Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nikon D3000

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
sergin10

sergin10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.02.2008
Buna ziua, Am achizitionat, de putin timp, un Nikon D3000 kit 18-55mm VR si am o problema cu pozele, l-am setat in toate felurile posibile dar imaginile apar intr-o lumina alba, iar la portrete fetele nu au culoarea naturala a pielii, sunt alburii. Ma intreb, o fi defect aparatul sau nu reusesc sa-l setez eu corespunzator. Fiind incepator folosesc modul auto (P,S,A), am citit si manualul dar nu imi place rezultatul. Cand apropii albeata se vede mai accentuat la nivelul fetei, cand fac cadru larg apare tot o usoara albeata pe toata imaginea.
Ce parere aveti? Sa merg cu aparatul la un service sa-l verific?
Va rog sa ma ajutati. Orice parere este binevenita.
Am atasat si doua poze pentru mai multe lamuriri.

Attached Files



#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Nu expui corect si nici whitebalance'ul nu e chiar potrivit.

#3
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
Salut! Ar fi mult mai usor daca ai fi lasat EXIF-ul fotografiilor! Asa putem doar presupune. Cele doua fotografii par facute cu blitz, si este posibil ca acesta sa fie pe manual si setat la putere maxima. Incearca sa pui blitzul pe modul TTL din meniul respectiv si vezi daca se rezolva. Oricum pune din nou imaginile cu EXIF. Succes!

#4
sergin10

sergin10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.02.2008
[quote name='DannyMC' date='17th April 2010, 18:26' post='8088623']
Salut! Ar fi mult mai usor daca ai fi lasat EXIF-ul fotografiilor! Asa putem doar presupune. Cele doua fotografii par facute cu blitz, si este posibil ca acesta sa fie pe manual si setat la putere maxima. Incearca sa pui blitzul pe modul TTL din meniul respectiv si vezi daca se rezolva. Oricum pune din nou imaginile cu EXIF. Succes!
[/qu

Si una fara blitz.

Attached Files



#5
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009
La primele doua, cele cu blitz imi mentin parerea ca asta ar putea fi cauza. Ultima nu mi se pare a avea vreo problema, adica pentru o imagine facuta pe Auto in plin soare este OK.

Edited by DannyMC, 17 April 2010 - 17:48.


#6
sergin10

sergin10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.02.2008
Multumesc pentru sfaturi. Sper sa fie doar lipsa de experienta. Totusi prin ce difera setarile aparatului meu fata de D40-ul cu care sunt facute aceste poze (dupa parerea mea foarte naturale)?

Attached Files



#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,484
  • Înscris: 30.08.2006
Incearca sa faci un balans de alb cu o coala alba de hartie inainte de a face fotografia si dezactiveaza blitzul.Mai ai posibilitatea sa compensezi valoarea de auto white balance ,cu -2 si tot asa sa dezactivezi blitzul in plina zi.Poti sa incerci si o compensare a expunerii cu -0,3.In felul asta vei avea imagini  mai calde si putin mai inchise.
Asteptam sa vedem rezultatele. Succes! :photo:

#8
bester

bester

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 18.02.2007
La primele 2 imagini ai avut blitul pe manual, probabil putere maxima.
La cele 2 imagini de la nunta, blitul e pe auto... Incearca sa folosesti un mod TTL (adica auto) pentru blit.

De asemenea, in imaginile cu iarba, WB-ul e auto si mi se pare ca aparatul s-a cam inselat. Incearca cu un WB manual... sau macar alege alt preset de WB.

#9
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007
Deasemenea conteaza foarte mult si lumina de afara.
Pozele facute in mijlocul zilei pe soare puternic ies cel mai aiurea.

#10
sergin10

sergin10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.02.2008
Va multumesc pentru raspunsuri. Blitz-ul este setat in modul TTL, la 0. WB era facut pe foaie de hartie alba, afara. Problema este ca cerul era partial acoperit de nori, nicidecum soare puternic. Cel mai tare, cum am spus, ma deranjeaza culoarea nenaturala a pielii. :confuzzled:

#11
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,976
  • Înscris: 09.05.2009

 sergin10, on 18th April 2010, 09:15, said:

Problema este ca cerul era partial acoperit de nori, nicidecum soare puternic.
Vrei sa spui ca cea de-a treia fotografie din seria a doua nu este facuta in plin soare? :huh: Pentru ca eu despre aia vorbeam!
L.E. Vezi ca atunci cand faci manual WB trebuie ca si foaia de hartie sa fie iluminata uniform de blitz altfel balansul de alb nu va iesi corect.

Edited by DannyMC, 18 April 2010 - 08:51.


#12
most_wanted_racer_alive

most_wanted_racer_alive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 16.04.2009
Eventual problema nu se poate rezolva prin putina post procesare? Ai incercat asta? Ia o poza si editeaz-o: umbla putin la culori, expunere... sa vezi atunci ce mult o sa iti placa reuzultatul. Aparatul gandeste intr-un fel, tu poti corecta pe teren dar si dupa ce ai facut pozele, modul in care gandeste :).

#13
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

 sergin10, on 18th April 2010, 09:15, said:

Va multumesc pentru raspunsuri. Blitz-ul este setat in modul TTL, la 0. WB era facut pe foaie de hartie alba, afara. Problema este ca cerul era partial acoperit de nori, nicidecum soare puternic. Cel mai tare, cum am spus, ma deranjeaza culoarea nenaturala a pielii. :confuzzled:
La cele 2 poze cu baietelul in iarba EXIF arata ca WB a fost facut manual. Nu e rau sa faci asta, dar numai daca stii bine ce si cum se face; altfel mai bine lasa camera pe AutoWB intrucat  pe lumina naturala AutoWB e de regula destul de aproape de ceea ce trebuie. La pozele tale se vede clar ca WB a fost setat gresit judecand culoarea ierbii, de exemplu.

Mai departe, Nikon are un obicei, cam prost as zice eu, ca la pozele scoase ca JPEG sa aplice in camera niste procesari standard care duc la imagini gen "chip de ceara". Probabil din motive de marketing, multi incepatori apreciaza astfel de poze. Nikon face asta aplicand NR si Sharpness relativ agresiv. In plus, observ in EXIF ca tu ai setarea de Sharpness pe "Hard", ceea ce a accentuat si mai mult efectul de "chip de ceara".

Ce de facut?
- Daca te arde pasiunea de foto - atunci te apuci si inveti. RAW, vs. JPEG, spatii de culoare, expunere, etc., etc., etc..
- Daca foto e doar o joaca, macar invata, prin incercari, care ar fi un set de parametri de imagine optimi pentru ochiul tau.  Ma refer la Contrast, Tone, Color Saturation, Sharpness, Noise Reduction. Vestea proasta e ca in anumite situatii e posibil ca setul optim de parametri sa fie diferit, dar ma rog, merge unul asa, de uz general.
- In fine, daca toate astea ti se par complicate, probabil ca erai mai bine servit de o coampacta mai rasarita in comparatie cu D3000.

In orice caz, camera e OK dupa parerea mea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate