea isi inregistreaza in contabilitate povestea.
Daca faci afaceri doar cu persoane fizice nu prea te prinde nimeni (doar daca se duce si te reclama un client nemultumit, prezinta documentele ce dovedesc sumele de bani).
Insa nu vad de ce eu persoana fizica am nevoie de serviciile tale ! Mai in toate cazurile sunt una juridica cand vreau publicitate.

Edited by neagu_laurentiu, 28 May 2010 - 18:49.


#17
recipes

recipes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.05.2010

 neagu_laurentiu, on 28th May 2010, 19:46, said:

Insa nu vad de ce eu persoana fizica am nevoie de serviciile tale ! Mai in toate cazurile sunt una juridica cand vreau publicitate.

pentru ca nu te numesti ... Microsoft, ci doar ... studentul Trebulescu si ai un site mic, pe care vrei sa-l promovezi, si tocmai ai vazut ca eu am cateva mii de vizitatori, iar (spre deosebire de mine), firme gen boom ro sau realitatea etc.. nu te baga in seama, ori te jupoaie la buget, ori iti impun conditii de-ti vine sa fugi..

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate